Nereguliarios mėnesinės: kodėl ir ką daryti?

Kiekviena mamytė (ir kiekviena moteris) žino, ką reiškia mėnesinių dingimas, ar ne? Kita vertus, neretai menstruacijų ciklas sutrinka visai ne dėl nėštumo, tad ieškome priežasčių, jeigu nėštumo testas neigiamas.

Stresas
Tai bene dažniausia išnykusių menstruacijų arba nereguliaraus ciklo priežasčių. Streso hormonas kortizolis tiesiogiai veikia mūsų lytinių hormonų estrogeno ir progesterono kiekius, tad jeigu šiuo metu situacija darbe ar šeimoje sudėtinga, jūsų mėnesinės tikrai gali išnykti. Pasistenkite išmokti nusiraminti, medituokite, melskitės, dažniau susitikite su draugėmis ramiam paplepėjimui ir puodeliui kavos.

Dieta
Itin griežtos, mažiau kalorijų turinčios dietos, arba, dar blogiau, pačių susimąstytos iškrovos savaitės gali būti mėnesinių dingimo priežastimi. Persivalgymas, ypač angliavandeniais gausi mityba, staiga priaugti kilogramai lygiai taip pat gali išbalansuoti ciklą.

Sportas
Sakoma, kad sportas yra sveikata, tačiau ši taisyklė galioja tik tuomet, kai sportuojame su saiku. Normaliam ciklui, tiek ovuliacijai, tiek ir menstruacijoms reikalinga energija, jeigu visą ją išnaudojate alinančioms treniruotėms, tai jūsų natūralus ciklas tikrai sutriks.

Kontraceptikai
Jeigu pirmą kartą pradėsite gerti tabletes, tai ginekologė jus turėtų įspėti, kad ciklas gali šiek tiek išsibalansuoti. Įprastai organizmas įpranta prie papildomos hormonų dozės, gaunamos iš kontraceptinių tablečių, per 2-3 mėnesius. Jeigu ciklas praėjus šiam laiko tarpui tebėra nestabilus, tai reiktų pasitarti su savo gydytoju. Jeigu gėrėte ekstrinės kontracepcijos piliulę, tai ciklas gali sutrikti taip pat 2-3 mėnesiams.

Kepenų problemos
Kepenys padeda reguliuoti menstruacijų ciklą, kadangi jose suyra estrogenas ir progesteronas. Ilgalaikis piktnaudžiavimas alkoholiu, stiprūs vaistai, kai kurios ligos kenkia kepenims, tad jos nebesusitvarko su savo užduotimis ir organizmas susiduria su gausybe bėdų, tame tarpe ir ciklo sutrikimais.

Policistinės kiaušidės
Ši komplikacija pastaruoju metu yra gan dažna, manoma, kad ji įgimta, tik kartais ima reikštis kiek vyresniame amžiuje. Vertėtų išsitirti profilaktiškai. Kiaušidėse formuojasi cistos, kurios trukdo reguliariai ovuliacijai. Kiti simptomai - pagausėjęs plaukuotumas, svorio augimas, pleiskanos. Nesikreipus į gydytojus gręsia nevaisingumas, kiaušidžių vėžys, endometriozė.

Menopauzė
Menopauzės metu hormonų kiekiai mūsų organizme palaipsniui krenta. Dauguma moterų su menopauze susijusius ciklo pakitimus gali jausti net apie 10 metų, jie gali prasidėti sulaukus vos 40!

Vaistai
Kai kurie vaistai taip gali veikti ciklą reguliuojančius hormonus, kaip taisyklė, dėl vaistų poveikio mėnesinės vėluoja. Tiesa, neilgai 2-3 dienas.

Rūpinkitės savimi!
Prisiminkite, kad surasti priežastis, kodėl jūsų ciklas nėra stabilus tikrai galima, apsilankykite pas savo gydytoją, detaliai ir atvirai papasakokite su kuo pastaruoju metu susidūrėte, kokius vaistus vartojote, ar laikėtės dietos ir t.t. Gydytojas paskirs jums reikiamą gydymą arba duos konkrečių, jums skirtų patarimų, kurie padės sureguliuoti ciklą.
Nelaukite, kol viskas susitvarkys savaime, mylėkite ir rūpinkitės savimi!

Šiuo metu menstruacinio ciklo sutrikimai yra vienas labiausiai paplitusių ginekologinių negalavimų. Nors kartą gyvenime su tuo susiduria beveik visos moterys. Tačiau vienas dalykas – „atsitiktinis nusimušimas“, sukeltas streso, o kitas dalykas – pastovūs užsilaikymai. Kaip sugrąžinti organizmui normalų biologinį ritmą?

Pirmosios menstruacijos, kaip taisyklė, prasideda 12-14 metų. Pirmaisiais metais ciklas nusistovi. Ir vis dėl to, pirmaisiais metais turėtų būti ne mažiau nei 8 ciklai. Jei po 14 metų menstruacijos vis dar neprasidėjo, mergaitei reikia išsitirti.

Ciklo trukmė skaičiuojama nuo pirmosios menstruacijų dienos iki kitų menstruacijų pradžios: mažiausiai 21, daugiausiai – 33 dienos. Rimta problema yra 14 ir daugiau dienų užlaikymas (kartais jis trunka iki 6 mėnesių). Būna ir atvirkščios situacijos, kai menstruacijos atvirkščiai prasideda per dažnai.

Iš kitos pusės, jei daug metų ciklas trukdavo 21-22 dieną, o tada staiga pailgėjo – tai irgi signalas nerimui. Reiktų atkreipti dėmesį ir į išskyrų trukmę: ar nuo 5-7 dienų procesas nesutrumpėjo iki 1-3.

Kaltųjų paieškos

1. Dažniausia ir pati banaliausia priežastis – mažojo dubens organų infekcija. Todėl visų pirma būtina išsitirti ir išgerti antiuždegiminius vaistus. Jei problema iš tikrųjų buvo infekcija, ciklo sutrikimai neturėtų daugiau kartotis.

2. Žymiai sudėtingesnė situacija, kai ciklo nereguliarumas priklauso nuo hormoninių sutrikimų. Jie gali kilti dėl įvairių priežasčių, todėl tai galima išsiaiškinti tik tyrimų pagalba. Šiuo atveju būtina ištirti ir skydliaukę, kadangi hormonų pusiausvyra gali būti susijusi arba su jos hiperfunkcionalumu, arba atvirkščiai – sumažėjusiu aktyvumu. Kartais problema gali būti susijusi ir su antinksčių funkcijos pakitimais.

3. Hormoniniai sutrikimai gali vykti ir kiaušidėse. Ir nebūtinai dėl to, kad šiuo metu vyksta uždegimas. Deja, priežastis gali būti aukštas infekcinis indeksas vaikystėje, t.y. dažnos peršalimo ligos mergaitėms iki 12 metų.

4. Raudoniukė ir vėjaraupiai taip pat gali „atlikti“ savo darbą folikulams kiaušidėse ir tokiu atveju sutrikimai prasideda jau nuo pirmojo menstruacinio ciklo. Sudėtingumas čia yra tas, kad paaugliai labai retai kreipia į tai dėmesį, todėl problema diagnozuojama žymiai vėliau.
Būna, kad ciklo sutrikimams turi įtakos keletą problemų.

Ar būtinas gydymas hormonais?

Šis klausimas sprendžiamas individualiai. Jei pacientė jaučia nežymius hormoninius pakitimus, kai užsilaiko menstruacijos 5-10 dienų ir net yra kokia nors struktūrinė patologija kiaušidėse, sureguliuoti ciklą užtenka ir hemeopatinių preparatų bei jų gydymo komplekso.

Plačiai naudojamos ir kitos nemedicininės priemonės, pavyzdžiui, fizioterapija. Tik norint pasiekti rezultato, reikia kompleksinis priemonių naudojimas.

Tokiais atvejais padeda ir psichologo pagalba – juk hormoniniai pokyčiai turi įtakos ne tik ciklo sutrikimams: išbėrimai, plaukuotumo padidėjimas ir aibė priežasčių kompleksuoti. O išsigydyti nėra taip lengva ir paprasta, kadangi gydymas trunka 9-10 mėnesių.

Jei pas moterį yra ryškūs hormoniniai pakitimai, o tai liudija 2-3, ir netgi 6 mėnesių užsilaikymas, be gydymo hormonais apsieiti neįmanoma. Tokiais atvejais dažnai pastebimos ir problemos, susijusios su gimdos vystymusi. Laimei, šiuolaikiniai metodai gali realiai padėti.
Būna ir taip, kad folikulų aparatas genetiškai yra toks, jog moteris visą gyvenimą turės problemų susijusių su ciklo sutrikimais – taip vadinamas policistinių kiaušidžių sindromas. Dažniausiai tokios pacientės yra dispancerio įskaitoje.

Jei yra reikalingas ilgalaikis gydymas tarp hormoninių preparatų kurso moterims leidžiama atsikvėpti nuo intensyvaus medikamentų poveikio.

Priimdama sprendimą gydytis hormonais, kiekviena moteris užduos klausimą, kaip šie preparatai ją paveiks? Esmė ta, kad moterys, turinčios hormoninio tipo menstruacinio ciklo sutrikimus, privalo atlikti insulino tyrimą.

Jei pacientės turi atsparumą insulinui, ji turi šansų išgyti. Tiesa, keičiantis hormonų pusiausvyrai ir geriant tabletes didėja ne svoris, bet apetitas. Turint omeny šį faktą, moterims skiriama ir kaloringa dieta. Ir jei ji prižiūrės save, skaičiuos kalorijas, tikrai nepriaugs papildomo svorio. Kai kurios netgi atvirkščiai, sugeba numesti svorio.

Kokia rizika?

Visų pirma, ciklo sutrikimai susiję su gimdos auglių formavimusi. Jų dariniai sukelia skausmą. Be to, cistos gali ir plyšti – o tai jau tampa ekstra situacija, reikalaujanti chirurginio įsikišimo.

Tuo momentu, kai menstruacijos užsilaiko, hormonai toliau tęsia savo darbą – tik lėčiau nei įprastai. Pastoviai gimdoje kaupiasi ir auga reikalingas sluoksnis, kuris turėtų išeiti menstruacijų metu. Kartais taip ir įvyksta.

Vis dėl to, kuo ilgiau laukiama, tuo dažniau vietoj išskyrų formuojasi vidinio sluoksnio sustorėjimas, polypai. Jei jų nešalinti chirurginiu būdu ir negydyti daugiau nei 5 metų, atsiranda onkologinių susirgimų rizika.

Esant nepilnavertei hormonų gamybai nereguliaraus ciklo metu iškyla ir nevaisingumo grėsmė. Dėl ciklo pažeidimų kiaušidės ne visada suspėja subręsti, todėl vietoj pilnavertiškų menstruacijų pasirodo tik menstruacinė reakcija.

Tokioje situacijoje ypatingai sunku pastoti. Ir tai dar tik pusė bėdos! Kai taip trokštamas nėštumas pagaliau prasideda, atsiranda grėsmė jo neišnešioti iki galo.

Todėl nereikėtų į ciklo sutrikimus numoti ranka, kadangi tai ne tik nereikšmingi negalavimai, bet jie gali iššaukti rimtas ligas. Diagnozuoti tai labai paprasta – reikia tik stebėti pokyčius, į juos reaguoti ir kreiptis pagalbos į kvalifikuotus specialistus.
 

Susiję straipsniai

Priešmenstruacinis disforinis sindromas (PMDS)

Priešmenstruacinio disforinio sindromo (PMDS) simptomai yra gerokai (net iki 10 kartų) sunkesni ir intensyvesni nei „paprasto“ PMS.

Gausios mėnesinės: ar reikėtų sunerimti?

Jei kraujuojate gausiai, vertėtų susiplanuoti vizitą pas gydytoją: jis gali pasiūlyti daug veiksmingų būdų kraujavimui mažinti.

Skausmingos mėnesinės

Skausmingos mėnesinės, dar kitaip vadinamos dismenorėja – viena dažniausių vaisingo amžiaus moterų lytinės sveikatos problemų.