Ar naujagimis atpažįsta mamą?

Mama laiko ant rankų naujagimį Olga Dmitrieva | Shutterstock.com

Neįtikėtina, tačiau – taip, naujagimis jau gali atpažinti mamą. Tyrimai rodo, kad kūdikiai nuo pat gimimo skiria mamos balsą nuo kitų balsų, mamos kvapą nuo kitų kvapų ir geba labai greitai atskirti mamos veidą bei prisilietimus.

Kada kūdikis pradeda girdėti ir atpažinti mamos balsą?

Kūdikis girdėti pradeda dar negimęs, t.y. vaisiaus klausa pradeda funkcionuoti maždaug 18 nėštumo savaitę, kuomet vaikelis tesveria apie 200 g. 18 savaičių vaisiaus klausa yra labai silpna ir jis girdi tik mamos kūno skleidžiamus garsus, pavyzdžiui, jos širdies plakimą ar virškinimo sistemos darbą.

Maždaug 27 - 29 savaičių vaisius ima girdėti ir išorės garsus, visų pirma, mamos ir kitų artimųjų balsus, o taip pat ir muziką, aplinkos triukšmą. Kalbinamas jis net gali pradėti reaguoti ir atsakyti spurdesiu ar spyriais.

Tad kūdikis gimsta girdėdamas ir pažinodamas mamos balsą.

Plačiau skaitykite:

Kada kūdikis pradeda matyti ir atpažinti mamos veidą?

Nors naujagimiai mato labai neaiškiai, jie jau gali įžiūrėti veido kontūrus. Atstumas, kuriuo naujagimiai mato geriausiai, yra apie 30 cm – kaip tik tokiu atstumu yra jūsų veidas, kai laikote mažylį ant rankų.

Mokslininkų teigimu, nors naujagimiai nesugeba įžvelgti veido bruožo detalių, jie jau pirmosiomis gyvenimo savaitėmis geba atpažinti mamos (ir kitų jais dažniausiai besirūpinančių artimųjų) veidą: kūdikiai įsimena veido ovalo formą, veidą įrėminančius plaukus, mato akių kontūrus (ypač jei akys tamsesnės).

Plačiau skaitykite:

Kada kūdikis geba atskirti mamos kvapą?

Vaisiaus skonio ir uoslės receptoriai ima funkcionuoti dar nėštumo metu - vaisius geba pajusti motinos mitybos nulemtus amniotinio skysčio (vaisiaus vandenų, kuriuose plaukioja mažylis) pokyčius.

Tad gimus naujagimiui jis pasaulį ima pažinti ir uosdamas bei ragaudamas. Pastebėta, kad kūdikiai nurimsta uosdami mamos kvapą net jeigu mamos nėra šalia, pavyzdžiui, padavus mamos prie kūno glaustą merliuką. Į mamos kvapą itin reaguoja žindomi kūdikiai - išalkęs mažylis ima aktyviai sukinėtis ir uostydamas ieškoti krūties.

Kūdikiai reaguoja ir į mamos kūno kvapo pokyčius, pavyzdžiui, pernelyg intensyvus arba pasikeitęs kvepalų, prausimosi ar kitų higienos priemonių kvapas net gali išprovokuoti krūties streiką.

Kada kūdikis ima atskirti mamos prisilietimus?

Prisilietimai kūdikiui yra labai svarbūs nuo pirmųjų gyvenimo minučių, todėl rekomenduojama vos gimusį naujagimį guldyti ant apnuogintos motinos krūtinės.

Pastebima, kad vadinamasis oda prie odos kontaktas padeda naujagimiui nurimti, sumažina jo verksmą, skatina saugų prisirišimą, stabilizuoja kūdikio kūno temperatūrą, širdies ritmą, kvėpavimą ir deguonies kiekį kraujyje, padeda jam lengviau ir greičiau užmigti, giliau miegoti.

Plačiau skaitykite:

Naujagimis greitai išmoksta atskirti mamos ir kitų artimųjų prisilietimus, jų nori ir reikalauja verkimu - netruksite pastebėti, kad kartais verkia ir sotus, sausas bei visiškai sveikas naujagimis, kuris tiesiog tokiu būdu prašo mamos glėbio ir paglostymų.

Susiję straipsniai

Kada atsiranda kūdikių ašaros?

Gimusių kūdikių ašarų liaukos ir kanalėliai, kuriais ašaros išteka dar nėra iki galo susiformavę, todėl naujagimiai verkia be ašarų.

Pogimdyminė depresija: būtina apie tai kalbėti

Raminta prisipažįsta, kad ji pati savo kailiu patyrė pogimdyminę depresiją. „Mano atveju buvo garsiai įvardinta, kad yra pogimdyminė depresija.“

Apie kūdikio kakutį (su nuotraukomis)

Mažylio išmatų spalva, kvapas ir tekstūra yra kitokia, nei suaugusio žmogaus. Be to, tuštinimosi dažnis mažyliui augant kinta.