Kelnaitės atprastukės: kuo jos naudingos? (18)

Berniukas su meškiuku sėdi ant puoduko Tomsickova Tatyana | Shutterstock.com

Jei auginate 1–3 metų vaiką, neišvengiamai ateis laikas, kai teks atsisveikinti su sauskelnėmis ir pradėti naudotis naktipuodžiu arba tualetu. Pirmasis savarankiškas mažylio apsilankymas vonios kambaryje – itin reikšmingas įvykis tėvams, tačiau tam, kad tai įvyktų, prireiks daugybės laiko, pastangų ir kantrybės.

Pratinimosi kelias bus kupinas pakilimų ir nuopuolių, tačiau šiuolaikinė rinka jums pasiūlys įvairiausių prekių, palengvinančių visą šį pokyčių kupiną laikotarpį. Tarp jų – kelnaitės atprastukės, vienos plačiausiai naudojamų mažyliui pradėjus pažintį su puoduku.

Kuo išskirtinės kelnaitės atprastukės?

Atprastukės – tarsi tarpinis variantas tarp sauskelnių ir apatinių kelnaičių. Nors jos siuvamos iš audinio ir vaikas jaučiasi tarsi mūvėdamas įprastas apatines kelnaites, atprastukės pagamintos iš geriau drėgmę sugeriančių medžiagų, kad efektyviai apsaugotų nuo „avarijų“, kol vaikas nueina prie puoduko. Šio tipo kelnaitės taip pat padeda mokytis mažyliams savarankiškai nusimauti ir apsimauti kelnaites, galiausiai, apsirengti ir nusirengti.

Pagrindiniai kelnaičių atprastukių privalumai ir trūkumai

Atprastukių privalumai:

 • Vaikas jaučiasi savarankiškesnis. Atprastukės yra elastingos, tamprios ties juosmeniu ir kojytėmis, tad vaikui – kur kas patogiau, jis jaučiasi vyresnis, nes tarsi gali lygiuotis į tualetu jau sėkmingai besinaudojančius vyresnius brolius ar sesutes. Dažniausiai šio tipo kelnaitės yra patrauklaus dizaino, todėl vaikas mielai eis į tualetą pats. Jos taip pat padeda mokytis pagrindinių įgūdžių, pavyzdžiui, apsirengti, ir kartu leidžia vaikui labiau pasitikėti savimi. Pasirinkus medžiagines atprastukes vaikas pajaus, kai pasišlapins, todėl greičiau supras, kodėl reikia eiti ant puoduko.
 • Atprastukės suteikia daug geresnę apsaugą. Vizualiai atprastukės atrodo kaip įprastos apatinės kelnaitės, tačiau yra kur kas geriau apsaugotos, tvirtesnės ir patvaresnės. Jos turi neperšlampamą papildomą sluoksnį (ar daugiau sluoksnių): tai tarsi papildoma apsauga. Tai reiškia, kad vaikas galės jas mūvėti tiek dienos metu, tiek ir miegodamas, o jums po nakties miego nereikės keisti visos patalynės. Be to, prisiminkite, kad maži vaikai dar nemoka visiškai kontroliuoti šlapimo pūslės, tad dienos metu gali pasitaikyti mažų „avarijų“: atprastukės tam puikiai tinka.
 • Laipsniškas perėjimas. Pediatrai dažnai nerekomenduoja iškart pereiti nuo vienkartinių sauskelnių prie apatinių drabužių dėl to, kad šie pokyčiai gali būti per drastiški. Atprastukės palengvina treniravimąsi – jos padeda vaikui prie pokyčių ir sėdėjimo ant puoduko priprasti po truputį. Visi žinome, kad konservatyviems ir atsargiems vaikams lėtos įžangos yra labai naudingos.
 • Gamtai draugiškesnis pasirinkimas. Atprastukes galima skalbti skalbimo mašinoje, todėl kiekvieną kartą, kai vaikas nespės laiku pasiekti puoduko, atprastukes galėsite įmesti į skalbinių dėžę ar tiesiai į skalbimo mašiną.

Kelnaičių atprastukių trūkumai

 • Kai kurios šeimos renkasi atprastukių nenaudoti, nes taip esą vaikas greičiau pripranta prie puoduko. Yra manančių, kad atprastukės yra nereikalingos ir mokymo procesas su jomis užtrunka kur kas ilgiau.
 • Nemaža kaina. Kokybiškos atprastukės nėra pigios, o ir kelių vienetų turėti neužteks.
 • Labai skeptiškai kaip gamtai nedraugiškos vertinamos vienkartinės atprastukės.

Kurios atprastukės yra geriausios?

Ieškodami atprastukių rasite dviejų rūšių kelnaites: medžiagines ir vienkartines. Apskritai medžiaginės atprastukės yra naudingesnės, jos panašesnės į tikras kelnaites. Ekspertai rekomenduoja rinktis iš natūralių pluoštų (pavyzdžiui, medvilnės) pasiūtas atprastukes, kad vaikas pajustų, jog yra šlapias. Medžiaginės atprastukės padeda vaikams suprasti, iš kur tas nemalonus jausmas, kai jie turi vaikščioti šlapi.

Taip pat daugkartinio naudojimo atprastukės yra ekologiškesnės ir laikui bėgant padės sutaupyti kur kas daugiau pinigų.

Kaip ir kada geriausia pradėti naudoti atprastukes?

Pirmąsias savaites pradėjus pratintis ant puoduko rekomenduojama naudoti atprastukes, o tik paskui – medžiagines kelnaites. Kai vaiko įgūdžiai gerokai patobulės ir „avarijų“ pasitaikys vos viena, galėsite pradėti naudoti medžiagines kelnaites.

Beje, bet kurios atprastukės turi būti minkštos ir patogios vaikui, nes jei kelnaitės erzina arba blogai priglunda, vaikas nenorės jų mūvėti.

Prieš pradėdami naudoti atprastukes įsitikinkite, kad vaikas jau yra pasiruošęs atsisakyti sauskelnių ir sėstis ant puoduko. Kada tai pradėti daryti – kiekvienos šeimos asmeninis reikalas.

Atprastukių naudojimo laikas sutampa su sodinimo ant puoduko laiku.

Plačiau skaitykite:

Ar atprastukes reikia dažnai keisti?

Atprastukių tarpukojo srityje yra keli audinio sluoksniai. Tas audinys sugeria šlapimą, todėl kelnaičių nereikia keisti kas 5 min., ypač kai vaikas pasišlapina tik truputį. Kelnaitės įprastai gaminamos iš natūralių pluoštų, tad vaikas jaus drėgmę ir nedidelį diskomfortą, bet taip ir pratinsis sėstis ant puoduko.

Kol atprastukės šlapimą sulaiko ir jis nevarva, tol jų keisti nebūtina. Kol atprastukės yra šiek tiek drėgnos, jokio pavojaus vaiko sveikatai jos nekelia. Tačiau laikant per ilgai su labai šlapiomis atprastukėmis, ypač šaltuoju metų laiku, vaikas gali peršalti šlapimo pūslę.

Kai vaikas būna su atprastukėmis, tikrai pastebėsite, kai jis gausiau pasišlapins, ir atprastukes pakeisite laiku.

Kiek vienetų atprastukių įsigyti?

Rekomenduojama įsigyti bent apie 8–10 vnt. atprastukių. Neišvengiamai pirmą kartą pradėjus \ naudoti atprastukes pasitaikys „avarijų“, todėl tikrai norėsite turėti kuo daugiau atsarginių kelnaičių. Be to, net ir turint tokį kiekį kelnaičių dažno skambimo neišvengsite: pratinantis prie puoduko visuomet reikės skalbti daugiau negu įprastai.

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Naujausi komentarai

 1. Spitfire
  Spitfire prieš 3 m.

  Sveiki. Gal kas nors galėtų mane apšviesti kuo skiriasi atprastukės, daugkartinės sauskelnės ir maudymosi sauskelnės? Jos man visos vienodai atrodo. Mėgstu daugkartinius daiktus ir svarstau ar įsigyti maudymosi sauskelnes baseinui. Daugkartines jau turiu.

 2. 4mama
  4mama prieš 3 mėn.

  Noriu pasidalinti savo nepavykusiu pirkiniu... atprastukės . Išpakavau ,ogi čeža... galvoju iškirpsiu plėvelę nes aišku kad ne pul viduje . Prakirpus ištiko šokas !!! Viduje sinteponas !!! Pirktos vinted 😔 na man galvoj nesutelpa kam į galvą šauna mintis jog užpakaliuką reikia šildyti ... gamintojų nesąžiningumas 😔

 3. avietuke
  avietuke prieš 3 mėn.

  4mama parašė:
  Noriu pasidalinti savo nepavykusiu pirkiniu... atprastukės . Išpakavau ,ogi čeža... galvoju iškirpsiu plėvelę nes aišku kad ne pul viduje . Prakirpus ištiko šokas …

  Čeža dėl plėvelės, kuri atlieka neperšlampamumo vaidmenį. Sinteponas tam, kad būtų kur susigerti drėgmei, o ne šildymui sinteponas atlieka įkloto vaidmenį

 4. 4mama
  4mama prieš 3 mėn.

  avietuke parašė:
  Čeža dėl plėvelės, kuri atlieka neperšlampamumo vaidmenį. Sinteponas tam, kad būtų kur susigerti drėgmei, o ne šildymui sinteponas atlieka įkloto vaidmenį…

  Na pabandykit su sinteponu išvalyti papiltą vandenį ir suprasit, kad jo sugėrimas lygus 0. O plėvelę sauskelnėse naudojo mano brolis kuriam jau 35metai, tai atgyvena. Šiuo metu atprastukėms naudojamas yra PUL audinys kuris yra pritaikytas ligonių slaugymui, minštas ir nečežantis ir nepraleidžiantis per save skyščių ir tuo pačiu kiek įmanoma kvėpuojantis 😉

 5. avietuke
  avietuke prieš 3 mėn.

  4mama parašė:
  Na pabandykit su sinteponu išvalyti papiltą vandenį ir suprasit, kad jo sugėrimas lygus 0. O plėvelę sauskelnėse naudojo mano brolis kuriam jau 35metai, tai atgyven…

  Sintepono sugeriamumas nėra lygus nuliui, juk kai kaldrą sušlapinate ji į save įgeria skysčio, o ten tas pats sinteponas. Kad plėvelė čeža, tai nereiškia, kad ji bloga ar netinkama gaminiui

  Kas liečia Jūsų taip išgirtą PUL išgirtą audinį ligoniams tai yra pats blogiausias pasirinkimas, nes su juo nuolatos jaučiama drėgmė ;) bet kiekvieno teisė rinktis.