Intrauterininė inseminacija (angl. intrauterine insemination, IUI) (2226)

Kiaušialąstės ir spermatozoido figūrėlės delnuose carroti | Shutterstock.com

Intrauterininė inseminacija (angl. intrauterine insemination, IUI) - pagalbinio apvaisinimo procedūra, kurios metu specialiai paruošta vyro sperma yra sušvirkščiama tiesiai į gimdą.

Kas yra intrauterininė inseminacija?

Intrauterininė inseminacija dar yra vadinama dirbtine inseminacija ir tai vienas iš seniausių bei plačiausiai taikomų pagalbinio apvaisinimo metodų.

IUI, palyginus su apvaisinimu mėgintuvėlyje (angl. in vitro fertilization, IVF), yra paprastesnė, greitesnė, neskausminga, todėl labai dažnai ji (drauge su kiaušidžių stimuliacija) yra pirmoji procedūra, kuri rekomenduojama su nevaisingumu susiduriančioms poroms.

Kada atliekama intrauterininė inseminacija?

IUI procedūra gali būti atliekama, jeigu nepavyksta pastoti dėl šių problemų:

 • Neaiškios kilmės nevaisingumas (t.y. kuomet nepavyksta nustatyti tikslių nevaisingumo priežasčių);
 • Endometriozė;
 • Gimdos kaklelio pakitimai, patologijos (pvz., susiaurėjimas);
 • Imuninis nevaisingumas dėl gimdos gleivių pokyčių, neigiamai veikiančių vyro spermos kokybę;
 • Alergija spermai - spermai patekus ant moters odos ir gleivinių jos paburksta, parausta, peršti. Problemą išsprendžia prezervatyvų naudojimas, tačiau suprantama, kad tuomet nepavyksta pastoti. Tokia alergija yra labai reta;
 • Vyro spermos kokybės sumažėjimas;
 • Donorinės spermos naudojimas ir kt.

Kaip atliekama intrauterininė inseminacija? Kaip vyksta IUI?

Pasiruošimas IUI procedūrai

 • Kiaušidžių stimuliacija. IUI gali būti atliekama natūraliame moters cikle, t.y. be kiaušidžių stimuliacijos, tačiau statistika rodo, kad procedūra yra sėkmingesnė, jeigu kiaušidžių stimuliacija yra taikoma. Stimuliacijai yra naudojami vaistai, kurie parenkami, atsižvelgus į konkrečią situaciją. Įprastai vaistų kiekis yra gerokai mažesnis, nei apvaisinimo mėgintuvėlyje (angl. in vitro fertilization, IVF) atveju.
 • Folikulų augimo stebėjimas. Folikulų augimas yra vertinamas atliekant echoskopiją.
 • Ovuliacijos nustatymas. Folikulams subrendus yra suleidžiama HCG injekcija. Ovuliacija tuomet įvyksta po 24-36 val., tad tokiu metu suplanuojama IUI procedūra.
 • Vyro spermos surinkimas ir paruošimas. Procedūros dieną vyras pateikia savo spermą (arba yra ruošiama donoro sperma), kuri specialiai paruošiama. Spermos paruošimo procedūros esmė yra atrinkti tik geriausios kokybės spermatozoidus, todėl negyvybingi, nejudrūs, pažeisti, pakitę, nesubrendę spermatozoidai, o taip pat ir kitos, pašalinės ląstelės, bakterijos ir pan. yra pašalinamos.

IUI procedūros eiga

medicalstocks | Shutterstock.com

Procedūros metu moteris atsigula ir per jos gimdos kaklelį, tiesiai į gimdą, naudojant specialų, ploną, lankstų kateterį yra sušvirkščiama paruošta sperma.

Pojūčiai procedūros metu moteriai primena PAP testą, atliekamą vykdant gimdos kaklelio vėžio prevencijos programą, t.y. procedūra greita, neskausminga, po jos nereikia jokios priežiūros.

Po IUI procedūros

Po procedūros moters paprašoma truputį ramiai pagulėti ant nugaros, o tuomet galima apsirengti ir tęsti savo kasdienę veiklą.

Po procedūros moteris neturėtų jausti skausmo ar kitų nemalonių pojūčių. Retkarčiais jaučiami nedideli spazmai (panašūs į labai silpną mėnesinių skausmą), 1-2 dienas galimas nedidelis tepliojimas, tačiau jis nėra pavojingas.

Po procedūros gali būti paskirta vartoti vaistus, dažniausiai - progesteroną arba progestinų grupės preparatus.

Kokios yra intrauterininės inseminacijos rizikos?

IUI yra laikoma labai saugia procedūra ir įvairūs šalutiniai poveikiai pasitaiko retai. Pagrindinė rizika yra įvairios infekcijos, tačiau ji nedidelė.

Jeigu IUI yra derinama su kiaušidžių stimuliacija (tai įprasta praktika), padidėja daugiavaisio nėštumo tikimybė, o daugiavaisis nėštumas yra sudėtingesnis, rizikingesnis.

Kiek kainuoja intrauterininė inseminacija?

IUI procedūra kainuoja apie 200 eurų, tačiau pagalbinis apvaisinimas yra kompensuojamas, jeigu su nevaisingumu susidurianti pora atitinka Pagalbinio apvaisinimo paslaugų teikimo ir jų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis tvarkos apraše nurodytas sąlygas.

Vyras ir moteris turi būti apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, pora turi būti susituokusi arba sudariusi partnerystės sutartį, moteris turi būti ne vyresnė kaip 42 metų amžiaus ir partneriams turi būti nustatytas nevaisingumas.

Koks yra intrauterininės inseminacijos efektyvumas, t.y. kokia tikimybė pastoti po IUI?

Skirtingais duomenimis, IUI procedūros vidutinis sėkmingumas yra apie 10-15 proc., tačiau tai priklauso nuo daugelio faktorių.

Pavyzdžiui, to ar procedūra atliekama natūraliame moters cikle, t.y. be kiaušidžių stimuliacijos (tuomet efektyvumas gerokai mažesnis) ar kiaušidės stimuliuojamos, moters ir vyro nevaisingumo priežasčių, jų amžiaus ir kt.

Kada bus aišku, ar pavyko pastoti po intrauterininės inseminacijos?

Praėjus 14 dienų po IUI procedūros reikėtų atlikti kraujo tyrimą, kuris patvirtins (arba paneigs) nėštumą.

Žinoma, galima atlikti ir nėštumo testą, tačiau kraujo tyrimas yra patikimesnis.

Ką daryti, jeigu nepavyko pastoti po intrauterininės inseminacijos?

Retai porai pavyksta pastoti po pirmosios IUI procedūros, tad pradėjus gydymą reikėtų nusiteikti, kad gali tekti atlikti kelias procedūras arba išbandyti kitus gydymo būdus.

Jeigu nepavyksta pastoti po 4-6 IUI procedūrų, įprastai kitas žingsnis yra apvaisinimas mėgintuvėlyje (angl. in vitro fertilization, IVF).

Susiję straipsniai

Kiaušintakių nepratekamumas ir kiaušintakių pratekamumo tyrimas

Jei moteris ilgesnį laiką nepastoja, jai greta kitų tyrimų rekomenduojama atlikti ir kiaušintakių pratekamumo tyrimą.

NaProTechnologija – natūrali prokreacinė technologija

NaProTechnologija arba natūrali prokreacinė technologija gali padėti pastoti su vaisingumo problemomis susiduriančioms poroms.

Amžiaus įtaka vyrų vaisingumui

Manoma, kad vyrų vaisingumo kreivė intensyviau leistis žemyn pradeda sulaukus 40+ metų.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Julyte90 prieš 3 d.

  Folgute parašė:
  O ar jums liepė atlikti vyrui mioxsys(oksidacinės pažaidos tyrimą)?

  taip,ta tyrimą darė ir buvo geras

 2. Dolija
  Dolija prieš 23 val.

  Meshka parašė:
  Bet siek tiek keista, kad su prasta kokybe, neaisku ar pagerejus, jums daro stimuliacija IUI paprastai daroma tik esant puikiai vyro turto buklei, ir is mote…

  Mums taikė IUI ir su prastesniu vyro turtu. Turėjom problemų su judrumu. Pas mane viskas buvo gerai. 😊 vyro meginys buvo paruoštas, pagerintas, pavyko iš pirmo karto 😊

 3. MineMi1
  MineMi1 prieš 13 val.

  Dolija parašė:
  Mums taikė IUI ir su prastesniu vyro turtu. Turėjom problemų su judrumu. Pas mane viskas buvo gerai. 😊 vyro meginys buvo paruoštas, pagerintas, pavyko iš pirmo kar…

  Sveiki , sveikinu ;) o problema buvo tik judrumas ?

 4. Dolija
  Dolija prieš 12 val.

  MineMi1 parašė:
  Sveiki , sveikinu ;) o problema buvo tik judrumas ?

  Taip, kiek tyrimų darėmės viskas kitkas buvo atmesta. Aišku nedarėm labai daug, man pratekamumas, hormonai, pas vyrą tik judrumas sumažėjęs.

 5. User has not uploaded an avatar
  Julyte90 prieš 6 val.

  Sveikos as jau 3diena po IUI🙈 tai pries darant procedura paziurejo dar echo ir dar nebuvo ivykusi ovuliacija(ovitrele buvau suleidus pries 36val.),vyro turta ivertino kaip gera,nes sake turi buti virs 10mln., o po to paruošimo buvo 12mln. Po proceduros dar man ten lapuose rode vyro "turto" analize,bet man jau ne tas galvoj buvo 😁