Kodėl vaikams būtina valgyti pusryčius?

Daugelis mažųjų (o ir suaugusiųjų taip pat) nemėgsta valgyti pusryčių ir neretai jų atsisako. Galima pamanyti, kad tame nieko blogo, juk pavalgius sočius pietus galima nesunkiai kompensuoti pusryčių kalorijas bei mitybines medžiagas. Tyrimai atskleidžia, kad tai netiesa - pusryčiai yra itin svarbūs teisingam mitybos įročių formavimuisi, vaiko sugebėjimui susikaupti bei šeimos ryšių stiprinimui.

Teisingi mitybos įpročiai

Sveikiausia valgyti sočius, angliavandeniais ir baltymais gausius pusryčius, šiek tiek lengvesius pietus, o vakarienės metu visai atsisakyti angliavandenių ir valgyti tik lengvai ir greitai virškinamą maistą. Toks mitybos planas paremtas tiek organizmo medžiagų apykaitos pokyčiais dienos eigoje, tiek ir mūsų energetiniais poreikiais.

Sveikų vaikučių medžiagų apykaita greita, ji palaipsniui ima lėtėti po brendimo, tačiau netinkamai maitinantis, geriant nepakankamai skysčių metabolizmas sulėtėja anksčiau - jį itin lėtina pusryčių atsisakymas, vakariniai persivalgymai, nesveikas, greitasis maistas, itin saldūs ir gazuoti gėrimai.

Vaikystėje įpratus valgyti sveikus ir sočius bei maisto medžiagomis turtingus pusryčius šį įprotį žmogus išlaikys ir suaugęs, tad ateityje bus lengviau išvengti nutukimo, perdėtai greito nuovargio ir išlaikyti darbingumą.

Subalansuoti vaiko ir suaugusiojo pusryčiai turėtų skirtis tik porcijos dydžiu - pusryčiams rinkitės pilno grūdo, daug ląstelienos turinčius kepinius (pilno grūdo duoną ir dribsnius, košes), baltymus (kiaušiniai, liesa mėsa), neriebius pieno gaminius (sūrį, pieną, varškę, jogurtą) bei saldžius vaisius.

Gebėjimas susikaupti

Ikimokyklinukai ir mokyklą lankantieji vaikai mokosi neįtikėtinu greičiu ir gauna gausybę visiškai naujos informacijos - nuo naujų žodžių, aplinkinio pasaulio suvokimo iki pirmųjų skaičiukų ir raidelių. Savaime suprantama, kad tam reikia energijos.

Moksliniai tyrimai rodo, kad pusryčių nevalgantiems (arba valgantiems menkavertį maistą) vaikams sunkiau susikaupti ir ilgai išlaikyti dėmesį, jie greitai pritrūksta energijos. Vaikučiai rytais valgantys perdėm saldų maistą yra linkę į hyperaktyvumą - jiems taip pat sunku išlaikyti dėmesį, tačiau energijos jie turi pakankamai daug, o negalėdami jos sukoncentruoti ima dūkti.

Tiesa, truputis cukraus rytais nėra nieko blogo, tačiau pakankamą jo kiekį gausime suvalgę porą saldžių vaisių arba išgėrę stiklinę sulčių - tai suteiks šiek tiek greitai panaudojamos energijos, padės atsibusti ir pradėti dieną. Būtina įsitikinti, kad vaikai negauna perdėm daug cukraus. Dideli cukraus kiekiai neretai tūno pusryčių dribsniuose, javainiuose, geriamuose jogurtuose, sulčių gėrimuose - prieš pirkdami būtinai peržvelkite etiketes!

Šeimos ryšių stiprinimas

Moksliniai tyrimai rodo, kad prie bendro stalo su šeima valgantiems vaikams geriau sekasi mokykloje, jie yra savarankiškesni, lengviau ir greičiau randa bendrą kalbą su bendraamžiais, yra žingeidesni ir atviresni naujai informacijai - kasdienis susėdimas prie bendro stalo suteikia vaikams saugumo jausmą, jie žino, kad, nepaisant galimų nesėkmių jie visada galės grįžti namo ir jaukiai pasibūti su tėvais, taip formuojamas tarpusavio pasitikėjimas ir tvirti šeimos ryšiai.

Suprantama ir tai, kad mažieji mokosi žvelgami į suaugusius - bandydami atžalas priversti pusryčiauti, o patys pasitenkindami tik kava, tuo metu skubėdami šukuotis, rengtis ar jungdami kompiuterį rodote prastą pavyzdį. Kodėl vaikas turėtų valgyti pusryčius, jeigu mama, kuri jam yra geriausias pavyzdys ir idealas, pati jų nevalgo?

Atsikelkite 10-20 minučių anksčiau ir raskite laiko pavalgyti drauge - papjaustyti sūrį ir kumpį ar užmaišyti blynų tešlą galima vakare, kiaušiniai spės išvirti ar košė išbrinkti per tą laiką, kol valysitės dantis.

Susiję straipsniai

Kūdikio primaitinimas: kalakutienos receptai

Kalakutiena yra vienas iš geriausių pasirinkimų, supažindinant kūdikį su mėsa. Ji itin lengvai virškinama, turi daug baltymų, vitaminų ir mineralinių

Kiek vandens reikia vaikui?

Kodėl vanduo toks svarbus ir kiek jo apytiksliai kasdien reikėtų suvartoti vaikams?

Augaliniai gėrimai vaikams: ar jie gali visiškai atstoti įprastą pieną?

Veganiškai besimaitinantys ar tiesiog alternatyvų karvės pienui dėl jo netoleravimo ieškantys tėvai dažnai domisi, ar augaliniai gėrimai yra tinkami.