10 įdomių ir netikėtų faktų apie naujagimius
Naujagimiai yra ypač gražūs ir mieli, bet tai ne vienintelis dalykas, dėl ko juos dieviname. Nuo pat gyvenimo pradžios naujagimiai turi neįtikėtinų įgūdžių. Kai kuriuos jų galime pastebėti dar vaisiui esant įsčiose. Taigi, pristatome 10 netikėtų faktų apie mažus žmogučius.
1. Naujagimiai turi daugiau kaulų nei suaugusieji
Naujagimiai gimsta turėdami maždaug 300 kaulų. Palyginimui, mes, suaugusieji, turime maždaug 100-u kaulų mažiau. Kūdikiui augant, nemažai kaulų suauga. Puikus pavyzdys – kaukolė: naujagimiui gimus ją sudaro 3 atskiri judantys kaulai, kurie galiausiai susijungia į vieną tvirtą kaulinį audinį.
2. Naujagimiai verkia be ašarų
Naujagimiui pravirkus ašarų taip ir neišvysite. Tačiau pajutę diskomfortą, naujagimiai reiškia emocijas: jie ir rėkia, ir kitais būdais reiškia nepasitenkinimą, o tikrosios pirmosios ašaros pasirodo mažyliui sulaukus maždaug 3 savaičių. O naujagimių susilaukusios mamos pirmąsias dienas ir savaites dėl emocijų ir hormonų pertekliaus kaip tik ašaroja daugiau.
3. Naujagimiai gimsta turėdami maždaug 70 natūralių refleksų
Daugelis šių refleksų, pavyzdžiui, čiulpimas ar žingsniavimas, yra primityvūs: jei pastatysite kūdikį ant kieto paviršiaus, jis pradės imituoti ėjimą. Akivaizdu, kad naujagimiai dar tikrai negali vaikščioti, bet jau gimę gali žinoti, kaip tai padaryti: juk šio įgūdžio prireiks ateityje.
Plačiau skaitykite:
4. Naujagimio skrandis yra stebėtinai mažas
Ar žinojote, kad ką tik gimusio mažylio skrandukas yra tik lazdyno riešuto dydžio? Tai paaiškina faktą, kodėl naujagimius tenka taip dažnai maitinti: jie savo mažame pilvelyje tiesiog neturi kaip sutalpinti didelio kiekio pieno. Taip pat tai reiškia, kad brangią vietą užima net ir oro burbuliukai, kurių jie „prisigaudo“ intensyviai žįsdami, tad atrūginimas įgyja dar didesnę reikšmę. Kūdikio skrandis didėja labai sparčiai ir jau pirmosios gyvenimo savaitės pabaigoje bus abrikoso, o po 2 sav. – didelio vištos kiaušinio dydžio.
5. Naujagimiai neturi kelių girnelių
Kelių girnelės sukaulėja, kai vaikui sukanka 3–5 metai. Jei kūdikių kelių girnelės būtų sukaulėjusios, tai labai apsunkintų gimdymo procesą. Kremzlinis audinys yra gerokai paslankesnis: tai labai svarbu gimdymo metu.
6. Visi naujagimiai yra trumparegiai
Naujagimiai geriausiai mato objektus, esančius 20–30 cm atstumu nuo jų. Kitaip tariant, jie, kai sūpuojame, geriausiai mato mamos arba tėčio veidą. Manoma, kad naujagimiai mato tik baltą, juodą ir pilkas spalvas. Įvairūs objektai jiems yra tik susiliejusios skirtingos formos ir didesni ar mažesni šviesos srautai. Apskritai naujagimiai mato tik didelius ir ryškesnius objektus: dėl to jiems patinka ryškesnė šviesa arba judantys daiktai.
Plačiau skaitykite:
7. Naujagimiai moka plaukti
Panirę po vandeniu, naujagimiai natūraliai sulaiko kvėpavimą. Jie turi du įgimtus refleksus – plaukimo ir nardymo. Dėl pirmojo jie pradeda judinti rankas ir kojas, o dėl antrojo sulaiko kvėpavimą. Atlikti tyrimai padėjo įrodyti, kad nė vienas iš tirtų naujagimių būdamas po vandeniu nebandė įkvėpti oro ir neužspringo vandeniu. Jiems nardyti netgi labai patiko. Tai viena iš priežasčių, kodėl mažylius rekomenduojama vežti į baseiną.
Plačiau skaitykite:
8. Naujagimio akių spalva gali pasikeisti
Gana plačiai paplitęs mitas, esą visi naujagimiai gimsta mėlynakiai, tačiau iš tiesų daugiau jų gimsta rudomis akimis. Visai nesvarbu, kokia akių spalva bus gimimo metu, svarbu žinoti, kad per kelis artimiausius mėnesius kūdikio akių spalva gali pakisti. Tada jau tikrai žinosite, ar kūdikis bus mėlynakis, ar žaliaakis, ar rudaakis ir t. t.
Plačiau skaitykite:
9. Pirmosios naujagimio išmatos nedvokia
Naujagimiui išvydus šį pasaulį, pirmosiomis dienomis pasirodysiančios išmatos neturės intensyvaus kvapo. Tai vadinamasis mekonijus. Naujagimių virškinimo sistemoje dar nėra bakterijų. Jau po to išmatų kvapą nulems ir tai, ar žindysite, ar maitinsite kūdikį pieno mišiniu. Beje, dar vienas iš žindymo privalumų – jog kūdikio išmatos taip pat neturės stipraus nemalonaus kvapo.
Plačiau skaitykite:
10. Mokymasis kalbėti prasideda dar gimdoje
Vaisius dar 23 nėštumo savaitę pradeda girdėti mamos balsą ir kitus garsus iš aplinkos. Dėl to būsimosios mamos raginamos kalbėtis su mažyliais ar net skaityti jiems pasakas. Galiausiai naujagimis (o kartais – net ir vaisius) išmoks atpažinti ir sėkmingai atskirs mamos balsą, kurį girdėdamas gebės greičiau nurimti. Ankstyvo skaitymo ir bendravimo su kūdikiu naudą yra įrodę ir mokslininkai.