Kaip sumažinti menstruacijų skausmus?

Didžioji dalis moterų patiria menstruacijų skausmus - vienoms tik šiek tiek maudžia pilvo apačią, o štai kitos sunkiai pakyla iš lovos. Kas sukelia menstruacijų skausmus? Ar reikia sunerimti? Kaip juos sumažinti ir pagerinti savo gyvenimo kokybę?


Menstruacijos - gimdos gleivinės atsidalinimas ir pasišalinimas. Gimdos gleivinė pasišalina susitraukinėjant gimdai. Šie spazminiai judesiai sutrikdo kraujo ir deguonies apykaitą gimdos raumenyje, o tai sąlygoja skausmą. Šį procesą lemia lytiniai hormonai (estrogenas ir progesteronas), o taip pat ir kiti organai bei jų sistemos - smegenų žievė, pagumburis, posmegeninė liauka, skydliaukė, antinksčiai. Sutrikimai bet kurioje menstruacijų ciklo dalyje, o taip pat ginekologinės ligos, įvairūs uždegiminiai procesai, gimdos kaklelio pakitimai, augliai gali būti menstruacijų skausmo priežastimi (ypač jeigu skausmas nepakeliamas, jį lydi kiti simptomai, jis prasidėjo netikėtai).

Skausmą menstruacijų metu jaučianti moteris, visų pirma, turėtų pasikonsultuoti su gydytoju, atlikti tyrimus. Neradus patologijų, tačiau esant labai intensyviam skausmui gydytojas gali pasiūlyti kelias dienas iki menstruacijų pradžios bei pirmosiomis jų dienomis vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo. Tai efektyviai padeda daugumai moterų.

Moterys, kurios yra sveikos, tačiau patiria menstruacijų skausmus gali išmokti juos suvaldyti liaudiškomis priemonėmis bei pagerinusios bendrą organizmo būklę. Pastebima, kad menstruacijų skausmą sušvelnina suderinta mityba, vitaminų vartojimas, fizinė veikla, šiluma ir tam tikri pratimai.

Gerkite pakankamai vandens. Kartais moterys menstruacijų skausmą painioja su pilvo pūtimu, virškinimo sutrikimais, kurie juntami dėl hormoninių pokyčių. Norėdamos išvengti šių nemalonių pojūčių moterys turėtų gerti daugiau vandens, taip pat valgyti daugiau vandens turinčių produktų - agurkų, arbūzų, salotų, salierų.

Vartokite kalcį. Kalcis dalyvauja raumenų susitraukimo procese, o jo stoka siejama su skausmu. Pasitarkite su gydytoju dėl kalcio papildų vartojimo arba valgyti daugiau kalcio turinčių maisto produktų - pieno ir jo produktų, sezamo sėklų, žalialapių daržovių, migdolų.

Gaukite pakankamai vitamino D. Tyrimai rodo, kad vitamino D turinčių produktų įtraukimas į mitybą padėjo sumažinti per menstruacijas jaučiamus skausmus. Valgykite daugiau kiaušinių, sūrio, košių, riebios žuvies (lašišos, upėtakių, skumbrių, sardinių), maistą gardinkite kokybišku šalto spaudimo aliejumi.

Valgykite pilnavertį maistą. Mityba daro milžinišką įtaką mūsų gerai savijautai, stipriam imunitetui, normalizuoja organizme vykstančius procesus. Valgykite daugiau daržovių ir vaisių, stenkitės jų stipriai termiškai neapdoroti, maistą gardinkite šviežiomis žolelėmis, sumažinkite suvartojamos mėsos kiekį, ją keiskite žuvimi, rinkitės pilno grūdo duoną, makaronus, valgykite mažiau apdorotus grūdinius produktus, pasmaguriaukite riešutais ar džiovintais vaisiais.

Venkite vidurius pučiančių produktų. Išsipūtęs pilvas, dujų kaupimasis žarnyne, sunkumo jausmas dažnai lydi menstruacijų metu bei, atrodytų, sustiprina skausmą. Prieš menstruacijas bei jų metu negerkite gazuotų gėrimų, nevalgykite aštraus, riebaluose skrudinto, sunkiai virškinamo maisto, ribokite ankštinių bei kopūstų vartojimą.

Gerkite ramunėlių arbatą. Ramunėlių arbata pasižymi raminančiu, uždegimą mažinančiu, skausmą slopinančiu poveikiu. Ji puikiai tinka menstruacijų metu - puodelis ramunėlių arbatos padės nusiraminti, lengviau užmigti.

Užsidėkite šiltą kompresą. Daugelis moterų pastebi, kad šildymas padeda sumažinti menstruacijų metu juntamą skausmą, kadangi šiluma suaktyvina kraujotaką, atpalaiduoja raumenis. Tereikia ant papilvės 10-15 min. užsidėti šiltą kompresą, pūslę su karštu vandeniu ar tiesiog susisupti į šiltą antklodę. Tiesa, daliai moterų šiluma paskatina stipresnį kraujavimą.

Nusiprauskite po šiltu dušu. Šiltas dušas pagerina kraujotaką, o taip pat ramina, padeda atsipalaiduoti, atgaivina. Leiskite sau ilgėliau pamirkti duše, o jeigu menstruacijas lydi ir galvos skausmas ar migrena, tai išbandykite švelnų kontrastinį dušą - prausiantis vis keiskite vandens temperatūrą.

Sportuokite. Moterys pastebi, kad pradėjusios sportuoti jos nebejunta arba patiria gerokai menkesnį menstruacijų skausmą. Nuolat sportuojančių žmonių kraujo ir deguonies apytaka yra geresnė, be to jų organizmas išskiria daugiau laimės hormonais vadinamų endorfinų, padedančių susidoroti su skausmu. Žinoma, menstruacijų metu kūnui reikėtų leisti pailsėti ir atsisakyti alinančių treniruočių, tačiau pasivaikščiojimas, lengvi tempimo pratimai tikrai pagerins savijautą.

Atlikite pratimus. Joga siūlo keletą pratimų, palengvinančių menstruacijų skausmus:
1 pratimas. Atsigulkite ant grindų, šalia sienos, o kojas iškelkite ir atremkite į sieną. Rankas laisvai pasidėkite ant pilvo ar prie šonų ir giliai, ramiai pakvėpuokite.
2 pratimas. Atsisėskite ant grindų ir ištiestas kojas išskėskite kuo plačiau. Nugarą laikykite tiesią, įkvėpkite ir pasilenkdamos iškvėpkite. Pasilenkimo metu stenkitės rankomis pasiekti čiurnas, kojų pirštus, lenkitės lėtai ir atsargiai, jūs neturite jausti skausmo.
3 pratimas. Atsisėskite į „Drugelio“ pozą. Atsisėskite ant grindų, kojas per kelius sulenkite, pėdas suglauskite vieną prie kitos, delnais apimkite čiurnas ar kojų pirštus. Ramiai kvėpuokite, įkvepiant šiek tiek kilstelėkite galvą, o iškvepiant smakrą švelniai priglauskite prie krūtinės.

Išbandykite akupunktūrą. Atlikti tyrimai rodo, kad stiprius menstruacijų skausmus patiriančios moterys pasijuto geriau išbandžiusios akupunktūrą. Tradicinė medicina abejoja akupunktūros nauda, tačiau ją išbandžiusieji tikina pajutę lengvumą, atsipalaidavimą, atsikratę ilgai kamavusių skausmų bei nuovargio.

Užsiimkite malonia veikla. Įsitikinusios, kad skausmas nėra susirgimo priežastis bei išbandžiusios įvairius jo malšinimo būdus, nepamirškite skirti dėmesio ir psichologijai. Mūsų emocinė ir fizinė būklė yra susijusios, tad nepasiduokite savigraužai ir bjauriai nuotaikai, pasimėgaukite jums patinkančia veikla - pasižiūrėkite gerą filmą, paskaitykite knygą, pasivaikščiokite su drauge.

Susiję straipsniai

Priešmenstruacinis disforinis sindromas (PMDS)

Priešmenstruacinio disforinio sindromo (PMDS) simptomai yra gerokai (net iki 10 kartų) sunkesni ir intensyvesni nei „paprasto“ PMS.

Gausios mėnesinės: ar reikėtų sunerimti?

Jei kraujuojate gausiai, vertėtų susiplanuoti vizitą pas gydytoją: jis gali pasiūlyti daug veiksmingų būdų kraujavimui mažinti.

Skausmingos mėnesinės

Skausmingos mėnesinės, dar kitaip vadinamos dismenorėja – viena dažniausių vaisingo amžiaus moterų lytinės sveikatos problemų.