Rūkymas nėštumo metu (2030)

Nėščia moteris rūko cigaretę Africa Studio | Shutterstock.com

Cigarečių dūmuose yra per 4 tūkst. toksiškų medžiagų, o apie 90 iš jų – kancerogeninės. Rūkymas – plačiausiai pasaulyje paplitusi priklausomybės forma. Tačiau šis žalingas įprotis, kaip ir alkoholio vartojimas, su nėštumu yra visiškai nesuderinami. Deja, kaip rodo statistika, net ir pastojusios toliau rūko 4 iš 10 nėščiųjų.

Rūkymas ir nėštumo planavimas

Abiem būsimiems tėveliams mesti rūkyti geriausia dar prieš pradedant planuoti kūdikį.

Moterų rūkymas ir nėštumo planavimas

Tiek aktyviai, tiek ir pasyviai rūkančios moterys yra mažiau vaisingos, t.y. joms sunkiau pastoti.

Kancerogeninių medžiagų, esančių tabako dūmuose, aptinkama ir gimdos kaklelio gleivėse, todėl pastoti norinčioms rūkančioms moterimis galimi:

 • Ovuliacijos sutrikimai;
 • Įvairūs reprodukcinių organų pažeidimai;
 • Kiaušinėlių defektai;
 • Ankstyva premenopauzė.

Vaisingumas įprastai atsistato po 2 mėn. metus rūkyti.

Vyrų rūkymas ir nėštumo planavimas

Rūkymas siejamas ne tik su prastesnės kokybės sperma, tai ir viena pagrindinių galimo nevaisingumo priežasčių. Dėl nikotino įtakos vyro organizme sumažėja proteino, sutrikdoma hormonų pusiausvyra. Rūkančių vyrų spermoje gali būti mažiau spermatozoidų, jie gali būti mažiau judrūs.

Rūkant marihuaną, spermatozoidų pakitimai gali būti dar didesni ir nebeatitaisomi.

Rūkymas nėštumo metu: neigiami padariniai

 • Sutrikusios gyvybinės funkcijos ir mažesnio svorio naujagimiai. Nikotinas prasiskverbia pro placentą, sutrikdo kraujotaką, vaisiui sukeldamas deguonies badą, todėl jis prasčiau aprūpinamas maisto medžiagomis, sulėtėja jo augimas.
 • Didesnė placentos komplikacijų rizika (placentos atšokos ir placentos pirmeigos). Rūkančioms moterims 2,4 karto dažniau atšoka placenta, lyginant su nerūkančiomis.
 • Priešlaikinis vaisiaus vandenų nutekėjimas ir priešlaikinis gimdymas. Rūkančios moterys 2 kartus dažniau patiria priešlaikinį gimdymą (22–37 nėštumo sav.).
 • Apsigimimai. 20–30 proc. padidėja tikimybė, kad rūkančių moterų naujagimiai turės apsigimimų – nesuaugusią lūpą ar gomurį (geriau šios patologijos žinomos kaip kiškio lūpa ar vilko gomurys), netinkamai išsivysčiusią šlapimo sistemą.
 • Didesnė perinatalinės vaisiaus ir naujagimio mirties rizika (nuo 22 nėštumo sav. iki 4 sav. po gimdymo).

Kada sužinojus apie nėštumą palankiausia mesti rūkyti?

Medikų nuomone, jei įmanoma, rūkyti mesti būsimoji mama turėtų vos sužinojusi apie nėštumą.

Kraštutiniu atveju, jei mesti rūkyti iš karto – per sudėtinga, galima palaipsniui mažinti surūkomų cigarečių kiekį ir tik tada visiškai atsisakyti šio žalingo įpročio.

Tačiau įsidėmėkite: kuo greičiau mesite rūkyti, tuo mažiau žalos padarysite būsimam vaikeliui.

Kaitinamojo tabako (IQOS) rūkymas nėštumo metu

Kaitinamajame tabake, kaip ir cigaretėse, yra nikotino. Patys kaitinamojo tabako gamintojai nurodo, kad IQOS neturėtų būti naudojamas nėštumo ir žindymo laikotarpiais.

Ir nors dažnai teigiama, kad kaitinamasis tabakas yra mažiau pavojingas už įprastas cigaretes, pasirodo vis daugiau tyrimų apie jo žalą. Neseniai atliktais moksliniais tyrimais įrodyta, kad jei nėščioji rūkė elektronines cigaretes, didesnė tikimybė, kad ateityje būsimam palikuoniui išsivystys astma.

Kaljano rūkymas nėštumo metu

Vis dar sklando nemažai mitų, jog kaljanas – geresnė cigarečių alternatyva. Anaiptol: kaljano dūmuose taip pat yra daugybė kancerogeninių medžiagų, kurios gali ne tik sutrikdyti kvėpavimą, sukelti onkologines ligas, bet ir pakenkti vaisingumui ir t.t., jau nekalbant apie negrįžtamą žalą vaikeliui. Įrodyta, kad kaljaną, kaip ir cigaretes, nėštumo metu rūkiusioms moterims gimė mažesnio svorio naujagimiai.

Taigi nėštumo metu nei įprastų, nei elektroninių cigarečių, nei kaljano ar kitų gaminių, sudėtyje turinčių nikotino, rūkyti negalima.

Pasyvus rūkymas nėštumo metu

Pavojinga ne tik rūkyti pačiai nėščiajai, bet ir būti prirūkytose patalpose ar aplinkoje, kurioje rūko kiti.

Pasyvus rūkymas siejamas priešlaikiniu gimdymu, taip pat pasyviai rūkiusios moterys statistiškai pagimdo mažo svorio naujagimius.

Tiesa, pasyviojo rūkymo žalą lemia ir atstumas tarp rūkančiojo ir nėščiosios. Nuo rūkančių asmenų nėščiajai reikėtų paėjėti tokiu atstumu, kad tabako dūmų ji visiškai neužuostų.

Tam, kad patalpose visiškai neliktų tabako dūmų, jas reikėtų vėdinti bent 30 min.

Rūkymas ir žindymas

Nustatyta, kad nikotinas neigiamai veikia prolaktino gamybą. Rūkančios motinos turi mažiau pieno: jo kiekis per parą gali sumažėti net iki 250 ml. Todėl rūkymas glaudžiai siejamas ir su sumažėjusia bendra žindymo trukme.

Rūkant suprastėja pieno kokybė, piene aptinkama mažiau lipidų.

Apibendrinant, rūkymo žala ypač didelė visoms visuomenės grupėms ir visais gyvenimo tarpsniais, o reprodukciniame amžiuje šis žalingas įprotis gali sukelti labai rimtų padarinių.

Naujausi komentarai

 1. Yksaida
  Yksaida prieš 2 mėn.

  Cepelinas parašė:
  Vienai draugei gydytoja neleido mest rukyt visa nestuma. Nes staigus pokyciai turi dideles zalos. Ji turejo du persileidimus, per trecia nestuma sake nemesk rukyt, …

  Visiska nesamone, o is tokiu gydytojų lecencijas atimt reik. Tik deja dažniausiai būna, kad ne gydytoja leidzia, o pati nori rukyt ir teisina save...

 2. User has not uploaded an avatar
  Kedras prieš 2 mėn.

  pupa19 parašė:
  Aš rukiau, 7sav sužinojau kad laukiuos, nuejau pas gyd ir pas ginekologe pasakiau kad rukau ir ka ir nieko visa nestuma rukiau i diena po 1-2cigaretes ir per saremi…

  Žinokite, pati buvau rūkanti. Tik pamačiusi dvi juosteles ant testo cigaretes padėjau kuo toliau. Taip sakydama pateisinate tik savo valios neturėjimą. Nenoriu teisti, bet tikrai taip kalbėdama vos ne skatinate rūkyti nėštumo metu. Tai ir pas narkomanus būna gimsta sveiki vaikai, bet po to išlenda vis tiek sveikatos sutrikimai. Vardan vaiko sveikatos tikrai galima pakentėti, kurį laiką nerūkius. Žinoma viskas priklauso nuo jūsų prioritetų.

 3. Burbulinada prieš 2 mėn.

  Merginos, rimtai? 🙈 Nėštumo metu rūkėt... O jetus... Aš rūkiau pirmas 4-5 sav. Tik sužinojau viskas mečiau iš karto, o ne mažinau.... Aišku nėštumo metu buvo visko ir sapnuodavau, kad rūkau už ligoninės kampo, bet man asmeniškai moteris, kuri laukiasi ir rūko yra tragedija.... Net minties negali būti nėštumo metu rūkyti...

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 mėn.

  Burbulinada parašė:
  Merginos, rimtai? 🙈 Nėštumo metu rūkėt... O jetus... Aš rūkiau pirmas 4-5 sav. Tik sužinojau viskas mečiau iš karto, o ne mažinau.... Aišku nėštumo metu buvo visko …

  Žinoma kas negali, kaip vaikelio tėvas leidžia rūkyti. Mano draugės vyras tai neleido.

 5. Burbulinada prieš 2 mėn.

  Rasarasyte parašė:
  Žinoma kas negali, kaip vaikelio tėvas leidžia rūkyti. Mano draugės vyras tai neleido.

  Koks gali būti leidimas ar ne leidimas 🙈 tik kvaila ir ne išsilavinusi moteris gali rūkyti nėštumo metu.