Rūkymas ir žindymas (78)

Mama rūko prie kūdikio automobilyje New Africa | Shutterstock.com

Rūkymas nėštumo metu yra didžiulis tabu, tačiau ką apie šį žalingą įprotį svarbu žinoti jau pagimdžiusioms ir savo kūdikius žindančioms mamoms? Ar rūkymas ir žindymas yra suderinami?

Kaip rūkymas veikia kūdikį?

Jei kūdikio susilaukusi mama rūko, mažylis ne savo noru tampa pasyvus rūkorius. Nors mama rūko atokiau nuo kūdikio, nikotinas ir kiti kenksmingi toksinai kaupiasi ore, mamos organizme ir piene, įsigeria į drabužius. Jeigu žindanti mama rūko, didėja ir staigios kūdikių mirties sindromo rizika.

Jeigu žindanti mama rūko, kūdikis ar jau paaugęs vaikas gali:

 • Dažniau būti varginamas pilvo dieglių;
 • Susirgti lėtine kvėpavimo takų liga (pavyzdžiui, astma), taip pat bronchitu ar plaučių uždegimu;
 • Turėti alergijų;
 • Būti mažiau atsparus ligoms, infekcijoms: tiek įprastam peršalimui, tiek ir ausų uždegimui;
 • Turėti virškinimo problemų;
 • Sunkiau užmigti, trumpiau miegoti;
 • Turėti elgesio problemų, dažniau verkti (ištirta, kad žindančiai mamai surūkant daugiau nei 5 cigaretes per dieną, kūdikiai turėjo miego problemų, buvo verksmingesni, nervingesni).

Tačiau atkreipkite dėmesį, kad krūtimi maitinami kūdikiai, net jei jų mamos nemeta rūkyti, vis tiek patiria mažesnę riziką susirgti įvairiomis ligomis, nei dirbtinai (t. y. pieno mišiniais) maitinami kūdikiai. Gamtos taip nulemta, kad žindymas bent iš dalies padeda apsaugoti kūdikius nuo neigiamo cigarečių dūmų pavojaus.

Kokią įtaką rūkymas daro motinos pieno sudėčiai?

Nedideli nikotino ir kitų tabako dūmuose esančių cheminių medžiagų (švino, arseno ir formaldehido) kiekiai patenka ir į motinos pieną. Tiesa, kuo daugiau moteris rūko, tuo daugiau nikotino pieno sudėtyje aptinkama.

Tyrimuose įrodyta, kad nikotinas keičia motinos pieno sudėtį, gali daryti neigiamą įtaką pieno kiekiui.

Ar rūkančioms mamoms apskritai galima žindyti?

Mesti rūkyti – bene pats svarbiausias žingsnis, jei norite iš tiesų apsaugoti savo ir savo šeimos sveikatą. Jeigu jums sunku mesti rūkyti, svarbu nenutraukti žindymo, bet dėti visas pastangas, kad sumažintumėte neigiamą poveikį kūdikiui. Maitindama krūtimi, apsaugosite kūdikį nuo infekcijų, aprūpinsite svarbiausiomis maisto medžiagomis, kurių jis negali gauti iš pieno mišinio.

Svarbiausia taisyklė – venkite rūkyti prieš pat žindymą: tai sumažins į mamos pieną patenkančio nikotino kiekį.

Taigi, rūkančioms mamoms žindyti galima ir reikia, tačiau svarbu laikytis saugumo rekomendacijų ir visais būdais stengtis sumažinti neigiamą cigarečių poveikį kūdikiui.

Ar rūkančios mamos anksčiau nujunko savo kūdikius?

Kai kuriuose tyrimuose buvo nustatyta, kad rūkančios mamos savo kūdikius žindo trumpiau nei nerūkančios. Ekspertų nuomone, rūkančios mamos gali nustoti žindyti dėl to, kad jaučia baimę ir nerimą, jog šis žalingas įprotis pakenks jų kūdikiams.

Kartais potraukis būna toks stiprus, kad mamos geriau ne meta rūkyti, o nuraukia žindymą, tačiau, kaip jau minėta, tai – netinkamas sprendimas. Nors ir labai sunkiai, bet žindymas ir rūkymas gali būti suderinami.

Žindymas ir elektroninės cigaretės: ar jos yra saugesnė alternatyva?

Nors elektroninės cigaretės yra kiek saugesnė alternatyva, lyginant su tradicinėmis cigaretėmis, tačiau reikėtų pasistengti atsikratyti ir šio žalingo įpročio. Elektroninių cigarečių skystyje taip pat yra nikotino, toksinių medžiagų.

Kai kurios besilaukiančios moterys ir žindančios mamos elektronines cigaretes rankasi kaip mesti rūkyti padedančią priemonę. Tačiau svarbu žinoti, kad šiuo metu nėra elektroninių cigarečių, kurios būtų licencijuotos ir skirtos šiam tikslui.

Rūkant elektronines cigaretes taip pat patariama tęsti žindymą, nes nauda bus didesnė už galimą žalą.

Rekomendacijos, kaip sumažinti neigiamą rūkymo poveikį kūdikiui

Rūkykite kuo toliau nuo kūdikio

Pasyvus rūkymas – ne mažiau žalingas, tad mama ar tėtis turėtų rūkyti lauke arba bent jau kitoje patalpoje. Svarbu, kad cigarečių dūmai ir juose esančios dalelės nepatektų į mažylio kvėpavimo takus. Prieš einant rūkyti galima užsimesti viršutinį drabužį (pavyzdžiui, striukę ar lietpaltį): jis padės apsaugoti kasdienius drabužius nuo dūmų dalelių ir nemalonaus kvapo. Medikai pateikia rekomendaciją parūkius ir prieš imant ant rankų ar liečiant kūdikį nusiplauti rankas.

Stebėkite kūdikio svorį

Kai kurie tyrimai rodo, kad rūkymas turi įtakos kūdikio svorio augimui. Tad verta stebėti, ar žindantis kūdikis, kurio mama rūko, normaliai priauga svorio. Jeigu mažylis sveria per mažai, galima išbandyti įvairius būdus pieno kiekiui padidinti. Vienas iš populiariausių – pieno gamybos skatinimas pientraukiu (angl. power pumping).

Rūkykite po žindymo, o ne prieš jį

Žindančiai mamai rūkant, nikotino kiekis jos kraujyje ir piene iš pradžių didėja, o laikui bėgant pradeda mažėti. Be to, iškvepiamo anglies monoksido kiekis žymiai padidėja pirmąją valandą po rūkymo (tiesa, nedidelius jo kiekius rūkanti mama iškvepia dar 24 valandas). Taigi, rūkant iškart po maitinimo nikotino kiekis piene sumažės, vėliau vėl žindomas kūdikis įkvėps mažiau anglies monoksido. Tačiau dėl to, kad rūkanti mama iškvepia anglies monoksido, reikėtų vengti miegoti šalia kūdikio.

Praėjus maždaug 90 min. po rūkymo mamos kraujyje ir piene nikotino sumažėja maždaug perpus. Turėkite tai omenyje pirmosiomis savaitėmis po gimdymo, kai kūdikis norės dažnai žįsti.

Jei mesti rūkyti nepavyksta, tai bent jau rūkykite mažiau

Mažiau surūkytų cigarečių reiškia mažiau kenksmingų dūmų namų aplinkoje, mažesnį nikotino kiekį motinos piene, geresnę visų sveikatą ir daugiau laiko, praleidžiamo su kūdikiu, o ne cigarete rankose.

Pagalbinės priemonės mesti rūkyti norinčioms žindyvėms

Mesti rūkyti gali padėti ne tik įvairios terapijos, išmaniųjų telefonų programėlės, specializuota literatūra ir pan., bet ir tam skirti produktai (pavyzdžiui, nikotino guma ar pastilės). Naudojančios šias priemones mamos visą šeimą apsaugo nuo anglies monoksido ir kvėpavimo takų dirgiklių namų aplinkoje.

Jei įsigijote mesti rūkyti padedančių priemonių su nikotinu, naudokite jas iškart po maitinimo, kad prieš pat žindymą nikotino kiekis kraujyje spėtų sumažėti. Transderminiai nikotino pleistrai nuolat aprūpina organizmą nikotinu, todėl jo kiekis kraujyje ir piene išlieka pastovus. Tačiau nikotino lygis bus kur kas mažesnis, nei rūkant įprastas cigaretes. Viena iš galimybių – nuklijuoti pleistrą nakčiai, kad bent naktinių žindymų metu nikotino piene ženkliai sumažėtų.

Svarbu

Žindančioms mamoms, kurios vartoja mesti rūkyti padedančius medikamentus, negalima vėl pradėti rūkyti. Vienu metu ir vartojant pakaitinius produktus, ir rūkant nikotino kiekis kraujyje labai stipriai padidėja, o tai gali būti pavojinga tiek mamai, tiek ir kūdikiui.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 m.

  melaviciutemela parašė:
  Žinoma nerukysiu :)!

  Šaunuolė, protinga mama esat ;)

 2. Laukine
  Laukine prieš 3 m.

  aguonaguona parašė:
  sveikos, labai prasau cia nerasyti piktu, smerkianciu komentaru, kreipiuosi i mamas, kurios, kad ir labai griauziamos sazines, sutraukia pora cigareciu ir dar maiti…

  Seniai neaktualu bet parašysiu, kad tikrai zinau ne viena kuri 🤰metu metė bet praėjus 3-6 men pradėjo rūkyti gel ir tai darydavo po maitinimo kai žinojo kad 3-4h tarpas ir vakare vaikui užmigus.
  Vaikai mano sunu amžiaus tikrai puikus auga.
  Aš pati su pirmu nerūkiau su antru rūkiau iki kol pastojau, mečiau paskui pradėjau 6 men ( nuo gimimo buvo mišinys plus mp o nuo 4 men itin augintas ir kosytem) nuo 6 men mano pienas būdavo kelis syk į para tad palengva grįžau prie rūkymo.
  Dabar laukiuosi, nerūkau ir norėčiau ne rūkyt bet išvien sapnuoju kaip terasoj sėdžiu su kava, žiūriu į bundančia diena ir uzsikuriu... nors visa nėštumą bei cigaretes nei kavos į burna neimu🙈

 3. User has not uploaded an avatar
  Netipiška prieš 1 mėn.

  Laukiu straipsnio "Rūkymas ir narkotikai", kur bus patarta, kaip suderinti narkotikus ir kūdikio žindymą ir kodėl, net vartojant narkotikus, motinos pienas yra geriau nei mišinukas.

 4. Brucka
  Brucka prieš 1 mėn.

  Netipiška parašė:
  Laukiu straipsnio "Rūkymas ir narkotikai", kur bus patarta, kaip suderinti narkotikus ir kūdikio žindymą ir kodėl, net vartojant narkotikus, motinos pienas yra geri…

  vienas geriausių komentarų šitoje temoje

 5. littlemagpie prieš 1 mėn.

  Netipiška parašė:
  Laukiu straipsnio "Rūkymas ir narkotikai", kur bus patarta, kaip suderinti narkotikus ir kūdikio žindymą ir kodėl, net vartojant narkotikus, motinos pienas yra geri…

  Mani drauge prisinenu maitino ir ruke. Visada slapstydavo ir nurasydavo stresui. Bet visada susigedus buvo. As nelabai kartais suprantu kodel moterys yra linciuojamos uz misinuka ir visada tos kurios mp maitina palaiko tokias kurios ruko/alko geria. Ne viena karta jau maciau grupese patarimus,kad na gali gerti tiek,kad vaika rankose islaikytum. Jeigu neislaikai reiskia jau per daug alko suvartota. Dar alko,kaip shotas baseine,tai nieko tokio nebus iskart vaika maitinti po keliu desperado buteliu isgertu. Siaip nepykit,bet nu taip nekazka matyti nesciasias rukant..😳