Kaip greičiau išmokti? 10 efektyvių gudrybių!
Paprasti, bet veiksmingi patarimai, kaip mokytis geriau ir efektyviau. Daugelis moksleivių pastebi, jog iki šiol mokyklose yra išlikęs tradicinis mokymas, kuomet mokytojai stengiasi teoriniu būdu pateikti kuo daugiau informacijos – tai patvirtina įvairūs tyrimai. Įvairesni mokymo metodai pradedami praktikuoti labai nedrąsiai, tad gerais akademiniais rezultatais suinteresuoti moksleiviai patys ieško būdų, kaip palengvinti sau mokymosi procesą. Tiesa, bėgant laikui, keičiantis žmonių gyvenimo tempui bei įpročiams, keičiasi ir mokymosi metodų efektyvumas. Kas buvo veiksminga vakar, nebūtinai pasiteisins šiandien.
Na, o kad nereikėtų ilgai ieškoti naujausių ir veiksmingų būdų, kaip šiomis dienomis mokytis efektyviau, pateikiame šviežiai iškeptus receptus, kuriuos pravartu žinoti visiems besimokantiems.
1. Praktikuokite atmintį lavinančius pratimus. Ieškokite būdų, kaip galėtumėte lavinti savo gebėjimą įsiminti informaciją. Smegenys yra kaip raumuo, kurį treniruojant reikia atlikti įvairius pratimus. Mokslininkų įrodyta, jog tokiu būdu lavinamos tam tikros už atmintį atsakingos smegenų sritys. Nutraukus šį procesą, įgyti gebėjimai laikui bėgant nyksta. Tad jei norite pasiekti geresnių akademinių rezultatų – nuolat mokykitės lavinti savo atmintį.
2. Informacijos įsisavinimui naudokite kelis būdus. Užuot tiesiog klausęsi mokytojo dėstomos informacijos, verčiau raskite būdų, kaip ją įsisavinti ne tik žodžiu, bet ir vizualiai. Tai gali būti trumpas atpasakojimas draugui to, ką sužinojote pamokos metu, arba minčių žemėlapiu iliustruotas konspektas. Mokydamiesi daugiau nei vienu būdu, jūs daug sėkmingiau įtvirtinsite įgytas žinias. Tai patvirtina ir TAMO Lietuvoje atliktas tyrimas: net 43,9 proc. moksleivių geriausiai mokymo medžiagą įsisavina tuomet, kai pamokose yra naudojamos įvairios skaitmeninės technologijos.
3. Mokydami kitus išmoksite patys. Mokytojai jau seniai pastebėjo, kad vienas geriausių būdų sužinoti ką nors naujo ir įtvirtinti jau turimas žinias yra mokyti kitus. Pradėkite akademinę informaciją versti savais žodžiais. Taip pat raskite būdų, kaip įgyta informacija pasidalinti su kitais. Pavyzdžiui, tai galėtų būti tinklaraščio rašymas tam tikromis temomis ar pagalbos pasiūlymas prasčiau besimokinančiam bendraklasiui.
4. Kurkite asociacijas. Norėdami geriau įsisavinti informaciją, pasistenkite ją susieti su savo gyvenimu, kasdienėmis buitinėmis situacijomis. Tą praktikuokite tiek klausant mokytojo pamokos metu, tiek mokantis namuose. Pamatysite – teigiamas rezultatas garantuotas!
5. Įsisavinkite informaciją per praktiką. Neapsiribokite pamokų lankymu, vadovėlių skaitymu ar mokymusi bibliotekose bei interneto platybėse. Nors informacijos konspektavimas raštu yra svarbus faktorius mokymosi procese, tačiau visą teoriją pavertus praktika, ji bus įsisavinama žymiai geriau. Pavyzdžiui, mokantis kalbų patartina žiūrėti atitinkamus filmus ar dainuoti prieš tai išsiverstas tos šalies dainas. Tad pasitelkite šiek tiek kūrybingumo ir raskite būdų, kaip praktikuoti kiekvieno dėstomo dalyko žinias.
6. Nesistenkite atsiminti, geriau pasižiūrėkite atsakymą. Nė vienas nesame tobulas. Kartais pamirštame detales, kurias jau teko mokytis. Jei pastebėjote, kad stengiatės prisiminti užmirštą informaciją, geriau pasitikrinkite atsakymą lengviausiai prieinamu būdu. Atliktas tyrimas parodė, jog kuo labiau stengsitės informaciją „iškalti“, tuo greičiau ją vėl pamiršite. Kodėl? Nes, pasak tyrimo rezultatų, bandydamas prisiminti pamirštą informaciją moksleivis pasąmoningai grįžta prie padarytos klaidos ją įsimenant, o greitas atsakymo suradimas užprogramuoja žmogų pozityviam rezultatui. Čia puikiai tinka patarlė: kartojimas – mokslų motina.
7. Išnaudokite naujausių technologijų galimybes. Kompiuteriai, planšetės, internetas skirti ne tik žaidimams. Būkite kūrybingi ir raskite būdų, kaip naujausias technologijas bei įvairias programas panaudoti mokymosi procese geresniems akademiniams rezultatams užtikrinti. Kaip parodė „European Schoolnet“ ir Lježo universiteto atliktas tyrimas „Survey of Schools: ICT in Education“, net 89,6 proc. moksleivių pastebi, jog technologijų naudojimas pamokose skatina norą mokytis. Tad raginkite ir mokytojus domėtis naujausiomis technologijų tendencijomis, kad šie naudotų jas savo pamokose. Jei išgirstate apie organizuojamus skaitmeninius mokymus (kaip tik šiuo metu vyksta atranka į nemokamus mokymus pedagogams „Samsung Mokykla Ateičiai“) – būtinai informuokite apie juos savo mokyklos mokytojų bendruomenę.
8. Atkreipkite dėmesį, kokioje aplinkoje labiausiai susikaupiate darbui. Eksperimentuokite! Jei tyliame kambaryje nepavyksta sutelkti dėmesio, tuomet pasileiskite muziką. Išbandykite įvairius stilius - nuo pop iki klasikos. Jei ir tai nepadeda, įsitaisykite jaukiame kavinės kampelyje ar parke ant žolės. Svarbiausia atrasti sau tinkamą vietą ir būdą.
9. Nustokite daryti kelis darbus vienu metu. Daug metų buvo manoma, kad žmonės, kurie vienu metu atlieka daugiau nei vieną darbą, yra pranašesni už tuos, kurie susitelkia vienai užduočiai. Tačiau dabartiniai tyrimai rodo, kad kelių darbų darymas vienu metu gali lemti mažesnį mokymosi efektyvumą: moksleiviai praranda daug laiko, tampa mažiau produktyvūs ir daro daugiau klaidų. Užkirsti tam kelią galite išjungę visus pašalinius technologinius aparatus ir numatę kiekvienam darbui konkretų laiko terminą.
10. Supraskite, kokiais metodais mokotės geriausiai. Dar viena puiki strategija, siekiant pagerinti mokymosi efektyvumą, yra atrasti savo mokymosi įpročius ir stilių. Vyrauja įvairios teorijos, siūlančios efektyvesnį mokymąsi. Pavyzdžiui, Gardner intelektų įvairovės teorija aprašo aštuonis skirtingus intelekto tipus, kurie gali padėti atskleisti savo individualius gebėjimus. Psichiatro ir psichoterapeuto Carlo Jungo mokymosi stiliai taip pat gali padėti atrasti, kurios mokymosi strategijas jums tinkamiausios. Net ir šiame straipsnyje išvardinti metodai yra tik patarimai, galintys palengvinti mokymosi procesą, tačiau svarbiausia – stebėkite ir pažinkite save, išbandykite įvairius metodus bei atsirinkite sau efektyviausią.