Vaikas sapnuoja košmarus: ką daryti? (20)

Vaikas sapnuoja košmarus

Jei įtariate, kad vaikas pradėjo sapnuoti košmarus, prieš ko imdamiesi, visų pirma įsitikinkite, kad tai – ne naktinis siaubo priepuolis. Iš nežinojimo, tėvai dažnai painioja šiuos du miego sutrikimus, ir, norėdami vaikui padėti, tik dar labiau komplikuoja situaciją.

Štai ką turėtumėte daryti, jei vaikas nubudo iš naktinio košmaro:

1. Nuraminkite vaiką

Jei vaikas atsibunda susapnavęs košmarą ir lekia pas jus į kambarį, išklausykite jį ir pasistenk suprasti, kodėl jis toks išsigandęs.

Turėkite omenyje, kad mažesni vaikai neskiria sapnų nuo realybės, todėl argumentas „tai buvo tik sapnas“ jų paprastai neįtikina: turite padėti vaikui suprasti, kad pavojus praėjo ir jis yra visiškai saugus.

2. Sugrąžinkite vaikui  saugumo jausmą

Kai vaikas kiek aprims, palydėkite jį į kambarį, kad vaikas kartu su jumis įsitikintų, jog kambaryje nieko baisaus nėra, ir joks pavojus negresia.

Geriausia, jei po to vaikas liks savo lovoje ir užmigs pats, be jūsų pagalbos, tačiau jei sulaužysite taisykles ir leisite vaikui miegoti jūsų lovoje, kitą dieną turėtumėte vaikui priminti, kad jis turi savo lovytę, į kurią jam teks sugrįžti. Kad mažylis nejaustų baimės, padėkite jam užmiršti praėjusios nakties košmarus, suteikdama kuo daugiau gerų emocijų.

3. "Ginklai" prieš sapnų siaubūnus

Pagudraukite ir padovanokite vaikui daiktą ar žaislą, padėsiantį apsisaugoti nuo pabaisų. Tai gali būti žibintuvėlis, pliušinis žaislas, purškiklis. Svarbiausia – įtikinamai papasakoti apie ypatingas daikto galias, įveikiančias net ir pikčiausias sapnų pabaisas. 

4. Pašalinkite košmarų priežastį

Labai dažnai košmarai yra susiję su tuo, ką vaikas matė dienos metu – kartais tai gali būti labai įprasti ir kasdieniai dalykai, tačiau jie gali kelti vaikui siaubą – pavyzdžiui, jį gali paveikti apsilankymas cirke, matytas filmas ar kompiuteriniai žaidimai. Baugių įspūdžių kartais nepavyksta atsikratyti, todėl jos sugrįžta naktinių košmaro pavidalu.

Todėl pasikalbėkite su vaiku apie praėjusią dieną: ką naujo jis sužinojo, ką matė ir ką nuveikė. Išsikalbėjimas apie neigiamus potyrius gali padėti vaikui jaustis saugiau, o jums duoti peno pamąstymui, ar vaikas dieną praleidžia tinkamai.

5. Nuraminkite vaiką prieš miegą

Geriausiai tam tinka pasiruošimo miegui ritualas: nusiprauskite, susitvarkykite žaisliukus, pasekite vaikui pasaką ar padainuok.ite Pasiūlyk vaikui kiekvieną naktį prieš užmiegant iš pradžių sumigdyti visus žaisliukus. Turėdamas tokį užsiėmimą, vaikas pamirš dienos rūpesčius ir lengviau pasiners į ramų ir saldų miegą.  

Košmarus sapnuojantys vaikai dažnai bijo eiti miegoti – tai yra viena iš mažų vaikų baimių. Kai vaikas pradės skirti sapnus nuo realybės, ši baimė išnyks savaime. Tačiau jei baimė miegoti yra labai didelė, jei vaikas košmarus sapnuoja itin dažnai, ir yra požymių, kad miego sutrikimai trikdo normalią mažylio raidą, vertėtų dėl jų pasikonsultuoti su specialistu.  

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.

Naujausi komentarai

 1. Linike L.
  Linike L. prieš 10 m.

  Sveikos, gal galite kuri nors pasidalinti savo patirtimi, ar jūsų vaikelis pabunda nuo košmarų naktį? Mūsiškio sapnai kartais būna tokie, kad mes tokių nesapnuojame... Nors stengiamės ir filmukų žiūrėjimą apriboti, o apie kompiuterį tai jau ir kalbos nėra, labai labai retai leidžiam prisėsti. Papasakokite, kaip įveikėti šias baimes?

 2. Mazyyytis333
  Mazyyytis333 prieš 9 m.

  mums greit 7 menesiai,o tokie kosmarai prasidejo berods nuo 4-5 men pries dantuku atsiradima iki siol viena karta per nakti #9buna ir per pietu miega) jeigu nespeju atsibusti iki verkimo ir iduoti ciulptuko pradeda verkti miegodamas , pati sapnuodama nubegu issigandusi pas ji
  raso,kad normalu, bet visdelto noretu ,kad sito nebutu

 3. aj15
  aj15 prieš 9 m.

  mano angelelis ir dazniausia prabunda rekdamas;( bet nieko nepadarysi, isaugs

 4. User has not uploaded an avatar
  boruzellle prieš 9 m.

  Maniskis, tai kazkodel pradeda verkti po antro pokaituko ir buna sunku nuraminti, nenori nei ant ranku, nei papuko, tik saukia. Kai issiverkia, tada arba ima papuka ir toliau snaudzia, arba apsiramina ir uzsiima iprasta veikla. Vaikuciui 9men. bet jau nuo pat maziuko atsibusdavo verkdamas...

 5. User has not uploaded an avatar
  Laimairtaskas prieš 3 m.

  Manoji nuo pat gimimo prastai miega. Tiek nakti tiek diena. pastaruoju metu ji naktimis prabunda saukdama apie 24 val., nuraminu tada vel uzmiega, neilgai trukus vel ir vel ir vel keliasi... Manau jog sapnuoja kosmarus, tad ir padeti nezinau kaip. Dienos metu ji labai aktyviai leidzia laika, nepatik\ria jokiu baisiu ar gazdinanciu dalyku, tai priezastis neaiski. Miega su manimi, tad visada jaucia mane. Eisiu pas neurologa, gal patars ka