Laringitas – užkimimas ir „lojantis“ kosulys (335)

Laringitas – daugeliui girdėtas ligos pavadinimas, tačiau šią diagnozę iš gydytojų lūpų išgirdusius tėvus liga dažnai įbaugina. Taigi, kas yra laringitas ir kaip efektyviai jį gydyti?
Kas yra laringitas ir kaip juo susergama?
Laringitas – tai gerklų uždegimas, kurį sukelia infekcija ar sudirginimas. Gerklos supa balso stygas, kurios judėdamos ir vibruodamos padeda mums išgauti garsą. Laringitas sudirgina balso stygas, dėl to jos padidėja, užkimstama. Kartais sergant laringitu gali būti sunku kalbėti, balsas tampa tylus ir duslus.
Dažniausiai laringitą sukelia virusinės infekcijos (tarp jų – ir gripas), adenovirusai, rinovirusai, tačiau jį gali išprovokuoti ir bakterijos, alergenai, balso stygų pertempimas. Laringitu dažniausiai serga kūdikiai ir ikimokyklinio amžiaus vaikai (įprastai iki 6 metų), daugiausia ligos atvejų pasitaiko rudenį ir žiemos pradžioje. Liga dažniausiai tęsiasi iki savaitės.
Pirmiausia vaikas suserga sloga, pasireiškia gerklės skausmas, po to šokteli temperatūra, infekcija išplinta ir paveikia gerklas bei balso stygas.
Laringito formos
Laringitas gali būti ūminis (stenozuojantis) arba lėtinis (ilgalaikis).
Ūminis (stenozuojantis) laringitas
Ūminis laringitas (arba kitaip – stenozuojantis laringitas, virusinis krupas) – sunkesnė ligos forma, kuria dažniausiai serga kūdikiai nuo 6 mėn. ir vaikai iki 3 metų. Sergant ūminiu laringitu vaikas gali visiškai prarasti balsą, garsiai kvėpuoti, jį vargina dusulys, galimas kūno pamėlynavimas ar net sąmonės sutrikimai, todėl jei laringito simptomai yra sunkūs, iškart reikia vykti į ligoninės priimamąjį.
Lėtinis laringitas
Lėtinis laringitas diagnozuojamas, kai vaikas yra užkimęs ilgiau nei 3 savaites. Jis išsivysto dėl laiko nepradėto ar netinkamo ūminio laringito gydymo.
Laringito simptomai
- Lojimą primenantis sausas kosulys (tai tipinis laringito simptomas);Užkimimas (reikėtų sunerimti, jeigu vaikas nuolatos yra užkimęs);
- Balso praradimas;
- Karščiavimas;
- Jausmas, tarsi gerklėje būtų įstrigęs svetimkūnis;
- Gerklės sausumas, kutenimas;
- Dusulys;
- Skausmas kaklo srityje;
- Skausmas ryjant;
- Trachėjos ir balso stygų paburkimas (dėl to oras sunkiau patenka į plaučius ir sutrinka kvėpavimas).
Laringito simptomai ypač suintensyvėja naktį.
Kaip gydomas laringitas?
Temperatūros mažinimas. Jei temperatūra pakilo iki 38,5 °C ir daugiau, ją būtina mažinti vaistais.
Skysčių vartojimas. Gydant laringitą svarbu, kad vaikas gertų kuo daugiau skysčių (geriausia šiltų ir nedideliais kiekiais). Jie padeda sumažinti gleivinės paburkimą. Puikiai tinka aviečių, mėlynių, įvairios vitaminu C praturtintos arbatėlės.
Inhaliacijos. Bene efektyviausia gydymo priemonė – inhaliacijos (kvėpavimas garais). Garai drėkina kvėpavimo takus, padeda suskystinti gleives, jos efektyviau pašalinamos, palengvėja kvėpavimas, retėja ir lengvėja ir kosulys.
Jei namuose neturite inhaliatoriaus, yra ir daugiau išeičių: žaidimo forma galima susikurti naminius „inhaliatorius“. Pirmasis būdas: vonios kambaryje atsukite karštą vandenį ir su vaiku pabūkite bent keliolika minučių.
Dabartinių tėvų vaikystėje buvo populiarios tokios inhaliaicjos: buvo išverdamos bulvės su luobele, vaikas užsidengdavo galvą rankšluosčiu ir kvėpuodavo karštų bulvių garais. Taip pat būdavo kvėpuojama virš karštu vandeniu pripildytos vonelės. Tačiau tokie metodai nėra saugūs, nes vaikas gali nusideginti. Geriausia rinktis įprastus inhaliatorius: jų komplektacijoje yra specialios kaukės, tad inhaliatoriai tinka net ir kūdikiams bei mažiems vaikams, kurie dar nemoka kvėpuoti apžioję specialų antgalį.
Plačiau skaitykite:
Medikamentinis gydymas. Gydytojas gali paskirti burnos gleivinę dezinfekuojantį ir skausmą malšinantį purškiamą preparatą. Taip pat tinka pastilės ar ledinukai (jeigu vaikas jau moka čiulpti), padedantys kovoti su gerklės skausmu. Jeigu vaikas serga ūminiu laringitu, gali būti paskirtos inhaliacijos su adrenalinu.
Patalpų drėkinimas ir vėdinimas. Labai svarbu vėdinti ir drėkinti kambarį: ypač vaiko savijautą pagerins reguliariai įjungtas oro drėkintuvas.
Plačiau skaitykite:
Svarbu, kad vaikas išliktų ramus (taip plaučiai geriau aprūpinami deguonimi), nešūkautų. Tačiau tai gali pasirodyti ne taip lengva, nes sutrikus kvėpavimui vaikai dažnai išsigąsta, pradeda verkti, o tada dar sunkiau įkvėpti oro, vaikas gali pradėti dusti, todėl laringitu sergantį vaiką reikia nuolat stebėti ir gydyti tik pagal gydytojo pateiktas rekomendacijas.
Papildai ir maisto produktai. Duokite vaikui vitamino C, kitų imuninę sistemą stiprinančių vitaminų ir maisto papildų. Taip pat į sergančio vaiko mitybą galite įtraukti česnakų, imbierų, medaus ir kitų imunitetą stiprinančių produktų.
Nusipirkau as ji,pirkau is kudikiuprekes.lt ,labai greitai gavau. Kolkas labai esu patenkinta,jau naudojome. Tikrai fainas,labai mazas,kompaktiskas ir tikrai tyliai veikia. Garinau mieganciam tai nei krust nebuvo