Epiziotomija – tarpvietės kirpimas gimdymo metu: ką svarbu žinoti? (213)

Moteris plyšta gimdymo metu, tarpvietės kirpimas christinarosepix | Shutterstock.com

Epiziotomija – tai mini operacija gimdant, kurios metu žirklėmis įkerpama tarpvietė (sritis tarp makšties ir išangės).

Epiziotomijos tikslas – palengvinti gimdymą, užkirsti kelią makšties plyšimui.

Anksčiau ji buvo įprasta gimdymo dalis, dabar epiziotomija rekomenduojama tik tam tikrais atvejais. Ką svarbu žinoti apie naudą, rizikas ir gijimą po šios chirurginės intervencijos?

Epiziotomija: už

Net kelios ankstesnės medikų kartos laikėsi nuomonės, kad epiziotomija padeda išvengti didesnių makšties plyšimų gimdymo metu, o gijimas – greitesnis nei po natūralių įplyšimų. Taip pat buvo manoma, kad įkirpimas padės išsaugoti dubens dugno raumenų ir jungiamojo audinio tvirtumą.

Epiziotomija: prieš

Tačiau pastaraisiais metais atlikti tyrimai rodo, kad epiziotomija šių problemų išvengti nepadės. Atvirkščiai, medikai tvirtina, kad epiziotomija kaip tik gali padidinti makšties plyšimų tikimybę, nes pro įkirptą vietą slenkanti vaisiaus galvutė kaip tik gali pagilinti žaizdą. Manoma, kad natūralūs plyšimai gyja greičiau ir geriau, po jų susiformuoja mažesni ir silpnesni randai, nedarantys įtakos tarpvietės tempimuisi būsimųjų gimdymų metu.

Taigi, šiuo metu medikai epiziotomijos kaip įprastos procedūros gimdymo metu neberekomenduoja, išskyrus tam tikrus atvejus, kai ją atlikti tikrai būtina.

Kada rekomenduojama atlikti epiziotomiją?

 • Neįprasta tarpvietės anatomija (atstumas tarp makšties ir analinės angos – labai nedidelis).
 • Jei gimstančio mažylio petys užstrigo už dubens kaulo (vaisiaus pečių distocija).
 • Gimdymo metu sutriko vaisiaus širdies ritmas ar pasireiškė kokios nors kitos komplikacijos.
 • Būtina paspartinti gimdymą ir dėl to buvo panaudotos specialios replės arba vakuumas.
 • Natūralus plyšimas – į šlaplės pusę.

Epiziotomijos tipai

Epiziotominiai pjūviai yra kelių tipų, tačiau dažniausiai atliekamos dviejų tipų epiziotomijos:

Mediolateralinė epiziotomija. Tai dažniausiai atliekamas įkirpimas kerpant 45–60 laipsnių kampu nuo makšties įeigos vidurinės linijos į kairę arba dešinę tarpvietės pusę. Pagrindinis privalumas – mažesnė III ar IV laipsnių tarpvietės plyšimų rizika, o esminiai trūkumai – netenkama daugiau kraujo, diskomfortas gyjant.

Medialinė epiziotomija. Kerpama nuo makšties įeigos žemyn išilgai vidurio linijos. Pjūvio dydis – apie 2,5 cm. Pagrindinis privalumas – neperkerpami raumenys, maža kraujavimo rizika, esminis trūkumas – didesnė pjūvio plyšimo tiesiosios žarnos link rizika.

Su epiziotomija susijusios rizikos

Gimdyves labiausiai vargina laikotarpis po epiziotomijos. Svarbu žinoti, kad:

 • Kartais chirurginis pjūvis yra didesnis, nei būtų buvęs natūralus plyšimas.
 • Po epiziotomijos padidėja infekcijos rizika, todėl būtina kruopšti asmeninė higiena.
 • Kai kurios moterys dar bent kelis mėnesius po gimdymo ir jo metu atliktos epiziotomijos lytinių santykių metu jaučia diskomfortą ir skausmą.
 • Po medialinės epiziotomijos gali grėsti IV laipsnio makšties plyšimas, kuris tęsiasi per išangės sfinkterį ir į tiesiąją žarną dengiančią gleivinę. Galima komplikacija – išmatų nelaikymas.

Gijimas po epiziotomijos

Po epiziotomijos rekomenduojama naudoti vaistus nuo skausmo: jų tikrai prireiks pirmąsias dienas po gimdymo.

Po tarpvietės kirpimo labai svarbu tinkamai rūpintis higiena, apsiprausti po kiekvieno pasišlapinimo (šlapinimosi metu galima ant tarpvietės pilti drungną vandenį iš buteliuko ar stiklinės, kad šlapimas negraužtų žaizdos) bei pasituštinimo.

Taip pat kurį laiką gali būti skausmingas tuštinimasis, tad gydytojai gali rekomenduoti vartoti išmatas minkštinančius preparatus.

Vaistinėse galima rasti skausmą malšinančių ar gijimą skatinančių kremų ir tepalų, itin naudingos oro vonios (t.y. pabuvimas be kelnaičių, leidimas žaizdai „kvėpuoti“).

Kada po epiziotomijos reikėtų sunerimti?

Diskomfortas laikui bėgant turėtų mažėti. Jei skausmas tik stiprėja, karščiuojate arba iš žaizdos pradėjo tekėti pūlingos išskyros, tikėtina, kad prasidėjo infekcija, todėl nedelsdamos kreipkitės į gydytoją arba vykite į priimamąjį.

Ar epiziotomijos galima išvengti?

Iki gimdymo

 • Dar gerokai iki gimdymo galima reguliariai atlikti Kėgelio pratimus: taip sumažėja epiziotomijos poreikio ir natūralių plyšimų tikimybė, o jei vis tik jų neišvengiama, žaizda sugyja kur kas greičiau ir sklandžiau.
 • Tarpvietės masažas gali padėti išvengti plyšimų ir epiziotomijos.

Gimdymo metu

 • Prieš patį gimdymą arba antrajame gimdymo etape sumažinti raumenų pasipriešinimą, o taip pat ir plyšimo tikimybę padės tarpvietės masažas.
 • Stūmimo metu ant tarpvietės rekomenduojama dėti šiltus kompresus: jie taip pat sumažins plyšimų riziką.
 • Lėtesnis antrasis gimdymo etapas, kai kontroliuojamas stūmimas, taip pat sumažina plyšimų riziką ir epiziotomijos poreikį.
 • Stumdamos vaisių gimdyvės turėtų vengti gulėti ant nugaros. Didžiausia plyšimų rizika arba epiziotomijos poreikis kyla gimdymo metu gulint arba pusiau sėdint.

Susiję straipsniai

Nėščiosios pilvuko nusileidimas prieš gimdymą

Nėščiosios pilvas artėjant gimdymo terminui staiga pasikeičia – šiek tiek pasmunka žemyn. Taip nutinka dėl to, kad vaisius apsiverčia žemyn galva.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Tulpė30 prieš 1 mėn.

  Ugne159 parašė:
  Sveikos mamos tai kada visgi atsisedot jau po tarpvietės kirpimo?😅

  Sveiki, po 2 savaičių.

 2. User has not uploaded an avatar
  Zivile31 prieš 1 sav.

  Sveikos, eina jau 6savaite po gimdymo kai kirpo ir siuvo, skausmas vis dar nemažas, apie sedejima pilnai ant subines tik pasvajot galiu ir ten kur iskrito siulai atsirade 3kaip guziukai maziukai kuriuos ir skauda. Purskiu oktiseptu gal dar kazkaip galiu sau padeti, nes butent is tu guzeliu buna pakraujuoja🥺 kita savaite keliausiu pas ginekologe apziurai 🙂

 3. miško_uogytė
  miško_uogytė prieš 1 sav.

  Zivile31 parašė:
  Sveikos, eina jau 6savaite po gimdymo kai kirpo ir siuvo, skausmas vis dar nemažas, apie sedejima pilnai ant subines tik pasvajot galiu ir ten kur iskrito siulai at…

  Dėl guziukų nežinau, nesusidūriau, bet dėl gyjimo rekomenduoju nusipirkti CicaSilver purškalą. Gal jūsų buvo stiprus plyšimas, kad tiek ilgai gyja, siūlyčiau pasirodyti ginei, kad apziurėtų. Aš lankausi po gimdymo kas savaitę, 3 savaitę ištraukė išorėje likusius siūlus ir dėjau betadino tirpalo kompresus ryte ir vakare po 15 minučių, iš 4 į 5 savaitę išrašė dar ir Betadino žvakučių ir įspėjo, kad šalinsis vidiniai siūlai. 6 savaitę po patikrinimo jau leido lytinius santykius, nors mylintis dar gan stipriai skaudėjo, jei nebūčiau pasitikrinus tikrai būčiau galvojus, kad dar ten ne viskas užgiję 🙈 o plyšimas buvo 2 laipsnio, ale nestiprus 🤷

 4. User has not uploaded an avatar
  Zivile31 prieš 1 sav.

  miško_uogytė parašė:
  Dėl guziukų nežinau, nesusidūriau, bet dėl gyjimo rekomenduoju nusipirkti CicaSilver purškalą. Gal jūsų buvo stiprus plyšimas, kad tiek ilgai gyja, siūlyčiau pasiro…

  Mane kirpo ir vidui tik kelis siuliukus padare tai sake kad net nesiskaito kaip plysimas, tik kad kirpimas. Siulai isoriniai per pora savaiciu iskrito o vidiniai kaip ir tirpstantys tai siandien va kaip tik toks aptirpes vienas pasisalino kaip itariu paskutinis. Tik kad tas kirpimo rando skausmas ir kraujavimas is to rando neduoda man ramiai gyventi, tai laukiu kitos savaites kol pasirodysiu daktarei 🥺 reiks bandyt nusipirkt ta jusu purskaliuka gal greiciau gis ten viskas 🙂

 5. miško_uogytė
  miško_uogytė prieš 1 sav.

  Zivile31 parašė:
  Mane kirpo ir vidui tik kelis siuliukus padare tai sake kad net nesiskaito kaip plysimas, tik kad kirpimas. Siulai isoriniai per pora savaiciu iskrito o vidiniai ka…

  Na man asmeniškai jis labai pagelbėjo, taip pat viena narė rekomendavo, jo informacijoje rašo, kad skirtas cezario randams gydyti, gailiuosi, kad iš karto neturėjau jo