Vaikas graužia nagus: kodėl ir ką daryti?

Nagų kramtymas yra bjaurus įprotis su kuriuo susiduria įvairiaus amžiaus žmonės, tačiau turintieji šią problemą neretai su ja susiduria jau vaikystėje. Ką daryti, jeigu pastebėjote, kad vaikutis nusikramto nagus? Kokios nagų kramtymo priežastys? Kaip padėti vaikui?

Kodėl vaikas kramto nagus?

Vaikai paprastai nagus ima kramtyti gan netikėtai - tai labai greitai ir dėl įvairių priežasčių susiformuojantis įprotis. Gali būti, kad vaikas nagus ėmė kramtyti visai netyčia - tiesiog įkišo pirštuką burnon ir suprato, kad nageliai lengvai nusikramto. Gali būti, kad vaikui nuobodu, jis patiria stresą, pasikeitė jo gyvenimo ritmas, jis išgyvena arba bijo.

Pastebėjusios, kad vaiko nagai nukramtyti pirmiausia pamąstykite, kas galėjo pasikeisti jūsų aplinkoje - galbūt mama pradėjo dirbti, o vaikas yra prižiūrimas kitų žmonių arba lanko darželį; galbūt namuose atsirado broliukas/ sesutė, naminis gyvūnėlis; galbūt šeima persikėlė į naują vietą; galbūt vaikas yra migdomas/ maitinamas/ su juo žaidžiama ne tuo laiku, kaip įprasta? Visi šie pokyčiai gali lemti aibę blogų įpročių, kuriais malšinamas stresas - tiek ir nagučių kramtymas, tiek ir nosies krapštymas, plaukų pešiojimas ir t.t.
Jeigu manote, kad blogą įprotį sukelia stresas, tai reikėtų su vaiku pasikalbėti, paaiškinti jam, kad jaudintis nėra dėl ko, dar kartelį supažindinti su pasikeitimais, leisti išklausinėti jam rūpimų klausimų.

Verta stebėti vaiką ir suprasti, kada nagučiai kramtomi - galbūt vaikas užsimiršta žiūrėdamas televizorių, maigydamas planšetinį kompiuterį, žaisdamas. Jeigu pastebite, kad nagų kramtymas susijęs su kažkokia situacija ar veikla, tai jos metu papildomai sudrausminkite vaiką, priminkite, kad to nedarytų.

Kaip vaiką atpratinti nuo nagų kramtymo?

Sudrausminkite. Jeigu mažylis jau vyresnis ir supranta sudrausminimus, tai pasakykite, kad to nedarytų, paaiškinkite, kad taip elgtis negalima, kad nagučiai bus negražūs, kad gali skaudėti. Svarbu vaiko nebarti, nes jis susigės, o tai kels dar didesnį stresą, kurį vaikas ims malšinti grauždamas nagus slapta.
Jeigu vaikelis dar per mažas, kad suvoktų jūsų sudrausminimą, tai pastebėję jį kramtant nagučius tiesiog švelniai ištraukite pirštukus iš burnytės ar patapšnokite per delniuką, kad išsitrauktų pats.

Duokite žaislą. Kartais vaikui tiesiog, liaudiškai kalbant, nėra kur rankų dėti. Jums lengva koncentruoti dėmesį ir ramiai žiūrėti televizorių ar skaityti, tačiau vaikas blaškosi, ieško papildomos veiklos, jis dar neišmoko savo energijos nukreipti tik į vieną veiklą. Nagų kramtymą galima sustabdyti davus vaikui kamuoliuką, žaislą, minkštą plaukų gumelę - nebus laiko kištis rankų į burnytę.

Manikiūras. Jeigu auginate mergaitę, tai galite jai pasiūlyti nagus nusilakuoti jos mėgiama spalva - šiais laikais tikrai galima nusipirkti kokybiškos, vaikams pritaikytos kosmetikos. Jeigu norite, tai galima išsisukti ir nagus paspalvinus dirbtiniais ar natūraliais maistiniais dažais.

Lipdukai. Nagus galima apklijuoti gražiais lipdukais, kurie patinka pačiam vaikui. Laiko, kol lipdukai laikysis gali visiškai pakakti, kad vaikas ir pasidžiaugtų, ir atprastų kramtyti nagus.

Ekstra priemonė: neskanu. Paaugusiam vaikui galima nagus nulakuoti bespalviu, karčiu nagų laku, padedančiu atprasti nuo nagų kramtymo. Vieną kartą pakramčius šitaip nulakuotus nagus noras tą daryti dar kartą tikrai dings, tačiau prieš naudojant šią priemonę būtina tartis su vaiku, išsiaiškinti ar jis pats sutinka ir to nori, ar supranta, kad vėl kramtant bus labai neskanu, kad grauš burnytę.
Šios priemonės jokiu būdu negalima naudoti, jeigu vaikelis dar mažas, jeigu jis dar negeba suvokti priežasties ir pasekmės. Šiuose lakuose esančios medžiagos gali stipriai nudeginti mažo vaiko burnos gleivinę.

Ar verta kovoti su nagų kramtymu?

Nagų kramtymas yra bjaurus įprotis, tai labiau kultūros ir estetikos klausimas, tad didelės bėdos, jog vaikas ėmė kramtyti nagus dažniausiai nėra - neretai, tai tiesiog nesugebėjimas susikoncentruoti ir susivaldyti, o tai praeina vaikui augant, sąmoningėjant.

Kita vertus, privalote įsikišti ir spręsti problemą, jeigu vaikas nagus nukramto iki kraujo, tokios žaizdelės gali tapti rimtos infekcijos židiniu ir sukelti ženkliai didesnių problemų.

Jeigu nagų kramtymą lydi ir kiti bjaurūs įpročiai (ypač tokie, kurie pačiam vaikui kelia skausmą, pavyzdžiui, plaukų rovimas, žaizdelių, spuogelių išdraskymas), svyruojanti nuotaika, isterijos priepuoliai, tai reikia susimąstyti - akivaizdu, kad vaikas patiria stresą, nesusitvarko su savo emocijomis, tad tėvams būtina jam padėti. Reikia išsiaiškinti streso, baimių, liūdesio priežastis ir jas šalinti.

Susiję straipsniai

Mergaičių lytinių lūpų suaugimas (sinechijos)

Mažųjų lytinių lūpų suaugimas (dar vadinamas sinechijomis) – patologija, kai lytinės lūpos sujungtos plona plėvele.

Kūdikio ir vaiko maudymas: kaip paversti jį malonia patirtimi?

Vieni kūdikiai ir vaikai mėgsta vandenį, kiti – ne. Bet net ir pastarųjų maudymosi patirtį galima paversti malonia. Vaiko maudynės gali būti smagios!

Kaip išmokyti vaiką išsipūsti nosį?

Nesvarbu, ar jūsų vaikas peršalo, serga gripu, ar tiesiog yra alergiškas: išmokę patį išsipūsti nosį, padėsite jam kaskart pasijusti geriau.