Padidėjęs hormono prolaktino lygis ir pastojimas (4934)
Prolaktinas (liuteotropinis hormonas, LTH) – tai priekinės posmegeninės liaukos (vadinamos hipofize) gaminamas polipeptidinis hormonas. Pagrindinė šio hormono funkcija – pieno gamybos reguliacija.
Tačiau prolaktino kiekis gali būti padidėjęs ir nežindančių moterų, taip pat ir vyrų organizme: tai gali sukelti nevaisingumą ir riboti galimybes susilaukti kūdikio. Ši būklė dar vadinama hiperprolaktinemija.
Kas yra prolaktinas?
Kaip ir rodo pats pavadinimas, prolaktinas yra susijęs su laktacija bei motinos pieno gamyba. Hormoną gaminanti hipofizė yra endokrininė liauka, esanti smegenų pamate (ji nelaikoma smegenų dalimi).
Pagrindinis prolaktino vaidmuo – skatinti motinos pieno gamybą po gimdymo. Dėl jo poveikio žindančiai mamai gali nebūti mėnesinių ( tai vadinama laktacine amenorėja), ypač kol ji aktyviai žindo (taip pat ir naktį). Žindymas gali apsaugoti nuo naujo nėštumo, kol vaikelis dar labai mažas.
Prolaktino lygio padidėjimas ne nėštumo ir ne žindymo metu gali būti ganėtinai rimta problema.
Simptomai, rodantys, kad prolaktino lygis yra padidėjęs
Prolaktino padidėjimo moterų organizme simptomai
Hiperprolaktinemija dažniau pasireiškia moterims. Tyrimai rodo, kad net 3 iš 5 pastoti negalinčių moterų prolaktino lygis gerokai padidėjęs.
Pagrindiniai moterų hiperprolaktinemijos simptomai:
- Nereguliarios mėnesinės;
- Mėnesinių išnykimas (dažnai pasitaiko laikotarpių, kai mėnesinių nebūna, po to jos vėl atsinaujina);
- Lytinio potraukio sumažėjimas;
- Galaktorėja – savaiminis pieno tekėjimas iš krūties/ krūtų (t. y. pieno gamyba, nors moteris nėra nėščia ir nežindo);
- Nevaisingumas, dėl nevykstančios ovuliacijos;
- Karščio bangos;
- Makšties sausumas;
- Kūno svorio padidėjimas;
- Jautrios krūtys;
- Aknė;
- Hirsutizmas – per didelis kūno ir veido plaukuotumas. Dėl jo moterims ant veido, kaklo, krūtinės, pilvo, apatinės nugaros dalies, sėdmenų ar šlaunų auga stori, tamsūs plaukai.
Prolaktino padidėjimo vyrų organizme simptomai
Padidėjusį prolaktino kiekį vyrų organizme dažnai sunku atpažinti dėl to, kad simptomai yra švelnesni, nespecifiniai, lyginant su moterų patiriamais.
Pagrindiniai vyrų hiperprolaktinemijos simptomai:
- Lytinio potraukio sumažėjimas;
- Erekcijos disfunkcija;
- Nevaisingumas, kylantis dėl sumažėjusios spermos gamybos;
- Ginekomastija – vyrų krūtų padidėjimas;
- Galaktorėja - savaiminis pieno tekėjimas iš krūties/ krūtų.
Prolaktino lygio padidėjimas ir nuotaikų kaita
Mūsų nuotaikai daug įtakos daro hormonai, įskaitant lytinius, tarp kurių – ir prolaktinas. Jei nustatyta hiperprolaktinemija, žmogų gali kamuoti prasta nuotaika. Kuo didesnis prolaktino kiekis ir kuo ilgiau jis nekinta, tuo didesnis poveikis psichinei sveikatai padaromas.
Dėl prolaktino padidėjimo organizme gali išsivystyti:
- Nuolatinis irzlumas, dirglumas;
- Nerimas;
- Depresija;
- Psichozė (ryšio su realybe praradimas);
- Somatizacinis sutrikimas (tai dėl psichologinio diskomforto atsirandantys fiziniai simptomai: galvos, krūtinės, nugaros skausmas, pykinimas ir nuovargis ir kt.).
Dėl kokių priežasčių padidėja prolaktino lygis?
Prolaktino sekreciją reguliuoja du kiti hormonai: dopaminas ir tirotropinas, tad sutrikus jų veiklai, kinta ir prolaktino lygis.
Dažniausia prolaktino padidėjimo priežastis – prolaktinoma (gerybinis navikas). Jo išsivystymo priežastys tiksliai nėra nežinomos, bet viena iš žinomų priežasčių – paveldimumas.
Kitos prolaktino lygio padidėjimo priežastys:
- Gerybiniai smegenų augliai;
- Traumos. Įtakos ypač turi pooperacinės traumos, patirtos dėl antinksčių ar pagumburio spinduliuotės (nustatyta, kad jonizuojančioji spinduliuotė pažeidžia lytines liaukas);
- Hipotireozė. Tai sutrikimas, kai skydliaukė negamina pakankamai hormonų, todėl padidėja tirotropino lygis;
- Kušingo sindromas. Tai sutrikimas, kurį sukelia itin didelis streso hormono kortizolio kiekis;
- Sisteminės ligos. Lėtinės inkstų ir kepenų ligos tiesiogiai arba netiesiogiai veikia endokrininę sistemą;
- Vaistų vartojimas. Prolaktino sekreciją gali didinti antidepresantai, vaistai nuo psichozės, opioidai, estrogenai, H2 receptorių blokatoriai, vaistai nuo aukšto kraujo spaudimo;
- Akromegalija. Tai endokrininė liga, kurią sukelia padidėjęs augimo hormono (AH) išsiskyrimas;
- Limfocitinis hipofizitas. Tai autoimuninė liga, sukelianti hipofizės uždegimą;
- Ratkės (Rathke) cista. Tai skysčiu užpildyta cista, atsirandanti tarp hipofizės dalių;
- Onkologinės ligos. Prolaktino lygis gali padidėti dėl disgerminomos (kiaušidžių vėžio tipo) arba dėl vėžio metastazių smegenyse.
Kaip ir kokiais atvejais atliekami prolaktino tyrimai?
Prolaktino lygis nustatomas tiriant kraują. Labai svarbu prieš tyrimą būti nevalgius.
Normalus prolaktino lygis:
- Vyrų: mažiau nei 20 ng/mL (20 µg/l);
- Moterų: mažiau nei 25 ng/mL (25 µg/l);
- Nėščiųjų: 80–400 ng/ml (80–400 µg/l);
- Žindančių mamų: 50–110 ng/ml (80–400 µg/l). Lygis kinta priklausomai nuo to, kiek laiko praėjo nuo gimdymo ir kada atsinaujino mėnesinės.
Jeigu po tyrimo, atlikto tuščiu skrandžiu, šios vertės yra padidėjusios, nustatoma hiperprolaktinemija.
Kada svarbu atlikti prolaktino tyrimą?
Prolaktino tyrimą reikėtų atlikti, jei įtariamas nevaisingumas, moteriai sutriko mėnesinių ciklas, o vyrui – erekcija.
Jeigu moteris nesilaukia ir pastaruoju metu negimdė, tačiau pastebėjo besisunkiantį pieną.
Prolaktino tyrimas taip pat būtinas hipofizės naviko (prolaktinomos) diagnostikai.
Koks ryšys tarp prolaktino ir vaisingumo?
Prolaktino lygis ir moterų vaisingumas
Įprastai moters organizmas gamina labai nedidelius kiekius prolaktino, nebent ji laukiasi arba žindo kūdikį.
Didelis prolaktino kiekis gali sustabdyti arba sulėtinti ovuliaciją. Kiaušialąstės gali subręsti ir išriedėti iš kiaušidės tik protarpiais, tačiau ovuliacija gali ir apskritai nevykti.
Pirmasis signalas – nereguliarios mėnesinės arba jų dingimas. O jeigu ciklas nėra reguliarus, poroms sunku numatyti, kada bus vaisingos dienos. Tai labai apsunkina bandymus pastoti natūraliai.
Kartais prolaktino lygis gali būti nepakankamai aukštas, todėl ovuliacija vyksta, tačiau tai gali turėti įtakos progesterono – hormono, kuris lemia gimdos gleivinės sustorėjimą po ovuliacijos – gamybai. Tai būdinga trečiajai ciklo, arba liuteininei, fazei. Dėl mažų progesterono kiekių liuteininė fazė gali sutrumpėti, o gimdos gleivinė – nespėti išvešėti, sustorėti iki reikiamo lygio. O ploname gimdos gleivinės sluoksnyje apvaisinta kiaušialąstė negali tinkamai implantuotis, augti, tad pastojusi moteris negali išnešioti vaikelio.
Prolaktino lygis ir vyrų vaisingumas
Prolaktino lygis gali padidėti ir vyrų organizme. Tuomet slopinama testosterono sintezė: sumažėjus šio hormono lygiui gresia erekcijos sutrikimai ar net impotencija. Dėl to, pastebėjus net ir nedidelius erekcijos pokyčius, labai svarbu kuo greičiau išsitirti prolaktino lygį.
Kokiais būdais galima sumažinti prolaktino lygį?
Jeigu dėl pakilusio prolaktino lygio asmuo nejaučia jokių simptomų, gydymo gali ir neprireikti. Hiperprolaktinemijos gydymo tikslas – atkurti normalų prolaktino kiekį ir palengvinti simptomus. Tai dažnai galima padaryti gydant pagrindinę priežastį.
Prolaktino kiekis gali būti koreguojamas įvairiais būdais, atsižvelgiant į veiksnius, galėjusius nulemti šio hormono lygio šoktelėjimą:
- Vaistų vartojimas. Jei prolaktino lygis pakilo dėl šalutinio vaistų poveikio, vaistų dozę reikėtų sumažinti arba apskritai pakeisti vaistus kitais. Gydytojas gali rekomenduoti labai veiksmingų ir saugių vaistų, padedančių mažinti prolaktino kiekį. Jei nustatomas hipogonadizmas – su senėjimu susijęs klinikinis ir biocheminis sindromas, gali būti skiriamas ilgalaikis gydymas hormonais – estrogenais ar testosteronu. Taip pat gali būti skiriama ir dopamino agonistų, padidinančių smegenų jautrumą dopaminui ir padedančių sureguliuoti prolaktino lygį. Galimas gydymas ir kitais medikamentais.
- Hipotirozė (skydliaukės veiklos susilpnėjimas). Jei prolaktino gamyba padidėja dėl hipotirozės, gali būti skiriama sintetinių skydliaukės hormonų.
- Stresas. Prolaktino gamyba gali suintensyvėti dėl streso, taigi, jei planuojate nėštumą, svarbu pasistengti išlaikyti gerą psichologinę būklę (tai svarbu ne tik moterims, bet ir vyrams) ir rasti būdų efektyviai kovoti su stresu.
Sėkmingai sureguliavus prolaktino lygį, ypač jei planuojate nėštumą, gydytojai vis tiek gali rekomenduoti reguliariai atlikti šio hormono tyrimus, patvirtinančius, kad jo koncentracija neviršija normų.
Laba gal pakomentuotų, nesuprantu ar čia tas makro geras ar blogas? Bandau info ieškoti, bet nelabai randu