Vaiko kalbos raida: 4–5 metai (41)

4–5 metų vaiko kalbos raida

Ką vaikas supranta ir kaip geba klausytis?

Tokio amžiaus vaikas sugeba išklausyti ilgesnį pasakojimą ir atsakyti į paprastus su tuo pasakojimu susijusius klausimus. Jis taip pat supranta daugumą buitinių, kasdienių sąvokų, vykdo ne tik paprastas kasdienes užduotis, bet ja ir trijų pakopų nurodymus („Iš savo kambario paimk dėžutę, iš virtuvės paimk puodelį ir nunešk juos tėčiui į lauką“).

Vaikas nesunkiai gali išvardinti kelis tai pačiai kategorijai priklausančius daiktus (augalus, transporto priemones, drabužius). Penkerių sulaukęs vaikas atpažįsta keletą raidžių ir moka suskaičiuoti iki penkių-dešimties, tačiau gerai supranta tik pirmųjų 3-5 skaičių prasmę.  Jis taip pat supranta žodžių šalia, už, po reikšmę, suvokia tokius terminus kaip rytas, vakaras, vėliau, po to, vakar, rytoj, bet laikrodžio dar nepažįsta. Nenustebk, jei vaikas įsitrauks į pokalbį su kitu žmogumi: ne tik atsakys į jo užduodamus klausimus, bet ir pats ko nors pasiteiraus, vis rečiau nukryps nuo pokalbio temos.

Kaip tobulėja vaiko kalba?

Vaikas kalba vis sudėtingesniais, išsamiais sakiniais (8 ir daugiau žodžių), susikalba tiek su panašaus amžiaus vaikais, tiek su suaugusiais. Kalbėdami naudoja tas pačias gramatines struktūras kaip ir šeimynykščiai, naudoja daugiau būdvardžių. Žodžius taria aiškiai (išskyrus labai ilgus ir sudėtingus), tačiau gali būti, kad vis dar neištaria r, š, č, z, s, l.

Ką vaikas gali papasakoti?

Tokio amžiaus vaikas jau moka papasakoti, kaip reikėtų padaryti vieną ar kitą darbą (pavyzdžiui, nusiplauti rankas, pakloti lovytę), gali atpasakoti įvykių seką laike (kas po ko nutiko), apibūdinti daiktus, nusakyti jų savybes, papasakoti, kam vienas ar kitas daiktas yra naudojamas. Tokio amžiaus vaikai pradeda fantazuoti ir kurti nebūtas istorijas – tai gali būti išties įdomus periodas tėvams.

Kaip paskatinti kalbos raidą?

Pradėkite naudoti daugiau abstrakčių sąvokų: erdvės (viršuje, viduje ir kt.), laiko (vakar, rytoj, šiemet, 10-tą valandą), sekos (pirmas, paskutinis, iš kairės, iš dešinės, viršutinis ir kt.).

Jei vaikas klausia, ką reiškia žodis, būtinai paaiškinkite. Nuolat plėskite vaiko akiratį – tai amžius, kai vaikas jau sugeba suprasti vis sudėtingesnius dalykus. Pavyzdžiui, kad augalai gali būti skirstomi į rūšis: medžiai, gėlės, krūmai, vandens augalai ir t.t.

Kalbos, bendravimo įgūdžius labai lavina vaidmenų žaidimai – pavyzdžiui, pirkėjas-pardavėjas, gydytojas-pacientas.  Paprašykite vaiko papasakoti, kaip jis kažką padarė – tarkime, pastatė smėlio pilį, nupiešė piešinį ar panašiai. Paprašykite vaiko pamokyti jus ką nors daryti – vaikui tai bus labai smagu, leis jam pasijausti sumaniu, svarbiu ir naudingu. Be to, duodamas jums žodinius nurodymus, jis mokysis dėstyti savo mintis, apibūdinti veiksmus.

Įtraukite vaiką į planavimo procesą: pavyzdžiui, ryte kartu su juo aptarkite, ką šiandien veiksite (tai padės lavinti ir laiko suvokimą), kartu sudarykite pirkinių sąrašą.

Susiję straipsniai

Vaiko mokymasis kalbėti: viskas, ką reikia žinoti

Yra du dalykai, kurių labiausiai laukia visi naujai iškepti tėvai: vaiko pirmasis žingsnis ir vaiko pirmasis žodis.

Vaikas kalba dviem kalbomis: naudinga ar žalinga?

Šiais laikais nebestebina nei dvikalbės šeimos, nei dvikalbiai vaikai. Gyvenimas yra dinamiškas: mes daug keliaujame, bendraujame.

Artikuliacinė mankštelė pradedantiems kalbėti vaikams

Artikuliacinės mankštos yra skirtos tobulinti kalbinę motoriką – judesius, reikalingus sklandžiam ir raiškiam kalbėjimui.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Domikamo prieš 3 m.

  Astartė parašė:
  R raidei teisingai ištarti, dar tikrai turi laiko. Literatūroje jau rašo, kad gali net iki 7 metų netarti, bet dažniausiai užtinkama, kad iki 5-6 metų.

  Sveiki iš kur perkat žuvies taukus eye q?

 2. User has not uploaded an avatar
  ManteVi prieš 2 m.

  Labai įdomu, mačiau ankstesniuose komentaruose, kad vaikai mamos rašė, kad vaikai skaičiuoja iki 10, 30. Maniškis dar prieš ketvirtą gimtadienį pirmą kartą suskaičiavo iki 100, aišku pastrigdamas ties 29, 39.. Dabar gali skaičiuoti šimtais. Ir sudėti atimti jau truputį moka. Dabar dar irgi pradeda skaityti ir bando rašyt žodžius pats. Tai čia jau vadinas vaiko stiprus matematinis mąstymas? Nėra taip, kad dauguma keturmečių skaičiuoja šimtais?

 3. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 2 m.

  ManteVi parašė:
  Labai įdomu, mačiau ankstesniuose komentaruose, kad vaikai mamos rašė, kad vaikai skaičiuoja iki 10, 30. Maniškis dar prieš ketvirtą gimtadienį pirmą kartą suskaiči…

  Mano dukrai 5,5, daro daugmaž, ką parašėt. Mes gyvenam Olandijoj, čia nuo 4 eina į mokyklą. Dukros mokytojas sako, kad ji yra labai pažengusi pagal savo amžių (laukia testai, stebėjimas, bet dėl koronos sudėtinga viskaa, prioritetas eina vaikams, kurių pasiekimai atsilieka). Bet ji ir emociškai stipri. Socialiai gal kiek mažiau. Mokytojas pabrėžia labiau ne tik tokius akademinius pasiekimus, bet kad ilgai susikoncentravusi dirba, užbaigia savo darbą, aktyviai klausia, atsako, platus žodynas, padeda kitiems, supranta, kada su ja juokauja, bando apgauti.

  O matematinis mąstymas skaičiais neapsiriboja - svarbu formos, erdvinis suvokimas, vienu/dviem daugiau/mažiau suvokimas, strategavimas vieną du žingsnius į priekį. Taip pat neaišku, koks Jūsų įnašas į šitą skaičiavimą. Jei vaikas nuolat treniruojasi, labiau atmintinai išmokęs nei supranta tuos skaičius, tai nieko įdomaus. O jei tikrai suvokia, kad skaičiuoja, didėja, jei pvz galėtų pradėti nuo 35 skaičiuoti aukštyn, tada jau kitaip vertinčiau.

  O rašo - tai nuraša, kopijuoja? Ar iš galvos rašo? Kopijavimą žodžių maniškė jau senokai sėkmingai daro. Kad pati sugalvotų rašyti tekstus - ką tik pradėjo. Bet labai daug klaidų ;)

  Eina į darželį? Gal auklėtojos kažką pakomentuotų. O jei neina - tai arba pati toliau užsiimsit, arba su kažkuo konsultuositės. Vienas faktas tas, kad grynai akademiniai pasiekimai, kurie stipresni nei bendraamžių, iš principo nieko labai nereiškia. Mes namuose fokusuojamės į visapusišką lavinimą, įskaitant muziką, menus, sportą, kalbas. Plius emocijos, socialinis elgesys, savęs suvokimas ir reguliavimas. ir dar galybė visa ko. O svarbiausia - kad būtų pačiam vaikui noras, motyvacija ir entuziazmas mokytis.

 4. Ingridv
  Ingridv prieš 2 m.

  ManteVi parašė:
  Labai įdomu, mačiau ankstesniuose komentaruose, kad vaikai mamos rašė, kad vaikai skaičiuoja iki 10, 30. Maniškis dar prieš ketvirtą gimtadienį pirmą kartą suskaiči…

  Mano taip pat skaičiuoja, sudeda atima pirštų pagalba, jei didesni skaičiai, supranta daugiau mažiau, klausinėja su kiek nulių rašosi tūkstantis ir milijonas, po truputį skaito ir rašo ( rašo jau senokai, pirmas tete be pagalbos ir vardas buvo 2,5 metų).
  Bet va manau, kad branda yra ir susikaupimas. Sutarėme daržely, kad užduotėles darytų su priešmokyklinukais, tai mokytojos sako, kad pradeda išdykauti, arba pvz padaro pusę užduoties ir užpaišo lapą
  Beje, mano akimis neblogai piešia, paskaičiau, kad būtent tai leidžia spėti, kaip seksis su matematika. Paprašykit nupiešti žmogų - kuo daugiau detalių, tuo geriau sekasi vėliau matematika ( na čia subanalinta išvada).

 5. Burundukaite
  Burundukaite prieš 1 m.

  Sveikos. Gal kas galetu rekomenduoti logopeda poliklinikoje lenku kalba? Vilnius. Is anksto aciu ❤️