Patinę vaiko paakiai
Neretai nutinka taip, kad tėvai, pamatę patinusius vaiko paakius, puola į paniką. Žinoma, mažasis šeimos narys yra didžiausia jų brangenybė, tad susirūpinimas visiškai pateisinamas. Visiems mums gerai žinoma, kad prasta savijauta visų pirma atsispindi žmogaus veide – atsiranda maišelių ir patinimų, ratilų po akimis, pakinta odos spalva ir panašiai. Vis dėlto suaugusiesiems lengviau nustatyti šių problemų priežastį – neišsimiegojimas, įtempta darbo savaitė... Jeigu patinimai atsiranda ne dėl kokių nors lėtinių ligų, užtenka tik gerai pailsėti arba pasinaudoti viena kita kosmetine gudrybe, ir problemos kaip nebūta. Tačiau vaikų atveju nustatyti, dėl kokios priežasties paburko apatiniai akių vokai, būna daug sudėtingiau.
Kada gali paburkti vaiko paaikiai?
- Įvairių ligų atveju. Neatmetama tikimybė, kad paburkimas – tai kokio nors negalavimo pasekmė. Šis simptomas būdingas sutrikus medžiagų apykaitai, esant kepenų patologijai, sergant akių uždegimu (konjunktyvitu), nosies ančių uždegimu, vegetacine kraujagyslių distonija arba inkstų ir šlapimtakių ligomis.
- Dėl netipiškų priežasčių. Dėl paburkusių paakių ne visada galima kaltinti kokią nors konkrečią ligą. Kartais priežastys būna gana netipiškos – pavyzdžiui, paprasčiausias, tačiau labai ilgai trunkantis verksmas. Gana dažnai paakiai paburksta dėl alerginių reakcijų. Jeigu tavo mažyliui kalasi dantukai, patinę paakiai – gana įprastas ir normalus reiškinys, ir jaudintis dėl to tikrai nereikia.
- Jeigu organizme kaupiasi skysčiai. Viena iš dažniausių patinusių paakių priežasčių – tai vandens kaupimasis oganizmo audiniuose. Kodėl taip nutinka? Esmė ta, kad jeigu sutrinka inkstų veikla arba šlapimtakiuose prasideda uždegiminiai procesai, skysčiai ima kauptis. Vis dėlto pastebėtina, kad tokiu atveju patinsta ne tik paakiai, bet ir kitos kūno dalys.
- Kaltas genetinis polinkis. Įdėmiai apžiūrėkite visus savo giminaičius, pavartykite albumus. Jeigu artimiausiems žmonėms po akimis kabo „maišeliai“, gali būti, kad tavo mažylis taip pat paveldėjo šią įpatybę.
- Sutrikus miego režimui. Paakiai gali paburkti ir dėl kitų priežasčių – pavyzdžiui, sutrikusio miego režimo. Kadangi miegas, kaip ir grynas oras arba maistas, mažiesiems šeimos nariams yra gyvybiškai svarbus, bet kokie jo režimo pokyčiai nepraeina be pasekmių.
- Dėl pervargimo. Valandų valandos, praleistos prie televizoriaus, kompiuterio ekrano arba knygos (pastarasis atvejis vis retesnis, tačiau kartais pasitaiko) – visa tai sekina vaiko organizmą ir skatina ratilų aplinkui akis atsiradimą.
Kada būtina kreiptis į gydytoją?
Kaip matai, patinimo priežasčių yra ne viena ir ne dvi. Nereikia iš karto įsivaizduoti blogiausio scenarijaus, tačiau kai kuriais atvejais delsti nepatartina – geriau iš karto kreiptis į specialistą:
- Jeigu be patinusių paakių pastebi ir didėjantį apgamą, jeigu mažylis tampa labai neramus ir daug verkia – gali būti, kad padidėjo slėgis kaukolės viduje;
- Jeigu paakiai patinsta staiga, netikėtai, be jokios akivaizdžios priežasties, jeigu pastebi paraudimų ir padidėjusį ašarojimą, jeigu iš nosytės ima tekėti gleivingos išskyros, o vaikutis tampa neramus. Tai gali būti alergijos simptomai (Kvinkės patinimas), tačiau pati to nenustatysi;
- Jeigu be patinusių paakių yra ir kitų problemų, pavyzdžiui: pastebi, kad sutriko vaikučio šlapinimasis, jeigu šlapime yra kraujo, skauda strėnų srityje, pakyla kūno temperatūra, mažylis skundžiasi galvos skausmais – taip gali pasireikšti inkstų ir šlapimtakių ligos;
- Jeigu patinimų atsiranda reguliariai, jie ilgai neišnyksta.
Kaip padėti atžalai, jeigu patinsta paakiai?
Jeigu nori, kad tavo mažylis išvengtų šios problemos, būtina kovoti ne su simptomais, o su visomis anksčiau minėtomis priežastimis (neleisti ilgai žiūrėti televizoriaus ar skaityti knygų, žaisti kompiuterinių žaidimų iki išnaktų), pasirūpinti, kad vaikas taisyklingai maitintųsi, galėtų pailsėti, papramogauti. Taip pat būtina griežtai kontroliuoti suvartojamos druskos kiekį.