Kraujavimas ir tepimas ne mėnesinių metu

Ciklo viduryje, kai menstruacijos jau pasibaigę arba dar kurį laiką neturėtų ateiti, pastebėjote kraujingų išskyrų. Daugumai moterų tai – priežastis sunerimti. Kas atsitiko?

 

Visų pirma – panikuoti dar ankstoka. Pasak medikų, net ir tikslus kaip laikrodis mėnesinių ciklas bent keletą kartų gyvenime išsiderina ir iškrečia pokštų. Tai visiškai normalu. Taigi jei tepimas peraugo į normalias mėnesines – kol kas stebėkite savo ciklą ir skaičiuokite dienas, ar jis susinormalizuos. Jei ne – metas pas gydytoją.

 

O dabar – apie tuos atvejus, kai tepimas taip ir liko tik tepimu. Ką jis galėtų reikšti?

 

1. Ovuliacija. Ovuliacijos metu subrendęs kiaušinėlis iš kiaušidžių atkeliauja į gimdą. Kartais ovuliacijos metu gali atsirasti negausių kraujingų išskyrų. Ovuliacijos kraujavimą gali lydėti nestiprus, mėnesinių maudesį primenantis skausmas vienoje pilvo pusėje arba pilvo apačioje. Nors tokie pojūčiai nėra malonūs, jie laikomi įprasta natūralaus mėnesinių ciklo dalimi.

 

2. Implantacija. Jei visai nedidelis kraujingo tepimo epizodas pasirodė ciklo pabaigoje, likus maždaug savaitei iki mėnesinių – tai gali būti implantacijos kraujavimas. Taigi jei planuojate kūdikį – galbūt tai ženklas, kad visai netrukus nėštumo testas parodys dvi išsvajotąsias juosteles!

 

3. Kontraceptikai. Kai kurios kontraceptinės priemonės taip pat gali sukelti kraujavimą tarp mėnesinių. Visų pirma tai – hormoninės gimdos spiralės, tabletės. Pastarąsias vartojančios moterys dažniausiai patiria tepimą jei užmiršta išgerti eilinę tabletę arba jei jų vartojamose tabletėse hormonų koncentracija yra nepakankama jų organizmui. Kraujavimą ciklo viduryje gali sukelti ir vadinamieji kito ryto kontraceptikai, tokie kaip „Postinor“.


4. Atlikti tyrimai. Nestiprų kraujavimą ne mėnesinių metu gali sukelti ir kai kurie ginekologiniai tyrimai – pavyzdžiui, gimdos kaklelio kolposkopija. Tokiu atveju nerimauti tikrai nereikia.

 

5. Jūsų vartojami vaistai. Kai kurie vaistai gali sukelti kraujavimą tarp mėnesinių. Vienas tokių – įprastas ir populiarus aspirinas. Paprastai apie tokį galimą šalutinį poveikį rašoma vaisto informacijos lapelyje.

 

6. Įvairios ginekologinės ligos. Tepimas tarp mėnesinių dažnai būna ir įvairių infekcijų požymis. Pavyzdžiui, lytiškai plintančių ligų chlamidiozės ir gonorėjos. Kitos dažnos kraujavimo ciklo viduryje priežastys – kiaušidės cista, policistinis kiaušidžių sindromas, gerybiniai gimdos augliai (pvz. miomos), gimdos arba gimdos kaklelio polipai, grybelinė infekcija.

 

7. Vėžys. Jei tepimas virsta gana stipriu kraujavimu, bet tai – ne mėnesinės (tikrosios ateina įprastu laiku), diagnozė gali būti ir grėsmingesnė – makšties, gimdos kaklelio arba gimdos vėžys. Kraujavimas – vienas dažniausiai pasitaikančių pirmųjų vėžio požymių. Todėl kilus bent menkiausiam įtarimui būtina kuo greičiau pasikonsultuoti su gydytoju. Neatidėliokite vizito vien dėl to, kad baiminatės būtent tokios diagnozės. Daugeliu atvejų vis dėlto kraujavimą sukelia kitos priežastys.

 

8. Menopauzė. Kraujavimas tarp mėnesinių gali būti ir prasidedančios menopauzės požymis. Organizme keičiasi hormonų pusiausvyra, mėnesinės gali tapti nereguliarios. Galiausiai kiaušidžių veikla visiškai sustos ir menstruacijos apskritai dings. Tiesa, jei jos atsinaujintų po menopauzės – tai jau būtų rimtos ligos priežastis.

 

Ką daryti?

 

• Nusiraminkite. Tepimo epizodų pasitaiko kiekvienos moters gyvenime ir jie tikrai ne visada būna požymis, kad užklupo liga.

 

• Jei tepimas tarp mėnesinių pasitaikė tik vieną kartą, atsitiktinai, jei jis buvo visai silpnutis (neprireikė higieninio įkloto arba užteko vos vieno) – taip pat veikiausiai nėra ko jaudintis.

 

• Jei vis dėlto kraujavimas yra stipresnis arba jei jis pasikartoja jau ne vieną ciklą – jums būtina apsilankyti pas gydytoją.

 

• Apsilankykite pas gydytoją ir tuo atveju, jei vis dėlto širdyje kirba bent menkiausias įtarimas, kad gali būti kas nors ne taip. Kaip matote, tepimo priežasčių gali būti įvairių, nuo visai nekaltų ciklo susvyravimų iki pačių rimčiausių ligų. Patikimiausia būtų pasitikrinti ir viską nuodugniai išsiaiškinti.
 

Susiję straipsniai

Priešmenstruacinis disforinis sindromas (PMDS)

Priešmenstruacinio disforinio sindromo (PMDS) simptomai yra gerokai (net iki 10 kartų) sunkesni ir intensyvesni nei „paprasto“ PMS.

Gausios mėnesinės: ar reikėtų sunerimti?

Jei kraujuojate gausiai, vertėtų susiplanuoti vizitą pas gydytoją: jis gali pasiūlyti daug veiksmingų būdų kraujavimui mažinti.

Skausmingos mėnesinės

Skausmingos mėnesinės, dar kitaip vadinamos dismenorėja – viena dažniausių vaisingo amžiaus moterų lytinės sveikatos problemų.