Vaiko miego trūkumas turi įtakos jo vystymuisi

Mergaitė guli lovoje su savo meškiukais Maria Symchych | Shutterstock.com

Kiekvienas žino apie miego naudą organizmui. Nepaisant to, nemaža dalis tėvų skundžiasi nesibaigiančiais vaikų kaprizais, chroniškais jų miego sutrikimais ir ne visada vykusiais naktiniais bandymais nuraminti. Kodėl nemiga pavojinga, o produktyvus miegas – toks svarbus?

Miegas – prioritetas nr. 1

Kokybiškas miegas – būtinas, kad vaikas tinkamai funkcionuotų ir vystytųsi. Tai toks pat svarbus žmogaus poreikis, kaip maistas ir vanduo (o tam tikrais atžvilgiais – net svarbesnis). Deja, daugelis žmonių nepakankamai rimtai vertina pasekmes, su kuriomis galime susidurti, neskirdami laiko pilnaverčiam nakties poilsiui. O juk kalbame ne tik apie nuovargį ir vienkartinę blogą savijautą. Kalbame apie katastrofiškas pasekmes žmogaus fizinei, protinei ir dvasinei sveikatai.

Miego trūkumas – ir vaikų problema

Galvojate, kad visa tai yra tik apie suaugusiuosius, o jauni vaikų organizmai gali lengviau susitvarkyti su bemiegių naktų sukeltais sutrikimais? Deja. Tiesa yra ta, kad vaikai yra daug jautresni miego trūkumui. Juk būtent naktinio miego metu vystosi mažojo žmogaus organizmas, atsistato organai, nurimsta fiziologinės funkcijos.

Ar žinote, kiek miego reikia kūdikiui ir vaikui?

Kūdikio miego normos

Svarbu pastebėti, kad kūdikiui augant bendra dienos pogulių trukmė ir jų skaičius mažėja, tačiau vieno pogulio trukmė – ilgėja.

Kudikio miego lentele

Vaiko miego normos

Svarbiausias skaičius vaiko miego trukmės lentelėje – bendra suminė miego trukmė, o dienos pogulių trukmė ir skaičius, taip pat nakties miego trukmė kiekvieno vaiko atveju gali skirtis.

Vaiko miego lentele

Neišsimiegojimo pasekmės

Net minimalus miego trūkumas sekina organizmą, mažina jo atsparumą ligoms (ir virusams!), sukelia augimo ir svorio sutrikimus (tai ypač būdinga per anksti gimusiems kūdikiams ir mažo svorio mažyliams).

Vyresni vaikai, susiduriantys su nemiga, yra dažnai linkę į nekontroliuojamą hiperaktyvumą ir dėmesio sutrikimus. Miegodami, jie paleidžia visą per dieną sukauptą įtampą, jų smegenys apdoroja sukauptą informaciją. Jei vaiko nervų sistemai neleidžiama to tinkamai padaryti, ji nesusitvarko su krūviu. Nepaleista įtampa pasireiškia nerimu, kaprizais, per dideliu susijaudinimu.

Įdomus faktas

Miego trūkumas yra dažna vaikų hiperaktyvumo priežastis.

Dviejų ir daugiau valandų miego nukrypimas nuo fiziologinės žmogaus normos gali sukelti vaiko kalbos vystymosi sutrikimus, sutrikdyti jo psichoemocinę sveikatą ir intelekto raidą. Chroniška nemiga gali sukelti loginio mąstymo, erdvinės orientacijos, empatijos problemas.

Miego trūkumo kompensavimas

Miego sutrikimas gali būti iš dalies kompensuojamas pagalbinėmis poilsio priemonėmis:

  • atpalaiduojantis masažas (ypač galvos ir pėdų);
  • šilta vonia su aromatiniais aliejais arba žolelėmis (mėtų, ramunėlių, melisų, levandų);
  • raminanti muzika (pavyzdžiui, lopšinė, gongai, Tibeto dubenys arba gamtos garsai – pavyzdžiui, miško, jūros);
  • atpalaiduojamosios meditacijos technikos.

Neverta pamiršti, kad nors šios priemonės gali padėti sumažinti miego trūkumo pasekmes, jos yra tik pagalbinės ir negali būti naudojamos kaip pilnaverčio miego pakaitas. 

Norite sužinoti daugiau apie vaiko dienos miegą? Skaitykite:

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.