Kaip tinkamai apsaugoti kūdikio odą vasarą?

Mama tepa kūdikį apsaugos nuo saulės priemone Antonio Gravante | Shutterstock.com

Vasara, be smagių nuotykių ir atostogų, taip pat reiškia karštą ir sausą orą, kuris jautriai kūdikio odai gali būti ypač pavojingas. Kalbant apie kūdikių odos priežiūrą, dėl klimatinių sąlygų tai iš tiesų sudėtingas sezonas.

Vasaros karščius mažyliai išgyvena daug sudėtingiau nei suaugusieji. Kūdikių oda yra daug švelnesnė ir jautresnė nei mūsų: ji praranda drėgmę net penkis kartus greičiau. Štai kodėl būtina žinoti svarbiausius kūdikio odos apsaugos būdus šiuo metų laiku.

1. Maudymasis. Reguliariai maudant kūdikį, bent du kartus per dieną ar daugiau, ypač jei vaikas mėgsta vandenį, jis jausis patogiau, be to, miegos geriau. Vanduo turi būti drungnas ir ne per šaltas. Prieš maudydami kūdikį, visada patikrinkite vandens temperatūrą. Maudymosi metu ypatingą dėmesį skirkite kūdikio kaklo, pažastų ir visų odos raukšlių priežiūrai. Po maudynių gerai nusausinkite kūdikį.

2. Medvilniniai drabužiai. Svarbu kūdikį rengti tik orui laidžiais ir odai kvėpuoti leidžiančiais medvilniniais drabužiais. Sintetiniai drabužiai dėl kaitros gali padidinti diskomfortą ir sukelti bėrimą.

3. Dehidratacija. Apsaugokite kūdikį nuo dehidratacijos. Net jei jis neprakaituoja, vis tiek netenka skysčių. Greitas kvėpavimas, neramumas, šilta oda, paraudęs veidas – tik keletas kūdikio dehidracijos požymių. Jaunesniems nei 6 mėnesių kūdikiams negalima duoti vandens. Jį reikėtų tiesiog dažniau žindyti.

4. Apsauga nuo saulės nudegimų. Kūdikiui reikia būti lauke, tačiau buvimo saulėje laiką privalu riboti. Pasiimkite skėtį ar nedidelę palapinę į paplūdimį, parką ar baseiną, o vežimėlį uždenkite orui laidžiu audeklu, kad apsaugotumėte vaiką nuo UV spindulių.

Jei būtinai turite išeiti į lauką ypač karštą vasaros dieną, aprenkite kūdikį lengvais visą kūną dengiančiais medvilniniais drabužėliais. Plati kepurė nuo saulės taip pat būtina, norint tinkamai apsaugoti mažylį nuo tiesioginės saulės spindulių.

5. Uždaros patalpos. Kad išvengtumėte prakaitinės, karščio bėrimų ar odos uždegimo, paprastai pasireiškiančio mažų pūslelių bėrimu, dažnai būdingo karštu ir drėgnu oru, kuris atsiranda dėl prakaitavimo ir prakaito liaukų užsikimšimo, kuo ilgiau būkite su kūdikiu uždaroje patalpoje. Venkite per ilgai nešioti kūdikį vaikjuostėje ar nešynėje: karštu metu jis gali įkaisti ir pradėti gausiai prakaituoti.

Svarbu

Ypač venkite saulės vidurdienį, kai ji pati pavojingiausia, maždaug nuo 12 iki 15 val.

6. Talko milteliai. Kai kuriems kūdikiams gali pasireikšti bėrimai dėl talko miltelių, kai kuriems tai gali padėti išlaikyti sausą odą. Berdami juos būtinai laikykite miltelius atokiau nuo kūdikio, kad jis jų neįkvėptų. Stebėkite, ar neatsiranda bėrimo požymių. Jei pastebėsite kažką panašaus, daugiau šių miltelių nenaudokite.

7. Aliejinis masažas. Vasarą galite kūdikį tepti bet kokiu lengvu specialiai jam skirtu aliejumi ir pamasažuoti. Maudydami kūdikį jį gerai nuplaukite. Ant kūdikio odos neturėtų likti perteklinio aliejaus, mat jis gali užkimšti prakaito liaukas. Kita vertus, nenaudojant jokio aliejaus, kūdikio oda gali išsausėti.

8. Priemonės su aukštu SPF faktoriumi. Net mažą kūdikį tepkite apsaugos nuo saulės priemonėmis. 20 minučių prieš išeinant į lauką kūdikio veidą ir kūną patepkite nuo saulės apsaugančiu kremu.

Produktai, kurių SPF yra mažesnis nei 15, neapsaugos nuo UV spindulių poveikio. Kad būtų užtikrinta geriausia apsauga, kas dvi valandas, būnant lauke, pakartotinai tepkite vaiką apsauginiu kremu su dideliu SPF faktoriumi (geriausia – ne mažiau kaip 50). Jei kūdikis labai prakaituoja arba vis įmerkiate jį į vandenuką eidami maudytis patys, pakartokite tepkite apsaugos nuo saulės priemone kas 40 minučių. Nepamirškite patepti už ausų, kelių nugarinės pusės ir vidinės plaštakos dalies.

Svarbu

Nepamirškite naudoti apsaugos nuo saulės priemonių net ir debesuotomis ar vėsiomis dienomis. Net jei mums atrodo, kad saulė pasislėpusi, grįžus namo galima labai nemaloniai nustebti. O sveikata juk – svarbiausia.

9. Kūdikiams skirti losjonai. Vasarą oda gali tapti jautresnė, labiau linkusi į alergijas. Atkreipkite dėmesį, ar kūdikio odos nealergizuoja kūdikių servetėlės ir (arba) losjonas (kremas). Kai kurių kūdikių odą šios priemonės gali dirginti, sausinti. Jei jūsų kūdikis serga odos egzema ar jo oda sausa, būtinai drėkinkite ją tinkamu losjonu. Ypač svarbu tą daryti po maudynių.

Patikrinkite, ar kremas kūdikio nealergizuoja. Iš pradžių naudokite tik nedidelį losjono ar kremo kiekį ant kūdikio odos, kad įsitikintumėte, ar jis saugus. PABA (4-aminobenzoinė rūgštis) – kosmetinių priemonių ingredientas, dažniausiai susijęs su alerginėmis reakcijomis. Taip pat atkreipkite dėmesį, ar priemonės sudėtyje nėra cinamatų, benzofenonų ir antranilatų. Jei vaiko oda dirginama, rinkitės priemonę, kurios sudėtis jūsų vaikui saugesnė.

Kambario temperatūra kūdikiui turi būti patogi, nesvarbu, ar įjungtas oro kondicionierius, ventiliatorius, ar – ne. Jei jūsų kūdikiui pasireiškia gausūs karščio bėrimai, pastebite dehidracijos požymius ar jis karščiuoja, nieko nelaukdami susisiekite su gydytoju.

Patarimas

Kūdikis negali pasakyti, kad jis perkaito ar jam jau per daug saulės, todėl svarbu vengti net nedidelių saulės nudegimų. Jei jo oda atrodo raudona, gali būti, jis perdegė. Nedelsdami vežkite vaiką į patalpą.

Daugiau apie pasekmes kūdikio odai vasarą skaitykite:

Susiję straipsniai

Freiko pagalvėlė (abdukcinis klubų įtvaras)

Klubų displazijos gydymui naudojami du įtvarai: Pavliko dirželiai arba Freiko pagalvėlė (kitaip – abdukcinis klubų įtvaras arba balnelis klubams).

Išplėstinė naujagimio patikra dėl 30-ies paveldimų ligų

Nemokamai naujagimiai tikrinami dėl 12 įgimtų ligų. Tėvams pageidaujant gali būti atliekama mokama išplėstinė patikra dėl 30 paveldimų ligų.

Parvovirusinė infekcija (infekcinė eritema)

Parvovirusinė infekcija yra pavojinga nėščiosioms, nes liga gali stipriai paveikti besivystantį vaisių.