Kuo svarbus tarpvietės masažas ir kaip jį atlikti?

Nėščia moteris medituoja gpointstudio | Shutterstock.com

Tarpvietė – sritis tarp išorinių lytinių organų ir išangės. Gimdymo metu tarpvietė stipriai išsitempia, o neretai ir plyšta. Vienas iš būdų apsaugoti ją nuo plyšimo – tarpvetės tempimas ir masažas. Jį pradėti daryti reikėtų iki gimdymo datos likus bent kelioms savaitėms.

Masažą labai svarbu atlikti mamoms, kurioms ankstesni gimdymai baigėsi tarpvietės plyšimu arba kirpimu ir jos turi tarpvietės randą.

Pagrindinis šio masažo tikslas – pripratinti raumenis ir audinius prie tempimo.

Svarbu

Tarpvietės masažas neturėtų sukelti skausmo. Pirmaisiais kartais, kai atliksite masažą, galite jausti nemalonų deginimo jausmą, nepatogumą, tačiau vos po kelių masažo seansų diskomfortas turėtų praeiti.

Šio masažo reikėtų vengti, jei sergate lytinių organų herpes virusu, pienlige ar pasireiškė bet kuri kita makšties infekcija.

Tarpvietės masažo nauda

 • Tyrimai rodo, kad reguliariai tarpvietės masažą atlikusioms moterims po gimdymo mažiau skaudėjo šią sritį.
 • Moterims, pirmą kartą gimdžiusioms natūraliai (t. y. per makštį) ir iki gimdymo reguliariai atlikusioms tarpvietės masažą rečiau pasitaikė tarpvietės plyšimo ar epiziotomijos atvejų. Epiziotomija – tai chirurginis tarpvietės įkirpimas (dažniausiai įkerpama 2–3 cm), daromas prieš pat kūdikio galvutės užgimimą, kad ji lengviau išlįstų.
 • Masažas gali padėti apsisaugoti nuo tarpvietės uždegimo.
 • Gali apsaugoti nuo priešlaikinio gimdymo, gimdos kaklelio sutrumpėjimo ir kt.
 • Tarpvietės randai, likę po ankstesnio gimdymo, reguliariai atliekant masažą tampa elastingesni.

Be to, dauguma tarpvietės masažą išbandžiusių būsimųjų mamų teigiamai įvertino savo patirtį. Jos teigė, kad ir kito nėštumo metu vėl atliktų tarpvietės masažą ir mielai šią procedūrą rekomenduotų kitoms nėščiosioms.

Kada reikėtų atlikti tarpvietės masažą?

Nuo 34 nėštumo savaitės 3–4 kartus per savaitę maždaug 5 min. skirkite tarpvietės masažui.

Nuo 38 nėštumo savaitės tarpvietės masažą rekomenduojama atlikti kasdien. Vėlgi tarpvietės sritį masažuokite bent po kelias minutes.

Kaip pasiruošti tarpvietės masažui?

 • Kaskart prieš atliekant tarpvietės masažą būtina kruopščiai nusiplauti rankas. Taip pat nagai turėtų būti kuo trumpesni, antraip galite pažeisti makšties ir tarpvietės audinius.
 • Masažui prireiks bekvapio lubrikanto arba natūralaus aliejaus. Tinka migdolų, kokosų, vitamino E arba alyvuogių aliejai. Taip pat vaistinėse galima rasti ir specialių aliejų arba gelių, padidinsiančių tarpvietės raumenų ir randų elastingumą.
 • Vienos ar dviejų pagalvių, jei masažą atliksite sėdėdamos arba gulėdamos. Kai kurioms nėščiosioms patogu tarpvietės masažą atlikti stovint, vieną koją užkėlus ant kėdės, kitoms – sėdint ant klozeto ir t. t.
 • Kadangi pūpsantis pilvukas riboja matomumą, gali prireikti ir veidrodėlio.

Kaip atlikti tarpvietės masažą?

 1. Kai kurios nėščiosios prieš masažą išsimaudo vonioje arba po dušu, taip pat galima naudoti šiltą kompresą: šiluma atpalaiduoja raumenis ir pagerina audinių kraujotaką.
 2. Jei masažą pačiai nėščiajai atlikti sunku, ji gali paprašyti pagalbos partnerio.
 3. Raskite vietą, kurioje geriausiai atsipalaiduotumėte, plačiai išskėskite kojas ir sulenkite jas per kelius. Įsitaisykite taip, kad jums būtų patogu.
 4. Patepkite tarpvietę lubrikantu arba aliejumi. Tai suteiks daugiau komforto.
 5. Pradėkite masažą. Geriau atsipalaiduoti padės gilus kvėpavimas. Įkiškite pirštą (geriausiai rodomąjį) į makštį (apie 3–5 cm) ir sukamaisiais judesiais masažuokite makšties sienelę, pajudinkite pirštą į šonus (įsivaizduokite laikrodį: švelniai makšties sienelę patempkite į šoną ties 3, 6 ir 9 valandomis). Jei raumenys pradės lengvai dilgčioti, prispauskite pirštą, bet masažuoti nustokite. Po to nustokite spausti, pailsėkite ir atsipalaiduokite. Iš viso masažuokite 5–7 kartus (bendra trukmė – iki 2 min.).
 6. Tuomet masažuokite sritį tarp makšties ir išangės išilgai ir skersai bei sukamaisiais judesiais. Sutelkite dėmesį į tarpvietės atpalaidavimą. Masažuokite nykščiais aukštyn ir į išorę, tada atgal, atlikdamos U formos judesius. Kartokite šiuos judesius dar kelias minutes.
 7. Po masažo tarpvietės sritį dar kartą patepkite aliejumi ir kelias minutes ramiai pagulėkite.

Susiję straipsniai

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant

Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. Numatyti atvejai, kai gimdyvė galės prašyti šios operacijos.