Vaikas sapnuoja košmarus: ką daryti? (20)
Jei įtariate, kad vaikas pradėjo sapnuoti košmarus, prieš ko imdamiesi, visų pirma įsitikinkite, kad tai – ne naktinis siaubo priepuolis. Iš nežinojimo, tėvai dažnai painioja šiuos du miego sutrikimus, ir, norėdami vaikui padėti, tik dar labiau komplikuoja situaciją.
Štai ką turėtumėte daryti, jei vaikas nubudo iš naktinio košmaro:
1. Nuraminkite vaiką
Jei vaikas atsibunda susapnavęs košmarą ir lekia pas jus į kambarį, išklausykite jį ir pasistenk suprasti, kodėl jis toks išsigandęs.
Turėkite omenyje, kad mažesni vaikai neskiria sapnų nuo realybės, todėl argumentas „tai buvo tik sapnas“ jų paprastai neįtikina: turite padėti vaikui suprasti, kad pavojus praėjo ir jis yra visiškai saugus.
2. Sugrąžinkite vaikui saugumo jausmą
Kai vaikas kiek aprims, palydėkite jį į kambarį, kad vaikas kartu su jumis įsitikintų, jog kambaryje nieko baisaus nėra, ir joks pavojus negresia.
Geriausia, jei po to vaikas liks savo lovoje ir užmigs pats, be jūsų pagalbos, tačiau jei sulaužysite taisykles ir leisite vaikui miegoti jūsų lovoje, kitą dieną turėtumėte vaikui priminti, kad jis turi savo lovytę, į kurią jam teks sugrįžti. Kad mažylis nejaustų baimės, padėkite jam užmiršti praėjusios nakties košmarus, suteikdama kuo daugiau gerų emocijų.
3. "Ginklai" prieš sapnų siaubūnus
Pagudraukite ir padovanokite vaikui daiktą ar žaislą, padėsiantį apsisaugoti nuo pabaisų. Tai gali būti žibintuvėlis, pliušinis žaislas, purškiklis. Svarbiausia – įtikinamai papasakoti apie ypatingas daikto galias, įveikiančias net ir pikčiausias sapnų pabaisas.
4. Pašalinkite košmarų priežastį
Labai dažnai košmarai yra susiję su tuo, ką vaikas matė dienos metu – kartais tai gali būti labai įprasti ir kasdieniai dalykai, tačiau jie gali kelti vaikui siaubą – pavyzdžiui, jį gali paveikti apsilankymas cirke, matytas filmas ar kompiuteriniai žaidimai. Baugių įspūdžių kartais nepavyksta atsikratyti, todėl jos sugrįžta naktinių košmaro pavidalu.
Todėl pasikalbėkite su vaiku apie praėjusią dieną: ką naujo jis sužinojo, ką matė ir ką nuveikė. Išsikalbėjimas apie neigiamus potyrius gali padėti vaikui jaustis saugiau, o jums duoti peno pamąstymui, ar vaikas dieną praleidžia tinkamai.
5. Nuraminkite vaiką prieš miegą
Geriausiai tam tinka pasiruošimo miegui ritualas: nusiprauskite, susitvarkykite žaisliukus, pasekite vaikui pasaką ar padainuok.ite Pasiūlyk vaikui kiekvieną naktį prieš užmiegant iš pradžių sumigdyti visus žaisliukus. Turėdamas tokį užsiėmimą, vaikas pamirš dienos rūpesčius ir lengviau pasiners į ramų ir saldų miegą.
Košmarus sapnuojantys vaikai dažnai bijo eiti miegoti – tai yra viena iš mažų vaikų baimių. Kai vaikas pradės skirti sapnus nuo realybės, ši baimė išnyks savaime. Tačiau jei baimė miegoti yra labai didelė, jei vaikas košmarus sapnuoja itin dažnai, ir yra požymių, kad miego sutrikimai trikdo normalią mažylio raidą, vertėtų dėl jų pasikonsultuoti su specialistu.
Sveikos, gal galite kuri nors pasidalinti savo patirtimi, ar jūsų vaikelis pabunda nuo košmarų naktį? Mūsiškio sapnai kartais būna tokie, kad mes tokių nesapnuojame... Nors stengiamės ir filmukų žiūrėjimą apriboti, o apie kompiuterį tai jau ir kalbos nėra, labai labai retai leidžiam prisėsti. Papasakokite, kaip įveikėti šias baimes?