Vaikų astigmatizmas (8)
Astigmatizmas yra gana dažnas regėjimo sutrikimas, kai šviesos spinduliai lūžta netaisyklingai ir susikerta netipinėje akies srityje. Vieni spinduliai tinklainės gali iš viso nepasiekti, o kiti susitelkia už jos ribų. Rezultatas – vaizdas būna neryškus, susiliejęs.
Jam pasireiškus, matoma neryškiai tiek iš arti, tiek ir iš tolo. Astigmatizmo nekoreguojant, vaikas gali jausti diskomfortą, nuovargį, gali pasireikšti galvos skausmai.
Astigmatizmą išduoda ir neįprasta akies forma: tipiniu atveju daugelio žmonių priekinis akies paviršius yra apvalus kaip futbolo kamuolio, o turint astigmatizmą akis yra ovalo formos, primenanti regbio kamuolį.
Dėl tobulesnių diagnostikos metodų pastaraisiais metais nustatoma vis daugiau astigmatizmo atvejų. Sutrikimas diagnozuojamas nustačius trumparegystę arba toliaregystę.
Astigmatizmo priežastys
Tikslios astigmatizmo priežastys nežinomos, taip pat kiekvienu atveju jos gali skirtis.
Astigmatizmas dažniausiai pasireiškia gimimo metu, bet gali išsivystyti ir vėliau.
Pagrindinė astigmatizmo priežastis – netaisyklinga ragenos arba lęšiuko forma. Šis regėjimo ypatumas yra paveldimas – nulemtas genetikos ir dažnai pasireiškia jau nuo pat gimimo.
Tačiau sutrikimas gali išsivystyti ir patyrus akies traumą, pasireiškus uždegimui, po operacijų.
Jeigu vaikas yra trumparegis arba toliaregis, didėja ir astigmatizmo išsivystymo tikimybė.
Keli tyrimai parodė, kad astigmatizmo tikimybė didėja vaikams, kurių mamos nėštumo metu rūkė.
Tačiau astigmatizmo nesukelia skaitymas prastai apšviestose patalpose, per ilgas televizoriaus žiūrėjimas ar naudojimasis išmaniaisiais prietaisais, kaip nemažai tėvų galvoja.
Astigmatizmo simptomai
Patys vaikai gali nesuprasti, kad turi regėjimo problemų, nes jie tiesiog yra įpratę matyti kitaip. Tačiau tam tikri simptomai, kuriuos dažnai pastebi tėvai, rodo, kad vaikas gali turėti astigmatizmą:
- Vaikas dažnai skundžiasi, kad jam skauda galvą;
- Prisimerkimas, kiti jautrumo šviesai požymiai. Jeigu astigmatizmą turi trumparegis vaikas, jis gali prisimerkti. Prognozės dar dažniau pasitvirtina, jeigu vaikas prisimerkia prietemoje, tamsiuoju paros metu;
- Vienas dažniau pasitaikančių nusiskundimų – akių nuovargis, ypač po ilgesnių skaitymo seansų ar žiūrėjimo į ekraną;
- Neaiškus arba iškreiptas matymas žiūrint tiek į arti, tiek į toli esančius objektus;
- Sutrikimą gali signalizuoti ir žiūrėjimas į kokį nors objektą iš padilbų. Taip pat į ekraną vaikas gali žiūrėti pasukęs galvą į šoną, nors ekranas – tiesiai prieš jį;
- Skaitydamas, žvelgdamas į ekraną, vaikas užmerkia vieną akį;
- Tam tikras nedidelis mokymosi ir raidos vėlavimas.
Vaikų astigmatizmo gydymas (koregavimas)
Jeigu astigmatizmas yra nedidelis, regos korekcijų gali ir neprireikti, tačiau reikės nuodugnesnio stebėjimo ir dažnesnių vizitų pas gydytoją oftalmologą. Jeigu astigmatizmas yra didesnio laipsnio (reikšmingesnis), jį reikia koreguoti.
Astigmatizmą galima gydyti keliais būdais, tarp kurių populiariausi yra šie:
- Akiniai cilindriniais lęšiais. Tai dažniausiai rekomenduojamas ir pagrindinis vaikų astigmatizmo korekcijos metodas. Labai svarbu, kad vaikas akinius nešiotų nuolat: tik taip vaiko regėjimas formuojasi tinkamai. Be to, cilindriniai lęšiai užkerta kelią ambliopijos (tingiosios akies) vystymuisi. Tačiau tėvams svarbu suprasti, kad akiniai tik mažina diskomfortą, koreguoja regėjimo sutrikimą, tačiau ragenos formos nekeičia, todėl sutrikimo nepašalina: tam skirtas chirurginis gydymas, kuris atliekamas jau suaugus.
- Kontaktiniai lęšiai. Gydymui gali būti parinkti ir kietieji arba minkštieji kontaktiniai lęšiai.
- Taikant ortokeratologijos metodiką. Tai saugi neinvazinė klinikinė procedūra, kurios metu paveikiamas ragenos gaubtumas, todėl gerėjimas pagerėja.
- Gydant chirurginiu būdu. Šiuolaikiniai gydymo būdai – itin pažangūs: pavyzdžiui, pacientams galima implantuoti dirbtinį torinį (kitokios formos) lęšiuką. Tiesa, svarbu žinoti, kad lazeriu operuoti galima tik suaugusiuosius.
- Natūralus gydymas. Vienas iš astigmatizmo koregavimo būdų – sveikas gyvenimo būdas ir visavertė mityba, gausi vitaminų A, C ir D.
Jeigu astigmatizmas negydomas tikintis, kad vaikas šį sutrikimą išaugs, gali išsivystyti ambliopija (tingioji akis): vienos akies regėjimas labai silpsta, ilgainiui vaikas gali pradėti žvairuoti, o kuo jis vyresnis, tuo sunkiau sutrikimą išgydyti.
Astigmatizmo prognozė
Statistikos duomenimis, astigmatizmą turi maždaug 23 proc. 6–12 mėn. amžiaus kūdikių. Tačiau jiems augant ir akims vystantis ši regėjimo yda koreguojasi, tad 5–6 m. amžiaus grupėje astigmatizmas diagnozuojamas jau tik 9 proc. vaikų.
Vaikui augant, astigmatizmas gali sumažėti, bet gali ir didėti. Taigi, sunku prognozuoti, ar akinius teks nešioti visą gyvenimą, ar po kurio laiko jų nebereikės, nes vaikystėje kinta ir ragena, ir lęšiukas.
Patarimai ir astigmatizmo profilaktika
- Skatinkite vaiką nuolat nešioti gydytojo paskirtus akinius;
- Užtikrinkite reguliarius vizitus pas akių gydytoją;
- Apribokite laiką, praleidžiamą prie ekranų;
- Skatinkite vaiką kuo daugiau laiko kasdien pabūti lauke;
- Priminkite vaikui kasdien atlikti akių pratimus;
- Kūdikiams neleiskite žaisti aštrias, pavojų akims keliančiais žaislais.
- Pastebėję bet kokius akių uždegimo simptomus, nedelsiant kreiptikės pas gydytoją, neužleiskite ligos.
Nustatė 5 metų, prie akinukų priprato gan greit ir mielai juos nešioja jau du metus 🙂 pratinom iš pradžių namuose, neleidom su akinukais į darželį ir pan, nes kelias dienas šiek tiek buvo sunku vaikui suvokti pasikeitusius atstumus. Bet greit priprato ir viskas ok.