Vaiko kalbos raida: 4-5 metai (23)

4-5 metų vaiko kalbos raida

Ką vaikas supranta ir kaip geba klausytis?

Tokio amžiaus vaikas sugeba išklausyti ilgesnį pasakojimą ir atsakyti į paprastus su tuo pasakojimu susijusius klausimus. Jis taip pat supranta daugumą buitinių, kasdienių sąvokų, vykdo ne tik paprastas kasdienes užduotis, bet ja ir trijų pakopų nurodymus („Iš savo kambario paimk dėžutę, iš virtuvės paimk puodelį ir nunešk juos tėčiui į lauką“).

Vaikas nesunkiai gali išvardinti kelis tai pačiai kategorijai priklausančius daiktus (augalus, transporto priemones, drabužius). Penkerių sulaukęs vaikas atpažįsta keletą raidžių ir moka suskaičiuoti iki penkių-dešimties, tačiau gerai supranta tik pirmųjų 3-5 skaičių prasmę.  Jis taip pat supranta žodžių šalia, už, po reikšmę, suvokia tokius terminus kaip rytas, vakaras, vėliau, po to, vakar, rytoj, bet laikrodžio dar nepažįsta. Nenustebk, jei vaikas įsitrauks į pokalbį su kitu žmogumi: ne tik atsakys į jo užduodamus klausimus, bet ir pats ko nors pasiteiraus, vis rečiau nukryps nuo pokalbio temos.

Kaip tobulėja vaiko kalba?

Vaikas kalba vis sudėtingesniais, išsamiais sakiniais (8 ir daugiau žodžių), susikalba tiek su panašaus amžiaus vaikais, tiek su suaugusiais. Kalbėdami naudoja tas pačias gramatines struktūras kaip ir šeimynykščiai, naudoja daugiau būdvardžių. Žodžius taria aiškiai (išskyrus labai ilgus ir sudėtingus), tačiau gali būti, kad vis dar neištaria r, š, č, z, s, l.

Ką vaikas gali papasakoti?

Tokio amžiaus vaikas jau moka papasakoti, kaip reikėtų padaryti vieną ar kitą darbą (pavyzdžiui, nusiplauti rankas, pakloti lovytę), gali atpasakoti įvykių seką laike (kas po ko nutiko), apibūdinti daiktus, nusakyti jų savybes, papasakoti, kam vienas ar kitas daiktas yra naudojamas. Tokio amžiaus vaikai pradeda fantazuoti ir kurti nebūtas istorijas – tai gali būti išties įdomus periodas tėvams.

Kaip paskatinti kalbos raidą?

Pradėkite naudoti daugiau abstrakčių sąvokų: erdvės (viršuje, viduje ir kt.), laiko (vakar, rytoj, šiemet, 10-tą valandą), sekos (pirmas, paskutinis, iš kairės, iš dešinės, viršutinis ir kt.).

Jei vaikas klausia, ką reiškia žodis, būtinai paaiškinkite. Nuolat plėskite vaiko akiratį – tai amžius, kai vaikas jau sugeba suprasti vis sudėtingesnius dalykus. Pavyzdžiui, kad augalai gali būti skirstomi į rūšis: medžiai, gėlės, krūmai, vandens augalai ir t.t.

Kalbos, bendravimo įgūdžius labai lavina vaidmenų žaidimai – pavyzdžiui, pirkėjas-pardavėjas, gydytojas-pacientas.  Paprašykite vaiko papasakoti, kaip jis kažką padarė – tarkime, pastatė smėlio pilį, nupiešė piešinį ar panašiai. Paprašykite vaiko pamokyti jus ką nors daryti – vaikui tai bus labai smagu, leis jam pasijausti sumaniu, svarbiu ir naudingu. Be to, duodamas jums žodinius nurodymus, jis mokysis dėstyti savo mintis, apibūdinti veiksmus.

Įtraukite vaiką į planavimo procesą: pavyzdžiui, ryte kartu su juo aptarkite, ką šiandien veiksite (tai padės lavinti ir laiko suvokimą), kartu sudarykite pirkinių sąrašą.

Naujausi komentarai

 1. Rentana
  Rentana prieš 6 m.

  gita344 parašė:
  Labas Rentana,
  Pas mus dar ta pati situacija...einam pas lokopede karta per savaite,irgi ne visad…

  As saviski i lietuviu darzeli leidziu,kad tik lietuviskai kalbetu,lietuviskus filmukus ziuri,bet, nei jis lietuviskai nei angliskai... angliskai yes ir no,o visa kita lietuviskai, anksciau mazesnis budamas daugiau angliskai ir norvegiskai kalbedavo,bet db isvis nei viena kalba, kantrybes mums cia matyt reik

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 6 m.

  Mano mazoji jau irgi 4 bet netarem R raides.gal kas gali patarti kokius pratimulus daryt, nes mes gyvenam Skotijoj tai is lakopedo nelabai naudos turesim nes anglu kalboje R nera tokia kaip lietuviu kalboje,

 3. Rentana
  Rentana prieš 5 m.

  6czajkowska9 parašė:
  Mano mazoji jau irgi 4 bet netarem R raides.gal kas gali patarti kokius pratimulus daryt, nes mes gyvenam Skotijoj tai is lakopedo nelabai naudos turesim nes anglu…

  Geras dalykas flopy planeta, ja rekomenduoja logopedai vaiko lavinimui,kalbos raidai.

 4. User has not uploaded an avatar
  Jupato prieš 3 m.

  Del garso R tikrai nereikia pergyventi, ateis laikas ir vaikas pats prades tarti ji

 5. User has not uploaded an avatar
  eglutea16123 prieš 2 m.

  Sveikos mamos o mes su sunum kuriam dabar 4metai turim kalbos problemu jis kalba puikiai ir anksti pradejo aiskiai kalbet o kai suejo 2metai ir pradejom eit i darzeli kalba pradejo strigti kartais buna tokiu dienu kad negaliu suprast ka jis sako. Gal ir jum yra taip buve butu puiku jeigu pasidalintumete savo patirtimi