Rūkymas nėštumo metu (2055)

Nėščia moteris rūko cigaretę Africa Studio | Shutterstock.com

Cigarečių dūmuose yra per 4 tūkst. toksiškų medžiagų, o apie 90 iš jų – kancerogeninės. Rūkymas – plačiausiai pasaulyje paplitusi priklausomybės forma. Tačiau šis žalingas įprotis, kaip ir alkoholio vartojimas, su nėštumu yra visiškai nesuderinami. Deja, kaip rodo statistika, net ir pastojusios toliau rūko 4 iš 10 nėščiųjų.

Rūkymas ir nėštumo planavimas

Abiem būsimiems tėveliams mesti rūkyti geriausia dar prieš pradedant planuoti kūdikį.

Moterų rūkymas ir nėštumo planavimas

Tiek aktyviai, tiek ir pasyviai rūkančios moterys yra mažiau vaisingos, t.y. joms sunkiau pastoti.

Kancerogeninių medžiagų, esančių tabako dūmuose, aptinkama ir gimdos kaklelio gleivėse, todėl pastoti norinčioms rūkančioms moterimis galimi:

 • Ovuliacijos sutrikimai;
 • Įvairūs reprodukcinių organų pažeidimai;
 • Kiaušinėlių defektai;
 • Ankstyva premenopauzė.

Vaisingumas įprastai atsistato po 2 mėn. metus rūkyti.

Vyrų rūkymas ir nėštumo planavimas

Rūkymas siejamas ne tik su prastesnės kokybės sperma, tai ir viena pagrindinių galimo nevaisingumo priežasčių. Dėl nikotino įtakos vyro organizme sumažėja proteino, sutrikdoma hormonų pusiausvyra. Rūkančių vyrų spermoje gali būti mažiau spermatozoidų, jie gali būti mažiau judrūs.

Rūkant marihuaną, spermatozoidų pakitimai gali būti dar didesni ir nebeatitaisomi.

Rūkymas nėštumo metu: neigiami padariniai

 • Sutrikusios gyvybinės funkcijos ir mažesnio svorio naujagimiai. Nikotinas prasiskverbia pro placentą, sutrikdo kraujotaką, vaisiui sukeldamas deguonies badą, todėl jis prasčiau aprūpinamas maisto medžiagomis, sulėtėja jo augimas.
 • Didesnė placentos komplikacijų rizika (placentos atšokos ir placentos pirmeigos). Rūkančioms moterims 2,4 karto dažniau atšoka placenta, lyginant su nerūkančiomis.
 • Priešlaikinis vaisiaus vandenų nutekėjimas ir priešlaikinis gimdymas. Rūkančios moterys 2 kartus dažniau patiria priešlaikinį gimdymą (22–37 nėštumo sav.).
 • Apsigimimai. 20–30 proc. padidėja tikimybė, kad rūkančių moterų naujagimiai turės apsigimimų – nesuaugusią lūpą ar gomurį (geriau šios patologijos žinomos kaip kiškio lūpa ar vilko gomurys), netinkamai išsivysčiusią šlapimo sistemą.
 • Didesnė perinatalinės vaisiaus ir naujagimio mirties rizika (nuo 22 nėštumo sav. iki 4 sav. po gimdymo).

Kada sužinojus apie nėštumą palankiausia mesti rūkyti?

Medikų nuomone, jei įmanoma, rūkyti mesti būsimoji mama turėtų vos sužinojusi apie nėštumą.

Kraštutiniu atveju, jei mesti rūkyti iš karto – per sudėtinga, galima palaipsniui mažinti surūkomų cigarečių kiekį ir tik tada visiškai atsisakyti šio žalingo įpročio.

Tačiau įsidėmėkite: kuo greičiau mesite rūkyti, tuo mažiau žalos padarysite būsimam vaikeliui.

Kaitinamojo tabako (IQOS) rūkymas nėštumo metu

Kaitinamajame tabake, kaip ir cigaretėse, yra nikotino. Patys kaitinamojo tabako gamintojai nurodo, kad IQOS neturėtų būti naudojamas nėštumo ir žindymo laikotarpiais.

Ir nors dažnai teigiama, kad kaitinamasis tabakas yra mažiau pavojingas už įprastas cigaretes, pasirodo vis daugiau tyrimų apie jo žalą. Neseniai atliktais moksliniais tyrimais įrodyta, kad jei nėščioji rūkė elektronines cigaretes, didesnė tikimybė, kad ateityje būsimam palikuoniui išsivystys astma.

Kaljano rūkymas nėštumo metu

Vis dar sklando nemažai mitų, jog kaljanas – geresnė cigarečių alternatyva. Anaiptol: kaljano dūmuose taip pat yra daugybė kancerogeninių medžiagų, kurios gali ne tik sutrikdyti kvėpavimą, sukelti onkologines ligas, bet ir pakenkti vaisingumui ir t.t., jau nekalbant apie negrįžtamą žalą vaikeliui. Įrodyta, kad kaljaną, kaip ir cigaretes, nėštumo metu rūkiusioms moterims gimė mažesnio svorio naujagimiai.

Taigi nėštumo metu nei įprastų, nei elektroninių cigarečių, nei kaljano ar kitų gaminių, sudėtyje turinčių nikotino, rūkyti negalima.

Pasyvus rūkymas nėštumo metu

Pavojinga ne tik rūkyti pačiai nėščiajai, bet ir būti prirūkytose patalpose ar aplinkoje, kurioje rūko kiti.

Pasyvus rūkymas siejamas priešlaikiniu gimdymu, taip pat pasyviai rūkiusios moterys statistiškai pagimdo mažo svorio naujagimius.

Tiesa, pasyviojo rūkymo žalą lemia ir atstumas tarp rūkančiojo ir nėščiosios. Nuo rūkančių asmenų nėščiajai reikėtų paėjėti tokiu atstumu, kad tabako dūmų ji visiškai neužuostų.

Tam, kad patalpose visiškai neliktų tabako dūmų, jas reikėtų vėdinti bent 30 min.

Rūkymas ir žindymas

Nustatyta, kad nikotinas neigiamai veikia prolaktino gamybą. Rūkančios motinos turi mažiau pieno: jo kiekis per parą gali sumažėti net iki 250 ml. Todėl rūkymas glaudžiai siejamas ir su sumažėjusia bendra žindymo trukme.

Rūkant suprastėja pieno kokybė, piene aptinkama mažiau lipidų.

Apibendrinant, rūkymo žala ypač didelė visoms visuomenės grupėms ir visais gyvenimo tarpsniais, o reprodukciniame amžiuje šis žalingas įprotis gali sukelti labai rimtų padarinių.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 6 mėn.

  Agnnu parašė:
  Labai norėčiau pamatyti tyrimą, nes bent jau iš mano pažįstamų, kurie metė rūkyt iškart ir be jokių mažinimų nei vienas nesusirgo onkologinėmis ligomis. Įsivaizduok…

  Visi organizmai skirtingi. Iš brolio kaimo vyras kaip metė rūkyti, turėdavo visada saldainių. Kad užsinorėjus rūkyti sučiupti galėtų. Sakė daug kg suvalgė saldainiu. O kaip tetos vyras metė, tai jis ne rasdavo sau vietos.

 2. User has not uploaded an avatar
  Ramunėlėee123 prieš 3 sav.

  Agnnu parašė:
  Aš neįsivaizduoju, kaip galima, pamačius dvi juosteles, dar dėt į burną cigaretę?? Tos kurios čia aiškinat, kad nieko čia tokio tai žinokit gal jums dar ne metas tu…

  Splash parašė:
  As irgi negaliu suprasti,kaaaaip dar moterys bando pateisinimu ieskoti. 😳 as pati rukiau iki pastojimo,bet suzinojus iskart meciau,vyras ruko tik iqos ir tik lauke,…

 3. Sharlote
  Sharlote prieš 3 sav.

  Ramunėlėee123 parašė:
  Na aš sužinojau, kad laukiuosi, kai buvo +- 6sav. mečiau rūkyti (iqos), nuėjus pas ginekologą žymiai vėliau pasakė, kad nebesivysto, 10savaičių persileidau..Tad ir …

  Cia jus bandot tik save apgaut. Problema ne metimas, o aplamai kad rukete ir nuodijote savo organizma neaisku kiek metu. Cia ne skiepai, kad sakyt ale tikiu kad rukymas nekenkia, rukymo zala yra irodyta ir ne karta. Jei metete ir nerukote iki siol, labai sveikinu, bet rukymo padaryta zala gali ir toliau trukdyt susilaukt vaiku

 4. User has not uploaded an avatar
  Ramunėlėee123 prieš 3 sav.

  Sharlote parašė:
  Cia jus bandot tik save apgaut. Problema ne metimas, o aplamai kad rukete ir nuodijote savo organizma neaisku kiek metu. Cia ne skiepai, kad sakyt ale tikiu kad ruk…

  Kodėl taip iš karto.. Ne kiek metų, o metus. Tiesiog norėjau bent kažkokios info dėl to, nėra kažkur patvirtinta, kad metus rūkyti iš karto persileidžiana, bet tiesiog įdomu ar yra tokių moterų kurioms panašiai yra buvę, o galbūt ne tai davė įtaką nesivystymui. Yra kurios prarūko visą nėštumą, ar įpusėjus nėštumui meta ir pagimdo sveikus vaikus, nekalbu apie ateitį. Tad tiesiog ieškojau informacijos,bent kažkokios.

 5. Sandra1986
  Sandra1986 prieš 3 sav.

  Ramunėlėee123 parašė:
  Kodėl taip iš karto.. Ne kiek metų, o metus. Tiesiog norėjau bent kažkokios info dėl to, nėra kažkur patvirtinta, kad metus rūkyti iš karto persileidžiana, bet ties…

  Aš nemanau,kad iqos rukymas susijęs su persileidimu..pati rukiau iki 6sav nėštumo,na kol sužinojau,kad laukiuosi,turime mergytę..kitur reikia ieškoti priežasčiu..