Vitaminas K naujagimiui: ar jis būtinas? (244)

Gydytoja sveria naujagimį ligoninėje Iryna Inshyna | Shutterstock.com

Iškart po gimimo daugelyje šalių (Lietuvoje taip pat) naujagimiams suleidžiama vienkartinė vitamino K dozė. Ką svarbu apie ją žinoti?

Kodėl naujagimiams suleidžiama vitamino K injekcija?

Vitaminas K (arba kitaip – fitomenadionas) yra svarbus kraujo krešėjimui. Vaikai ir suaugusieji didžiąją dalį vitamino K gauna iš žarnyno bakterijų, o dalį – su maistu. Jei organizmui trūksta vitamino K, mažos žaizdelės ilgai kraujuoja, o net ir nestipriai susimušus atsiranda didelių kraujosruvų (vadinamųjų mėlynių). Kraujavimas gali prasidėti ir, pavyzdžiui, smegenyse.

Naujagimių organizme šio vitamino kiekis yra labai mažas. Vitaminas K itin sunkiai prasiskverbia pro placentą ir nepatenka į besivystančio vaisiaus organizmą, o vaisiaus žarnyne dar nėra bakterijų, kurios galėtų sintetinti vitaminą K dar iki gimimo. Mažai šio vitamino yra ir motinos pieno sudėtyje, o kol žarnyno bakterijos pagamins jo pakankamai, gali praeiti net kelios savaitės. Vitamino K buvo pradėta dėti į kūdikių mišinius, tačiau net ir dirbtiniu maistu maitinamų naujagimių organizme keletą pirmųjų gyvenimo dienų vitamino K atsargos būna itin menkos.

Kai vitamino K kiekis – kritiškai mažas, kai kuriems naujagimiams gali pasireikšti labai stiprus kraujavimas, kartais – net ir į smegenis, dėl to jos stipriai pažeidžiamos. Šis kraujo krešėjimo sutrikimas dėl vitamino K stokos dar vadinamas hemoragine naujagimių liga. Kraujavimas dėl vitamino K trūkumo vidutiniškai išsivysto 0,25–1,7 proc. naujagimių.

Injekcijos privalumai ir trūkumai

Pagrindinis vitamino K injekcijos į šlaunies raumenis privalumas – jog naujagimiui užtenka vos vienos dozės. Taip pat injekcija veiksmingai užkerta kelią hemoraginei naujagimių ligai.

Pagrindinis trūkumas – jog procedūra yra invazinė ir gali sukelti skausmą, o dūrio vietoje gali atsirasti nedidelė kraujosruva.

Kada naujagimiams skiriama vitamino K dozė?

Vitamino K injekcija rekomenduojama visiems naujagimiams per 2 val. nuo gimimo. Profilaktinė dozė – 0,5–1 mg. Tokias rekomendacijas pateikia Pasaulio sveikatos organizacija Naujagimių sveikatos gairėse.

Daugelyje mokslinių tyrimų nustatyta, kad tokia injekcija yra saugi.

Geriamasis vitaminas K

Kai kuriose šalyse naujagimiams rekomenduojama duoti geriamojo vitamino K. Tačiau svarbu žinoti, kad jis turi daugiau šalutinių poveikių, taip pat reikia bent 3 dozių: dviejų pirmąją savaitę ir dar vienos – po mėnesio.

Jeigu naujagimis maitinamas pieno mišiniais, vitamino K galima įpilti tiesiai į buteliuką. Bet vis tik yra vienas nemažas trūkumas: nėra jokių garantijų, kad organizmas vitaminą K absorbuos pakankamai gerai, ypač kai naujagimiai taip dažnai yra linkę maistą atpilti.

Kaip žinoti, ar kūdikiui netrūksta vitamino K?

Jeigu naujagimiui ir kūdikiui trūksta vitamino K, gali pasireikšti bet kuris iš šių požymių:

 • Kraujosruvos (daugiausia greta veido, galvos);
 • Kraujavimas iš nosies ar virkštelės;
 • Blyškesnė nei įprastai odos spalva, blyškios dantenos, nors naujagimio oda – tamsesnio atspalvio;
 • Pageltę vyresnių nei 3 sav. naujagimių akių baltymai;
 • Kraujo pėdsakai naujagimio išmatose (išmatos gali būti tamsios ar net juodos, lipnios);
 • Naujagimis atpila krauju;
 • Jei kūdikis yra irzlus, pernelyg mieguistas, jį ištiko traukuliai arba jis intensyviai vemia, tikėtina, kad galėjo pasireikšti kraujavimas smegenyse.

Ar vitamino K injekcija yra privaloma?

Tėvai turi būti informuojami apie vitamino K injekciją ar bet kurias kitas jų naujagimiui atliekamas procedūras ir turi teisę jų atsisakyti.

Atsisakyti vitamino K injekcijos galima atvykus gimdyti, pildant dokumentus ir kalbantis su medikais, tačiau naudinga apie tai iš anksto pasikalbėti su artimaisiais, įtraukti šį punktą į gimdymo planą (jeigu gimdyvė jį yra užrašiusi), dula (jeigu naudositės jos paslaugomis gimdymo metu).

Kodėl kai kurie tėvai atsisako vitamino K injekcijos?

Nors tėvai žino, kad naujagimiams yra suleidžiama vitamino K, daugelis nėra gerai informuoti apie jo reikšmę.

Tyrime pateikiamos pagrindinės priežastys, kodėl atsisakoma vitamino K injekcijos: tėvai įvardijo galimą vakcinoje esančių konservantų poveikį, nepasitikėjimą farmacijos bendruomene, ieškojo natūralių būdų padidinti vitamino K kiekį naujagimio organizme (pavyzdžiui, duoti geriamojo vitamino arba padidinti jo kiekį mamos mityboje) ir kt.

Ar vitaminas K sukelia geltą?

Dažna vitamino K injekcijos atsisakymo priežastys yra įsitikinimas, kad jis sukelia geltą.

Išties tokių atvejų praeito amžiaus viduryje pasitaikė, tačiau nuo vitamino K2, o ne nuo dabartinio K1.

Geltą gali sukelti ir vitaminas K1, tačiau tik tuo atveju, kai jo dozės – itin didelės (net iki 30 mg), o įprasta profilaktinė dozė – 0,5–1 mg.

Tad šiuo metu naujagimiams leidžiamas vitaminas K yra saugus naudoti ir geltos nesukelia.

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Naujausi komentarai

 1. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 1 m.

  Meškutėklp parašė:
  Pasidomėkit, šitas ale "vitaminas" turi šalutinių poveikių (pvz gelta) ir net kaikurie medikai sutinka , jog visai nereikia ir net kenksminga tirštinti mažyliui kra…

  Kur čia tokias nesąmones radot, kad vit K suleidžia prieš nukerpant virkštelę?

 2. Meškutėklp
  Meškutėklp prieš 1 m.

  Yra fb tokia grupė "Geltonas pūkelis", kam įdomu apie "vitaminą K" ten tikrai daug info surinkta.

 3. User has not uploaded an avatar
  Netipiška prieš 8 mėn.

  Amadra parašė:
  Yra istisos generacijos, negavusios jokio dantu gydymo, antibiotiku, apendicito operaciju ir t.t Nu kazkaip jie gyveno. Tik ar gyveno kokybiskai, tai cia jau klausi…

  Nesąmones rašote. Neįmanoma išgyventi be antibiotikų, jei tau infekcija, ir be operacijos, jei tau apendicitas. Tie žmonės MIRDAVO. O be vitamino k gyveno ir augo ištisos kartos be jokių pasekmių. Tokiais postais parodomas visiškas negalvojimas.

 4. Milda.... prieš 8 mėn.

  Netipiška parašė:
  Nesąmones rašote. Neįmanoma išgyventi be antibiotikų, jei tau infekcija, ir be operacijos, jei tau apendicitas. Tie žmonės MIRDAVO. O be vitamino k gyveno ir augo i…

  Be vit. K mirdavo tie naujagimiai kuriems būdavo vidinis kraujavimas. Kadangi neįmanoma nuspėti kuriam jis bus, o kuriam ne tai skiriama visiems prevencija vit. K.
  Žinoma, kad tas kraujavimas ne dažnam pasitaiko, bet čia tėvų pasirinkimas ar rizikuoti (ir nesinaudoti prevencija), nes jei atsisakius vitamino, būtent tam vaikučiui ir bus kraujavimas, tai tiesiog greičiausiai bus naujagimio praradimas.
  Šansų nėra labai daug, bet ant kortos gyvybė.

 5. Amadra
  Amadra prieš 8 mėn.

  Netipiška parašė:
  Nesąmones rašote. Neįmanoma išgyventi be antibiotikų, jei tau infekcija, ir be operacijos, jei tau apendicitas. Tie žmonės MIRDAVO. O be vitamino k gyveno ir augo i…

  Pasiziurekite, koks buvo naujagimiu mirstamumas pries 100 ar 200 metu. Taip, kaip mirdavo tie, kurie negaudavo antibiotiku, lygiai taip pat mirdavo ir tie, kurie negaudavo to paties vitamino K, nors jam budavo butinybe.
  O augo ir uzaugo kartos tu, kurie arba nesusidurdavo su vidiniu kraujavimu, arba kazkaip isgyvendavo.