Ar kūdikiui dienos miegas yra būtinas? (13)

dienos miegas kūdikiui

Kodėl vaikui reikia dienos miego? Pirmaisiais gyvenimo metais vaikas labai sparčiai auga, jo dienos pilnos įspūdžių, smegenys dirba itin intensyviai, todėl vaikui reikia gerai pailsėti. Įrodyta, kad gerai pailsintis vaikas geriau įsisavina naujas žinias ir įgūdžius.

Egzistuoja klaidingas mitas, kad dienos miego nemiegantis vaikas geriau miega naktį. Tačiau tiesa yra ta, kad nepamiegojęs dieną, vaikas pervargsta, ir vakare nusiraminti ir užmigti jam sekasi dar sunkiau (gal ir tau yra taip buvę, kad esi taip nusikalusi, kad užmigti nebegali). Jei tau atrodo, kad vaikui vakare sunkiai sekasi užmigti, greičiausiai dėl to kaltas ne dienos miegas, o ne visai tinkamas jo metas ar trukmė. Tokiu atveju pakoreguokite dienotvarkę vienu iš šių būdų:

 • Patrumpinkite pietų miego trukmę. Žadinkite vaiką iš pietų miego nelaukdami kol jis nubus pats. Tačiau darykite tai švelniai – pakalbinkite jį dar gulintį lovytėje, paglostykite jį, pasimankštinkite: taip jis po truputi išsijudins ir nepatirs pabudimo streso. Staiga išbudintas vaikas dažnai suirzta ir pradeda verkti.

 • Guldykite pietų miego 15-20 minučių anksčiau. Kad tai pavyktų sklandžiai, gali tekti vaiką kelti ryte šiek tiek anksčiau, nei darydavote iki šiol, ypač jei jis vis dar miega du kartus per dieną.

Kaip teisingai migdyti dieną?

Patogiausia, jei dienos miego eisite praėjus valandėlei nuo maitinimo. Jei vaikas per dieną turi du pogulius, pirmais turėtų būti po priešpiečių, antrasis – po pietų. Nors yra nuomonių, kad dienos miegui geriau guldyti į kitą lovą nei nakties metu, tačiau dauguma specialistų mano, kad dienos miegas bus daug kokybiškesnis, jei vaikas miegos savo lovelėje.

Išjunkite televizorių, radiją, muziką, pati stenkitės suktis kuo tyliau, užtraukite naktines užuolaidas, nes dienos šviesa blaško miegą. Miegas taps saldesnis, jei prieš jį pasivaikščiosite ar pažaisite lauke. Taip pat padeda pasiruošimo miegui ritualas – jis gali būti panašus į vakarinį, tiesiog trumpesnis ir paprastesnis.

Kiek turi trukti dienos miegas?

Apskritai kalbant, svarbu ne tai, kiek vaikas miega dieną, o kiek iš viso valandų vaikas išmiega per parą. Yra ir dviejų metų vaikų, kurie kuo puikiausiai išsiverčia be dienos miego, kitiems, net ir sulaukusiems penkerių, jis išeina į naudą. Vaikams, kurie naktį miega ilgiau, reikia mažiau dienos miego ir atvirkščiai – trumpiau miegantys naktį, miego trūkumą kompensuoja dieną (daugiau apie tai – straipsnyje "Kiek miego reikia vaikui").

Optimali vieno dienos pogulio trukmė yra 90 minučių (1,5 valandos). Jei vaikas nepabunda pats, pažadinkite jį (švelniai, kad nesukeltumėte streso!). Ilgiau miegantis vaikas nubudęs gali būti irzlus, jaustis sutrikęs.

Skaitykite čia, ką daryti, jei vaikas atsisako miegoti dieną ir nuo kada vaikui galima nebemiegoti dienos miego.

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.

Naujausi komentarai

 1. Rasule
  Rasule prieš 9 m.

  Tai vadinasi toks jusu ritmas. Ir nieko keisti nereikia

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  Tai čia dar gerai :-D o pas mus ir naktiniam be 22h nenuvarysi :-D Tai žodžiu, jei noriu skirti laiko sau, tai naktinėju ir be miego sekančią dieną.

  O tokia miegaliuke buvo...

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  Bandysiu dar kavą mest gert. Arba sutapimas, arba kurį laiką tai gelbėjo. Nes maitinu, tai gauna dal dozę ir ji, nors ne kavą, o kavasiusę geriu

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  Kiekvienas vaikas skirtingas. Yra vaiku kurie nuo metu nebemiega, nes jiems to nereikia.
  Pvz maniskiai tai abu miegaliai, iki 4-5 metu miegojo abu po 3-4 valandas visada. Ir dabar sunus dar tiek miega. Dukra irgi pietu tebemiega nors jai jau 6 metai, tik kad trumpiau, tik 1-1,5 val. Darzelyje buna ir neuzmiega jau.
  Ner ko pergyventi, jei vaikas vakare normaliai elgiasi, nepervarges, nebliauna del kiekvieno s..

 5. assstulka
  assstulka prieš 9 m.

  musu didzioji nuo 1 ir 3 men pietu miego praktiskai nebemiegojo, labai retai kada eidavo uzmigdyt, ir darzely labai sunkiai uzmiega, o maziuke miegaliuke po du syk miegodavo ir dabar pamirega pietu kasdien

Skelbimai

1,50 €
116 | 5 - 6 m.
8,00 €
36 | 8 | S
8,00 €
110 | 4 - 5 m.