„Helicobacter pylori“ – klastingoji žarnyno bakterija

Susipažinkite su forumo tema – čia.
Helicobacter pylori – tai žarnyno bakterijų rūšis. Į organizmą patekusios bakterijos išplinta virškinimo trakte. Jos po truputį ardo skrandžio gleivinę, todėl gilesni skrandžio sienelės sluoksniai tampa nebeatsparūs rūgščių poveikiui, tad prasideda skrandžio erozija, formuojasi opos.
Manoma, kad būtent ši bakterija sukelia skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimą ir gali būti vienas iš kertinių skrandžio vėžio rizikos veiksnių suaugusiesiems.
Helicobacter pylori nešiotojai – iki 2/3 žmonių
Teigiama, kad net iki 2/3 žmonių gali būti Helicobacter pylori infekcijos nešiotojai, tačiau patys opalige nesirgti. Be to, infekcijos simptomai pasireiškia ne iš karto, o tik po kurio laiko (net ir po metų ar kelerių). Bene daugiausia infekcijos atvejų pasitaiko besivystančiose šalyse.
Simptomai, įspėjantys apie Helicobacter pylori infekciją:
- deginimo jausmas, maudimas viršutinėje pilvo dalyje, ypač kai skrandis tuščias;
- sunkumo jausmas pavalgius;
- pykinimas;
- dažnas raugėjimas;
- nemalonus burnos kvapas;
- pilvo skausmai, kylantys dėl bakterijos sukeltų skrandžio opų;
- apetito praradimas;
- vėmimas (kartais – ir su kraujo priemaišomis);
- juodos spalvos išmatos;
- svorio kritimas nesant kitų priežasčių;
- anemija (ją išduoda nuovargis, išblyškusi oda, galvos svaigimas ir kt.).
Dažniausiai vaikams pasitaikantys simptomai:
- pilvo skausmas;
- pykinimas;
- vėmimas.
Helicobacter pylori infekcijos priežastys ir rizikos veiksniai
Nėra visiškai aišku, kaip Helicobacter pylori bakterija plinta, tačiau, manoma, ji perduodama su seilėmis, kitais kūno skysčiais, per maistą, vandenį.
Rizikos veiksniai:
- mažas vienam asmeniui tenkantis plotas (t. y. kai didelė šeima gyvena mažame būste);
- antisanitarinės gyvenimo sąlygos, nešvara;
- kokybiško geriamojo vandens stygius, netinkamai paruošto maisto vartojimas;
- gyvenimas su infekuotais žmonėmis. Pavyzdžiui, jei vienas iš tėvų turi šią bakteriją, infekcija lengvai perduodama vaikams, ir atvirkščiai.
Helicobacter pylori diagnozavimas
- kraujo antikūnų tyrimas (patikimumas – 60–90 proc.);
- išmatų antigeno tyrimas (patikimumas – 50 proc.);
- endoskopinis tyrimas: imamos skrandžio gleivinės arba daugybinės biopsijos. Vaikams endoskopija su biopsijomis – tinkamiausias infekcijos diagnozavimo metodas. Pakartotiniam tyrimui po gydymo tinkami ir kitos diagnozavimo metodikos;
- kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tyrimas.
Helicobacter pylori bakterija vaikams
Dažniausiai infekcija pasireiškia dar vaikystėje. Įprastai ja užsikrečiama per 5 pirmuosius gyvenimo metus.
Pastaraisiais metais atlikta nemažai klinikinių tyrimų. Viename jų nustatyta, kad Helicobacter pylori bakterija teigiamai veikė mažų peliukų imunitetą. Tad, tikėtina, ši bakterija užgrūdina ir vaikų imuninę sistemą, o paskui didelės įtakos ir žalos organizmui gali ir nesukelti.
Tikėtina, kad tiek vaikai, tiek suaugusieji, kurių organizme aptikta Helicobacter pylori, rečiau serga alerginėmis ir imuninės sistemos ligomis.
Labai dažnai bakterija vaikų organizme randama atsitiktinai, atlikus kitus tyrimus. Nemažai medikų, ypač jei vaikas nejunta jokių infekcijos simptomų ir neturi nusiskundimų, rekomenduoja Helicobacter pylori bakterijos nenaikinti.
Helicobacter pylori sukeltos infekcijos gydymas
Helicobacter pylori bakterija buvo atrasta 1982 m. Iki šiol mokslininkai ir medikai nesutaria, kaip kovoti su šia infekcija: vieni laikosi nuomonės, kad nieko daryti nereikia, kiti – kad gydymas yra būtinas. Tačiau sutariama, kad tai patogeninė bakterija, galinti sukelti rimtų neigiamų padarinių sveikatai.
Galime rasti informacijos, kad Helicobacter pylori bakterijos išgydyti neįmanoma, tačiau toks įsitikinimas – klaidingas, nes skyrus tinkamą gydymą daugeliu atvejų infekcijos atsikratoma visam laikui, o tikimybė užsikrėsti pakartotinai – minimali.
Helicobacter pylori bakterija gydoma antibiotikais ir skrandžio rūgštingumą mažinančiais vaistais. Tačiau jei anksčiau esate vartoję antibiotikų, tikėtina, kad gydymas bus neefektyvus: gali būti išsivystęs atsparumas ir antibiotikai Helicobacter pylori bakterijos neįveiks.
Išimtis: gana retai išsivysto bakterijos atsparumas amoksicilinui.
Įprastai gydymas trunka 14 d.
Helicobacter pylori infekcijos komplikacijos
Suaugusiems asmenims galimos šios Helicobacter pylori komplikacijos:
- Sutrikęs maisto judėjimas virškinimo traktu.
- Skrandžio opaligė (opos). Dažniausiai išsivysto skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos. Opų išsivystymo dažnis – 1:10 atvejų.
- Skrandžio gleivinės uždegimas (gastritas).
- Skrandžio vėžys. Tai, jog Helicobacter pylori infekcija – vienas iš riziką susirgti skrandžio vėžiu didinančių veiksnių, įrodė ir Pasaulio sveikatos organizacija. Tiesa, piktybiniai susirgimai išsivysto labai retai.
Helicobacter pylori prevencija
Pagrindinė prevencinė priemonė siekiant save ir savo vaikus apsaugoti nuo Helicobacter pylori infekcijos – tinkama higiena.
Po naudojimosi tualetu, grįžus iš lauko, prieš ruošiant maistą ar valgant ir kt. visuomet būtina kruopščiai nusiplauti rankas su muilu.
Reikia vengti užteršto ar netinkamai paruošto (ne visiškai išvirto ar iškepto) maisto, nešvaraus vandens.