Linkime jaukių ir smagių Šventų Velykų! (video) (1)

Mergaitės su kiškio ausytėmis MNStudio | Shutterstock.com

Tryliktąją „Tėvų darželio“ laidą žiūrėjome Didžiojo šeštadienio rytą, laukdami šiemet kiek kitokių, bet labai jaukių ir smagių Šventų Velykų. Apie šventines tradicijas kalbėjomės su TV laidų vedėja, žurnaliste Renata Šakalyte-Jakovleva, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorė Ieva Andrulytė-Ptakienė dalinosi velykinių darbelių idėjomis, o vaikučiai aiškinosi, kuo Velykų bobutė skiriasi nuo Kalėdų senelio ir atsakinėjo į dar daug rimčiausių klausimų...

Kodėl per Velykas dažome kiaušinius?

Velykos, kaip ir daugelis mūsų švenčiamų švenčių, turi pagoniškas šaknis. Atėjus krikščionybei šios šventės simbolių aiškinimas pasikeitė, tačiau jos prasmė išliko labai panaši - protėviams Velykos buvo gamtos atgimimo ir žiemos pasitraukimo šventė, o krikščionys ją sieja su Kristaus prisikėlimu.

Išliko ir daug senovinių papročių, kuriuos perduodame savo vaikams, tačiau dažnai nebežinome jų reikšmės. Pavyzdžiui, kiaušiniai yra gyvybės, vaisingumo simbolis, o dažymas ir marginimas įvairiais raštais, tikėta, sustiprina jų stebuklingas galias. Juodi margučiai simbolizuoja derlingą žemę, geltoni - javų laukus, mėlyni - skaistų dangų, raudoni - gyvybę. Vašku išpieštos ar peiliuku išskutinėtos saulutės turėjo užtikrinti saulėtą pavasarį, žvaigždės - naktis be šalnų, augalų motyvai - gausų derlių.

Senovėje, kaip ir dabar, su margučiais buvo žaidžiama, keičiamasi, jie buvo dovanojami, o kiekvienas atliekamas veiksmas turėjo gilią prasmę. Pavyzdžiui, kiaušiniai buvo ridenami ne tik dėl pramogos, bet ir labai laukiant pavasario - tikėta, kad riedantys kiaušiniai sukviečia gyvates, o jos, šliauždamos pažeme, išbudina augaliukus.

Daugiau įdomybių apie lietuviškas Velykas:

Kas yra Velykų bobutė?

Senovėje buvo tikima, kad pamiškėje gyvena Velykų bobutė arba Velykė. Tikėta ir vaikams pasakota, kad ji primargina daug margučių, sudeda juos į cukrinį arba vaškinį vežimaitį, pasikinko jį kiškiais ir Velykų rytą išvežioja vaikučiams. Jie dažniausiai rasdavo po du margučius, tačiau labai geriems vaikams Velykė dovanodavo ir daugiau margučių, kartais net ir bandelę ar pyragą pridėdavo...

Velykės laukiantys vaikai turėjo pasiruošti - iš samanų, šieno ar šakelių susukti lizdelį kiaušiniams ir padėti jį ant palangės arba prieangyje. Tiesa, kartais Velykė pašmaikštaudavo ir margučių pridėdavo į klumpes ar ant pagalvės.

„Tėvų darželio“ laidoje paklausėme vaikučių, kas yra toji Velykų bobutė ir kuo ji skiriasi nuo Kalėdų senelio. Mažieji mums pateikė puikių atsakymų:

Ką veikti per Velykas?

Tebesitęsiant karantinui dėl koronaviruso pandemijos, Velykas turėsime švęsti kiek kitaip... Negalėsime lankyti giminaičių, skubėti į pamaldas bažnyčiose ar po sočių pietų pramogauti žaidimų aikštelėse. Nepaisant to, kviečiame nenusiminti ir jaukiai švęsti Velykas namuose!

 

 

Jeigu nuobodžiaujate, siūlome išbandyti dar kelis velykinius darbelius, padėsiančius į namus prisikviesti šventinę nuotaiką ir labai naudingus vaikų smulkiosios motorikos bei kūrybiškumo lavinimui:

 • „Ciao_Teo“ darbeliai Velykoms. Tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorė Ieva Andrulytė-Ptakienė nuolat dalinasi puikiomis idėjomis įdomiai veiklai su vaikais.
 • Margučių dekupažas. Kiaušinių dekupažavimas tikrai nėra sudėtingas, tačiau šiek tiek kantrybės reikalaujantis darbas. Reikės tik kiaušinių ir gražių servetėlių;
 • Velykinių margučių spalvinimas. Siūlome atsisiųsti, atsispausdinti šablonus (arba juos perpiešti ant popieriaus lapo) ir spalvinti kartu su vaikais.
 • Kiškis – servetėlės laikiklis. Stalui papuošti iš storesnio popieriaus iškirpkite kiškius - servetėlių laikiklius.
 • Margučių kišenėlės - nesunkiai padaromas, bet gražus darbelis iš popieriaus.
 • Morkų tūtos. Jas paprasta susukti, o ir stalą puikiai puošia.
 • Puodeliai-kiškiai. Vaikams patiks gerti sultis iš papuoštų puodelių! Į juos taip pat galite suberti saldainius ar sudėti užkandžius.
 • Velykinės girliandos. Girliandos gali būti pačios įvairiausios, pagamintos tiek iš paprastų karpinių, tiek iš sudėtingesnių darbelių.
 • Veltinio lakštų kiaušiniai. Veltinis – malonios tekstūros darbelių medžiaga, tinkanti ir patiems mažiausiems, kuriems su slidžiu popieriumi gali būti sunkiau tvarkytis.

Švęsdami Velykas galite išbandyti ir įvairius žaidimus - esame atrinkę 15 velykinių žaidimų. Šiemet ne visi jie bus tinkami, nes kai kuriems reikia gausesnės kompanijos ar didesnio kiemo, tačiau daugelį tikrai pavyks sužaisti jaukioje namų aplinkoje!

Susiję straipsniai

„Mažylių klubas“ – visiems atsakingai taupantiems tėvams (video)

„Mažylių klubas“ – taupančios šeimos lojalumo programa, specialiai sukurta, kad tėvystė ir vaikystė būtų lengvesnė.

Kaip pradėti medituoti? (video)

Net ir neilga kasdienė meditacija padeda pailsėti ir nurimti, todėl ją tikrai verta išbandyti mažus vaikus auginantiems tėvams.

Kaip teisingai naudoti apsaugines kaukes? (video)

Šias taisykles paruošėme, remdamiesi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informacija.

Naujausi komentarai

 1. animaniacy prieš 4 m.


  Gražių Šventų Velykų linkime