Ką daryti, jei vaikas prabunda naktį (177)

Vaikas pabunda naktį

Turbūt norėtumėte, kad vaikas miegotų visą naktį be nubudimų? Bet nubusti naktimis – tiek vaikui, tiek suaugusiajam – yra įprastas reiškinys (tik vaikai naktimis pabunda gerokai dažniau – bent po 3–6 kartus – ir kone kasnakt).

Jei vaikas yra išmokęs užmigti pats, šie nubudimai nepatogumų nekelia. Tiesą sakant, tėvai jų net nepastebi. Problemų kyla tuomet, jei vaikas yra įpratęs užmigti padedamas tėvų – glostomas, kalbinamas, maitinamas, sūpuojamas. Toks mažylis nubudęs nebesugeba užmigti pats ir prašosi tėvų pagalbos: mažesni pradeda verkti, didesni vaikai bėga į tėvų kambarį.

Šie nubudimai trukdo išsimiegoti ne tik tėvams. Suprastėja ir paties vaiko miego kokybė, todėl vaikas tampa irzlesnis, nepaklusnus, išsiblaškęs, jam sunkiau sekasi mokytis naujų įgūdžių.

Žinoma, yra ir objektyvių priežasčių, kodėl vaikas nubunda:

 • Alkis. Iki 1,5-2 metų vaiką gali reikėti maitinti naktimis, tad nenutraukite naktinių maitinimų per anksti.
 • Liga. Jei vaikas serga, nubusti jis gali dėl prastos savijautos. Natūralu, kad jam reikės jūsų pagalbos.
 • Naktiniai košmarai ar baimės arba naktinio siaubo priepuoliai. Būtinai išsiaiškinkite, ar tai košmarai, ar baimės, ar siaubo priepuoliai, nes siaubo priepuolių atveju turite elgtis visiškai kitaip, nei baimių ar naktinių košmarų atveju.

Bet jei naktinių verksmų priežastis yra neramus miegas ir/ar negebėjimas užmigti, spręsti problemą galite tokiais būdais:

 • Sudarykite tinkamą miego grafiką. Vaikas turi miegoti pakankamai, eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu. Nemanykite, kad atsakę dienos pogulio, užtikrinsite geresnį vaiko miegą naktį. Atvirkščiai, kuo labiau jis būna pavargęs, tuo sunkiau užmiega, tampa irzlus, nesugeba nusiraminti ir atsipalaiduoti.
 • Aktyviai praleiskite dieną. Pasivaikščiojimai gryname ore yra ne tik įdomi veikla, bet ir saldaus miego garantas.
 • Paruoškite vaiką miegui. Pasiruošimo miegui ritualas nuramina vaiką, suteikia jam saugumo jausmą, todėl kas vakarą jį pakartokite: nusiprauskite ir išsivalykite dantukus, sutvarkykite žaisliukus, paskaitykite pasakėlę.
 • Parūpinkite mažyliui tinkamą miegui aprangą. Besivartydami vaikai dažnai nusikloja ir nubunda dėl šalčio. Geriausiai mažesniems vaikams tinka miegmaišiai, vyresni vaikai turėtų miegoti su pižama. Vaikas taip pat gali nubusti rankute prisilietę prie šalto neperšlampamo pakloto, todėl užtieskite ant jo ką nors švelnaus ir minkšto. 
 • Prieš miegą neleiskite vaikui prisivalgyti. Jei mažasis labai alkanas, galite duoti jam obuolį ar kokį kitą lengvą užkandį, kuris neapsunkintų skrandžio.
 • Nemigdykite vaiko su „pagalbinėm priemonėm“. Prie jų priskiriami visi migdymo būdai ir priemonės, kuriomis vaikas negali pasinaudoti vienas pats: vaiko supimas, nešiojimas ant rankų, maitinimas tam, kad užmigtų. Pripratęs prie tokių ritualų, nubudęs naktį jis reikalaus tokio paties migdymo būdo. Kai mažylis pripras užmigti savo jėgomis, nubudus užmigti iš naujo jam bus lengviau.

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Laura86S prieš 3 m.

  leila123 parašė:
  Nu va tai 3 svetimi vaikai pagal jus

  Ne svetimi, nes paaugliai jau patys nebenori kartu miegoti.

 2. User has not uploaded an avatar
  Laura86S prieš 3 m.

  leila123 parašė:
  Vaikas išvis su mum kartu dar miega bet aš esu lanksti kitų nuomonei ir nepuolu, sakyt, kad jeigu migdo kitam kambaryje tai svetimi vaikai ar, kad vyrą išvaryti …

  Tai su mumis kambaryje abudu mažieji miega, ir mažoji dar su manimi vienoje lovoje. Bet lengviau yra vyrą iškelti į kitą kambarį ar lova, nei vaiką

 3. User has not uploaded an avatar
  Polarbear prieš 7 mėn.

  Mamos, kaip išsprendet miego klausimą?
  Aš jau nebegaliu. Neatsimena kada miegojau bent 3 valandas. Suprantu kada dantukai ar liga,ok. Bet kartais atrodo be jokių priežasčių atsikelia, būna kad ir kas 2 val ir kas 1.
  Vaikui jau 1.5 metų. Maitinu krūtimi ir aišku kietu maistu, kurioje suvalgo įvairiai, vienomis dienomis daugiau, kitomis mažiau. Dažniausiai iš ryto mažai valgo.
  Galvojau, kad labai alkanas jeigu vis atsibudna,tai pradėjau vėliau vakariene duoti ir po jos dar užkasti ko nors. Bet visvien čiapsi tomis krūtimis visą naktį 😔
  Bandau pasiūlyti vandens - vieną gurkšnį padaro ir reikalauja krūtį.
  Gal įprotis? O kaip atpratinti?
  Užmiega po maratono krūtis -lova-kitas kambarys ir pan. Lužta apie 22-23 val pavalgęs MP ir tada nuropoja kur nors mūsų lovoje arba į savo pristumtą lovytę ir užmiega, bet po 2 val atsikelia ir vėl ateina prie krūties...ir jau prasideda makalinė. Iki 2-3 valandos nakties dar lužtu pamaitinus arba užliuliuojus, bet po to jau viskas, nebegaliu užmigti, vaikas dar malasi iki kokių 4, o aš iki 6 jau nebemiegu, tiesiog nebegaliu užmigti, durna galva tokia, atrodo ant tiek pervargus net užmigti neišeina. Tada vaikas vėl prašo krūties apie 6 ryto ir miega iki 8-9 kas valandą prašydamas krūties.
  Per piet migdosi tik krūtine net neropojęs nuo jos. Keli mėnesiai jau gali išmiegoti 1 val be manęs, tada vėl krutis ir toliau miega, bet mane aišku pažadina. Žodžiu negaliu normaliai miegoti nei dieną, nei naktį.
  Nebežinau ką daryti. Gal kas nors mato iš šalies ką darau ne taip ir kaip tai pakeisti nesukeliant didelio streso vaikui?

 4. Rehau prieš 7 mėn.

  Polarbear parašė:
  Mamos, kaip išsprendet miego klausimą?
  Aš jau nebegaliu. Neatsimena kada miegojau bent 3 valandas. Suprantu kada dantukai…

  Aš maitinau mp savo vyresnėli iki 2 metu.Keldavosi kas 15-30 min.Manau,kad jau čia toks įprotis buvo.Nustojus maitinti galvojau,kad pagerės situacija,bet deja.Dar metus,kad ir nemaitinau kėlėsi dažnai.Taip vargau iki 3 metu.Man netgi pietų miegas budavo ilgiausiai 25 min.🙂 Linkiu jums kantrybės.❤️🌸

 5. User has not uploaded an avatar
  stankutea prieš 7 mėn.

  Polarbear parašė:
  Mamos, kaip išsprendet miego klausimą?
  Aš jau nebegaliu. Neatsimena kada miegojau bent 3 valandas. Suprantu kada dantukai…

  Pas mane irgi labai panaši situacija tiek su pirmu vaikeliu kurį du metus maitinau mp tiek su antru dabar jam jau metai su virš bet niekas nesikeičia. Vargina mane labai bet iš kitos pusės suprantu kad tai tęsis tik laikinai, stengiuosi atrasti stiprybes savyje visa tai išgyventi su dėkingumu kad galiu glausti šalia savo vaiką ir jį maitinti. Va ir dabar guliu lovoje tai jau trečią kartą iš eilės manasis keliasi pienulio pagerti