Ant puoduko: vėlyvas laipsniškas perėjimas (98)

palaipsnis mokymas vaiką daryti į puoduką Ant puoduko: vėlyvas laipsniškas perėjimas. iStock.com/myella

Tikslas ir rezultatai. Tikslas yra toks, kad, kai tik įgauna reikiamus motorinius įgūdžius, vaikas pradėtų naudotis tualetu be suaugusiųjų pagalbos. Mokslai gali užtrukti nuo 1-2 mėnesių iki pusmečio.

Kokio amžiaus vaikui šis metodas tinka? Vaikas pagal šį metodą gali būti mokomas nuo apytiksliai 1,5 metų, kai jo šalinimo sistema yra subrendusi, o vaikas turi reikiamus motorinius įgūdžius (vaikšto, moka nusimauti kelnes, ir t.t.).

Esmė. Dauguma tėvų šį „metodą“ naudoja intuityviai ir mokslai prasideda dažnai net tėvams nesusimąstant. Tėvai skatina vaiką (bet neverčia) naudotis tualetu išnaudodami natūralias situacijas: rodo pavyzdį naudodamiesi tualetu, žaisdami vaidmenų žaidimus (kaip lėlytė eina daryti į puoduką), pagiria vaiką už pasiekimus, paskatina skanėstu ar dovanėle. Suprasdamas, kad toks elgesys tėvus džiugina, vaikas pats rodo iniciatyvą daryti į puoduką.  Skirtingai nuo „kai vaikas panorės“ metodo, tėvai nepalieka visko vaiko valiai.    

Kaip tai daroma. Labai griežtų taisyklių šiuo atveju nėra – tiesiog išnaudok natūralias situacijas bei progas: leisk vaikui stebėti, kaip naudojiesi tualetu, paragink jį eiti ant puoduko, pagirk jį, jei jis bando mėgdžioti tavo elgesį (sėdasi ant puoduko, bando nusimauti kelnytes, ir pan.) Vaikas turi suprasti, kad toks elgesys pamalonina tave. Iš esmės, gali naudoti visas „gudrybes“, aprašytas straipsnyje „Ant puoduko per vieną dieną“: žaisti žaidimą „lėlytė nori į tualetą“, tikrinti, ar kelnės yra sausos, pagirti ar apdovanoti už norimą elgesį. Iki vaikas išmoks nueiti į tualetą laiku pats, reikės jam apie tai priminti: galbūt ir pati žinai, kada vaikas paprastai padaro „didelį“ ar „mažą“ – bandyk nutaikyti būtent tas akimirkas. Jei tau sunkiai sekasi atspėti – paragink vaiką atsisėsti ant puoduko 40-45 min po to, kai jis gausiau atsigeria arba praėjus porai „sausų“ valandų.  

Sunkumai.
Sunkiausia naudojant šį metodą susitaikyti su tuo, kad po „sausos“ dienos gali sekti „šlapia“, pats procesas gali užsitęsti mėnesių mėnesius, o lūžio taškas gali taip ir neįvykti. Tokiu atveju gali praversti intensyvesnės pratybos (bet nebūtinai „per vieną dieną“).
 

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Nika77 prieš 1 sav.

  Paskalis parašė:
  Sveikos, daugelis rašote kad tik 2-3 metukų pavyko pralaužt ledus. Jūsų vaikai tuo metu lankė darželius? Jei taip, kaip ten į tai žiūri?

  Po trečio bandymo pavyko atsisakyti sauskelnių (pirmą kartą bandžiau metų laiko, paskui 1.3 metų - po savaitę bandydavau) - buvo pusantrų metų, nes į lopšelį pradėjo eiti 1.7 metų. Auklėtojos dėdavo tik pietų miego metu ir į lauką. Dar po 4 mėn. darželyje pasakiau, kad namie visai nebededu (net miego metu), tai paprašiau, kad ir jos nebedėtų. Ne visuomet pavykdavo, joms su sauskelnėmis buvo patogiau (rečiau sodinti ant puoduko, rečiau perrengti), tai palikdavau spintelėje minimalų kiekį.
  Darželio grupėje dar buvo vaikų, kurie naudojo sauskelnes pilnu tempu. Tačiau mažuma.
  O dabar, kiek lauke tenka išgirsti iš kitų lopšelio auklėtojų, nepatenkintos moralizuoja tėvams, kad vaikas į darželį turbi būti atvedamas jau atsisakius sauskelnių.

 2. Pascal prieš 1 sav.

  Nika77 parašė:
  Po trečio bandymo pavyko atsisakyti sauskelnių (pirmą kartą bandžiau metų laiko, paskui 1.3 metų - po savaitę bandydavau) - buvo pusantrų metų, nes į lopšelį pradėj…

  Tai ir galvoju, ką daryt jei vaikas dar nedaro į puoduką, juk ne visada čia yra tėvų kaltė, bet ir auklėtojoms papildomas darbas.
  Dukra eis į lopšelį 1,9, tai turim vasarą, aišku net nesitikiu kad pavyks išmokt pilnai, bet gal nors įsivaizdavimą turės, o ten ir kiti vaikai pavyzdį rodys.

 3. Diamondmum
  Diamondmum prieš 1 sav.

  Paskalis parašė:
  Tai ir galvoju, ką daryt jei vaikas dar nedaro į puoduką, juk ne visada čia yra tėvų kaltė, bet ir auklėtojoms papildomas darbas.

  As nesuprantu, koks papildomas darbas joms, jei vaikas su pampersu? Ar pampersa pakeist, ar uzpkali nuvalyt, uzima tiek pat laiko. Dar be pamperso daugiau reikalu, nes daznai nespeja, tai dar ir rubus perrengt reikia.

 4. User has not uploaded an avatar
  Nika77 prieš 1 sav.

  Paskalis parašė:
  Tai ir galvoju, ką daryt jei vaikas dar nedaro į puoduką, juk ne visada čia yra tėvų kaltė, bet ir auklėtojoms papildomas darbas.

  Iki rudens dar daug laiko. Kantrybės. Tik aš už tai, kad vaiko nereikia versti. Savaitę laiko bandai, matai, kad neišeina ir atidedi tarkim mėnesiui. Daug kas nuo auklėtojų priklauso, pagrindas tiksliau, kas susiję su darželio reikalais. Kitos šiltuoju metų laiku puodukus net į lauką išsineša.

 5. Pascal prieš 1 sav.

  Nika77 parašė:
  Iki rudens dar daug laiko. Kantrybės. Tik aš už tai, kad vaiko nereikia versti. Savaitę laiko bandai, matai, kad neišeina ir atidedi tarkim mėnesiui. Daug kas nuo a…

  Ačiū! Dar normaliai net nebandėm mokytis nes matau kad nepasiruošus, o gal klystu. Jei ne darželis tai net nesukčiau sau galvos šitu klausimu.