Vaikai ir Valentino diena: švęsti ar ne?

Artėja Valentino diena. Švęsti ją ar ne? Diskusijos vis dar netyla, nors ši šventė Lietuvoje jau nebe pirmą dešimtmetį pražysta raudonomis širdelėmis parduotuvių vitrinose ir praeivių atlapuose. Suaugusiesiems viskas šiek tiek paprasčiau: norės – švęs, nenorės – ranka numos. O ką daryti vaikams?
 
Valentino diena vaikams: už ir prieš
 
Bet kuri šventė turi savų šalininkų ir priešininkų, ir Valentino diena – ne išimtis. Tiesa ta, kad mažieji džiugiai priima visas šventes, bet tai, ar Valentino diena su savo tradicijomis jų mažose širdutėse prigis, didžiąja dalimi priklauso nuo tėvelių. Kokius argumentus jie pasitelkia?
 
Argumentas PRIEŠ: Valentino dieną geriau švęsti vieniems, be vaikų.
 
Argumentas UŽ: Kad šeima būtų harmoninga ir darni, o romantika neišblėstų ir meilė neatvėstų, suprantama, kad tėvams reikia rasti laiko pabūti vieniems. Tačiau tai – ne priežastis atimti iš vaiko šventę. Jeigu ruošiatės į restoraną šventinės vakarienės, šventiniais pietumis galima apdovanoti ir savo atžalą. Na, o padovanotas mažas pliušinis meškiukas su širdute net ir mažyliui pasilikus vakare su močiute ar aukle primins: mama ir tėtis jį labai myli.
 
Argumentas PRIEŠ: Ši šventė Lietuvoje nėra giliai įleidusi šaknų ir neturi tradicijų.
 
Argumentas UŽ: Tradicijos (kaip ir daugelis dalykų) prisijaukinamos, perimamos, joms prigyti reikia laiko. O kokias ir kaip perimsime, priklauso tik nuo mūsų pačių. Juk Valentino dieną nebūtina prisipirkti nereikalingo šlamšto, paženklinto raudona širdele. Tai – meilės diena, kai apie savo jausmus galima kalbėti žaismingai ir džiugiai, kai artimiesiems galima tiesiog pasakyti: „Aš tave myliu“.
 
Patarimai:
 

  • Su vaiku pasidomėkite Valentino dienos atsiradimo istorija.
  • Papasakokite apie meilės dievus, kuriais tikėta senovėje: lietuvių meilės deivę Mildą, iš Antikos mus pasiekusius Kupidoną, Amūrą ir Venerą.
  • Paskaitykite pasakų apie meilę: princus ir princeses, riterius ir damas.
  • Išsiuntinėkite Valentino dienos atvirukus mylimiems žmonėms.


Argumentas PRIEŠ: Valentino diena nustelbia Vasario 16-ąją.
 
Argumentas UŽ: Tarp šių švenčių yra šiokia tokia pertrauka. Suaugusiajam, kuris pašventė „iš širdies“, gal ir sunku persiorientuoti, tačiau vaikai – kas kita. Be to, jei paraginsite mažuosius papuošti namus ne tik širdelėmis, bet ir savo piešinėliais su Trispalve, Gedimino pilim ar Trijų kryžių kalnu, namuose bus sugretintos dvi pačios tauriausios sąvokos – Meilė ir Tėvynė.
 
Argumentas PRIEŠ: Šventė labiau skirta suaugusiesiems, o ne vaikams.
 
Argumentas UŽ: Jei meilę vertinsime vien kaip komercinius-erotinius triukus, su būtinomis dovanėlėmis iš sekso prekių parduotuvės, šampanu ir gundančiais apatiniais – tada, suprantama, vaikams ji netinka. Tačiau kada, jei ne dabar, parodyti mažiesiems žaismingos, nuoširdžios ir nesuerotintos meilės pavyzdį? Beje, juk iškalbingas jau ir pats faktas, kad dauguma mūsų prisipažįstą pirmą kartą įsimylėję... darželyje. Tai tik dar kartą įrodo: meilei amžius tikrai nesvarbu.
 
Patarimai:
 

  • Pasikalbėkite su vaiku, kodėl žmonės mums ne vienodai artimi, pasidomėkite, už ką jis myli vienus ar kitus savo draugus.
  • Papasakokite apie savo vaikystės simpatijas ir meilę.


Argumentas PRIEŠ: Valentino dienos žaidimai ir atrakcionai skirti suaugusiesiems.
 
Argumentas UŽ: Taip teigia tik tie, kurie neįsivaizduoja, kiek daug įdomių dalykų galima nuveikti kartu su vaiku. Juk pramogos su vaikais neapsiriboja vien atvirukų su širdelėmis paišymu. Štai dar kelios idėjos, jei Valentino dieną į svečius ateis daugiau vaikų:

 

  • Iš anksto pasigaminkite kartoninių širdučių su uodegėlėmis iš raudonos juostelės. Išslapstykite jas namuose taip, kad kyšotų tik galiukai-uodegėlės. Tegul vaikams ieško širdelių. Daugiausiai surinkusiam vaikui įteikite prizą arba perleiskite teisę iš naujo į kitas vietas suslapstyti širdeles.
  • Iš popieriaus iškirpkite širdelių. Kiekvieną jų perkirpkite pusiau – bet ne lygia, o išraityta linija. Vėliau duokite vaikams išsitraukti po 3-4 širdelių puseles. Tegul pagal kirpimo liniją atranda savo „širdies draugą“ ir pasako jam kokį nors komplimentą.
  • Tegul vaikai savais žodžiais paaiškina, kas yra meilė, kaip ir kodėl ji gimsta. Būtinai šias mintis užsirašykite. Po 5-10 metų, kai jie vėl švęs Valentino dieną, tokios auksinės mintys galės tapti viena pagrindinių vakarėlio atrakcijų!

 
Ką dar galima pažaisti su vaikais Valentino dieną?
 
Perduok šypseną. Tegul žaidėjai susės ratu taip, kad gerai matytų vieni kitus. Vieną išrinkite į vidurį. Visiems sėdintiesiems ratu šypsotis draudžiama. Tik vidurinysis šypsosi kaip galėdamas plačiau. Tada tegul jis perbraukia delnu savo lūpas taip, tarsi šypseną nuimtų, sugniaužia ją delne ir „meta“ kuriam nors iš žaidėjų. Šis privalo rankomis „pagauti“ šypseną ir „užsidėti“ ją ant savo veido. Pasišypsojęs, kol suskaičiuos iki 10, jis taip pat kaip ir viduryje esantis žaidėjas šypseną turi „nusiimti“ ir „mesti“ atgal. Kitų žaidėjų užduotis – šiukštu nenusijuokti ir net nenusišypsoti. O štai besišypsantieji gali raityti kuo įmantresnes grimasas ir stengtis prajuokinti kitus. Kuris pirmasis prasijuoks – pasikeis vietomis su tuo, kuris sėdi viduryje. Taip pat į vidurį eina tas žaidėjas, kuris nesuskumba „pagauti“ jam mestos šypsenos.
 
Širdelių žvejyba. Tegul vaikai susės ratu. Viduryje pastatykite dubenį su širdelės formos saldainiais ar mielomis Valentino dienos smulkmenomis. Kiekvienam žaidimo dalyviui duokite po 2 kiniškas valgymo lazdeles. Užduotis – per nustatytą laiką, naudojantis tik šiais pagaliukais, iš dubens išsitraukti kuo daugiau prizų (pagaliukus būtina laikyti tik viena ranka!). Priklausomai nuo vaikų amžiaus, žaidimui skirkite 2-5 minutes (nustatykite laikmantį ar žadintuvą arba įjunkite atitinkamos trukmės muziką). Kuo mažesni žaidėjai – tuo ilgiau jie „žvejos“ suvenyrus.

Širdelių medžioklė. Atėjusiems šventės dalyviams išdalinkite po širdelę, ant jos tegul kiekvienas užsirašo savo vardą. Šventės metu kiekvienas vaikas tegul nepastebimai paslepia savo širdelę. Kai visos širdelės jau suslėpstytos, duokite ženklą ieškoti vieniems kitų širdelių (savosios pasiimti negalima). Laimi tas, kuris širdelių suras daugiausiai, o kad savininkai jas atgautų, turės atsilyginti radusiajam pasakydami jam 10 komplimentų.
 
Surask porą. Tai – žodžių žaidimas, tad jokių papildomų priemonių nereikės. Žaidimo esmė – pritaikyti porą žodžiui. Pavyzdžiui, jei vienas žaidėjas pasako „Gražuolė ir...“, kitas turėtų pridėti: „...pabaisa“. Taip suporuoti galima ne tik pasakų personažus ar visiems gerai žinomus įsimylėjėlius (tokius kaip Romeo ir Džiuljeta ar Tarzanas ir Džeinė), bet ir duoną ir sviestą, peilį ir šakutę, žirnį ir pupą. Vyresni vaikai ar suaugusieji poras minti gali paeiliui: atsakęs į jam užduotą klausimą žaidėjas pats užmena porą kitam. Jei žaidžia visai maži vaikai, tegul žaidimui vadovauja ir poras užmena vedantysis – vyresnysis brolis ar sesė, tėvai, dėdės ir tetos. Ir, žinoma, nepamirškite prizų patiems sumaniausiesiems!

Sėkmingai sukūrę savo šeimos Valentino dienos šventimo tradicijas pajusite, jog šventė tampa vis priimtinesnė ir artimesnė!

Susiję straipsniai

Įdaryti kiaušiniai Velykoms - net 20 įdarų variantų

Įdaryti kiaušiniai - greitai paruošiamas užkandis, kuris puikiai tinka tiek Velykų, tiek ir bet kurios kitos šventės stalui.

Šilkiniai margučiai: kiaušinių marginimas šilko kaklaraiščiais

Šiems margučiams numarginti reikės 100 proc. natūralaus šilko audinio - tam idealiai tinka seni šilkiniai kaklaraiščiai.

Velykų prietarai ir burtai

Velykų dieną buvo spėjamas vasaros oras, derliaus gausa, laukiama santuoką pranašaujančių ženklų, prašoma šeimos pagausėjimo.