Ar kūdikiai sapnuoja? (16)

Kūdikis miega šviesiame kambaryje Africa Studio | Shutterstock.com

Ar žiūrėdami į saldžiai miegantį kūdikį susimąstėte, kokius sapnus jis sapnuoja? Galbūt jo sapnų karalystėje teka baltos pienos upės, o ant medžių auga barškučiai? Mokslininkų teigimu, nors naujagimių ir kūdikių smegenys miego metu intensyviai dirba, mažyliai (tikriausiai) nesapnuoja.

Kuo skiriasi kūdikių ir suaugusiųjų miegas?

Kūdikiai miega gerokai daugiau nei suaugusieji. Pavyzdžiui, naujagimiai miega 16-18 val. per parą, o suaugusiems žmonėms visiškai pakanka 7-8 val. nakties miego.

Tačiau tai nėra vienintelis skirtumas.

Skiriasi kūdikių ir suaugusiųjų miego ciklų trukmė ir jų pasikartojimas bei miego fazių trukmė.

Manoma, kad tai susiję su itin sparčiu augimu ir vystymusi bei su kūdikio fiziologija. Pavyzdžiui, trumpesni vaikų miego ciklai gali būti susiję su kūdikio poreikiu dažnai valgyti - pasibaigus miego ciklui alkanam kūdikiui lengviau pabusti ir verkimu paprašyti pieno.

Plačiau skaitykite:

Kūdikiai (tikriausiai) nesapnuoja

Miego ciklai yra skirstomi į lėtojo miego ir greitojo arba paradoksinio (dar vadinamas neramiuoju miegu) miego fazes. Greitojo miego fazė angliškai vadinama REM (angl. Rapid Eye Movement) arba greitų akių judesių miegu. Šios miego fazės metu akys iš tiesų juda po užmerktais vokais. Greitojo miego fazės metu pakyla temperatūra, pagreitėja smegenų kraujotaka, širdies ritmas ir kraujospūdis yra nepastovūs, tačiau svarbiausia, kad smegenys yra labai aktyvios (jų aktyvumas yra beveik toks pats, kaip ir būdravimo metu). Šios fazės metu sapnuojame.

Kūdikių miego fazės, t.y. lėtasis ir greitasis miegas, yra vienodos trukmės. Vaikui augant lėtojo miego trukmė didėja, o greitojo – mažėja. Suaugusieji 75-80% laiko miega lėtuoju miegu ir, atitinkamai, 20-25% greituoju. Tad kūdikių REM miego fazė yra dvigubai ilgesnė nei suaugusiųjų.

Tačiau ar kūdikiai sapnuoja dvigubai daugiau?

Nepaisant to, kad didelę kūdikių miego dalį sudaro REM miegas, kurio metu sapnuojame, kūdikiai (tikriausiai) nesapnuoja, nes jų smegenys dar nėra pakankamai išlavintos. Greitojo miego metu kūdikių smegenys yra labai aktyvios, tačiau jos, mokslininkų teigimu, nekuria sapnų, o „apdoroja“ ir įsimena informaciją, „įtvirtina“ tiek emocinius, intelektinius, tiek ir fizinius įgūdžius.

Kada vaikai pradeda sapnuoti?

Mokslininkų manymu, vaikai pradeda sapnuoti sulaukę maždaug 2 metų, kuomet ima aktyviai vystytis vaiko intelektiniai gebėjimai, vaizduotė ir jis geba ne tik suvokti savo aplinką, bet ir mąstyti abstrakčiau.

Miegą ir sapnus tyrinėjančių mokslininkų įžvalgos rodo, kad mažylių sapnai primena ne filmą, o nuotraukas ar trumpučius video siužetus. Kai kurie tokio amžiaus vaikai jau ima po truputį pasakoti apie savo sapnus - pavyzdžiui, nubudę sako matę kačiuką ar valgę ledus. 2 metų ir vyresnius vaikus naktį ima lankyti naktiniai košmarai ir siaubo priepuoliai. Jie gąsdinantys ir nemalonūs, tačiau tai taip pat yra įrodymas, kad vaiko smegenys yra pakankamai išlavintos, kad sukurtų sapnus.

Plačiau skaitykite:

5-9 metų vaikų sapnai yra sudėtingesni, „aktyvūs“, juose keičiasi kelios scenos, o vaikai nuo maždaug 8 metų sapnuoja panašiai, kaip ir suaugusieji, t.y. patys tampa pagrindiniais savo sapnų veikėjais ir sapnuose ne tik mato vaizdinius, bet ir jaučia emocijas.

Susiję straipsniai

Pervargęs kūdikis sunkiai užmiega: ką daryti?

Užmigdyti kūdikį ir taip jau gali būti nemažas iššūkis, tačiau kai mažylis pervargsta, tai padaryti gali būti dar sunkiau.

Patarimas: ką daryti, kad kūdikiui būtų patogu vėsiomis naktimis?

Atėjus žiemai, nors namuose gali pasirodyti šilta, vis tik svarbu žinoti, kaip išlaikyti kūdikio šilumą, kad jis jaustųsi maksimaliai patogiai.

Tėvų miegas su kūdikiu: ar tai saugu?

Daugelyje šeimų mažyliai miega kartu su tėvais, nors šie išgirsta prieštaringų vertinimų ir sutrinka: „Ar tikrai gerai darome?“.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 12 m.

  aureliuke parašė:
  o mano vaikiukas nakti miega ir is niekur nieko pradeda verkti, kartais kaip net spiegti.. nesuprantu ar jis pastoviai kazka sapnuoja, ar jam blogai..gal kam buvo pasitaike taip? dabam mums devyni menesiai ir taip tesiasi nuo keturiu menesiu..

  Labuka, buna kartais ir maniskiui taip bet tik tada kai labai issiduksta prisijuokia ar kai daug verkia

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 12 m.

  maniskis irgi uzmerktom akim grimasas rodo,tai ziurim ir sypsomes,kol jie tokie mazi pas juos viskas gaunas naturaliai

 3. fennec prieš 12 m.

  sapnuoja sapnuoja tik maniskis kazkodel pagrinde kosmarus sapnuoja. Mes kai is ligonines grizom (1 menesio), tai vaikelis pora savaiciu issigandes prabusdavo (kosmarai kamavo). O daba slogyte gaves, kai mes issiurbinejam nosyte, irgi pradejo issigandes ir klyliantis keltis (vel kosmarai). Matyt susapnuoja nemalonia procedura ir issigasta. O siaip matosi kai sapnuoja - akytes juda, mimikos keiciasi ir garseliai visokiausi sklinda

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 11 m.

  Manoji pradeda verkti per miegus taip gailiai tada kai ta diena kazka naujo buvo pamaciusi,daug ispudziu patyrusi. Tada prieinu paglostau,pabuciuoju ir ji vel ramiai uzmiega

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 7 m.

  Musu mazyle pries prabudima nakti irgi visokius garsus skleidzia.ar kartais kaip issigastu jei prisilieti prie miegancios