Norite numesti svorio? Štai ko nedarykite! (3)

Moteris stovi ant svarstyklių su maistu rankose Yuriy Maksymiv | Shutterstock.com

Daugelis moterų trokšta numesti svorio. Didžioji dalis jų bent kartą gyvenime yra išbandžiusios bent vieną dietą. Vienos stengiasi nevalgyti po 18 valandos, kitos skaičiuoja kalorijas, trečios bando atsisakyti angliavandenių. Bet ar tokie mitybos būdai iš tikrųjų yra veiksmingi? 

„Nesvarbu, ką valgote, svarbiausia – kalorijų kiekis“

Vienas seniausių ir labiausiai paplitusių mitų apie mitybą – kad skaičiuoti kalorijas yra svarbiau, nei atsižvelgti į tai, kokį maistą valgome. Anot šios nuomonės šalininkų, per parą mūsų organizmas sunaudoja tam tikrą kalorijų kiekį (priklausomai nuo kūno rodiklių) ir, svarbiausia – to skaičiaus neperžengti. Kitaip tariant, „suvartojate mažiau kalorijų per dieną, nei jų prarandate, ir lieknėjate, nepaisant to, kokį maistą valgote“. Na, tai netiesa.

Kalorijų skaičiavimas gali pasitarnauti metant svorį ir tobulinant kūno formas. Bet tai nereiškia, kad neturime atsižvelgti į tai, ką valgome, kokia maisto kokybė. Palyginkime, pavyzdžiui, šokoladuką ir vištienos filė kepsnį (100 gramų). Abu produktai, toli gražu, nėra maistiniu atžvilgiu lygiaverčiai. Suvalgius šokoladuką, tikėtina, po valandos vėl būsime alkani, o vištienos kepsnys kur kas ilgesniam suteiks sotumo jausmą. Pasirinkę kepsnį, kito užkandžio griebsimės gerokai vėliau, o tai užtikrins mažesnį kalorijų kiekį. 

Įvairūs saldumynai, ko gero, žinome visi, nėra naudingi sveikatai: greitas cukraus padidėjimas kraujyje lemia spartų insulino išsiskyrimą, taigi užvalgius tokio maisto netrukus ir vėl aplankys alkis. Paprastieji angliavandeniai, tiksliau, jų perteklius, organizme virsta riebalais, o mes, siekdami kontroliuoti kūno svorį ir hipertenziją, turėtume jų vengti. Vadinasi, valgydami tam tikrus maisto produktus svorio priaugame greičiau. Taigi svarbu ne tik skaičiuoti kalorijas, bet ir atsižvelgti į tai, kokį maistą valgome.

„Valgyti reikia dažnai, mažomis porcijomis“

Dar viena plačiai paplitusi nuomonė: norint pagerinti medžiagų apykaitą, valgyti reikia dažniau, mažomis porcijomis. „Valgykite penkis kartus per dieną, kas dvi valandas, ir laimė garantuota“: taip teigia šios nuomonės šalininkai. Anot jų, kuo dažniau organizmas gauna maisto, tuo saugiau jis jaučiasi, vadinasi, tuo mažiau riebalų laiko „atsargoms“, nes tų atsargų jam paprasčiausiai nereikia (juk jis žino, kad maisto gaus visada).

Medikai į šią nuomonę žiūri skeptiškai. Anot jų, mūsų organizmas nėra pritaikytas nuolat valgyti, mat „užsiveda“ daugelis mechanizmų: išsiskiria hormonai, prasideda virškinimas. Tokiu būdu sutrinka natūrali organizmo veikla, jis ima „reikalauti“ maisto dažniau. Rezultatas: po užkandžio netrukus vėl norėsime valgyti.

Dar viena priežastis, kodėl dažnai valgyti nereikėtų, – toks valgymas palaiko organizme glikogeno kiekį. Kol organizme yra pakankamas jo kiekis, tol nelieknėjame. Jeigu nevalgome ilgesnį laiką – kūnas pradeda stokoti energijos ir bando jos semtis iš organizme esančių glikogeno atsargų. Toms atsargoms pasibaigus (vidutiniškai po 7–8 valandų po paskutinio valgymo), jis ieško kito energijos šaltinio ir ima semtis jos iš mūsų kūne esančių riebalų atsargų (kitaip tariant, jas deginti). Taigi, galime drąsiai teigti, kad dažnas valgymas trukdo sulieknėti.

„Galime valgyti ką norime ir kiek norime, jei mūsų treniruotės intensyvios“

„Galiu valgyti kiek noriu ir ką noriu, tiesiog rytoj padidinsiu treniruotės krūvį, ir tiek“. Šitaip galvoja nemaža dalis žmonių. Deja, tokia nuomonė klaidinga. Visų pirma – didindami krūvį, gerokai padidinate ir alkio jausmą. Juk kiekvienam sportuojančiam yra pažįstama situacija, kai iš širdies pasidarbavus sporto salėje, grįžus namo yra suvalgoma dviguba porcija cepelinų su spirgučiais. Skanu, sotu. Neapsakomas malonumas.

Atsargiai. Tokiu malonumu yra nubraukiamos visos prieš valandą sporto salėje įdėtos pastangos, nes kalorijos, kurias ką tik gausiai sudeginote, grįžta su kaupu. Antra, norint sulieknėti, sportas sudaro tik 20 procentų sėkmės. Likusius 80 procentų – mityba. Todėl būtina laikytis tiek sporto, tiek mitybos rėžimo.

Patarimai norintiems efektyviai sulieknėti

 • Valgykite retai (geriausiai – 3 kartus per dieną). Tai apsaugos jus nuo persivalgymo ir padės sudeginti riebalus.
 • Atsižvelkite ne tik į kalorijų kiekį maiste, bet ir į maisto sudėtį bei kokybę.
 • Nenorite valgyti – nevalgykite. Geriau praleisti pietus nei persivalgyti.
 • Sportas ir sveika mityba – geriausias tandemas, padėsiantis jums numesti svorio ir palaikyti tobulas kūno formas.

Susiję straipsniai

Dažniausiai pasitaikančios lytiškai plintančios ligos (LPL)

Prie lytiškai plintančių ligų įtrauktos ne tik klasikinės ligos, kaip, pavyzdžiui, sifilis ir gonorėja, bet ir santykinai neseniai atsiradusios LPL.

Kaip ypač užimtai mamai efektyviai kovoti su stresu?

Vien buvimas mama savaime jau yra įtempta ir daug fizinių bei dvasinių jėgų reikalaujanti veikla, o kur dar buitis, ėjimas į darbą, bendravimas ir kt.

Mama užsisėdėjo namuose: ar tai gali išaugti į depresiją? Patarimai, ką daryti

Neretai mažus vaikus auginančios mamos pasijunta tarsi užrakintos namuose, nes netenka iki šeimai pagausėjant turėtos laisvės, spontaniškumo.

Naujausi komentarai

 1. Freilina666
  Freilina666 prieš 2 m.

  Šitas straipsnis yra netikslus.
  Nuo insulino pakilimo svoris neauga! Jis auga nuo per didelio kalorijų suvartojimo!
  Redakcija, tikrinkite faktus prieš juos paskelbdami.

 2. User has not uploaded an avatar
  Smn1 prieš 2 m.

  Laaabai daug dezinformacijos, pradedant kaloriju pavyždžiais ir baigiant insulino veikimo principu. Redakcijai reikėtų peržvelgti dar kartą.

 3. tevudarzelis
  tevudarzelis prieš 2 m.

  Nuoširdžiai dėkojame nariams už pastabas, komentarus ir pasiūlymus. Visada į juos atsižvelgiame, ne išimtis – ir šis kartas. Jūs esate tikrieji turinio kūrėjai ir generatoriai, ir džiaugiamės, kad jūsų dėka galime teikti preciziškai tikslų turinį. Ačiū!