Mažylių „ožiukai“ ir paauglių maištas: ką daryti tėvams? (1)

Pikta mergaitė su kiškio ausytėmis MNStudio | Shutterstock.com

Penktojoje „Tėvų darželio“ TV laidoje aiškinomės, kodėl skirtingais amžiaus tarpsniais vaikus ištinka elgesio krizės, kuomet 3-mečiai, atrodytų, temoka vienintelį žodį „ne“, o paauglių tėvai, žinoma, „nieko, ničnieko nesupranta“.

Kokios elgesio krizės būdingos vaikams?

Vaikų elgesio krizėmis vadinami tam tikri žmogaus raidos etapai, kuriems būdingas audringas, sunkiau valdomas, negatyvesnis elgesys. Šis skirstymas dažniausiai yra paremtas psichologo ir psichoanalitiko Eriko Eriksono asmenybės raidos teorija.

Šios teorijos teigimu, kiekvienam žmogui yra būdingos aštuonios psichosocialinės raidos pakopos, kuriose susiduriama su specifine krize, kurios įveikimas (vaikystėje - su tėvų pagalba) lemia tolimesnę asmenybės raidą.

Remiantis asmenybės raidos teorija pirmoji krizė iškyla vos gimus, kuomet į pasaulį atėjęs naujagimis mokosi pasitikėti (arba ne) žmonėmis, patenkinančiais jo pagrindinius poreikius. Ši krizė sėkmingai įveikiama, jeigu tėvai dėmesingai ir empatiškai rūpinasi naujagimiu.

Rūpinantis naujagimiu pravers mūsų paruošta atmintinė:

Vaikui augant antroji krizė iškyla ankstyvojoje vaikystėje, dažniausiai 1-3-aisiais gyvenimo metais, todėl ji kartais vadinama 2-ejų arba 3-ejų metų krize ar dar paprasčiau - vaikų „ožiukais“. Šiame raidos etape vaikas siekia savarankiškumo, mokosi pasirūpinti savimi.

3-6-erių ir 6-11-os metų tarpsniai apima trečiąją ir ketvirtąją psichosocialinės raidos pakopas, kurios daugeliu atvejų nebūna itin stipriai išreikštos. Jų metu vaikas mokosi imtis iniciatyvos ir prisiimti atsakomybę, užsiima menine ir intelektine veikla, užsibrėžia tikslų ir jų siekia. Jeigu vaiko tobulėjimas nėra tinkamai paskatinamas arba ribojamas, gali nukentėti jo patikėjimas savimi, savigarba, nuolat persekioti kaltės jausmas.

Tėvai labai stipriai pajunta penktąją krizę, pasireiškiančią vaikui įžengus į paauglystę, t.y. apie 12-20-uosius metus. Šiuo laikotarpiu vaiko asmenybei didelę įtaką turi nebe tėvai ir šeima, o išorės autoritetai, draugai bei jo paties vidiniai ieškojimai. Paauglys daug dėmesio skiria savo vidiniam pasauliui, santykiams su kitais žmonėmis, seksualumui, mąsto apie savo tapatybę ir vaidmenį pasaulyje, tikrina visuomenės nustatytas ribas.

Kodėl vaikas nuolat „ožiuojasi“?

„Ožiukais“ vadinama vaiko raidos krizė pasireiškia 1-3-aisiais gyvenimo metais, o kartais ir iki 4-ųjų metų, jos pikas - tarp 2-3-ejų metų. Šio amžiaus vaikams yra būdingi greitai kylantys, labai intensyvūs pykčio priepuoliai, isteriškas verksmas, šaukimas, supykęs vaikas net gali imti mušti, kandžioti, žnaibyti aplinkinius arba save.

Šis laikotarpis yra didžiulis iššūkis tėvams, tačiau jiems reikėtų suprasti, kad tai natūrali vaiko raidos dalis. „Besiožiuojantis“ vaikas taip elgiasi tikrai ne iš blogos valios ar siekdamas manipuliuoti tėvais (nors vaikui augant ir tėvams nenubrėžiant aiškių ribų, manipuliacijų atsiranda vis daugiau), o nesugebėdamas suvaldyti savo emocijų, nusivylęs dėl jo savarankiškumo apribojimo ar norų nepaisymo.

Daugiau apie iššūkių kupinus metus skaitykite:

Kaip įveikti vaiko „ožiukus“?

Būtina dar kartą pakartoti, kad „ožiukai“ arba neigiami, stiprūs emocijų pliūpsniai yra būdingi augantiems vaikams, tad jų visiškai išvengti nepavyks. Prasidėjus 2-mečio ar 3-mečio pykčio protrūkiui tėvams labai svarbu išlikti ramiems, išklausyti vaiką, jį paguosti ar pasistengti nukreipti jo dėmesį.

„Ožiukus“ gali sustiprinti ar net išprovokuoti ir suprastėjusi vaiko fizinė savijauta (pavyzdžiui, alkis, troškulys, nuovargis, perdėta stimuliacija, liga ir kt.), todėl jų išvengti ar sumažinti jų dažnumą labai padeda tinkamai sudėliota vaiko dienotvarkė.

Daugiau apie „ožiukų“ išvarymą skaitykite:

Kodėl paauglys neklauso tėvų?

Paauglystė yra itin audringas gyvenimo etapas, kurio metu daugelis tėvų susiduria su vaiko priešiškumu - vaikas nori vis daugiau laiko leisti su draugais, tėvų autoritetas jo akyse gerokai sumenksta, jis dažniau užsisklendžia savyje ir nori išplėsti asmeninę erdvę.

Siekiant suvokti paauglio elgesį, tėvams reikėtų žinoti, kad vaikystėje, maždaug iki 6-erių metų amžiaus žmogaus smegenys labai sparčiai auga, o vyresniame amžiuje jos ima intensyviai „persiformuoti“ - kinta, nyksta arba įsitvirtina tarp smegenų ląstelių neuronų esančios jungtys, vadinamos sinapsėmis.

Intensyvūs smegenyse vykstantys procesai, prasidedanti lytinė branda ir visame organizme siaučiantys ją lemiantys hormonai, išoriniai kūno pokyčiai, vis sudėtingėjantys socialiniai ryšiai, didėjanti atsakomybių našta ir daugybė kitų iššūkių su kuriais susiduria paaugliai, natūralu, pakeičia jų elgseną.

Paauglius, kaip ir „ožiukų“ laikotarpio mažylius, auginantiems tėvams labai svarbu suprasti, kad vaiko elgesio pokyčiai yra natūrali jo asmenybės raidos dalis. Šiuo jautriu periodu tėvams labai svarbu būti tolerantiškiems, atjaučiantiems, draugiškiems, tačiau kartu ir nebijoti nubrėžti aiškias ribas, kurių nevalia peržengti.

Kaip susitarti su nepaklusniu vaiku?

Vieno ir universalaus patarimo, ką daryti susidūrus su vaiko raidos krize nėra, tačiau dažniausiai pakanka laikytis visiems puikiai žinomų taisyklių, t.y. išlikti ramiems, bendrauti su vaiku ir tą daryti su pagarba bei empatija.

Jeigu jūsų vaikas šiuo metu išgyvena jo amžiaus tarpsniui būdingą krizę (arba jeigu jis iš prigimties pasižymi „aštresniu“ charakteriu), tinkamai sudėliokite jo dienotvarkę (miego stoka, alkis, nuovargis ir kt. fiziologiniai aspektai turi didelę įtaką mūsų emocijoms), atkreipkite dėmesį į bendravimo šeimoje kultūrą, skirkite daugiau laiko bendravimui ir maloniam laiko leidimui, suteikite vaikui daugiau savarankiškumo ir leiskite pačiam prisiimti atsakomybę bei koncentruokitės į teigiamą elgesį, t.y. ne peikite ir bauskite už blogą elgesį, o pastebėkite ir pagirkite gerą.

Daugiau naudingų patarimų apie bendravimą su nepaklusniu vaiku skaitykite:

Jeigu jūsų vaikas yra mažesnis, galite išbandyti kūrybišką auklėjimo priemonę - gero elgesio lenteles. Jas galima naudoti su vaikais nuo 4-5-erių metų amžiaus, o labiausiai lentelės pasitarnauja 6-7-erių metų ir truputį vyresniems vaikams.

Gerų darbų lentelėse yra pažymimos vaiko pareigos, darbai, kuriuos jis turi atlikti ar pageidaujamas jo elgesys - už kiekvieną atliktą darbą ar gražų elgesį vaikas gauna pliusus. Surinkus susitartą pliusų skaičių, galima juos išsimainyti į skanumyną ar pramogą.

Daugiau apie gero elgesio lenteles skaitykite:

„Tėvų darželis“ - šeštadieniais 10 val. per TV3. Laida kartojama pirmadieniais 9 val. per TV8. Visus laidos įrašus rasite „Tėvų darželio“ portale ir TV3play.lt

Susiję straipsniai

„Mažylių klubas“ – visiems atsakingai taupantiems tėvams (video)

„Mažylių klubas“ – taupančios šeimos lojalumo programa, specialiai sukurta, kad tėvystė ir vaikystė būtų lengvesnė.

Kaip pradėti medituoti? (video)

Net ir neilga kasdienė meditacija padeda pailsėti ir nurimti, todėl ją tikrai verta išbandyti mažus vaikus auginantiems tėvams.

Kaip teisingai naudoti apsaugines kaukes? (video)

Šias taisykles paruošėme, remdamiesi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informacija.

Naujausi komentarai

  1. Igie
    Igie prieš 4 m.

    Tarpai tokie normalūs 😅😅😅 12-20 metų laikotarpyje