Specialusis pedagogas: kokią pagalbą jis teikia vaikams?

Specialioji pedagogė padeda vaikui Oksana Kuzmina | Shutterstock.com

aukletoja_evelina Evelina Krasnickienė Socialinė pedagogė ir ikimokyklinio ugdymo pedagogė
aukletoja_evelina

Lietuvoje įvedus įtraukųjį ugdymą, specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams padeda specialusis pedagogas. Apie jo funkcijas, teikiamą pagalbą ir sunkumus darbe pasakoja specialioji pedagogė Vaida Vitkauskienė.

Kas yra specialusis pedagogas?

Specialusis pedagogas – tai švietimo pagalbos specialistas, kuris dirba su vaikais turinčiais specialiuosius ugdymo poreikius. Tai vaikai, turintys mokymosi sunkumų, sutrikimų ar negalių.

Kam ir kaip skiriamas specialusis pedagogas?

Kur kreiptis dėl specialiojo pedagogo pagalbos?

Kokią pagalbą teikia specialusis pedagogas?

Specialusis pedagogas, atsižvelgdamas į vaikų gebėjimus, ugdymo galimybes, mokymo ypatumus padeda specialiųjų poreikių vaikams į įsisavinti ugdymo turinį:

  • lavinti atmintį;
  • išlaikyti dėmesį;
  • lavinti girdimąjį ir regimąjį suvokimą;
  • lavinti smulkiąją motoriką;
  • bendrąją ir artikuliacinę motoriką;
  • ugdyti taktilinius pojūčius;
  • maksimaliai stimuliuoti protinę ir fizinę raidą, siekiant sušvelninti sutrikimų pasekmes bei parengti tolimesniam gyvenimui.

Pagalba specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams – tai įvairūs žaidimai, kurie lavina stipriąsias puses ir ugdo silpnąsias. Pavyzdžiui, jei vaikui sunkiai sekasi kirpti, piešti, tokiu atveju, jam siūlomi žaidimai, lavinantys smulkiąją motoriką, stiprinantys rankos raumenis.

Kokie žaidimai naudingi vaikų smulkiosios motorikos lavinimui?

Smulkiąją motoriką puikiai lavina varstymo žaidimai, žaidimai su skalbinių segtukais, vaikų mėgstamos veiklos su kinetiniu smėliu, kuomet smėlyje paslepiami daiktai, o vaikai jų ieško. Naudingos ir ugdomosios veikslos su plastilinu. Pavyzdžiui, „Skaičių slėpynės“ - vaikai slepia skaičius, užlipdydami juos plastilinu.

Daugiau idėjų:

Kokia specialiojo pedagogo funkcija ikimokyklinėse įstaigose?

Specialusis pedagogas ikimokyklinio ugdymo įstaigose atlieka įvairias funkcijas, kad suteiktų pagalbą vaikams, turintiems specialiuosius ugdymosi poreikius:

  • stebi vaikų elgesį ir pasiekimus;
  • atlieka pirminį ugdymo poreikių vertinimą;
  • įvertina vaikų galias ir sunkumus;
  • bendradarbiauja su vaiko ugdymo proceso dalyviais;
  • rašo individualius pagalbos planus;
  • tiesiogiai dirba su vaikais ir teikia jiems mokymo pagalbą.

Kaip specialusis pedagogas dirba su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais?

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pagrindinis ugdymo metodas yra žaidimas. Žaidimas gerina vaiko suvokimą, ugdo ir lavina gebėjimus. Žaismingai pateiktos priemonės sužadina vaikų smalsumą ir norą veikti, suteikia savarankiškumo, norą įsitraukti į veiklas ir jas užbaigti iki galo. Sistemingai paruoštos ir parinktos veiklos suteikia galimybę ugdytis ir tobulėti.

Su kokiais sunkumais specialusis pedagogas susiduria?

Specialiojo pedagogo darbas yra nenuspėjamas, todėl visada svarbu pasiruošti alternatyvių veiklų, numatyti įvairius būdus ir metodus. Negalima numanyti kaip tą dieną ar veiklos metu jausis vaikas. Numatytos veiklos gali būti ir neįveiktos, nes vaikas gali būti suirzęs, neramus, selektyviai bendraujantis.

Tokiu atveju, vaiku reikalingos priemonės, padedančios nusiraminti ir atsipalaiduoti. Tam praverčia sensorinės dėžutės, kuriose gausu įvairių sensorinių priemonių: apyrankių, kamuoliukų, nusiraminimo ir mankštos stygų, įvairių šviečiančių priemonių, labai raminančiai veikia ir atpalaiduoja sensorinis - terapinis šepetėlis.

Ar tėvai gali atsisakyti specialiojo pedagogo pagalbos?

Susiję straipsniai

Įtraukusis ugdymas: kas tai?

Įtraukiojo ugdymo metu vykdomas personalizuotas ugdymas pagal kiekvieno vaiko gebėjimus.

Vaikui nustatyti specialieji poreikiai

Vaikams, turintiems raidos sutrikimų, yra nustatomi specialieji poreikiai bei skiriama pagalba tam, kad jie kuo lengviau įsitrauktų į ugdymą.

Priešmokyklinis ugdymas: ką svarbiausia žinoti?

Tėvams dažnai kyla klausimų dėl priešmokyklinio ugdymo tvarkos, kainos, ugdymo įstaigos pasirinkimo, skirtumo nuo ikimokyklinio ugdymo.