Užsikimšęs pieno latakėlis (laktostazė) (3)

Moteris žindo kūdikį, užsikimšęs pieno latakėlis (laktostazė) Nastyaofly | Shutterstock.com

Užsikimšęs pieno latakėlis – tai būklė, kai motinos pienas negali tekėti per krūtis į spenelį, nes pieną pernešantis latakas yra blokuojamas arba užsikimšęs. Pieno latakėliui užakus, susiformuoja skausmingas gumbas. Gera žinia – ta, jog šią patologiją galima gydyti namuose.

Užsikimšęs pieno latakėlis: kas tai?

Krūtyse yra susiformavęs pieno latakų tinklas. Vizualiai vamzdelius primenantys pieno latakai padeda pernešti pieną iš krūties audinių į spenelius. Vieno ar kelių latakėlių užsikimšimas, kuomet pienas negali laisvai tekėti, yra vadinamas laktostaze arba pieno sąstoviu.

Tokia būklė pasireiškia, jei latakas yra užspaudžiamas, pavyzdžiui, dėl minkštųjų audinių arba dėl aplinkinių kraujagyslių uždegimo arba pienas jame „užsistovi“ dėl netinkamo krūties ištuštinimo.

Užsikimšus pieno latakėliui, krūties paviršiuje susiformuoja raudonas, švelnus bei skausmingas gumbas. Ilgainiui tai gali sukelti infekciją ir lemti mastitą, todėl svarbu žinoti, kokie požymiai signalizuoja apie užsikimšusį pieno latakėlį ir kaip šią būklę gydyti namuose.

Kokie požymiai rodo, kad pieno latakas yra užsikimšęs?

Vienas iš tipinių užsikimšusio pieno latako požymių yra kietas gumbas krūtyje. Krūtis gali būti skausminga nuolat arba aštrus skausmas jaučiamas krūtį palietus.

Gumbas gali būti skirtingo dydžio: tiek nedidelis, esantis krūties viduje ir juntamas čiuopiant, tiek ir pakankamai didelis bei pastebimas išorėje, vizualiai pakeičiantis krūties formą.

Kiti dažnai pasitaikantys simptomai, rodantys, kad pieno latakėlis užsikimšo:

 • Skausmas pienui pradėjus tekėti iš krūties;
 • Skausmas arba patinimas greta gumbo (visa krūtis įprastai nebūna patinusi);
 • Po maitinimo arba pieną nusitraukus gumbas sumažėja;
 • Analogiškai baigus maitinti išnyksta diskomfortas;
 • Kai kurioms moterims pieno latakėliui užsikimšus ant spenelio taip pat atsiranda pieno pūslelės. Ant spenelio jos atrodo kaip mažas baltas, inkštirą primenantis taškelis;
 • Būklei blogėjant gali pakilti kūno temperatūra, krėsti šaltis, kamuoti silpnumas ir kt.

Dėl kokių priežasčių užsikemša pieno latakai?

Pagrindinės pieno latako užsikimšimo priežastys yra:

 • Kūdikio žindymas pagal grafiką, o ne pagal poreikį;
 • Praleidžiami žindymo arba pieno traukimo seansai, per ilgas laikotarpis tarp žindymų;
 • Įprasto žindymo režimo pokyčiai (pavyzdžiui, nujunkant arba vaikeliui pradedant valgyti kietą maistą);
 • Kūdikis netinkamai priglunda prie krūties ir nepakankamai ją ištuština;
 • Kūdikis negali efektyviai žįsti dėl trumpo liežuvio pasaitėlio ar kitų priežasčių;
 • Žindyvės dehidratacija (skysčių trūkumas) dėl nepakankamo skysčių suvartojimo arba susirgus, pavyzdžiui, ilgai ir stipriai karščiuojant, vemiant, viduriuojant;
 • Anatomiškai siauri, persipynę pieno latakėliai;
 • Veržianti, per maža arba per kieta (pavyzdžiui, su įsiręžiančiais, spaudžiančiais lankeliais) liemenėlė ar labai aptempti, spaudžiantys marškinėliai ir kt.

Užsikimšo pieno latakėlis: ką daryti?

Daugeliu atvejų laktostazė praeina per kelias dienas.

Svarbiausia taisyklė - užsikimšus pieno latakėliams ir toliau žindykite kūdikį arba pieną nusitraukite kaip įprasta.

Nežindykite ilgiau ir netraukite pieno daugiau negu traukdavote anksčiau, nes tai gali padidinti pieno gamybą, kelti dar didesnį stresą latakėliams ir lemti stipresnį uždegimą. Tačiau lygiai taip pat svarbu ir toliau žindyti bei būtinai duoti kūdikiui žįsti arba pieną traukti pientraukiu ir iš laktostazės paveiktos krūties.

Kūdikiui vertėtų, visų pirma, duoti žįsti iš skaudamos krūties, pasirinkus tokią pozą, kad kūdikio smakras būtų nukreiptas link sukietėjimo. Skaudamą krūtį galima pasiūlyti ir kelis žindymus iš eilės (tokiu atveju, iš kitos, sveikosios krūties pieną nusitaukite rankomis ar pientraukiu).

Kad palengvintumėte pieno tekėjimą, prieš žindymą galite trumpai pastovėti šiltame duše, lengvai pašildyti krūtis. Po žindymo ant krūtų trumpam galite uždėti šaltą kompresą (pavyzdžiui, šaltą kopūsto lapą).

Jeigu matote ant spenelio esantį baltą taškelį, tarsi inkštirą, tą vietą pašildykite duše ar uždėkite šaltą, drėgną kompresą. Tai „atlaisvins“ pieno sankaupas ir padės jam lengviau ištekėti.

Žindymo metu skaudamą vietą galima labai lengvai ir švelniai masažuoti nuo sukietėjimo link spenelio. Svarbu prisiminti, kad masažas turi būti itin švelnus, nes grubūs judesiai gali pažeisti latakėlius.

Jei reikia, naudokite skausmą ir uždegimą mažinančius vaistus (paracetamolį, ibuprofeną ar kt.).

Plačiau skaitykite:

Svarbu

Jeigu po pirmosios paros būklė visai negerėja arba blogėja (skausmas stiprėja, gumbas krūtyje didėja, krūties oda kaista, tampa raudona, kyla temperatūra, krečia šaltis ir kt.), reikėtų kreiptis į gydytoją. Šie simptomai rodo, kad prasideda infekcija.

Kaip išvengti pieno latakėlių užsikimšimo?

Svarbiausia ir veiksmingiausia laktostazės prevencijos priemonė yra kūdikio žindymas pagal poreikį.

Dar kelios prevencinės priemonės:

 • Nepraleiskite žindymo / nusitraukimo seansų: pieną traukite net ir tuomet, kai kūdikio nėra šalia;
 • Nedarykite didelių pertraukų tarp žindymų, nelaukite, kol krūtys persipildys ir taps kietos;
 • Atkreipkite dėmesį į žindymo techniką, t.y. pasirinkite patogią pozą, pozas vis kaitaliokite ir kt.;
 • Įsitikinkite, kad kūdikis žinda efektyviai: atkreipkite dėmesį į jo svorio augimą, šlapinimosi dažnį, atpylinėjimą ir kt. Jeigu įtariate, kad kūdikis žinda neefektyviai, ieškokite konkrečios problemos ir ją spręskite;
 • Jei tik galite, pirmenybę teikite žindymui, o ne pieno traukimui pientraukiu;
 • Jei pieną traukiate pientraukiu ir susiduriate su laktostaze (ypač jeigu būklė vis kartojasi), įsitikinkite, kad naudojate tinkamą pientraukį. Pavyzdžiui, galbūt pientraukio gaubteliai yra jums netinkamo dydžio;
 • Kai kurios moterys vartoja lecitino papildus, padedančius suskystinti motinos pieną, taip pat probiotikus, atkuriančius sveiką mikroflorą pieno latakėliuose, o tai gali sumažinti ir uždegimą. Tiesa, prieš žindyvei vartojant bet kokius papildus ar vaistus, reikėtų pasitarti su gydytoju;
 • Pieno latakėliai yra labiau linkę užsikimšti, jei motinos pieno gaminasi per daug (daugiau, nei reikia kūdikiui). Kūdikiui pasisotinus, nereikia krūtų „iki galo“ ištuštinti rankomis ar pientraukiu, nes tai tik dar labiau stimuliuoja pieno gamybą, lemia perteklinį pieno kiekį. 
 • Jei kūdikį nujunkote arba pakito jo mitybos įpročiai ir grafikas, pieno nusitraukite tiek, kad pajustumėte palengvėjimą. Taip elgdamosi, ištreniruosite organizmą gaminti mažiau pieno ir, tikėtina, išvengsite ir užsikimšusių pieno latakėlių.

Prognozė: ar pieno latakėliai gali ir vėl užsikimšti?

Deja, bet nėra jokių garantijų, kad pieno latakėlis ir vėl neužaks. Patinimas gali sumažėti labai greitai, todėl žindyvė galvoja, kad problema išspręsta, tačiau po kelių valandų ji gali atsinaujinti.

Kai kurioms moterims pieno latakėliai dėl nežinomų priežasčių tiesiog yra linkę užsikimšti dažniau nei kitoms.

Taip pat svarbu žinoti, kad negydant užsikimšusių pieno latakėlių, gali prasidėti mastitas, todėl problemos negalima ignoruoti.

Plačiau skaitykite:

Ar pieno latakai gali užsikimšti, jeigu moteris nežindo?

Taip, dėl tam tikrų sąlygų pieno latakėliai gali užsikimšti net ir tuomet, jei moteris nežindo. Viena iš labiausiai paplitusių yra pieno latakų ektazija (kitaip – periduktalinis mastitas), kai pagrindiniai latakai apie areolę išsiplečia, sutrumpėja, sustorėja jų sienelės. Dėl to latakuose gali kauptis skystis.

Susiję straipsniai

Krūtų implantai ir žindymas: ką svarbu žinoti mamoms?

Moterys, turinčios krūtų implantus, rečiau žindo savo kūdikius. Tačiau reikėtų žinoti, kad įprastai implantai žindyti netrukdo ir pabandyti verta.

Sėkmingo žindymo receptas: koks jis?

Vienas dažniausiai nėščiosioms užduodamų klausimų – ar jos ketina kūdikį žindyti. Kūdikio maitinimas krūtimi yra prigimtinis ir natūralus.

Aktualu mamoms: žindymui reikia ruoštis taip pat, kaip ir gimdymui

Anot nuomonės formuotojos Medeinos Andriulienės, mamos yra linkusios pernelyg sureikšminti kai kuriuos su motinyste susijusius klausimus.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  manosvajonetu prieš 2 m.

  Vakar pastebėjau tokį kaip ir spuogelį ant spenelio, šiandien pradėjo jį ir skaudėti.. Kaip suprantu užsikimšo pieno latakelis, tiesa ir krūtis kieta. Prieš maitinama šildau krūtį, pamasažuoju, nusitraukiu kažkiek pienuko, bet labai jau nenoriai bėga tas pienelis. Matau kaip ir mažylė vargsta, galiausiai pavargsta, išspjauna ir tenka maitinti sveikąja krūtimi.
  Ką su tuo "spuogeliu" daryti? Gal jam dingus susitvarkytų bent jau minimaliai kažkas? Jau nežinau ką ir bedaryt

 2. User has not uploaded an avatar
  Boružė.lė prieš 2 m.

  trapikiene parašė:
  Vakar pastebėjau tokį kaip ir spuogelį ant spenelio, šiandien pradėjo jį ir skaudėti.. Kaip suprantu užsikimšo pieno latakelis, tiesa ir krūtis kieta. Prieš maitina…

  Aš pati nieko neturėjau tokio, bet nemažai skaičiau fb grupėje 'zindykime kartu'. Nemažai buvo rašiusių nusidezinfekuoti adatą ir nukrapstyti. Bet geriau pati nueikite paskaityti, parašykite, parašys ką daryti moterys, kurios turi tą problemą.

 3. User has not uploaded an avatar
  MamaB prieš 2 m.

  Nueikite i karsta dusa, kad suminkstetu tas spuogelis ir, kaip ir rase, su dezinfekuota adata prakrapstykit.