Pagalbinės priemonės planuojant kūdikį
Manoma, kad su nevaisingumu ar bent jau negalėjimu ilgesnį laiką pastoti gali susidurti vidutiniškai 1 iš 2 mūsų šalies porų. Paprastai jeigu poroms planuojant nėštumą nepavyksta pastoti per vienerius metus, rekomenduojama kreiptis į vaisingumo specialistus.
Galimybės pastoti mažėja įkopus į 4-ąją dešimtį, taigi kokias pagalbines priemones galima pasitelkti norint greičiau pastoti ir susilaukti kūdikio?
Lubrikantai
Ištirta, kad viena pagrindinių priežasčių, lemiančių ypač ribotas poros galimybes pastoti, – per mažas makšties gleivių kiekis vaisingų dienų metu. Dėl gleivių stygiaus spermatozoidams sunkiau pasiekti gimdos kaklelį ir apvaisinti kiaušialąstę. Gleivių gali sumažėti dėl įvairių priežasčių. Dažniausios jų – lėtinis gimdos kaklelio uždegimas, kitos ligos, vaistų vartojimas, moters amžius.
Vienas aiškiausių signalų, kad makšties gleivių kiekis per mažas, – skausmingi lytiniai santykiai. Todėl patariama įsigyti specialų vaisingumo lubrikantą, padedantį vienu šūviu nušauti du zuikius: ir sumažinti skausmą lytinių santykių metu, ir padedantį natūraliai pastoti. Specialūs vaisingumo lubrikantai neutralizuoja makšties terpę (šiek tiek mažina rūgštingumą), todėl spermatozoidai lengviau prasiskverbia gimdos kaklelio link. Vaisingumo lubrikantuose yra natrio ir kalio chlorido, didinančių spermijų judrumą.
Beje, įprasti lubrikantai tinka ne visuomet: kai kurie gamintojai į juos deda medžiagų, naikinančių spermijus ir kaip tik sumažinančių pastojimo tikimybę. Todėl jei turite lubrikantą, būtinai pasidomėkite jo sudėtimi ir pasiaiškinkite, ar būtent jis nekiša kojos bandant pastoti.
Vaisingumo stebėjimas ir ovuliacijos testai
Norint greičiau pastoti, itin svarbu stebėti ciklą ir žinoti, kurios dienos yra vaisingos. Todėl galima pasinaudoti ne tik specialia vaisingų dienų skaičiuokle, bet ir įsigyti ovuliacijos testų. Jie gana tiksliai nustato netrukus prasidėsiančios ovuliacijos laiką, todėl labiausiai padidins tikimybę porai artimiausiu metu sėkmingai pastoti.
Vitaminai, mineralai ir kitos medžiagos
- Folio rūgštis (vitaminas B9). Kai kurių su maistu gaunamų vitaminų kiekis yra nepakankamas. Tarp jų – ir folio rūgštis. Tai bene svarbiausias „nėštumo vitaminas“, ne tik galintis pagerinti tikimybę pastoti: folio rūgštis sumažina apsigimimų – nervinio vamzdelio defekto, kiškio lūpos, vilko gomurio ir kt. – riziką. Gydytojas, įvertinęs visus faktorius, skirs reikiamą folio rūgšties dozę.
- Vitaminas C. Šis vitaminas ne tik stiprina imuninę sistemą, bet ir yra svarbus spermos gamyboje.
- Vitaminas D. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad vitaminą D metabolizuojantys fermentai įeina į vyrų ir moterų reprodukcinių audinių sudėtį. Vitamino D reikiamas kiekis moterims padeda sureguliuoti mėnesinių ciklą, stiprina imunitetą; taip pat šis vitaminas teigiamai veikia vyrų spermos kokybę, spermatozoidų judrumą, androgenų būklę, gali padidinti testosterono kiekį ir apskritai daro teigiamą poveikį vaisingumui.
- Vitaminas E. Vitaminas E laikomas vienu svarbiausių antioksidantų, todėl jo vartojant didėja poros tikimybė pastoti.
- Cinkas ir selenas. Jei šeima nori susilaukti vaikelio, dažnai multivitaminus patariama vartoti ir vyrams. Teigiama, kad norint paskatinti kokybiškos spermos gamybą būtini mikroelementai – cinkas ir selenas. Vitaminus, kuriuose yra cinko ir seleno, patariama vartoti ne mažiau nei 3 mėn.: per šį laikotarpį vidutiniškai pagerėja spermos kokybė. Tiesa, cinko yra liesoje mėsoje, jūros gėrybėse, kiaušiniuose, viso grūdo produktuose, tad jei racione yra pakankamai šių produktų, galima išsiversti ir be papildų.
- Manoma, vyrų vaisingumui nemažai įtakos turi kalcis. Todėl spermos kokybei gerinti ir siekiant padidinti galimybes apvaisinti partnerę reikalinga optimali kalcio koncentracija organizme.
- Kofermentas Q10. Ši medžiaga palaiko normalią medžiagų ir energijos apykaitą, didina spermatozoidų judrumą, gyvybingumą, gali pagerinti moterų kiaušinėlių kokybę ir padidinti tikimybę pastoti.
Daugiau apie nėštumo planavimą ir didesnes tikimybes pastoti skaitykite:
Priemonės, kurių veiksmingumas planuojant kūdikį nėra patvirtintas
- Vis dar labai dažnai prie būdų, kaip lengviau pastoti, galime rasti ir patarimą po sueities palaikyti kojas iškėlus. Tačiau iš tiesų nėra skirtumo, ar moteris laikys kojas aukščiau, ar tiesiog ramiai pagulės kojas nuleidusi.
- Taip pat teigiama, kad tikimybė pastoti didėja, jei moteris patiria orgazmą, nes dėl stiprių raumenų susitraukimų sukuriamas vakuumas, tad spermatozoidai lengviau patenka į gimdą ir turi daugiau šansų apvaisinti kiaušinėlį. Tačiau šis teiginys mokslo nėra patvirtintas. Vis tik, žinoma, geriausia, kai orgazmą patiria abu partneriai.