Chirurginis nėštumo nutraukimas (abortas)

Moteris pas ginekologą, abortas Peakstock | Shutterstock.com

Ne visais atvejais nėštumas yra pageidaujamas. Dažniausiai jis nutraukiamas dėl įvairių sudėtingų asmeninių aplinkybių (pavyzdžiui, kai pastojama dar paauglystėje ar moteris yra vyresnio amžiaus, jau turi tiek vaikų, kiek planavo, skiriasi su partneriu ir pan.) arba esant tam tikrų medicininių indikacijų.

Chirurginis nėštumo nutraukimas laikomas gana saugia operacija, nes komplikacijų tikimybė – maždaug 3 proc.

Statistikos duomenimis, pastaraisiais metais Lietuvoje kasmet nutraukiama apie 3 tūkst. nėštumų. Statistika gerėja: dar visai neseniai abortų buvo atliekama 1,5 karto daugiau. Manoma, kad abortų mažėja dėl efektyvesnio lytinio  švietimo, visuomenei plačiai prieinamos kontracepcijos.

Nėštumo nutraukimas: pagrindiniai būdai

Ankstyvo nėštumo nutraukimas („atsiurbimas“)

Ankstyvo nėštumo (iki 5–6 sav.) nutraukimas vakuuminės aspiracijos būdu (vadinamasis „atsiurbimas“ arba mikroabortas), kuomet embrionas ir nėštumo audiniai susiurbiami pro gimdos kaklelį įvestu plonu vamzdeliu - vakuuminiu aspiratoriumi. Įprastai pakanka vietinės nejautros, nereikia plėsti gimdos kaklelio. Abortas gali būti atliekamas ambulatorinėmis sąlygomis, o pacientė iškart po jo gali vykti namo.

Vėlyvesnio nėštumo nutraukimas (chirurginis nėštumo nutraukimas)

Nėštumas nuo 6 sav. iki 12 sav. (arba dar vėlyvesnis, jeigu nutraukimui yra medicininių indikacijų) yra nutraukiamas panašiai, kaip ir ankstyvesnis, tačiau gali prireikti atlikti didesnes intervencijas - naudojama ne tik vakuuminė aspiracija, bet ir plečiamas gimdos kaklelis, gali būti atliekamas kiuretažas (gimdos gramdymas). Kraujavimui tęsiantis gali būti skiriama gimdos susitraukimus skatinančių vaistų.

Jeigu nėštumas yra vėlyvesnis, įprastai taikoma bendrinė nejautra (sedacija), kuomet nuskausminamieji vaistai suleidžiami į veną. Šis nėštumo nutraukimo būdas atliekamas pacientei atvykus į stacionarą.

Medikamentinis nėštumo nutraukimas

Medikamentinis nėštumo nutraukimas Lietuvoje įteisintas 2023 m. Vaistais galima nutraukti ne didesnį nei 9 sav. nėštumą (išskyrus situacijas, kuomet nėštumas nutraukiamas dėl medicinių indikacijų).

Plačiau skaitykite:

Kelių savaičių nėštumą galima nutraukti?

Nėštumą savo noru, t. y. be jokių medicininių indikacijų galima nutraukti iki 12-os nėštumo savaitės.

Jeigu atlikus vaisiaus genetinius tyrimus diagnozuota liga, sukelianti sunkią negalią, nesuderinamą su gyvybe, gydytojų konsiliumui nusprendus ir šeimai pageidaujant nėštumas gali būti nutrauktas iki pat 22 savaitės.

Svarbu žinoti, kad kuo vėliau nėštumas nutraukiamas, tuo didesnė komplikacijų rizika.

Plačiau skaitykite:

Prieš nėštumo nutraukimą atliekami tyrimai

Kaip ir prieš kiekvieną sudėtingesnę chirurginę intervenciją, prieš nėštumo nutraukimą taip pat prireiks atlikti kelis tyrimus, tarp kurių:

  • bendras kraujo tyrimas;
  • moters kraujo grupės nustatymas;
  • makšties išskyrų tepinėlis ir kt.

Papildomi tyrimai (elektrokardiograma, elektrolitai, kraujo krešėjimo tyrimas, AIDS ir kiti tyrimai) gali būti skiriami, jei tam yra indikacijų.

Kaip pasiruošti chirurginiam abortui?

Prieš nėštumo nutraukimo operaciją į kliniką ar ligoninę reikia atvykti nevalgius.

Prieš nėštumo nutraukimą atliekama vaginalinė echoskopija, nustatomas nėštumo terminas, padėtis gimdoje.

Gydytojas papasakoja apie operacijos eigą, savijautą po jos, supažindina su galimomis rizikomis. Tuomet slaugytojas paima kraujo ir kitus mėginius tyrimams.

Aborto trukmė, sudėtingumas ir moters fizinė savijauta po jo labai priklauso nuo nėštumo trukmės, t.y. kuo nėštumas ankstyvesnis, tuo abortas greitesnis ir paprastesnis. Įprastai pati procedūra trunka iki 15 min., tačiau su visu pasiruošimu užtrunkama apie 60 min.

Nėštumo nutraukimas: pooperacinis laikotarpis

Po operacijos gydytojas duos patarimų, kaip malšinti skausmą anestetikų veikimui pasibaigus, skirs antibiotikų.

Po pirmojo nėštumo nutraukimo operacijos, esant Rh(-), suleidžiamas antirezus D imunoglobulinas, siekiant išvengti kraujo grupių konflikto kito nėštumo metu.

Po chirurginio aborto praėjus 1–2 sav. reikia dar kartą apsilankyti pas gydytoją ginekologą: jis patikrins, ar nekilo komplikacijų ir gimda išsivalė tinkamai. Gali prireikti pakartotinio gimdos valymo.

Po nėštumo nutraukimo dažniausiai moteris jaučia šiuos simptomus: pilvo maudimą, tempimą, skausmą apatinėje dalyje, taip pat labai dažnai pasirodo kraujingų išskyrų.

Į gydytoją nedelsiant reikia kreiptis, jei per valandą tenka pakeisti 2 ar daugiau higieninių paketų, jeigu kamuoja stiprūs pilvo skausmai, karščiavimas, silpnumas.

Jeigu pablogėga moters emocinė būklė, kamuoja įkyrios, blogos mintys, sutrinka miego ritmas (pavyzdžiui, jeigu norisi visą laiką miegoti arba kamuoja nemiga), apetitas ir pan., vertėtų kreiptis į psichikos sveikatos specialistą.

Ar po aborto yra skiriamas nedarbingumas?

Po nėštumo nutraukimo operacijos gydytojas akušeris-ginekologas dirbančioms moterims gali išduoti nedarbingumo pažymėjimą ne ilgiau kaip 2 kalendorinėms dienoms.

Jeigu atsiranda komplikacijų, nedarbingumas gali būti tęsiamas.

Kada po aborto atsinaujina mėnesinės?

Nutraukus nėštumą mėnesinės atsinaujina vidutiniškai po 4–6 savaičių.

Kada po aborto galima turėti lytinius santykius?

Siekiant sumažinti infekcijų riziką, po nėštumo nutraukimo moteriai 2–3 sav. rekomenduojama neturėti lytinių santykių, o po to dar bent 1 mėn. naudoti prezervatyvus.

Ar abortas gali būti atliekamas nepilnametei?

Taip. Jeigu nėštumą pageidauja nutraukti nepilnametė iki 16 m., yra būtinas raštiškas vieno iš tėvų, įtėvių, globėjų sutikimas. Sutikimą duodantis suaugęs asmuo turi arba lydėti nepilnametę ir atvykti kartu arba jo raštišką sutikimą turi patvirtinti notaras.

Vyresnėms nei 16 m. nepilnametės tėvų, įtėvių, globėjų sutikimas nėra privalomas, tačiau pageidautinas.

Kiek kainuoja nėštumo nutraukimas?

Svarbu žinoti, kad nėštumo nutraukimas nėra kompensuojamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, todėl moterims už paslaugą reikia mokėti pačioms. Abortai atliekami ir kai kuriose valstybinėse poliklinikose. Ten nėštumo nutraukimas taikant vietinę nejautrą vidutiniškai kainuoja apie 70 Eur, o bendrąją nejautrą – kiek daugiau nei 100 Eur.

Tačiau įprastai dėl didesnio operatyvumo moterys renkasi privačias klinikas. Nėštumo nutraukimo kainos jose labai skiriasi. Ankstyvo nėštumo (iki 6 sav.) nutrakimas dažniausia yra pigesnis. Kai kurių klinikų kainoraščiuose nurodyta, kad kuo didesnio gestacinio amžiaus nėštumas, tuo brangiau operacija kainuos (pavyzdžiui, 5 sav. nėštumo nutraukimas kainuoja 250 Eur, o 10 sav. – jau 500 Eur). Daugelyje klinikų apmokestinama ir sedacija, pirminė konsultacija.

Nėštumo nutraukimo komplikacijos

Dažniausiai medicinos įstaigoje atliktas abortas apsieina be didelių komplikacijų ir neturi neigiamos įtakos moters sveikatai, nesutrikdo jos reprodukcinių funkcijų (t.y. moteris gali sėkmingai pastoti ir išnešioti vaikelį ateityje).

Nėštumo nutraukimas gali paveikti moters emocinę būklę, psichikos sveikatą, todėl jei moteris po to jaučiasi blogai ir negali susitvarkyti su negatyviomis mintimis, reikėtų kreiptis į specialistus

Dažniau pasitaikančios aborto komplikacijos

  • Ne visiškai atliktas abortas (pasitaiko maždaug 2 proc. atvejų). Ši komplikacija pasireiškia gimdoje likus gleivinės gabalėliui ar vaisiaus audinių. Dėl šios komplikacijos pacientės pradeda kraujuoti, gali pasireikšti skausmingi gimdos susitraukimai, todėl gali tekti atlikti gimdos abraziją.
  • Infekcijos. Infekcijos tikimybė – mažesnė nei 1 proc. Siekiant sumažinti infekcijų riziką, pacientėms profilaktiškai skiriama antibiotikų.
  • Nesėkmingai atliktas abortas. Maždaug 0,2 proc. atvejų nėštumas nėra nutraukiamas ir tęsiasi toliau, tačiau tai dažniausia atsitinka abortą atliekant iki 6-osios nėštumo savaitės. Pagrindinės priežastys, kodėl nėštumo nepavyksta nutraukti – anatominiai gimdos padėties, formos ypatumai.
  • Mėnesinių ciklo sutrikimai;
  • Pagausėjusios mėnesinės.

Rečiau pasitaikančios aborto komplikacijos

  • Gimdos kaklelio pažeidimas (dažniausiai poveikis yra trumpalaikis ir nesukelia jokių tolesnių neigiamų pasekmių);
  • Gimdos sienelės perforacija (prakiurimas). Chirurginiais instrumentais gali būti pažeidžiama gimdos sienelė;
  • Kraujavimas iki 3 mėn. po operacijos. Jeigu gydytojai nustato, kad kraujavimas kelia pavojų gyvybei, gali tekti gimdą pašalinti;
  • Labai stiprūs pilvo skausmai;
  • Būsimųjų nėštumų komplikacijos (pavyzdžiui, labai gausus kraujavimas po gimdymo);
  • Gimdos priedų uždegimas;
  • Nevaisingumas.

Galimi aborto padariniai psichikos sveikatai

  • Kaltės jausmas;
  • Suprastėjęs miegas ar atsiradusi nemiga;
  • Nerimo priepuoliai;
  • Išsivysčiusi priklausomybė nuo alkoholio ar narkotikų;
  • Valgymo sutrikimai;
  • Paniška baimė turėti lytinių santykių;
  • Depresija ir kt.

Susiję straipsniai

Vilma apie sprendimą negimdyti: „Tai atrodė išeitis“

Kai sužinojo, jog laukiasi, Vilmai atrodė, kad nėra jokios ateities. Viršų ėmė įvairiausi jausmai, ir jie visi buvo nemalonūs.

Nėštumo nutraukimas po 12 savaitės dėl vaisiaus patologijos

Kaip daugelis žino, oficialiai Lietuvoje galima nutraukti iki 12 sav. nėštumą. Medikamentais gali būti nutraukiamas ne didesnis nei 9 sav. nėštumas.

Gimdos abrazija: kodėl ir kaip ji atliekama?

Gimdos abrazija dažniausiai yra siejama su persileidimu arba abortu, tačiau iš tikrųjų procedūra dažniausiai atliekama visai kitais tikslais.