Kūdikis atpila su krauju: ar tai pavojinga ir ką daryti?
Pieno ar mišinuko atpylimas – dažnas tarp naujagimių ir kūdikių. Naujagimiai pieną atpila dėl to, kad jų tarp skrandžio ir stemplės esantis sfinkterio raumuo dar nėra visiškai išsivystęs.
Jeigu kūdikio atpiltame skrandžio turinyje matyti kraujo, tėvai nemenkai išsigąsta. Atpylimas krauju dar vadinamas hematemeze.
Visų pirma kaip jį pastebėti? Kraujas atpiltame skrandžio turinyje nebūtinai bus įprastos spalvos – kartais jis primena kavos tirščius ir yra rusvo atspalvio.
Naujagimis gali nuryti kraujo gimdymo metu, o vėliau jis gali pasišalinti su priešpieniu. Tačiau dar dažnesnė priežastis – „nugraužti“, skausmingi speneliai bei dėl to pasireiškiantis nedidelis kraujavimas.
Gera naujiena – jog pastebėjus kraujo priemaišų kūdikio atpiltame skrandžio turinyje dažniausiai nėra jokios priežasties nerimauti, ypač jei kūdikis atrodo žvalus, jam nepasireiškė karščiavimas ir nepadidėjo pilvas.
Kūdikis atpila su krauju: dažniausios priežastys
Atpiltame kūdikio skrandžio turinyje kraujo gali būti dėl kelių pagrindinių priežasčių.
1. Įtrūkę ar sužaloti speneliai
Daugeliu atvejų kraujas į kūdikio skrandį patenka žindymo metu. Jeigu speneliai yra įtrūkę, skausmingi, šiek tiek kraujo gali patekti ir į motinos pieną, o su juo – į vaikelio skrandį. O kūdikio skrandyje dar nėra fermentų, galinčių tą kraują suskaidyti, todėl atpilamas pienas yra su krauju.
Dažniausiai speneliai skausmingi tampa dėl netinkamos kūdikio padėties žindant, nemokėjimo taisyklingai paimti / paduoti krūtį. Taigi, jei kūdikio nepavyksta tinkamai priglausti prie krūties, žindymo konsultantės ar akušerės pagalba galėtų padėti išspręsti šią problemą. Gavus savalaikę konsultaciją, sumažėja skausmas, sužalojimai greičiau išgydomi.
Galimos ir kitos spenelių sužalojimo priežastys:
- Pientraukio sukelta trauma;
- Odos pažeidimai;
- Infekcija (pavyzdžiui, spenelių pienligė);
- Vazospazmas – skausmingas kraujagyslių susiaurėjimas speneliuose;
- Krūtyje esantys dariniai, pavyzdžiui, cistos;
- Labai didelė laktacija;
- Užsikimšęs pieno latakėlis;
- Trumpas naujagimio liežuvio pasaitėlis ir kt.
Krūtų, spenelių skausmas dažnai gali lemti per ankstyvą nujunkymą, todėl jo toleruoti nereikėtų.
2. Gimdymo metu nurytas kraujas
Gimdamas naujagimis gali nuryti kraujo. Kartais naujagimiai gali tuštintis kruvinomis išmatomis, tad būtinai apie tai informuokite gimdymo namų personalą.
3. Atpylimas su per didele jėga
Kartais dėl stipraus atpylimo ar vėmimo kūdikio stemplėje gali trūkti smulki kraujagyslė. Vėlgi dėl to jaudintis nereikia, viskas greitai susitvarkys, tačiau apie tai vis tiek verta informuoti gydytoją: jis nustatys, ar būtent trūkusi kraujagyslė ir nulėmė kraujo priemaišas kūdikio atpiltame skrandžio turinyje.
Kūdikis atpila su krauju: mažiau tikėtinos priežastys
Nors dažniausia kūdikio atpylimo su krauju priežastis yra sutrūkinėję speneliai, tačiau kraujo kūdikio skrandžio turinyje gali atsirasti ir dėl kitų, retesnių priežasčių:
- Trauma ar įvairios procedūros. Jei kūdikiui buvo įvestas nazogastrinis vamzdelis ar atliktos kitos procedūros, gali pasitaikyti traumų ar sudirgimų, kurie taip pat nulemia kraujavimą ir kraujo patekimą į skrandį.
- Dirginimas. Kraujavimo priežastis gali būti nosies, gerklės, stemplės ar skrandžio sudirginimas dėl kitų priežasčių.
-
Alergija pieno baltymams. Kūdikiai, maitinami karvių pieno pagrindu pagamintais pieno mišiniais, gali turėti alergiją pieno baltymams. Tai ir sukelia vidinį kraujavimą.
- Gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Atpylimas su krauju taip pat gali būti ir GERL simptomas. Per pirmuosius 3 gyvenimo mėnesius maždaug pusei kūdikių skrandžio turinys sugrįžta į stemplę.
- Kraujo krešėjimo sutrikimas. Jeigu naujagimis negavo vitamino K injekcijos, jam gali pasireikšti kraujo krešėjimo sutrikimas. Apie šio vitamino trūkumą signalizuoja ir atpylimas krauju.
Kūdikis atpila krauju: kada jau reikėtų sunerimti?
Jei manote, kad kūdikis atpila krauju dėl kitų priežasčių ir toks patologinis atpylinėjimas tęsiasi, metas kreiptis į gydytoją.
Nedelsdami vykite į priimamąjį, jei:
- Kūdikio pilvas stipriai išsipūtė;
- Atpilamas didelis kiekis maisto, o vėmaluose yra žalios tulžies ar kraujo pėdsakų;
- Pasireiškė letargija – liguistas miegas, iš kurio kūdikį labai sunku pažadinti;
- Kūdikis karščiuoja;
- Kūdikis viduriuoja;
- Pasireiškė bet kokie kiti netipiniai sunkūs simptomai.
Patarimas: gydytojui pasistenkite nupasakoti, kada matėte kraują kūdikio atpiltame piene, kokių kraujavimui įtaką galėjusių padaryti veiksnių pastebėjote, kad jis žinotų, kokius tolesnius tyrimus reikia atlikti.