Rūkymas nėštumo metu (2071)

Nėščia moteris rūko cigaretę Africa Studio | Shutterstock.com

Cigarečių dūmuose yra per 4 tūkst. toksiškų medžiagų, o apie 90 iš jų – kancerogeninės. Rūkymas – plačiausiai pasaulyje paplitusi priklausomybės forma. Tačiau šis žalingas įprotis, kaip ir alkoholio vartojimas, su nėštumu yra visiškai nesuderinami. Deja, kaip rodo statistika, net ir pastojusios toliau rūko 4 iš 10 nėščiųjų.

Rūkymas ir nėštumo planavimas

Abiem būsimiems tėveliams mesti rūkyti geriausia dar prieš pradedant planuoti kūdikį.

Moterų rūkymas ir nėštumo planavimas

Tiek aktyviai, tiek ir pasyviai rūkančios moterys yra mažiau vaisingos, t.y. joms sunkiau pastoti.

Kancerogeninių medžiagų, esančių tabako dūmuose, aptinkama ir gimdos kaklelio gleivėse, todėl pastoti norinčioms rūkančioms moterimis galimi:

 • Ovuliacijos sutrikimai;
 • Įvairūs reprodukcinių organų pažeidimai;
 • Kiaušinėlių defektai;
 • Ankstyva premenopauzė.

Vaisingumas įprastai atsistato po 2 mėn. metus rūkyti.

Vyrų rūkymas ir nėštumo planavimas

Rūkymas siejamas ne tik su prastesnės kokybės sperma, tai ir viena pagrindinių galimo nevaisingumo priežasčių. Dėl nikotino įtakos vyro organizme sumažėja proteino, sutrikdoma hormonų pusiausvyra. Rūkančių vyrų spermoje gali būti mažiau spermatozoidų, jie gali būti mažiau judrūs.

Rūkant marihuaną, spermatozoidų pakitimai gali būti dar didesni ir nebeatitaisomi.

Rūkymas nėštumo metu: neigiami padariniai

 • Sutrikusios gyvybinės funkcijos ir mažesnio svorio naujagimiai. Nikotinas prasiskverbia pro placentą, sutrikdo kraujotaką, vaisiui sukeldamas deguonies badą, todėl jis prasčiau aprūpinamas maisto medžiagomis, sulėtėja jo augimas.
 • Didesnė placentos komplikacijų rizika (placentos atšokos ir placentos pirmeigos). Rūkančioms moterims 2,4 karto dažniau atšoka placenta, lyginant su nerūkančiomis.
 • Priešlaikinis vaisiaus vandenų nutekėjimas ir priešlaikinis gimdymas. Rūkančios moterys 2 kartus dažniau patiria priešlaikinį gimdymą (22–37 nėštumo sav.).
 • Apsigimimai. 20–30 proc. padidėja tikimybė, kad rūkančių moterų naujagimiai turės apsigimimų – nesuaugusią lūpą ar gomurį (geriau šios patologijos žinomos kaip kiškio lūpa ar vilko gomurys), netinkamai išsivysčiusią šlapimo sistemą.
 • Didesnė perinatalinės vaisiaus ir naujagimio mirties rizika (nuo 22 nėštumo sav. iki 4 sav. po gimdymo).

Kada sužinojus apie nėštumą palankiausia mesti rūkyti?

Medikų nuomone, jei įmanoma, rūkyti mesti būsimoji mama turėtų vos sužinojusi apie nėštumą.

Kraštutiniu atveju, jei mesti rūkyti iš karto – per sudėtinga, galima palaipsniui mažinti surūkomų cigarečių kiekį ir tik tada visiškai atsisakyti šio žalingo įpročio.

Tačiau įsidėmėkite: kuo greičiau mesite rūkyti, tuo mažiau žalos padarysite būsimam vaikeliui.

Kaitinamojo tabako (IQOS) rūkymas nėštumo metu

Kaitinamajame tabake, kaip ir cigaretėse, yra nikotino. Patys kaitinamojo tabako gamintojai nurodo, kad IQOS neturėtų būti naudojamas nėštumo ir žindymo laikotarpiais.

Ir nors dažnai teigiama, kad kaitinamasis tabakas yra mažiau pavojingas už įprastas cigaretes, pasirodo vis daugiau tyrimų apie jo žalą. Neseniai atliktais moksliniais tyrimais įrodyta, kad jei nėščioji rūkė elektronines cigaretes, didesnė tikimybė, kad ateityje būsimam palikuoniui išsivystys astma.

Kaljano rūkymas nėštumo metu

Vis dar sklando nemažai mitų, jog kaljanas – geresnė cigarečių alternatyva. Anaiptol: kaljano dūmuose taip pat yra daugybė kancerogeninių medžiagų, kurios gali ne tik sutrikdyti kvėpavimą, sukelti onkologines ligas, bet ir pakenkti vaisingumui ir t.t., jau nekalbant apie negrįžtamą žalą vaikeliui. Įrodyta, kad kaljaną, kaip ir cigaretes, nėštumo metu rūkiusioms moterims gimė mažesnio svorio naujagimiai.

Taigi nėštumo metu nei įprastų, nei elektroninių cigarečių, nei kaljano ar kitų gaminių, sudėtyje turinčių nikotino, rūkyti negalima.

Pasyvus rūkymas nėštumo metu

Pavojinga ne tik rūkyti pačiai nėščiajai, bet ir būti prirūkytose patalpose ar aplinkoje, kurioje rūko kiti.

Pasyvus rūkymas siejamas priešlaikiniu gimdymu, taip pat pasyviai rūkiusios moterys statistiškai pagimdo mažo svorio naujagimius.

Tiesa, pasyviojo rūkymo žalą lemia ir atstumas tarp rūkančiojo ir nėščiosios. Nuo rūkančių asmenų nėščiajai reikėtų paėjėti tokiu atstumu, kad tabako dūmų ji visiškai neužuostų.

Tam, kad patalpose visiškai neliktų tabako dūmų, jas reikėtų vėdinti bent 30 min.

Rūkymas ir žindymas

Nustatyta, kad nikotinas neigiamai veikia prolaktino gamybą. Rūkančios motinos turi mažiau pieno: jo kiekis per parą gali sumažėti net iki 250 ml. Todėl rūkymas glaudžiai siejamas ir su sumažėjusia bendra žindymo trukme.

Rūkant suprastėja pieno kokybė, piene aptinkama mažiau lipidų.

Apibendrinant, rūkymo žala ypač didelė visoms visuomenės grupėms ir visais gyvenimo tarpsniais, o reprodukciniame amžiuje šis žalingas įprotis gali sukelti labai rimtų padarinių.

Naujausi komentarai

 1. Miglena
  Miglena prieš 2 mėn.

  Rasa mama parašė:
  Aš tai nesiteisinciau rūkau ar ne. Koks kieno reikalas, gal jūs metet. Aš mečiau rūkyti kaip tik planavome vaiką, ir mečiau.

  Jei turite omeny kolegas ir šeimą- šiaip ir aš nesiteisinčiau, bet kolkas su vyru nenorim sakyt apie nėštumą, o jau visiems ir taip kyla įtarimų, nes šampės ir kito alko atsisakau (kaip tyčia kiekvieną savaitgalį dabar tai vakarėliai, tai šeimos gimtadieniai ir t.t.), tai jei dar pasakysiu, kad rūkyti mečiau- bus aiškiau nei aišku Jaučiu skamba lyg kokia asociali būčiau nu bet tikrai visada buvau ta, kuri be iqos iš namų kojos nekelia, vakarėliuose dalyvauja iki galo ir taurės šampės neatsisako niekada

 2. User has not uploaded an avatar
  Moterys ir tiek prieš 2 mėn.

  Miglena parašė:
  Jei turite omeny kolegas ir šeimą- šiaip ir aš nesiteisinčiau, bet kolkas su vyru nenorim sakyt apie nėštumą, o jau visiems ir taip kyla įtarimų, nes šampės ir kito…

  Na bet žmonės keičiasi, gal jūs paprasčiausia pinigus taupote, ir nusprendėte nei lašo nebe gerti. ☺️

 3. User has not uploaded an avatar
  Moterys ir tiek prieš 2 mėn.

  Ir kas nerūko, jokiais būdais nepradėkite, ta tokia priklausomybė erzina, pati nerūkau daugiau nei 8 metus, rūkiau kol ne pradėjome galvoti kad gal va norėtume leliuko susilaukti, ir aišku noras dėl vaikelio stipresnis buvo, nei rūkyti. Ir kaip nerūkau dabar rami galva , nei nebūtų kaip parūkyti prie vaikų, gėda būtų.

 4. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 2 mėn.

  Rasa mama parašė:
  Ir kas nerūko, jokiais būdais nepradėkite, ta tokia priklausomybė erzina, pati nerūkau daugiau nei 8 metus, rūkiau kol ne pradėjome galvoti kad gal va norėtume leli…

  Rūkiau daug metų, mečiau rūkyt prieš planuojant neštumą. Nebuvo jokių vadinamų lomkių, noro pradėt vėl taip pat nebuvo. Pasakiau sau kad viskas ir viskas. Daug ką reiškia žmogus psichologija, ir pasamonė. Jau 7metai nerūkau, negeriu jokių alko gėrimų. Per šitiek metų nei kart nebuvo kilę minčių pradėt rukyt ir vėl.

 5. User has not uploaded an avatar
  Moterys ir tiek prieš 2 mėn.

  LaimingaMamytee parašė:
  Rūkiau daug metų, mečiau rūkyt prieš planuojant neštumą. Nebuvo jokių vadinamų lomkių, noro pradėt vėl taip pat nebuvo. Pasakiau sau kad viskas ir viskas. Daug ką r…

  Pritariu ir man tas pats.