Vaiko vystymuisi ypač svarbūs 6 raidos etapai

Vaikai aktyviai žaidžia kartu lauke alexkatkov | Shutterstock.com

Pablo Neruda rašė: „Vaikas, kuris nežaidžia, nėra vaikas.“

Tėvai vis labiau suvokia kartos, kuriai leista per mažai laiko žaisti, minusus. O pediatrai aktyviai rekomenduoja žaisti vaikams, nes tai pagrindinė sveiko smegenų vystymosi priežastis.

Pateikiami 6 žaidimų tipai 2–5 metų vaikams. Tėvai, suvokdami žaidimų naudą kiekvienam amžiaus tarpsniui, gali ieškoti tam tikram amžiui tinkamų žaislų ir užsiėmimų. Svarbu nepamiršti, kad žaisdamas vaikas mažina ir iš aplinkos patiriamą stresą.

1. Stebėtojo žaidimas

Vaikas rodo zaislaOksana Kuzmina | Shutterstock.com

Vaikas nesusidomėjęs žaidimais. Jis kūrybiškai judina savo kūną be jokio tikslo, tiesiog dėl to, kad jaučiasi gerai.

Tai pats pagrindinis žaidimų tipas: jūsų vaikas yra visiškai laisvas mąstyti, judėti ir įsivaizduoti. Visas pasaulis jam yra naujas, todėl galvodami apie žaidimo laiką nekurkite planų, kaip užimsite vaiką. Galite uždėti kūdikį ant purios minkštos pagalvės ir leisti jam muistytis, paduoti knygą ar barškutį ir tiesiog leisti jam judėti-stebėti.

Net mažiausias objektas jam yra kupinas nuostabos. Parinkite kažką su daugybe tekstūrų ir spalvų ir venkite ryškių šviesų ar stebinančių garsų, nes jie gali mažylį gąsdinti.

Atsisiųskite nespalvotus lavinamuosius paveiksliukus kūdikiams:

Rekomenduojamos priemonės ir veiklos

 • Draugiški vaikams namų apyvokos daiktai
 • Skirtingų tekstūrų silikoniniai žaislai
 • Pliušinis pažinimo žaislai

2. Neįpareigojantis (savarankiškas) žaidimas

Mergaite pucia burbulus4 PM production | Shutterstock.com

Vaikas žaidžia vienas, jam nelabai įdomu, ką daro kiti vaikai ar suaugusieji.

Šiek tiek sudėtingesnis tipas, ypač jei jūsų vaikas ekstravertas. Jis dar gali būti apibūdinamas kaip „tyliai žaidžiančių kampe vaikų etapas“. Bet iš tikrųjų šį tipą apibūdina ne taisyklės, o jūsų vaiko temperamentas, taigi jis gali būti ir aktyvus, ir pasyvus. Kada susiduria su juo vaikai? Maždaug per 1-ąjį gimtadienį, kai gali žaisti savarankiškai ir lakstyti lauke. Gamta – vaiko pirmasis ir geriausias žaidimų draugas.

Rekomenduojamos priemonės ir veiklos

 • Saugios kūdikiams knygutės, ypač interaktyvios
 • Jungiamieji, konstrukciniai žaislai, kartotinės dėžės
 • Didesni virtuvės reikmenų, traukinių rinkiniai ir kiti vaizduotę lavinantys žaislai

 3. Žiūrovo žaidimas

Mergaite sedi vienaTeerawat Anothaistaporn | Shutterstock.com

Vaikas stebi kitų vaikų žaidimą, o pats nežaidžia.

Šis žaidimo tipas iš esmės neaktyvus, bet vis tiek reikšmingas. Gebėjimas žaisti su kitais vaikais yra labai svarbus įgūdis, norint, kad vaikas susitvarkytų su mokykloje ar už jos ribų kilusiais nesklandumais ateityje. Tai yra pirmoji jūsų vaiko stotelė mokantis įveikti sunkumus.

Tai neapsiriboja tik „kitais vaikais“. Vaikas stebi ir suaugusiųjų veiklas. Jei esate namuose su vaiku, yra galybė būdų jam pademonstruoti, kad ir jūs mėgstate žaisti. Skatinkite jo kūrybiškumą!

Rekomenduojamos priemonės ir veiklos

 • Parodykite vaikui, ką mėgstate veikti, ir nesvarbu, kas tai būtų – sodininkystė, grojimas instrumentu ar dėlionės.
 • Nusiveskite vaiką į parką ir leiskite jam stebėti, kaip vaikai žaidžia smėlio dėžėje, net jei jis nenori jūsų palikti ir prisijungti prie vaikų.
 • Jei vaikas turi brolių ir (arba) seserų, tegul jis stebi vyresniųjų veiklas. Nors vaikas iki 3 metų paprastai nesupranta dalijimosi kaip veiksmo, jis vis tiek gali pradėti mokytis, kaip būti vyresnio amžiaus vaiko žaidimo draugu.

4. Lygiagretusis žaidimas

Vaikas zaidzia smelio dezejeTasita | Shutterstock.com

Nors gali naudoti tuos pačius žaislus, vaikas žaidžia šalia kitų vaikų, o ne su jais.

Atminkite, kad mokydamasis žaisti kartu vaikas mokosi ir sutarti su kitais. Lygiagretusis žaidimas yra tas paskutinis etapas iki pradėjimo megzti ryšius – gyvo bendravimo.

Idealiausi šiuo atveju žaislai, kuriais galima dalytis, nes šis laikotarpis dažnai vaiko sąmonėje formuoja savininkiškumo jausmą: tai yra „mano“, o ne „jų“. Žaislai turėtų būti nedūžtantys ir lengvai valomi.

Šis etapas reiškia, kad jūsų vaikas yra vienu žingsniu arčiau supratimo, kaip užmegzti ryšį su žmonėmis, esančiais už jo šeimos ribų.

Rekomenduojamos priemonės ir veiklos

 • Krauti ir rūšiuoti kaladėles
 • Lipdukų knygelės
 • Tuneliai ar minkšti laipiojimo žaislai 

5. Asociatyvusis žaidimas

Vaikai piesia kartuOlScher | Shutterstock.com

Vaikas žaidžia su kitais vaikais, tačiau jie nesusiburia, kad pasiektų bendrą tikslą.

Maždaug nuo 3 metų jūsų darželinukas gaus daugiau dėmesio iš aplinkos ir mėgausis socialiniais ryšiais su kitais vaikais.

Dabar puikus metas pristatyti daugiau kūrybą skatinančių ir meninį polinkį ugdančių priemonių vaiko žaidimų erdvėje (kambaryje). Maždaug nuo 3 metų vaikai paprastai sugeba tvarkyti mažus žaislus, galima duoti žaisti didesnėmis, pagal amžių pritaikytomis kaladėlėmis, konstruojamosiomis transporto priemonėmis. Žaidžiant šiomis priemonėmis aiškus rezultatas – „pastatyti pilį“, „sukonstruoti mašiną“, – o tai puikiai tinka asociatyviojo žaidimo laikotarpiui.

Rekomenduojamos priemonės ir veiklos

 • Tveriamieji, „inžineriniai“ žaislai
 • Spalvingos kūrybinės priemonės
 • Amžių atitinkantys LEGO rinkiniai

Daugiau apie asociatyvųjį žaidimą skaitykite:

 6. Bendradarbiavimo žaidimas

Vaikai kartu pramogaujaBGStock72 | Shutterstock.com

Komandinio darbo pradžia. Vaikas žaidžia su kitais dėl bendro tikslo.

Tai yra paskutinis raidos etapas, pagrindinis ugdymo principas, svarbus visais atvejais, kad ir ką vaikas darytų, – namų darbus, užsiimtų mėgstama veikla ar sportuotų. Vaikas šiame etape yra linkęs į bendradarbiavimą, gali puikiai sutarti su klase (grupe). Ryšių mezgimas, bendravimas ir dalijimasis informacija viso gyvenimo perspektyvoje sukuria socialinės sėkmės garantą.

Tai nepaprastai išlaisvinantis ir jaudinantis žingsnis kiekvienai šeimai: jūsų vaikas pamažu žengia į suaugusiųjų pasaulį.

Rekomenduojamos priemonės ir veiklos

 • Čiuožyklos, sūpynės ir vaikų nameliai
 • Lėlių teatras
 • Futbolo kamuolys, baletas, judesių koordinaciją lavinančios priemonės

Susiję straipsniai

Kaip vaikui parinkti tinkamiausią muzikos instrumentą?

Muzika atveria daugybę naujų galimybių, leidžia ugdyti vaiko kūrybiškumą. Tyrimų duomenimis, mokymasis groti padeda stiprinti discipliną.

Kas yra asociatyvusis žaidimas ir kuo jis svarbus vaikui?

Augant vaikui, žaidimas ir bendravimas su kitais vaikais bei buvimas šalia bendraamžių taps didele jo pasaulio dalimi.

Kaip tėvai gali padidinti savo vaiko intelekto koeficientą?

Vaiko intelekto koeficiento gerinimas nėra susijęs nei su neįprastai „protingų“ klausimų jam pateikimu ar matematinių užduočių sprendimu.