Sauskelnes keičia puodukas: aktualūs akušerės Ievos Girdvainienės patarimai

Mokymasis sėstis ant puoduko – didelis ir reikšmingas žingsnis tiek kūdikiams, tiek ir jų tėvams. Vieno visiems tinkamo recepto šioje srityje nėra, tačiau aišku, kad turite apsiginkluoti kantrybe ir neskubinti įvykių.
Straipsnyje dalijamės naudingais patarimais, nuo ko pradėti visą procesą ir kokių klaidų nedaryti.
Veiksmų planas vaikui pradedant mokytis sėdėti ant puoduko
- Nuspręskite, kaip vadinsite mažylio kūno skysčius. Venkite neigiamą reikšmę turinčių žodžių, pavyzdžiui, purvinas ar smirdantis.
- Įsigykite inventorių: tai gali būti naktipuodis ar specialus tualeto dangtis, dar geriau – abu. Pastatykite puoduką vonios kambaryje arba ten, kur vaikas praleidžia daugiausiai laiko. Pirmiausia mažyliui reikės apskritai apsiprasti prie puoduko, tad ant jo jis gali prisėsti ir su drabužiais bei sauskelnėmis.
- Savo dienotvarkėje numatykite pertraukėles, kurių metu maždaug kas 2 val. sodinsite vaiką ant puoduko. Taip pat tai turi būti ir pirmasis darbas vos atsikėlus.
- Stebėkite, kada vaikas siunčia signalus, kad nori į tualetą, ir kartu skubėkite ant puoduko.
- Iškart mokykite vaiką higienos. Pavyzdžiui, mergaitei paaiškinkite, kad valytis tualetiniu popieriumi reikia iš priekio užpakaliuko link, o ne atvirkščiai. Kaskart po puoduko reikalų drauge nusiplaukite rankas.
- Neskubinkite įvykių, turėkite daug kantrybės ir nepasiduokite: net jei atrodo, kad vaikas niekada nesusipras, kam tas puodukas skirtas, nenuleiskite rankų ir vis bandykite. Kažkada jūsų pastangos vis tiek bus vainikuotos.
Jei vaikas nerodo ženklų, kad nori sėstis ant puoduko, tai nereiškia, kad jis nepasiruošęs
Akušerė, tėvystės pradžiamokslio „Gandro lizdas“ įkūrėja Ieva Girdvainienė teigia, kad jei kūdikis dar nenori sėstis ant puoduko, tai anaiptol nereiškia, kad tam – per anksti: „Tai yra mitas. Iš tiesų namų darbus turite atlikti patys.“ Specialistė mažylio tėvams ir kitiems šeimos nariams pataria tiesiog rodyti pavyzdį: „Kartu keliaukite į tualetą, įsigykite puoduką ir leiskite žmogeliui ant jo prisėsti. Kalbėkitės apie tai.“
Per vieną dieną tikrai nepavyks atprasti ir nuo sauskelnių, o ir nereikia verstis per galvą: „O jeigu vis tik dar norisi likti prie sauskelnių, tuomet rinkitės to paties dydžio, kad būtų komfortiškos, puikiai priglundančios ir tikrai skatinkite mažąjį žmogutį bandyti nusisegti lipdukus pačiam, galbūt einant prie tualeto parodykite, kaip tai daroma“, – teigia I. Girdvainienė.
Specialistė pasakoja, kad iš tikrųjų labai gerai, kad naudojate sauskelnes-kelnaites arba „atprastukes“. Tuomet vaikas pats gali jas nusimauti ir užsimauti. Pirmieji labai svarbūs namų darbai – to mokytis.
Kūdikį skatinti eiti į tualetą reikia ir ne namuose
Dažnai išvykę iš namų tėvai leidžia sau kiek atsipalaiduoti ir apleidžia puoduko treniruotes. Tačiau svarbu žinoti, kad laiką leidžiant ne namuose, rekomenduojama ir toliau mažyliui keliauti į tualetą nepaisant mažiau palankių aplinkybių.
„Iš tiesų keliaudami į miestą numatykite, kur galėsite saugiai pervystyti kūdikį ir mokytis tualeto įgūdžių. Galbūt yra vietų, kuriose rasite net ir puoduką“, – teigia specialistė.
Vienų metų kūdikį jau reikėtų pradėti mokyti tualeto įgūdžių
Iš tiesų labai svarbu, kad po truputį lavintumėte naujus kūdikio įgūdžius ir padėtumėte suprasti, kaip tai smagu ir naudinga, kad tai jis keliauja ant puoduko, mokosi atsisėsti, geba nusiimti sauskelnes arba kelnaites, užklijuoti sauskelnių lipdukus ir kad jau tampa savarankiškas.
Pasistenkite, kad šis ritualas keltų kuo malonesnes asociacijas, taip pat galite mažylį kuo nors paskatinti.