Tikėjimas Kalėdų Seneliu – svarbi vaiko raidos dalis

Berniukas stovi prie Kalėdų Senelio New Africa | Shutterstock.com

Tikėjimas pasakomis yra be galo svarbus vaiko raidai. Tai ypač aktualu, kalbant apie kalėdinio laikotarpio stebuklus. Ar verta griauti vaikų iliuziją apie Kalėdų Senelį? Kokiomis aplinkybėmis geriausia atskleisti tiesą ir kada geriau to nedaryti?

Tikėti ar netikėti: štai kur klausimas

Ar laikytis Kalėdų Senio tradicijos? Viskas priklauso nuo šeimos, kurioje auga vaikas, vertybių ir tradicijų. Vieni apskritai nešvenčia Kalėdų, kiti, priešingai – daro tai su džiaugsmu: ruošia advento kalendorius, rašo laiškus Kalėdų Seniui ir elfams.

Svarbu suprasti, kad vaikai iki tam tikro amžiaus dar neskiria vaizduotės nuo realybės, todėl pasakos jiems yra tikrovės dalis. Mažas žmogutis, iki 7 metų, yra maginio mąstymo stadijoje ir tiki, kad jį supantis pasaulis yra kupinas stebuklų ir fantastinių būtybių.

Tėvų užduotis – padėti patikėti stebuklais

Tėvų užduotis – negriauti mažylio pasaulio, o priešingai – leisti jam per fantazijas pažinti realybę. Juk pasakos – tai ne kas kita, kaip mūsų tikrojo gyvenimo metafora. Ir jas mėgsta ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.

Meilė pasakoms yra be galo svarbi vaiko vaizduotės ir kūrybinio mąstymo raidai. Gebėjimas svajoti – tai gebėjimas kurti naujus dalykus. Juk viskas prasideda nuo minties: mes kuriame svajonę, o tada jos siekiame. Tokiu būdu kuriame naują realybę, anksčiau neegzistavusius dalykus.

Pasakodami pasakas perduodame vertybes

Tėvai turėtų suprasti, kad Kalėdų Senis – tai ne vien personažas. Tai idėja, kad egzistuoja kažkas, kas gali išpildyti mūsų svajones, nepaisant to, kad esame netobuli ir kartais elgiamės netinkamai. Tai kiekviename iš mūsų slypintis šviesos ir šilumos poreikis. Todėl nevertėtų gąsdinti savo atžalų piktu Kalėdų Seniu, linkusiu bausti blogus vaikus, palikti juos be dovanų. Juk tokiu būdu mes tą gražią idėją griauname.

Kaip geriausia vaikui atskleisti tiesą

Geriausia, kai vaikas, padedamas tėvų, pats pamažu ima skirti fantaziją nuo realybės. Su laiku jis ima vis dažniau susimąstyti: o kaip tai įmanoma, kad vienas Senelis per vieną naktį spėja apeiti tiek vaikų? O iš kur jis tiek pinigų turi? O kaip patenka į namus, juk jis neturi raktų? Pro langą? Bet juk jis turi sunkų maišą... Kuo labiau vystosi vaiko smegenys, tuo labiau jis ima abejoti ir vis daugiau klausimų jam kyla. Variantas, kai jis pats pamažu pribręsta prie tiesos, – jam mažiausiai skausmingas.

Ką daryti, jei vaiko iliuziją sugriauna aplinka

Pasitaiko atvejų, kai vaikas, vis dar tikintis stebuklinga pasaka, netyčia sužino iš aplinkinių, kad Kalėdų Senio nėra. Kaip tokiu atveju elgtis tėvams? Anot psichologų, bandymas išsaugoti mažylio iliuziją bet kokia kaina būtų klaida. Juk anksčiau ar vėliau jis viską sužinos mokykloje ar darželyje ir jo pasitikėjimas tėvais gali sumenkėti. Geriausia išeitis tokiu atveju – palaikyti savo atžalą ir parodyti, kad suprantate jo skausmą, nesišaipote iš jo jausmų. Parodykite vaikui kitą medalio pusę: nors Kalėdų Senelio nėra, bet juk dalijimosi ir svajonių išsipildymo idėja niekur nedingo. O ji yra svarbiausia Kalėdų tradicijoje...

Vaikas paprašo per brangios dovanos...

Kartais vaikai paprašo to, ko tėvai negali sau leisti nupirkti. Tai gali būti gyva beždžionė, brangus muzikos instrumentas, kelionė į Marsą ir dar begalė neįmanomų arba per brangių dalykų. Kaip tokiu atveju elgtis tėvams?

Nemaža dalis tėvelių neriasi iš kailio, kad tik išpildytų vaiko norą, nes bijo sugriauti jo kalėdinę pasaką. Juk koks magas iš Kalėdų Senio, jei jis, pasirodo, gali ne viską?

Tiesa ta, kad kalėdines taisykles vaikams nustato tėvai. Ir padaryti tą labai paprasta: kartu su vaiku rašydami laišką Kalėdų Seneliui, jūs patys nusprendžiate, ar Senis išpildo visus norus šimtu procentų. O gal jis reikalauja, kad jam būtų pateikti penki norų variantai, ir pats išsirinks? O gal egzistuoja tam tikras kainų orientyras, nes vaikų yra daug, o Kalėdų Senis nenori bankrutuoti, visko turi užtekti viso pasaulio vaikams? Vaikai visada orientuojasi pagal tėvų žodžius. Tad kuo aiškiau įvardysite situaciją, tuo paprasčiau vėliau išsisuksite iš padėties.

Ne visi norai gali būti išpildyti

Nėra nieko blogo, jei ne visi vaiko norai bus išpildyti. Juk anksčiau ar vėliau jam teks susidurti su gyvenimo realybe − kad ne visada mes gauname tai, ko norime. Ir kuo anksčiau vaikas išmoks suvokti, kad gyvenime reikia leistis į kompromisus, tuo lengviau jam bus ateityje.

Susiję straipsniai

Įdaryti kiaušiniai Velykoms - net 20 įdarų variantų

Įdaryti kiaušiniai - greitai paruošiamas užkandis, kuris puikiai tinka tiek Velykų, tiek ir bet kurios kitos šventės stalui.

Šilkiniai margučiai: kiaušinių marginimas šilko kaklaraiščiais

Šiems margučiams numarginti reikės 100 proc. natūralaus šilko audinio - tam idealiai tinka seni šilkiniai kaklaraiščiai.

Velykų prietarai ir burtai

Velykų dieną buvo spėjamas vasaros oras, derliaus gausa, laukiama santuoką pranašaujančių ženklų, prašoma šeimos pagausėjimo.

Skelbimai

5,00 €
38 | 10 | S
5,00 €
4 - 6 m. | 53,0 cm