Ant puoduko: vėlyvas laipsniškas perėjimas (92)

palaipsnis mokymas vaiką daryti į puoduką Ant puoduko: vėlyvas laipsniškas perėjimas. iStock.com/myella

Tikslas ir rezultatai. Tikslas yra toks, kad, kai tik įgauna reikiamus motorinius įgūdžius, vaikas pradėtų naudotis tualetu be suaugusiųjų pagalbos. Mokslai gali užtrukti nuo 1-2 mėnesių iki pusmečio.

Kokio amžiaus vaikui šis metodas tinka? Vaikas pagal šį metodą gali būti mokomas nuo apytiksliai 1,5 metų, kai jo šalinimo sistema yra subrendusi, o vaikas turi reikiamus motorinius įgūdžius (vaikšto, moka nusimauti kelnes, ir t.t.).

Esmė. Dauguma tėvų šį „metodą“ naudoja intuityviai ir mokslai prasideda dažnai net tėvams nesusimąstant. Tėvai skatina vaiką (bet neverčia) naudotis tualetu išnaudodami natūralias situacijas: rodo pavyzdį naudodamiesi tualetu, žaisdami vaidmenų žaidimus (kaip lėlytė eina daryti į puoduką), pagiria vaiką už pasiekimus, paskatina skanėstu ar dovanėle. Suprasdamas, kad toks elgesys tėvus džiugina, vaikas pats rodo iniciatyvą daryti į puoduką.  Skirtingai nuo „kai vaikas panorės“ metodo, tėvai nepalieka visko vaiko valiai.    

Kaip tai daroma. Labai griežtų taisyklių šiuo atveju nėra – tiesiog išnaudok natūralias situacijas bei progas: leisk vaikui stebėti, kaip naudojiesi tualetu, paragink jį eiti ant puoduko, pagirk jį, jei jis bando mėgdžioti tavo elgesį (sėdasi ant puoduko, bando nusimauti kelnytes, ir pan.) Vaikas turi suprasti, kad toks elgesys pamalonina tave. Iš esmės, gali naudoti visas „gudrybes“, aprašytas straipsnyje „Ant puoduko per vieną dieną“: žaisti žaidimą „lėlytė nori į tualetą“, tikrinti, ar kelnės yra sausos, pagirti ar apdovanoti už norimą elgesį. Iki vaikas išmoks nueiti į tualetą laiku pats, reikės jam apie tai priminti: galbūt ir pati žinai, kada vaikas paprastai padaro „didelį“ ar „mažą“ – bandyk nutaikyti būtent tas akimirkas. Jei tau sunkiai sekasi atspėti – paragink vaiką atsisėsti ant puoduko 40-45 min po to, kai jis gausiau atsigeria arba praėjus porai „sausų“ valandų.  

Sunkumai.
Sunkiausia naudojant šį metodą susitaikyti su tuo, kad po „sausos“ dienos gali sekti „šlapia“, pats procesas gali užsitęsti mėnesių mėnesius, o lūžio taškas gali taip ir neįvykti. Tokiu atveju gali praversti intensyvesnės pratybos (bet nebūtinai „per vieną dieną“).
 

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  elen33 prieš 3 mėn.

  raimonda1998 parašė:
  Atrodo nudurnesiu tuoj... Vaikui 2m6men. Esam ir anksčiau bande pratint ant puodo bet per nervus viska mesdavom. Padarėm tarpą ir dabar jau 5 diena bus kaip dar dar…

  As nuemiau pampersa galutinai tik pries 3 gimtadieni. Manau neskubekit ir tiek, tegul daro i kelnes, viena diena pajus, kad nemalonu, aiskinkit, bet nebarkit, negedinkit, sodinkit ant puodo kas kazkiek laiko. Ne visi tikrai prasosi tokio amziaus. Pvz maniskis jau 3 metu nebedare i kelnes, sulaikydavo, bet ir pats i tualeta nejo, visad nuvesdavau kas valanda kokia ir padarydavo, o pats savarankiskai eiti tik kokiu 3.5 gal pradejo..

 2. PeČius
  PeČius prieš 3 mėn.

  raimonda1998 parašė:
  Atrodo nudurnesiu tuoj... Vaikui 2m6men. Esam ir anksčiau bande pratint ant puodo bet per nervus viska mesdavom. Padarėm tarpą ir dabar jau 5 diena bus kaip dar dar…

  Kiekvienam vaikui skirtingai piešia.
  Man asmeniskai atrode kas 2.5m tai jau per didelis (cia pagal savo vaika taip "nustaciau") kad puodo paniskai bijotu. Kadangi ir siaip tantruot megeja buvo tai tas "ne" puodui labiau i ozius nei i baime panasus buvo. Esu pora kart privertus sest ant puodo, stebuklo nepadare, tai palikau ta reikala velesniam laikui. Iki triju metu metu galvoju nesigadinsiu nervu, tik karts nuo karto pasiulysiu. Labai nemegstu "su kuolu per galva tašyt" kad daryk taip ar anaip.

  Tai va. Ilgai netrukus po ano karto karantinas prasidejo, visi namie sedejom, tai vyras pradejo jai galva ūžt dėl to puodo, tiek ūžė kad net man išūže . Per kokią savaitę persilaužimas įvyko.

 3. Januare prieš 3 mėn.

  Daugumos pažįstamų vaikai tik prieš 3 metų gimtadienį savarankiškai atprato nuo pampersų ir pradėjo eiti ant puodo be jokių raginimų.

 4. Linksmosiospedutes
  Linksmosiospedutes prieš 3 mėn.

  PeČius parašė:
  Kiekvienam vaikui skirtingai piešia.
  Man asmeniskai atrode kas 2.5m tai jau per didelis (cia pagal savo vaika taip "nus…

  o kaip jis ta galva uze? man aktualiu butu zinot. savaite dabar jau pratinu. bet kartais, o ypac nakti is principo neseda ant puoduko ir verkia iki isterijos. tada uz 5 min padaro i kelnes.

 5. PeČius
  PeČius prieš 3 mėn.

  Linksmosiospedutes parašė:
  o kaip jis ta galva uze? man aktualiu butu zinot. savaite dabar jau pratinu. bet kartais, o ypac nakti is principo neseda ant puoduko ir verkia iki isterijos. tada …

  Nu kas valanda ar pusvalandi “ar nori sysiu?"" eik ant puodo" kaip uzsuktas snekejo, vis puoda salia jos statydamas (bet nesodindamas nes nesileiadavo) Kartais siuloma atsisesdavo bet dazniau ne. O jei atsiseda tai dviem sekundem, per tiek laiko net suauges raumens atpalaiduot nespetu

  Jei ka nors padarydavo retkarciais tai baisulini susuzavejima parodydavom. Karta sysiu padare, po 15 min vyras vel jai "eik ant puodo" tai aisku kad per tiek laiko ten nieko neprikaupe,.. Bet suveike O gal siaip savaime laikas atejo

  Nakti tai nieko nepratinu dar.