Kūdikio svoris nuo gimimo iki 1 metų

Gydytoja sveria kūdikį Prostock-studio | Shutterstock.com

Naujagimio ir kūdikio svoris – labai delikatus reikalas visų pirma dėl to, kad mažyliai gimsta skirtingo svorio, svorį lemia lytis, genetika, mamos įpročiai nėštumo metu, įvairūs kiti faktoriai. Tačiau sveikų ir išnešiotų naujagimių svoris turėtų būti artimas standartiniam vidurkiui (t. y. ~3,5 kg).

Naujagimio svorio augimas – svarbus bendro vystymosi ir sveikatos būklės rodiklis. Gydytojas kiekvieno mėnesinio vizito metu kūdikį pasvers, pamatuos jo ūgį ir galvytės apimtį. Šie rodikliai padeda nustatyti, ar kūdikis vystosi taip, kaip turėtų.

Kodėl svarbu stebėti kūdikio svorį?

Kūdikio svoris yra vienas iš daugelio svarbių parametrų, kuriuos gydytojas gali pasitelkti tam, kad nustatytų, kaip vystosi kūdikis. Jeigu kūdikis nepriauga pakankamai svorio, gali sutrikti jo fizinė raida, taip pat tai gali daryti neigiamą įtaką imuninei sistemai.

Įprastai kūdikiai mažiau svorio priauga dėl šių priežasčių:

 • Žindymo sunkumai;
 • Kasdienis maisto ar kalorijų trūkumas;
 • Gausus pieno atpylimas;
 • Prenatalinės infekcijos;
 • Tam tikri apsigimimai (pavyzdžiui, cistinė fibrozė);
 • Sveikatos sutrikimai (pavyzdžiui, gastroezofaginis refliuksas arba įgimta širdies yda) ir kt.

Kiek svorio naujagimiui yra normalu prarasti pirmosiomis gyvenimo dienomis?

Po gimimo naujagimio svoris pradeda kristi. Šis svorio kritimas – visiškai įprastas ir normalus. Taip nutinka dėl to, kad apie 3⁄4 naujagimio kūno masės sudaro vanduo, kurio dalis iš naujagimio organizmo palaipsniui pašalinama. Tipiniu atveju daugiausia svorio naujagimiai netenka 2 ir 3 gyvenimo dienomis.

Nustatyta, kad vidutiniškai naujagimiai netenka 6–7 proc. kūno svorio (kraštutinė riba turėtų būti 10 proc.).

Daugiau svorio (iki 7–10 proc.) netenka motinos pienu maitinami naujagimiai. Jeigu nukrenta daugiau nei 7 proc. kūno svorio, reikėtų įvertinti, ar naujagimis žinda efektyviai.

Nuo pat gimimo pieno mišiniu maitinami naujagimiai netenka maždaug 5 proc. savo pirminio gimimo metu užfiksuoto svorio.

Kada naujagimis turi susigrąžinti pirmosiomis gyvenimo dienomis prarastą svorį?

Pradinį svorį naujagimiai atgauna po gimimo praėjus 10 – 14 d., tačiau kartais pirminis svoris sugrįžta ir 3–7 gyvenimo dieną.

Svarbu žinoti, kad neišnešiotiems naujagimiams svoris auga lėčiau.

Plačiau skaitykite:

Koks yra normalus kūdikio svorio prieaugis pirmaisiais mėnesiais, o koks – vėliau?

Mėnuo
Vidutinis svorio prieaugis per mėnesį
0-3 mėn. 800-1000 g
4-6 mėn. 600-800 g
6-12 mėn. Ne daugiau nei 500 g

Pirmuosius 3 kūdikio gyvenimo mėnesius svoris auga greičiau (priaugama vidutiniškai po 800–1000 g per mėnesį), per ateinančius 3 mėn. augimas kiek sulėtėja ir kūdikiai per mėnesį vidutiniškai priauga po 600–800 g svorio, o po to kiekvieną mėnesį iki pat pirmojo gimtadienio kūdikių svoris kas mėnesį tipiniu atveju padidėja ne daugiau nei 500 g.

Paprasčiau tariant, sulaukus 4 mėnesių amžiaus, kūdikio svoris turėtų būti dvigubai didesnis negu gimimo metu, o sulaukus 1-ojo gimtadienio mažylio svoris turėtų patrigubėti (pavyzdžiui, normalu, kad 3,5 kg svorio gimęs naujagimis per pirmąjį gimtadienį svers kiek daugiau nei 10 kg).

Ką daryti, jeigu kūdikis nepriauga pakankamai svorio?

Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais dėl kūdikių svorio problemų kyla dažniau. Gydytojas turi įvertinti priežastį, kodėl kūdikio svoris neauga. 

Jei žindomas 1–6 mėn. kūdikis yra per mažo svorio, nepatartina nenutraukti žindymo, tačiau vertėtų pasitarti su žindymo konsultante. Labai svarbu įvertinti ar kūdikis tinkamai apžioja krūtį ir efektyviai išraukia pieną; žindyti pagal poreikį, t.y. taip dažnai ir taip ilgai, kaip to nori kūdikis; žadinti ir žindyti naktį (ypač pirmaisiais gyvenimo mėnesiais) ir kt.  

O jei problemų dėl svorio iškilo pieno mišiniu maitinamam kūdikiui, visų pirma, stebėkite, ar mišinį ruošiate tinkamai, laikotės nurodytų proporcijų.

Plačiau skaitykite:

Kūdikių svorio procentilės

Naujagimių ir kūdikių augimui ir vystymuisi įvertinti naudojamos specialios lentelės ir diagramos. Jų esmė – dydžiai suskirstyti į 100 intervalų. Kiekvienas dydžių intervalas matomas kreivėje (kuri ir vadinama procentile).

Svorio intervalai skirstomi taip:

 • Vidutinis svoris – 25–75 procentilės (vidurkis – 50 procentilė);
 • Didesnis nei vidutinis svoris – 75–90 procentilės;
 • Didelis svoris – 90–97 procentilės;
 • Labai didelis svoris – nuo 97-os procentilės;
 • Mažesnis nei vidutinis svoris – tarp 10–25 procentilės;
 • Mažas svoris – 3–10 procentilės;
 • Labai mažas svoris – žemiau nei 3 procentilė.

Jeigu gydytojas sako, kad kūdikio svoris yra 25 procentilėje, tai reiškia, kad 75 proc. tokio pat amžiaus kūdikių sveria daugiau už jūsiškį, o 25 proc. sveria mažiau. Kūdikis yra vidutinio svorio, tačiau į mažesnę vidurkio pusę (t. y. sveria šiek tiek mažiau nei vidutiniškai). Tačiau jeigu kreivė drastiškai krenta žemyn, reiškia, kūdikio mityba gali būti nepakankama. O jei kūdikis staiga peršoka į naują procentilę, reiškia, galėjo įvykti augimo spurtas ir inicijuoti pokyčiai buvo teigiami.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Kūdikis priauga per mažai svorio: ką reikėtų daryti?

Kodėl kūdikis priauga per mažai svorio, kaip išspręsti šią problemą bei paskatinti sveiką svorio augimą?

Kūdikio raida: objekto pastovumo suvokimas

Vienas iš svarbesnių pažintinių gebėjimų, kurį kūdikis išsiugdys pirmaisiais gyvenimo metais – tai objekto pastovumo suvokimas.

Savarankiškas kūdikio žaidimas: kaip jį paskatinti?

Savarankiškas žaidimas kūdikiams labai naudingas – tai žingsnelis nepriklausomybės link. Ką svarbu apie jį žinoti?