Pirmieji pasivaikščiojimai lauke su naujagimiu

Grynas oras būtinas ne tik suaugusiam žmogui, bet ir naujagimiui, todėl pasivaikščiojimai lauke turėtų tapti maloniu kasdieniu ritualu. Trumpam mažylį į lauką galime išvežti jau 2-4 dieną po grįžimo namo iš gimdymo namų, tačiau lauke nebūkite per ilgai. Kūdikis dar labai jautrus besikeičiančioms oro sąlygoms, todėl pakaks 10-15 minučių. Pasivaikščiojimo trukmę palaipsniui ilgink iki poros valandų per dieną.

Jei kūdikis gimė šaltuoju periodu, į lauką jį išvežti taip pat patartina, tačiau tik tuo atveju, jei oro temperatūra ne žemesnė nei 10 laipsnių šalčio.  Prieš pirmąjį pasivaikščiojimą vaikutį reikėtų pripratinti prie šaltesnio oro: kelias dienas iš eilės trumpam paguldyk jį gerai išvėdintame kambaryje, kur oro temperatūra žemesnė, nei įprasta. Kai jau pradėsite vaikščioti lauke, stenkis apsaugoti mažylį nuo žvarbaus vėjo. Tam puikiai tinka specialios vežimėliams skirtos vėjo ir saulės apsaugos. Taip pat patartina gale kojyčių padėti guminę šildyklę, kurioje vandens temperatūra nebus didesnė nei 35 laipsniai (40 laipsnių temperatūra gali nudeginti gležną odelę).

Būnant lauke atidžiai stebėk mažylio veido odelės spalvą. Jei kūdikiui bus šalta, jo odelė pabals arba pamėlynuos. Jei bus per karšta – odelė ims rausti. Kai kurie tėveliai persistengia ir vaikutį prirengia tiek, kad jis visas ima kaisti ir prakaituoti. Vidinis karštis ir šaltas oras labai neigiamai veikia mažylio sveikatą, todėl jis ima sirgti. Kartais tėveliai mano, kad jų vaikas serga būtent dėl pasivaikščiojimų lauke. Tai nėra tiesa. Jei kūdikis tinkamai aprengtas, grynas oras jam niekuomet nebus žalingas.

Kol su kūdikiu būsite lauke, paprašyk, kad kas nors iš namiškių tuo metu gerai išvėdintų namus. Pasivaikščiojimams stenkis rinktis atokesnes vietas, kur nebus mašinų ir aplinkinių keliamo triukšmo. Svarbus ne tik triukšmas, tačiau ir užterštumas. Tai, kad mašinų išmetamos dujos kenksmingos – savaime suprantama, tačiau mažam vaikučiui gali pakenkti ir aplinkiniai žmonės, kurie neretai mėgsta pasilenkti ir pakalbinti ar tiesiog apžiūrėti kūdikėlį, o jei pašalinis žmogus sirgs, oro būdu infekcija nesunkiai pasieks ir kūdikio organizmą.

Nepamiršk, kad kūdikiai, retai būdami gamtoje, tampa irzlūs ir kaprizingi. Jų imunitetas dažnai būna nusilpęs, todėl mažylius kankina įvairios ligos. Buvimas gryname ore suaktyvina medžiagų apykaitą, gerina apetitą ir miegą, grūdina organizmą.
 

Kada su naujagimiu eiti į lauką? Kur ir kiek laiko vaikščioti? Panašūs klausimai iškyla kiekvienai mamai, vos grįžusiai iš gimdymo namų. Be abejonės, grynas oras mažo žmogučio vystymuisi tiesiog būtinas. Ko gero net neverta aiškinti kodėl.   

Keletas patarimų jaunoms mamoms prieš pradedant vežioti naujagimį į lauką:

  • Eiti į lauką būtina, ir kuo dažniau, tuo geriau. Ilgalaikiai pasivaikščiojimai lauke stiprina mažylio imunitetą ir teigiamai veikia jo nervų sistemos vystymąsi. Be to, pabuvęs gryname ore, vaikas geriau miega.   
  • Pradžioje pasivaikščiojimai turi trukti neilgai. Pirmąją dieną pakaks mažylį išnešti į lauką 5-7 minutėms, o po to per savaitę kasdien laiką pailginant iki 1 valandos.    
  • Šiltuoju metų laiku į lauką vaiką galima nešti iš karto grįžus iš gimdymo namų, šaltuoju metų laiku geriau išlaukti iki vaikui sukaks 5-7 dienos. Esant oro temperatūrai, žemesnei nei 10 0С, pasivaikščiojimų lauke geriau būtų visai atsisakyti.
  • Pasivaikščiojimų lauke metu vaikas turi jaustis komfortiškai ir patogiai. Universalūs vežimėliai “du viename” labai tam tinka: vaikas jame gali miegoti, o paaugęs, sėdėti. Šie vežimėliai puikiai pritaikyti pasivaikščiojimams įvairiu metų laiku: žiemą apsaugo nuo šalčio, o vasarą – nuo perkaitimo.   
  • Kuomet aplinkybės neleidžia išeiti su vaiku į lauką, jį galima išnešti į balkoną ant rankų arba pamigdyti gryname ore ilgesnį laiką vežimėlyje. Svarbiausia, kad vaikutis būtų šiltai aprengtas.  
  • Vaiko buvimą lauke geriau planuoti jį pamaitinus, nes sotus mažylis bus ramesnis ir geriau  miegos.  
  • Renkantis pasivaikšiojimo vietą, svarbiausia, kad ji būtų toliau nuo gatvės ir triukšmo. Geriausia rinktis parkus ar miškelius. Gyvenančioms užmiestyje ar kaimo vietovėse tuo atžvilgiu pasisekė labiau.
  • Dėl visa ko, eidama su mažyliu pasivaikščioti, pasiimk buteliuką su vandeniu ar mišinuku. Jei vaikas pasidarys irzlus, galėsi jį nuraminti, duodama atsigerti.   

Kaip rengti mažylį?

Einant su naujagimiu į lauką, svarbu jį teisingai aprengti. Čia galioja tokia taisyklė: renk mažylį taip, kaip rengiesi pati, tik vienu drabužėlių sluoksniu daugiau.  

Suprantama, drabužėlius reikia parinkti ir pagal oro sąlygas. Stebėk, kad šaltuoju metų laiku vaikučio rankytės, kojytės ir galvytė būtų šiltos.

Pradžioje apsirenk pati, nes jei pirmiau aprengsi vaikutį, jis suprakaituos ir išneštas į lauką gali peršalti. Vasaros metu ant galvytės patariama užmauti ploną kepurytę, o žiemos metu – ant plonos kepurytės uždėti dar ir vilnonę.

Susiję straipsniai

Kūdikio priežiūra vasarą: atmintinė tėvams

Vasaros teikiamais malonumais mėgautis labai smagu, tačiau mamoms ir tėčiams reikėtų būti dėmesingiems bei tinkamai pasirūpinti savo kūdikiais.

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.