„Auksinė valanda“ po gimimo: kodėl ji tokia svarbi?

Gimdyvė su naujagimiu ant krūtinės Natalia Deriabina | Shutterstock.com

Anksčiau vos gimusius naujagimius paimdavo slaugės. Jos naujagimį apžiūrėdavo, prausdavo, rengdavo, sverdavo, imdavo kraują, vakcinuodavo ir atlikdavo kitas procedūras. Ir tik po kurio laiko naujagimis būdavo paduodamas mamoms ir tėčiams.

Tačiau medikų bendruomenė dabar tvirtai žino, kad yra kur kas geresnis būdas praleisti tas pirmąsias 60 gyvenimo minučių. Jos vadinamos „auksine valanda“. „Auksinė valanda“ yra prioritetinė, naujagimiui palankių gimdymo namų personalas dažniausiai tai žino, todėl tipinės procedūros atidedamos vėlesniam laikui. Tačiau kai kuriose gydymo įstaigose pirmenybė vis dar teikiama procedūroms, todėl mamos turi personalą informuoti, jog nori, kad iškart po gimdymo naujagimis būtų dedamas joms ant nuogos krūtinės.

Kas yra „auksinė valanda“?

„Auksinė valanda“ – laikas iškart po gimdymo, kai mama ir kūdikis būna prisiglaudę vienas prie kito (vadinamasis oda prie odos kontaktas) mažiausiai pirmąją naujagimio gyvenimo valandą.

Tiesa, toks kontaktas įmanomas tik tada, kai mama ir naujagimis jaučiasi gerai ir nekilo didesnių gimdymo komplikacijų.

Kuo ta valanda, kai naujagimis iškart po gimimo glaudžiamas prie mamos, naudinga?

Jei tik nėra jokių kliūčių, oda prie odos kontaktą rekomenduojama atlikti per tą „auksinę valandą“.

Pagrindinės jos naudos:

 • Tai padeda užmegzti mamos ir naujagimio ryšį;
 • Sumažėja abipusis stresas, nerimas;
 • Stimuliuojamas „meilės hormonu“ vadinamo oksitocino, o kartu – ir pieno išsiskyrimas. Kai naujagimiai iškart po gimimo paguldomi ant mamos krūtinės ir taip paliekami gulėti apie 1–2 val., daugelis jų sugeba savarankiškai susirasti krūtį ir pradėti žįsti be jokios pagalbos. Greitai po gimdymo žįsti pradėję kūdikiai greičiau atgauna pirminį svorį, sumažėja ir kitų sveikatos problemų tikimybė;
 • Sureguliuojama naujagimio kūno temperatūra;
 • Stabilizuojamas cukraus kiekis naujagimio kraujyje;
 • Naujagimiai mažiau verkia, būna mažiau sudirgę, geriau miega, auga, jiems pavyksta sklandžiau žįsti.

Kaip įprastai kūdikiai elgiasi per tą „auksinę valandą“?

Ištirta, kad naujagimiai, būdami prie mamos, praeina net 9 skirtingas fazes:

 1. Gimimo verksmas;
 2. Atsipalaidavimas;
 3. Pabudimas;
 4. Veikla;
 5. Poilsis;
 6. Šliaužimas;
 7. Susipažinimas;
 8. Žindymas;
 9. Miegas.

Kitaip tariant, naujagimis, būdamas greta mamos krūtinės, bus ir aktyvus, ir ilsėsis, judės link krūties, mokysis žįsti, o po to gali ir saldžiai užmigti. Daugelis sveikų ir išnešiotų naujagimių tai atlikti gali be jokios pagalbos. Idealu, jei naujagimis bent jau pabandytų žįsti per pirmąją valandą po gimimo.

Kaip pasiruošti „auksinei valandai“?

Gimdyvės paprastai nori įsigyti viską, ko prireiks gimdymui nuo A iki Z. Tačiau nemažai reikiamų daiktų gausite ligoninėje. Neatsisakykite specialių gimdymo marškinių, kurie patogiai atrišami ar atsegami per krūtinę, kad greitai galėtumėte apnuoginti krūtinę. Be to, šie marškiniai susiteps, tad praėjus „auksinei valandai“ galėsite nueiti į dušą ir persirengti savais švariais drabužiais.

Prieš „auksinę valandą“ patariama patogiai įsitaisyti, pasiimti daugiau pagalvių, kad būtų patogu ir mamai, ir naujagimiui.

Kas nutiks, jei mama ir naujagimis po gimdymo bus atskirti?

Idealiu atveju naujagimis ant mamos krūtinės dedamas iškart, vos išvydęs šį pasaulį, ir ant jos išbūna bent valandą ir ilgiau.

Deja, tai ne visada įmanoma. Jei gimdyvei prasidėjo priešlaikinis gimdymas, buvo atliekama cezario pjūvio operacija, sutriko naujagimio kvėpavimas ar širdies ritmas, vaisiaus vandenyse buvo aptikta mekonijaus ar gimdymas komplikavosi, naujagimį įdėmiai apžiūrai gali paimti medikai, tad „auksinę valandą“ teks nukelti vėlesniam laikui. Jei taip atsitiktų, ligoninės personalas turi gerai sudėlioti prioritetus ir pasistengti, kad „auksinė valanda“ prasidėtų kuo greičiau. Pavyzdžiui, naujagimiai dažnai dedami mamai ant krūtinės, kol gydytojai siuva žaizdas po cezario pjūvio ar epiziotomijos arba atlieka kitas procedūras mamai.

Jeigu norite žindyti, tačiau iškart po gimimo negalite būti su naujagimiu, rekomenduojama pamasažuoti, stimuliuoti krūtis ir priešpienį nusitraukti rankomis į taurelę - tai padės „užkurti“ pieno gamybą, o pirmieji priešpienio lašeliai yra itin naudingi naujagimiui.

Jeigu pirmomis valandomis negalite būti su naujagimiu, nenusiminkite ir nurimkite - „auksinė valanda“ yra labai svarbi, tačiau tolimesnis kasdienis ryšio kūrimas ir jautrus kūdikio poreikių atliepimas yra dar svarbesnis.

Susiję straipsniai

Vertikalusis gimdymas

Tradicija gimdyti gulint atsirado tik XVIII a. Iki tol gimdančios moterys rinkosi vertikalias arba neutralias kūno padėtis.

„Delsti negalima gimdyti“: kur dėti kablelį?

Žilvinas, dirbantis „TV pagalboje“, sako prisižiūrintis visko. Ypač skaudina matyti tėvus, kuriems nerūpi nei buitis, nei vaikų išsilavinimas.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!