Kūdikis viską kiša į burną (17)
Jūsų kūdikis kiša viską į burną? Tai yra visiškai normalu, o priežastys priklauso nuo kūdikio amžiaus ir raidos tarpsnio.
Kodėl kūdikis viską kiša į burną?
Kūdikis pasaulį pažįsta per burną
3-4 mėnesių kūdikiai jau sugeba pakankamai tiksliai koordinuoti judesius ranka-burna, t.y. jie gali sučiupti įvairius daiktus rankytėmis ir geba juos „įtaikyti“ į burnytę. Ilgainiui šis įgūdis stiprėja ir piką pasiekia sulaukus 5-6 mėnesių amžiaus.
Specialistų teigimu, kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus labai didelę dalį informacijos apie juos supantį pasaulį gauna būtent per burną (suaugusiems daugiausiai informacijos suteikia rega). Čiulpdami, kramtydami, laižydami kūdikiai ne tik junta skonį, bet ir susipažįsta su įvairių daiktų tekstūra, temperatūra, svoriu ir pan.
Kramtymas, čiulpimas padeda nusiraminti
Atliekant tyrimus pastebėta, kad vos 10-12 savaičių vaisius esantis gimdoje ima čiulpti savo pirštukus ir delniukus. Manoma, kad tokiu būdu vaisius mokosi žįsti ir padeda pagrindą vėliau labai svarbiai ranka-burna koordinacijai.
Gimusiems kūdikiams pirštukų ir delniukų, mamos krūties, čiulptuko ar kitų daiktų, pavyzdžiui, merliuko, žaisliuko, kramtuko čiulpimas, kramtymas, gromuliavimas ar tiesiog laikymas burnoje padeda nusiraminti, lengviau užmigti.
Kūdikiui ima kaltis dantukai
Paprastai pirmieji pieniniai dantukai vaikams išdygsta apie 5-7 gyvenimo mėnesį, tačiau visiškai normalu, jeigu jie pasirodo vėliau - sulig pirmuoju gimtadieniu.
Pradėjus kaltis dantukams vaikas junta diskomfortą, jam niežti ir skauda patinusias dantenas, tad mažylis stengiasi jas pasikasyti viską kišdamasis į burną.
Kūdikis ruošiasi primaitinimui
Gebėjimas koordinuoti judesius ranka-burna, kramtyti ir čiulpti, išstumti objektus iš burnos liežuviu, o vėliau ir nukreipti maistą gilyn į gerklę yra svarbūs įgūdžiai būtini kūdikiui pradėjus valgyti kietą maistą.
Plačiau skaitykite:
Kūdikis lavina kalbos padargus
Garsų tarimui svarbios ne tik gerklos su balso stygomis, bet ir kiti kalbos padargai: viršutinė ir apatinė lūpa; dantys; liežuvis; gomurys; nosies, burnos ir ryklės ertmės; gerklė, bronchai; plaučiai.
Įvairių daiktų kišimas į burną yra būdas stimuliuoti kalbos padargus, juos lavinti bei padėti pagrindą tolimesnei kalbos raidai.
Kūdikis „treniruoja“ imuninę sistemą
Mokslininkų teigimu, viena iš priežasčių, kodėl kūdikis viską kišasi į burną gali būti evoliucijos nulemtas būdas supažindinti imuninę sistemą su įvairiais ligų sukėlėjais ir tokiu būdu ją „treniruoti“.
Nuo į burną kišamų daiktų į kūdikio organizmą nuolat patenka nedidelis kiekis įvairių patogenų, o imuninė sistema mokosi juos efektyviai atpažinti, neutralizuoti ir greitai užkirsti kelią ligai.
Plačiau skaitykite:
Ką daryti, jei kūdikis viską kiša į burną?
- Leiskite kūdikiui tyrinėti pasaulį burna. Parūpinkite kūdikiui kuo įvairesnių kramtukų, barškučių ir kitų žaisliukų, kurie leis mažyliui susipažinti su skirtingomis faktūromis, kietumu ar minkštumu, šiugždėjimu, šnarėjimu, vėsa ar šiluma ir pan.
- Palaikykite švarą. Vaikas neturėtų augti visiškai sterilioje aplinkoje, tačiau svarbu periodiškai išplauti ir išvalyti visus į burną kišamus žaisliukus, kramtukus, čiulptukus.
- Įvertinkite springimo riziką. Kūdikis gali paspringti smulkiais daiktais, pagal amžių netinkamais ar aplūžusiais žaislais, slidžiais ir apvaliais maisto produktais (pavyzdžiui, vynuogėmis, vyšniniais pomidorais, saldainiais).
- Įvertinkite apsinuodijimo riziką. Smalsūs ir viską į burną kišantys kūdikiai gali apsinuodyti vaistais, buitinės chemijos priemonėmis.
labas,mano dukra nieko neime i burna net keista budavo kai kieme vaikai koki.akmenuka ar zolyte kisa,ji net su centais zaist galedavo nes zinojau kad i burna nedes(sededavau salia)taip ir isaugo nieko nekisdama:)o maisto produktus nuo 12 men pradejo det i burna pik nik ar koki kokuruza,uztat sunus viska kisa ir kisa ir akmenuku kieme paragaut bando nu zodziu....:Dvaikai labai skirtingi......