Rūkymas ir nevaisingumas: ar tai susiję?

Daugelis žinome ir suprantame, kad rūkymas padidina širdies, kraujagyslių ir plaučių ligų riziką. Tačiau dažniausiai žmonės nepasidomi ir nežino, kad rūkymas taip pat gali sukelti vaisingumo problemų abiejų lyčių atstovams.
Ar rūkymas gali paveikti vaisingumą?
Tyrimų duomenimis, rūkantys asmenys patiria maždaug 2 kartus didesnę nevaisingumo riziką nei nerūkantys. Vaisingumo problemų rizika proporcingai auga didėjant kasdien surūkomų cigarečių kiekiui.
Rūkymas gali pažeisti kiaušialąsčių ir spermos genetinę medžiagą1, tad tarp rūkančių asmenų didesnis persileidimų ir būsimųjų palikuonių apsigimimų dažnis.
Beje, tam tikras nėštumo ar vaisiaus patologijas gali nulemti ne tik įprastos, bet ir elektroninės cigaretės bei kaitinamasis tabakas.
Rūkymo įtaka moterų vaisingumui
Rūkymas siejamas su šiomis moterų vaisingumo problemomis:
- Rūkančios moterys pastoja ne taip greitai kaip nerūkančios.
- Rūkymas mažina moteriškuoju hormonu vadinamo estrogeno kiekį, o tai gali lemti nereguliarų menstruacijų ciklą, ovuliacijos sutrikimus ir kt.
- Toksiškos medžiagos (pvz., nikotinas, anglies monoksidas), esančios cigaretėse, blogina kiaušialąsčių kokybę.
- Cigarečių dūmuose esančios cheminės medžiagos (pavyzdžiui, nikotinas, cianidas ir anglies monoksidas) paspartina kiaušialąsčių praradimo greitį, t. y. sparčiai mažėja kiaušidžių rezervas. Deja, kiaušidžių rezervas yra ribotas, kiaušialąstės nebeatsinaujina. Tai reiškia, kad rūkančioms moterims menopauzė gali prasidėti vidutiniškai 1–4 metais anksčiau nei nerūkančioms.
Rūkymo įtaka vyrų vaisingumui
Rūkantiems vyrams gali pasitaikyti šių vaisingumo problemų:
- Pablogėti spermos kokybė;
- Sumažėjęs spermatozoidų kiekis ir judrumas;
- Padidėjęs netipinės, nenormalios formos spermatozoidų kiekis;
- Sumažėjęs spermatozoidų gebėjimas apvaisinti kiaušinėlius;
- Erekcijos sutrikimai, disfunkcija ir kt.
Su rūkymu susijusios nėštumo komplikacijos ir pavojai gimusiam kūdikiui
Mesti rūkyti geriausia dar tik pradėjus planuoti kūdikį - idealiu atveju, bent 2-3 mėn. iki „aktyvių bandymų“. Tačiau jeigu to padaryti nepavyko, rūkyti mesti būsimoji mama turėtų vos sužinojusi apie nėštumą.
Rūkančioms moterims dažniau pasireiškia šios nėštumo komplikacijos:
- Persileidimas;
- Negimdinis nėštumas;
- Didesnė placentos komplikacijų rizika;
- Priešlaikinis gimdymas;
- Mažesnis vaisiaus svoris;
- Kūdikis gali gimti negyvas;
- Rūkymo sukelti lytinių ląstelių genetinės medžiagos pažeidimai gali padidinti vaisiaus apsigimimų ir genetinių ligų tikimybę;
- Rūkymas nėštumo metu siejamas su didesne apsigimimų ir net didesne perinatalinės vaisiaus ir naujagimio mirties rizika.
Plačiau skaitykite:
Gimę naujagimiai, kūdikiai ir maži vaikai yra itin jautrūs cigarečių dūmams, o pasyvus rūkymas daro didelę žalą jų sveikatai.
Rūkymas taip pat padidina staigios kūdikių mirties sindromo riziką. Tai greita, netikėta, nepaaiškinama iš pažiūros visiškai sveiko kūdikio mirtis.
Ar visi tabako produktai vienodai veikia vaisingumą?
Įprastose cigaretėse yra net apie 7000 medžiagų, iš kurių didžioji dalis yra toksiškos.
Tikslių duomenų dėl elektroninių cigarečių sudėties ir cheminių medžiagų dar nėra daug, tačiau neabejojama, kad jos daro vos mažiau žalingą poveikį sveikatai.
Taip pat ir kaitinamojo tabako dūmuose aptinkama mažiau toksiškų medžiagų nei įprastų cigarečių dūmuose. Tačiau anaiptol tai nereiškia, kad ir šie tabako gaminiai yra saugūs.
Planuojant susilaukti kūdikio vienareikšmiškai rekomenduojama apskritai atsisakyti bet kokių tabako produktų.
Kokią įtaką vaisingumui daro pasyvus rūkymas?
Pasyvaus rūkymo paveiktos moterys ir vyrai gali patirti visus minėtuosius pavojus reprodukcinei (ir ne tik) sveikatai ir būsimajam nėštumui, net jei jie patys ir nerūko.
Jeigu stengiatės susilaukti kūdikio, reikėtų ne tik atsikratyti žalingų įpročių, bet ir stengtis kuo mažiau susidurti su cigarečių dūmais savo aplinkoje, t.y. svarbu ne tik nerūkyti, bet ir nebūti prirūkytose patalpose, neleisti daug laiko prie rūkančių žmonių.
Rūkančių porų nevaisingumo gydymas – mažiau efektyvus
Pastebima, kad rūkančių (arba ilgą laiką rūkiusių) porų nevaisingumo gydymas yra mažiau efektyvus.
Pavyzdžiui, rūkančioms moterims IVF procedūros metu gali prireikti daugiau kiaušidžių veiklą stimuliuojančių vaistų, o sėkmingo nėštumo užsimezgimo tikimybė – apie 30 proc. mažesnė, lyginant su nerūkančių moterų, kurioms atliekamas dirbtinis apvaisinimas, rezultatais.
Rūkymas ženkliai pablogina vyrų spermos kokybę. Pavyzdžiui, dėl sumažėjusios spermatozoidų koncentracijos gali prireikti sudėtingesnių pagalbinio apvaisinimo procedūrų (pvz., ICSI (intracitoplazminė spermos injekcija).
Kada metus rūkyti pastebimas teigiamas poveikis vaisingumui?
Medikų teigimu, šansai pastoti padidėja jau po kelių mėnesių metus rūkyti. Žinoma, kuo ilgesnį laiką neberūkoma, tuo geresnių vaisingumo rodiklių galima tikėtis.
Poroms svarbu žinoti, kad spermos gamyba trunka maždaug 70–90 dienų, taigi idealu, jei neberūkoma mažiausiai 3 mėn. iki pradedant planuoti šeimos pagausėjimą, geriau – ir ilgiau, kad organizmas spėtų kuo geriau išsivalyti. Tokia pati rekomendacija „galioja“ ir ruošiantis pagalbinio apvaisinimo procedūroms.
Metus rūkyti moters vaisingumo rodikliai neabejotinai taip pat pagerės, tačiau, pavyzdžiui, sumažėjusio moters kiaušidžių rezervo jau niekaip negalima atkurti.