Gimdos kaklelio uždegimas (12)

Moteris, pilvo apačios skausmas, gimdos kakelio uždegimas Kmpzzz | Shutterstock.com

Gimdos kaklelio uždegimas, kitaip – endocervicitas – tai infekcinė nepiktybinė moterų liga. Nustatyta, kad endocervicitu bent kartą gyvenime yra sirgusios maždaug pusė moterų.

Būdingiausi šio uždegimo simptomai – pakitusios, labai gausios išskyros bei aštrus skausmas pilvo apačioje.

Svarbiausias tikslas – laiku diagnozuoti gimdos kaklelio uždegimą: tuomet jis lengvai, greitai ir efektyviai išgydomas. Negydoma infekcija gali virsti lėtine bei sukelti įvairių sunkesnių komplikacijų.

Kas sukelia gimdos kaklelio uždegimą?

Endocervicitą dažniausiai sukelia arba riziką juo susirgti didina:

 • Chlamidijos, virusai, pirmuonys, tipiniu atveju perduodami lytinių santykių metu;
 • A grupės streptokokai, pneumokokai, plintantys per kraują užsikrėtus kitos rūšies infekcija, ypač – kvėpavimo takų;
 • Anaerobinės bakterijos (Gardnerella vaginalis it kt.), makštyje pradedančios daugintis sutrikus natūraliai mikroflorai, taip pat sergant bakterine vaginoze;
 • Žarninės lazdelės, stafilokokai, Candida genties grybeliai (moterų pienligės sukėlėjai), kurie iš makšties pakyla į gimdos kaklelio kanalą, taip pat šie mikroorganizmai atakuoja sergant kolpitu (makšties uždegimu);
 • Nesugijusios gimdos kaklelio žaizdelės, plyšimai, kirpimai gimdymo metu ir kt.

Gimdos kaklelio uždegimo simptomai

Pagrindiniai gimdos kaklelio uždegimo simptomai yra pasikeitusios ir labai gausios makšties išskyros bei pilvo apačios skausmas.

 • Gausios makšties išskyros;
 • Atsiradęs nemalonus išskyrų kvapas;
 • Pakitusi išskyrų spalva – jos gali būti pūlingos (gelsvo, žalsvo atspalvio);
 • Pilvo apačios skausmas;
 • Makšties niežėjimas, diskomfortas, deginimo pojūtis.

Lėtinį gimdos kaklelį atpažinti sunkiau, nes simptomai nėra specifiniai, t. y.: šiek tiek paburkusi gimdos kaklelio gleivinė, tačiau išskyrų kiekis ir jų spalva, lyginant su ūmine ligos forma, yra susinormalizavęs. Lėtinio gimdos kaklelio uždegimo metu išskyrų sumažėja ir jos tampa skaidresnės.

Gimdos kaklelio uždegimas: ligos eiga

Sutrikus natūraliai makšties mikroflorai, joje pradeda daugintis patogeniniai mikroorganizmai. Jie pažeidžia natūraliai nuo infekcijų moteris saugantį barjerą – gimdos kaklelio kanalo gleives.

Vienas pirminių simptomų – pūlingos makšties išskyros. Užkrėsta gimdos kaklelio gleivinė gali išopėti, erozuoti.

Infekcijos sukėlėjai gali išplisti ir už gimdos kaklelio ribų – t. y. į kiaušintakius, gimdą, pilvo ertmę bei sukelti kitas ligas (pavyzdžiui, mažojo dubens uždegiminę ligą).

Gimdos kaklelio uždegimo gydymas

Pajutus nemalonius simptomus, visų pirma, reikėtų kreiptis į gydytojus - ginekologą arba venerologą, kurie nustatys diagnozę ir paskirs reikiamą gydymą. Dalis gimdos kaklelio uždegimo simptomų – panašūs į pienligės (makšties kandidozės) ar bakterinės vaginozės (makšties disbakteriozės), todėl taikomi panašūs gydymo metodai.

Dažniausiai gydyti endocervicitą pakanka ambulatoriškai. Pacientėms skiriama geriamųjų antibiotikų, kurių gydymo kursas – iki 14 dienų. Jeigu geriamieji antibiotikai infekcijos neįveikia, tuomet jų leidžiama į raumenis.

Pagalbinės priemonės – makšties ovulės, kremai, specialūs makšties tirpalai, kuriuos reikia naudoti su irigatoriumi, ir kt.

Negydomas gimdos kaklelio uždegimas gali virsti lėtiniu.

Lėtinio gimdos kaklelio uždegimo gydymas

Ligai įsisenėjus, gydymas antibiotikais tampa neefektyvus, todėl taikomas mažiau radikalus ir ilgalaikis gydymas. Pavyzdžiui, makštį, išorinius lytinius organus rekomenduojama apsiplauti dezinfekuojamuoju poveikiu pasižyminčiais tirpalais, skiriamos vaistažolių vonelės.

Jei aptinkama gimdos kaklelio įplyšimų, išgydžius šį uždegimą reikėtų atlikti kaklelio plastinę operaciją. Taip pat reikia gydyti ir gimdos kaklelio eroziją ar išvešėjimą.

Gimdos kaklelio uždegimo komplikacijos

Negydomo gimdos kaklelio uždegimo būdingiausios komplikacijos:

Gimdos kaklelio uždegimo profilaktika

Vengti lytinių santykių mėnesinių metu bei pogimdyviniu laikotarpiu, kol tęsiasi kraujavimas. Kraujuojant nesusidaro gleivės, kurių viena iš pagrindinių funkcijų – ir apsauginė. Tuomet ir bakterijos neprasiskverbia giliau į makštį bei nepasiekia gimdos kaklelio.

Saugotis lytiniu keliu plintančių infekcijų – nesaugių lytinių santykių metu (t. y. jeigu partneris yra ne ilgalaikis arba naujas) naudoti prezervatyvus.

Tinkama lytinių organų higiena saugantis, kad mikroorganizmai iš tiesiosios žarnos nepatektų į makštį. Pavyzdžiui, galimi atvejai – netinkamas išangės valymas pasituštinus (t. y. ne link užpakalio, bet link makšties) ar analiniai ir vaginaliniai lytiniai santykiai vienu metu.

Susiję straipsniai

Gimdos abrazija: kodėl ir kaip ji atliekama?

Gimdos abrazija dažniausiai yra siejama su persileidimu arba abortu, tačiau iš tikrųjų procedūra dažniausiai atliekama visai kitais tikslais.

Padidėjęs hormono prolaktino lygis ir pastojimas

Prolaktino kiekio padidėjimas gali lemti nevaisingumą ir riboti galimybes susilaukti kūdikio. Ši būklė dar vadinama hiperprolaktinemija.

Kiaušidžių vėžys: kodėl jis vadinamas „tyliuoju žudiku“?

Lietuvoje kiaušidžių vėžiu kasmet suserga daugiau nei 400 moterų, pasaulyje – 230 tūkst. moterų.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 11 m.

  O as manau prasykite daktares issamaus gimdos kaklialio tyrimo- kolposkopija, jei ras pakitimu lai padaro citologini tyrima,ar nera iki veziniu lasteliu tik neeksperimentuokite nezinomais metodais, jums jie gali net netikti.. Jei per metus laiko nepagydo gal yra galimybe kreiptis pas kita daktare? Gal jums reikalingas prideginimas..

  KAS YRA TANTUM ROSA IR KAM JIS VARTOJAMAS

  TANTUM ROSA veiklioji medžiaga benzidaminas slopina uždegimą, malšina skausmą bei mažina patinimą. Pavartotas lokaliai jis greitai prasiskverbia per odą bei gleivinę ir susikaupia uždegimo pažeistuose gilesniuose audiniuose.

  TANTUM ROSA granulės vartojamos:
  • nespecifiniam makšties uždegimui;
  • operacijai makšties srityje (medikamentu gydoma prieš operaciją ir po jos);
  • švitinimo radioaktyviaisiais spinduliais sukeltam makšties gleivinės uždegimui;
  • uždegimui gimdos angos srityje;
  • uždegimui, atsiradusiam naudojant gimdos pesarą;
  • trichomonų ir grybelių infekcijai estrogenų vartojančioms pagyvenusioms pacientėms, sergančioms atrofiniu makšties uždegimu (preparatas vartojamas kaip papildoma gydymo priemonė).

 2. Lauris
  Lauris prieš 11 m.

  Nuvažiavom į vaistinę su vyru ir nusipirkau lomexin ten yra trys kapsulytės (žvakutės) du vakarus panaudojau ir jau iš ties geriau pasidarė..

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 11 m.

  turejau as kaskoki baisu izdegima pries pastodama dkaudejo baisiai nepadejo jokie apiplovimai su vaistais.
  vienintelis dalykas padejo tai tis trys zvakutes ir po dvieju dienu gerai iskart pasidare jos ten sugridi i vidu istirpsta ir tuo tarpu matomai uzmusa visas balterijas

  manau tai tiktu ir jums pavadinimo nepamenu bet manau paklausus vaistininko tikrai pasakytu

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 10 m.

  Labas mergaites,gal as cia ne i tema truputuka...Gal kuri esate susidurus su problemele del gimdos kaklelio cistologinio tyrimo metu rastu pakitimu tai yra HSIL ?Buciau labai dekinga jeigu pasidalintumet savo problemelemis,kuri esate su tuo susidurusi.

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 10 m.

  Man uk pasake reik pjaut kakleli. Nuvaziavau i londona pasake kad letinis gimdos k uzdegimas. Paeme zpv. Bus matyt. Sake kraujavimai gali but del uzdegimo. Nezinau ka daryt ar neduot pjaut uk, manau cia visas phausto i bandyt pastor