Gimdos kaklelio uždegimas (16)
Gimdos kaklelio uždegimas, kitaip – endocervicitas – tai infekcinė nepiktybinė moterų liga. Nustatyta, kad endocervicitu bent kartą gyvenime yra sirgusios maždaug pusė moterų.
Būdingiausi šio uždegimo simptomai – pakitusios, labai gausios išskyros bei aštrus skausmas pilvo apačioje.
Svarbiausias tikslas – laiku diagnozuoti gimdos kaklelio uždegimą: tuomet jis lengvai, greitai ir efektyviai išgydomas. Negydoma infekcija gali virsti lėtine bei sukelti įvairių sunkesnių komplikacijų.
Kas sukelia gimdos kaklelio uždegimą?
Endocervicitą dažniausiai sukelia arba riziką juo susirgti didina:
- Chlamidijos, virusai, pirmuonys, tipiniu atveju perduodami lytinių santykių metu;
- A grupės streptokokai, pneumokokai, plintantys per kraują užsikrėtus kitos rūšies infekcija, ypač – kvėpavimo takų;
- Anaerobinės bakterijos (Gardnerella vaginalis it kt.), makštyje pradedančios daugintis sutrikus natūraliai mikroflorai, taip pat sergant bakterine vaginoze;
- Žarninės lazdelės, stafilokokai, Candida genties grybeliai (moterų pienligės sukėlėjai), kurie iš makšties pakyla į gimdos kaklelio kanalą, taip pat šie mikroorganizmai atakuoja sergant kolpitu (makšties uždegimu);
- Nesugijusios gimdos kaklelio žaizdelės, plyšimai, kirpimai gimdymo metu ir kt.
Gimdos kaklelio uždegimo simptomai
Pagrindiniai gimdos kaklelio uždegimo simptomai yra pasikeitusios ir labai gausios makšties išskyros bei pilvo apačios skausmas.
- Gausios makšties išskyros;
- Atsiradęs nemalonus išskyrų kvapas;
- Pakitusi išskyrų spalva – jos gali būti pūlingos (gelsvo, žalsvo atspalvio);
- Pilvo apačios skausmas;
- Makšties niežėjimas, diskomfortas, deginimo pojūtis.
Lėtinį gimdos kaklelį atpažinti sunkiau, nes simptomai nėra specifiniai, t. y.: šiek tiek paburkusi gimdos kaklelio gleivinė, tačiau išskyrų kiekis ir jų spalva, lyginant su ūmine ligos forma, yra susinormalizavęs. Lėtinio gimdos kaklelio uždegimo metu išskyrų sumažėja ir jos tampa skaidresnės.
Gimdos kaklelio uždegimas: ligos eiga
Sutrikus natūraliai makšties mikroflorai, joje pradeda daugintis patogeniniai mikroorganizmai. Jie pažeidžia natūraliai nuo infekcijų moteris saugantį barjerą – gimdos kaklelio kanalo gleives.
Vienas pirminių simptomų – pūlingos makšties išskyros. Užkrėsta gimdos kaklelio gleivinė gali išopėti, erozuoti.
Infekcijos sukėlėjai gali išplisti ir už gimdos kaklelio ribų – t. y. į kiaušintakius, gimdą, pilvo ertmę bei sukelti kitas ligas (pavyzdžiui, mažojo dubens uždegiminę ligą).
Gimdos kaklelio uždegimo gydymas
Pajutus nemalonius simptomus, visų pirma, reikėtų kreiptis į gydytojus - ginekologą arba venerologą, kurie nustatys diagnozę ir paskirs reikiamą gydymą. Dalis gimdos kaklelio uždegimo simptomų – panašūs į pienligės (makšties kandidozės) ar bakterinės vaginozės (makšties disbakteriozės), todėl taikomi panašūs gydymo metodai.
Dažniausiai gydyti endocervicitą pakanka ambulatoriškai. Pacientėms skiriama geriamųjų antibiotikų, kurių gydymo kursas – iki 14 dienų. Jeigu geriamieji antibiotikai infekcijos neįveikia, tuomet jų leidžiama į raumenis.
Pagalbinės priemonės – makšties ovulės, kremai, specialūs makšties tirpalai, kuriuos reikia naudoti su irigatoriumi, ir kt.
Negydomas gimdos kaklelio uždegimas gali virsti lėtiniu.
Lėtinio gimdos kaklelio uždegimo gydymas
Ligai įsisenėjus, gydymas antibiotikais tampa neefektyvus, todėl taikomas mažiau radikalus ir ilgalaikis gydymas. Pavyzdžiui, makštį, išorinius lytinius organus rekomenduojama apsiplauti dezinfekuojamuoju poveikiu pasižyminčiais tirpalais, skiriamos vaistažolių vonelės.
Jei aptinkama gimdos kaklelio įplyšimų, išgydžius šį uždegimą reikėtų atlikti kaklelio plastinę operaciją. Taip pat reikia gydyti ir gimdos kaklelio eroziją ar išvešėjimą.
Gimdos kaklelio uždegimo komplikacijos
Negydomo gimdos kaklelio uždegimo būdingiausios komplikacijos:
- Gimdos gleivinės uždegimas;
- Lėtinė mažojo dubens uždegiminė liga (DUL);
- Kiaušintakių ir kiaušidžių uždegimas;
- Pilvaplėvės uždegimas;
- Nevaisingumas (dažniausiai jis išsivysto esant lėtiniam gimdos kaklelio uždegimui);
- Negimdinis nėštumas;
- Gimdos kaklelio vėžys – viena grėsmingiausių uždelsto negydomo encocervicito komplikacijų.
Gimdos kaklelio uždegimo profilaktika
Vengti lytinių santykių mėnesinių metu bei pogimdyviniu laikotarpiu, kol tęsiasi kraujavimas. Kraujuojant nesusidaro gleivės, kurių viena iš pagrindinių funkcijų – ir apsauginė. Tuomet ir bakterijos neprasiskverbia giliau į makštį bei nepasiekia gimdos kaklelio.
Saugotis lytiniu keliu plintančių infekcijų – nesaugių lytinių santykių metu (t. y. jeigu partneris yra ne ilgalaikis arba naujas) naudoti prezervatyvus.
Tinkama lytinių organų higiena saugantis, kad mikroorganizmai iš tiesiosios žarnos nepatektų į makštį. Pavyzdžiui, galimi atvejai – netinkamas išangės valymas pasituštinus (t. y. ne link užpakalio, bet link makšties) ar analiniai ir vaginaliniai lytiniai santykiai vienu metu.
Man uk pasake reik pjaut kakleli. Nuvaziavau i londona pasake kad letinis gimdos k uzdegimas. Paeme zpv. Bus matyt. Sake kraujavimai gali but del uzdegimo. Nezinau ka daryt ar neduot pjaut uk, manau cia visas phausto i bandyt pastor