Vaiką sugėlė vabzdžiai: ką daryti? (25)

Vaiką sugėlė uodai Nipol Plobmuang | Shutterstock.com

Vabzdžių įgėlimai – gana nemalonūs, ypač kūdikiams ir vaikams, kurie skausmui ir diskomfortui yra mažiau pakantūs nei suaugę žmonės. Įgeltą vietą įprastai pirmiausia pradeda niežėti, oda patinsta, parausta.

Dažniausiai simptomai beveik ar visiškai praeina jau kitą dieną, mažylio neprireikia vežti į gydymo įstaigą.

Tačiau vabzdžių įgėlimai gali kelti pavojų alergiškiems vaikams: tokiu atveju gali pasireikšti sunkių simptomų, tad prireikia skubaus gydymo.

Taip pat svarbu žinoti, kad, įgėlus vabzdžiui, gali kilti ir infekcija.

Kokie vabzdžiai dažniausiai sugelia kūdikius ir vaikus?

Vaikus bene dažniausiai sugelia uodai, įvairūs mašalai, sparvos (akliai), bitės, širšės, dažnos ir erkių bei skruzdėlių atakos.

Uodų ir mašalų įkandimai įprastai didelės žalos nepadaro, o dėl jų atsiradę paraudimai per keletą dienų visiškai praeina.

Didesnę žalą padaro bičių, širšių ar vapsvų įgėlimai, dėl kurių gali kilti stipri atsakomoji organizmo reakcija.

Erkės platina dvi sunkias infekcijas – Laimo ligą ir erkinį encefalitą, o skruzdžių įkandimai lemia staigų ir aštrų skausmą.

Kokie simptomai rodo, kad vaiką sugėlė vabzdžiai?

Įprasti prie lengvų priskiriami šie simptomai:

  • Raudoni odos iškilimai;
  • Niežulys;
  • Nedidelis patinimas.

Sunkios alerginės reakcijos sugėlus vabzdžiams simptomai:

  • Ženklūs veido ir burnos tinimai;
  • Kūno mėlynavimas;
  • Sutrikęs maisto rijimas ir kalbėjimas;
  • Krūtinės spaudimas, kvėpavimo sutrikimai ar švokštimas;
  • Galvos svaigimas ar alpimas;
  • Dilgėlinis bėrimas;
  • Pykinimas ir vėmimas;
  • Traukuliai.

Svarbu

Jei pasireiškė simptomai, rodantys, kad pasireiškė gyvybei pavojinga būklė anafilaksinis šokas, vaikui būtina suleisti adrenalino (jeigu jo turite vaistinėlėje) ir skubiai kviesti greitąją pagalbą.

Simptomai, rodantys, kad galėjo prasidėti infekcija (ji dažniausiai kyla, jeigu vaikas nusikaso sugeltas vietas):

  • Paraudimas didėja;
  • Skausmas;
  • Šilumos pojūtis, tvinkčiojimas įgėlimo vietoje;
  • Patinimas;
  • Pūlių skyrimasis.

Kaip gydyti vabzdžių įgėlimų vietas?

Jeigu organizmo reakcija į vabzdžio įgėlimą audringa, vaikui reikėtų kuo skubiau suleisti adrenalino, o jei pasireiškė gyvybei pavojaus nekeliantys alergijos simptomai, reikėtų duoti išgerti vaistų nuo alergijos (antihistamininių preparatų).

Vaiką sugėlus uodams, dėl jų išskiriamų krešėjimą stabdančių medžiagų odą pradeda stipriai niežėti, todėl neleiskite vaikui kasytis ir pradėkite naudoti specialius preparatus po vabzdžių įgėlimo. Namų vaistinėlėje visuomet pravartu jų turėti.

Kaip palengvinti nemalonius simptomus po vabzdžių įgėlimo?

  • Jeigu ant odos matote geluonį, pašalinkite jį per odą horizontaliai braukdami nago ar banko kortelės krašteliu. Geluonies jokiu būdu nereikėtų bandyti išspausti, nes tokiu būdu nuodai tik dar labiau pasiskirstys.
  • Įgeltą vietą kruopščiai nuplaukite vandeniu ir muilu, galite dezinfekuoti.
  • Po to sugeltą kūno vietą reikėtų vėsinti į audinio skiautę įvyniotu leduku arba specialiu kompresu. Šaltis padės sumažinti patinimą, paraudimą bei skausmą.
  • Bent kelias dienas po įgėlimo stebėkite, ar neatsirado infekcijos požymių.

Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių įgėlimų? Pagrindinės prevencinės priemonės

Vienas efektyviausių būdų apsaugoti vaikus nuo vabzdžių įgėlimų – būnant gamtoje naudoti repelentus. Jais purškiamos atviros kūno vietos. Patartina rinktis specialias vaikiškas priemones, skirtas jautresnei odai, taip pat mažiau kenksmingas, jei vaikas preparato netyčia palaižytų ar įkvėptų.

Kai kurios priemonės gali būti naudojamos nuo gimimo, kitos – nuo 3 ar 7 m., dalis repelentų yra skirti tik suaugusiems žmonėms.

Labai svarbu, kad priemonės purškiant nepatektų į akis ar kvėpavimo takus. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kiek laiko priemonė veikia: akivaizdu, kad vieną kartą papurškus, repelentas visą dieną vaiko neapsaugos. Geriau priemone dar kartą odą ir drabužius apipurkšti dar nepraėjus nurodytam laikui (pavyzdžiui, jei repelentas veikia 4 val., naujai išpurkšti galima jau po 2,5–3 val.).

Plačiau skaitykite:

Kūdikiams, mažiems ar jautresniems vaikams galima naudoti ir kitas priemones, apsaugančias nuo kraujasiurbių – tai eteriniai aliejai, specialios apyrankės ir kt. Internete galima rasti daug naminių repelentų receptų, tik turėkite omenyje, kad kai kurie iš jų gali būti mažiau veiksmingi ir efektyvūs.

Labai svarbu nuo uodų apsaugoti vežimėliuose miegančius kūdikius: repelentais galima išpurkšti vežimėlį, taip pat būtina naudoti tinklelį nuo uodų, jei neturite – pridengti vežimėlį didele skara ar marlės audiniu.

Venkite vietų, kuriose įprastai būna daug vabzdžių, pavyzdžiui, stovinčio vandens telkinių, aukštos nešienautos žolės ir pan.

Auštant ir pradėjus temti ar sutemus, geriausia būti patalpų viduje: tuomet uodai būna aktyviausi.

Tinkamai aprenkite vaikus, ypač eidami į mišką, kad drabužiai dengtų kuo daugiau atvirų odos plotų. Tokiu atveju geriau rengti šviesius vienspalvius drabužius: lengviau pastebėsite ropojančias erkes.

Atsargiai elkitės iškylų metu: nelaikykite atidarytų gėrimų, ypač saldžių, buteliukų, nes į juos gali patekti širšių. Nepatartina gamtoje valgyti saldumynų (ledų, tortų, pyragaičių ir pan.), nes jie labai vilioja širšes.

Vaikams nereikėtų leisti artintis prie avilių, medžių, ant kurių yra pernokusių vaisių – kriaušių, obuolių, slyvų ir kt.

Susiję straipsniai

Kaip žinoti, ar kūdikiui tinka pieno mišinys?

Tinkamo mišinuko pasirinkimas kartais gali tapti nemenku iššūkiu. Kaip žinoti, kad kūdikiui mišinukas tinka?

Kaip taisyklingai keisti sauskelnes naujagimiui?

Daugelis sauskelnes keičia pakeldami kūdikio užpakaliuką, tačiau atsiranda naujų rekomendacijų sauskelnes keisti pavertus vaikelį ant šono.

Diagnostinis vaiko raidos vertinimo testas (DISC)

Diagnostinis vaiko raidos vertinimo testas (DISC) yra standartizuotas tyrimas, padedantis įvertinti kūdikių ir vaikų raidos ypatumus.

Naujausi komentarai

  1. Indodo prieš 9 m.

    Kiek teko su 112 bendrauti del uosviu, tai jie issuuncia pagalba ir po to dar klausineja ir sako ka padaryti, paziureti. Tikiuos, del adrenalino kiekio esant reikalui patartu irgi gal.....

  2. Prisilietus_isnykstanti

    BonBon parašė:
    O jei mazyliui prireiktu..?
    Tavegilio iki 3m negalima, loratidino- iki 30kg svorio..

    Extra atveju galima ir tavegilio. Ketvirtadali tabletes leido nuo metu duot,jei istinka umi alergine reakcija. Beje,vaikui sergant vejaraupiais tavegilis naktimis vienintelis leidzia pailseti ir jums,ir vaikui.

  3. Prisilietus_isnykstanti

    indodo parašė:
    Manau 112 gautumet patarima... o kodel anu negalima? Turbut gyvybes klausimu suduotumet ir jus tavegili... ir bet ka panasaus po ranka kas butu..... :/ man tai klau…

    Tabletes siaip pakankamai lengva sutrinti su dviem saukstais. O tada jau sugirdai su sauksteliu arbatiniu. O ir pati tablete nera didele,kad didesnis vaikas nesugebetu jos praryt.

  4. User has not uploaded an avatar
    Edita@ prieš 4 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Laba diena, gal kam taip buna, mano vaikui kai ikanda uodas istinsta ir parausta ikandimo vieta. Ir sias metais taip kas kart iki tol to nebuvo. Viena karta buvo infekcija po pasikasymo ir plius alergija. Tada israse Fucidin H krema, Zyrtec ir Dexamethason. Viskas praejo. Dabar purskiames su purskalu nuo uodu, bet vistiek ikando. Kaip dar saugotes? Ir ka tepat nuo ikandimu? Cia paskutinio foto. Aciu.

  5. Only_good_souls
    Only_good_souls prieš 4 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Mano dukrai buvo iki 3 metų taip. Į akį įkasdavo ir akis savaitei užtindavo.
    Tai mums būdavo esmė patepti greičiau. Padėjo pvz grivix ir psilobalsam. Tada zyrtec jeigu akis, lupa ir t.t o jeigu rankos netepdavau svarbu neduot kasyt ir tept kad neniezetu. Dar vakare octaniseptu papurkšti. Nuo uodų apsaugo daug pirškalų bet efektyviausios tokios sistemos kaip thermacell pvz bunant terasoje ir t.t