Vaikų lytinis švietimas: kas, kada ir kaip? (1)

Tėvų darželio laidos vedėjai Žygis ir Dovilė Stakėnai „Tėvų darželio“ laidos stop kadras

Devynioliktoje „Tėvų darželio“ laidoje su keturių vaikų mama Ginte Žilinskiene ir ekspertais ginekologe Raminta Baušyte bei urologu Robertu Adomaičiu kalbėjomės apie tai, apie ką daugeliui tėvų kalbėti nejauku - apie vaikų lytinį švietimą.

Kodėl vaikų lytinis švietimas yra svarbus?

Žmogus yra lytinė būtybė, o lytiškumas ir lytinė tapatybė pradeda formuotis vaikui gimus, tad vaiko susidomėjimas savo kūnu, jo funkcijomis ir tuo, kuo jis skiriasi nuo kitų žmonių yra visiškai natūralus.

Lytinio švietimo nereikėtų tapatinti su lytiniais santykiais. Lytinis švietimas, visų pirma, turėtų padėti augančiam vaikui pažinti savo kūną, suprasti jame vykstančius fizinius, o taip pat ir emocinius pokyčius, mokytis jį gerbti, saugoti bei juo rūpintis.

Kada turėtų prasidėti vaikų lytinis švietimas?

Lytinis švietimas turėtų prasidėti tuomet, kai vaikui kyla pirmieji su lytimi ir lytiškumu susiję klausimai, o tai įvyksta dar ikimokykliniame amžiuje.

Reikia, kad klausimus užduodantys vaikai gautų jų amžiui tinkamus atsakymus, tačiau perteklinė informacija tikrai nėra reikalinga. Ikimokyklinio amžiaus vaikams svarbiausia žinoti visų kūno dalių (tad lytinių organų taip pat) pavadinimus ir suprasti jiems aktualias funkcijas (pvz., keturmečiui varpa tikrai nėra susijusi su seksu. Jam tai yra berniukų kūno ypatybė, kuria jis skiriasi nuo mergaičių ir vieta pro kurią jis šlapinasi).

Mažus vaikus taip pat būtina mokyti saugoti savo kūną, suprasti privatumo, padorumo, asmeninių ribų sąvokas.

Daugiau apie tai skaitykite:

Ką turi žinoti bręstančios mergaitės ir berniukai?

Tiek mergaitės, tiek berniukai turėtų žinoti, kad prieš prasidedant brendimui ir jam jau prasidėjus jų kūne (o taip pat ir mintyse, emociniame lygmenyje) įvyks labai daug pokyčių ir tai yra normalu!

Mergaičių lytinis brendimas dažniausiai prasideda 10-11-aisiais gyvenimo metais. Mergaičių lytinis brendimas pasireiškia kūno formų pokyčiais (apvalėja klubai, krūtys, mergaitė ima greitai augti), vėliau pradeda augti gaktos, netrukus ir pažastų plaukai. Dėl hormonų poveikio veidą gali išberti spuogeliais. Sulaukus vidutiniškai 12-13-os metų prasideda mėnesinės.

Dažniausiai pas ginekologą profilaktiškai pirmą kartą rekomenduojama apsilankyti sulaukus 16 metų, tačiau kai kurie gydytojai siūlo pirmąjį vizitą planuoti pasibaigus pirmosioms mėnesinėms.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja akušerė - ginekologė, Mergaičių ir moterų asociacijos prezidentė Raminta Baušytė laidoje papasakojo, kaip paruošti mergaitę apsilankymui pas ginekologą:

Mergaitėms svarbią informaciją apie mėnesines skaitykite:

Berniukų lytinis brendimas dažniausiai prasideda truputėlį vėliau, nei mergaičių - 11-12-aisiais gyvenimo metais. Bręstančių berniukų kūnas keičiasi - platėja pečiai, jie sparčiai auga, ryškėja raumenys, padidėja varpa su kapšeliu, prakaitavimas tampa intensyvesnis. Berniukui ir toliau bręstant lytinių organų srityje ir pažastyse ima augti plaukai, mutuoja balsas. Vidutiniškai 14-16 metų berniukams būdingas naktinis sėklos išsiliejimas (poliucija).

Berniukams pradėjus bręsti lytinių santykius klausimas tampa labai svarbus. Apie tai laidoje kalbėjo seksualinės medicinos draugijos prezidentas, urologas, seksualinės medicinos gydytojas Robertas Adomaitis:

Susiję straipsniai

„Mažylių klubas“ – visiems atsakingai taupantiems tėvams (video)

„Mažylių klubas“ – taupančios šeimos lojalumo programa, specialiai sukurta, kad tėvystė ir vaikystė būtų lengvesnė.

Kaip pradėti medituoti? (video)

Net ir neilga kasdienė meditacija padeda pailsėti ir nurimti, todėl ją tikrai verta išbandyti mažus vaikus auginantiems tėvams.

Kaip teisingai naudoti apsaugines kaukes? (video)

Šias taisykles paruošėme, remdamiesi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informacija.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    Domikamo prieš 3 m.

    Sveiki, gal kas žino ir gali pakomentuoti kokie pakitimai vyks mokyklose apie lytiškumą?