Intrauterininė inseminacija (angl. intrauterine insemination, IUI) (90)

Kiaušialąstės ir spermatozoido figūrėlės delnuose carroti | Shutterstock.com

Intrauterininė inseminacija (angl. intrauterine insemination, IUI) - pagalbinio apvaisinimo procedūra, kurios metu specialiai paruošta vyro sperma yra sušvirkščiama tiesiai į gimdą.

Kas yra intrauterininė inseminacija?

Intrauterininė inseminacija dar yra vadinama dirbtine inseminacija ir tai vienas iš seniausių bei plačiausiai taikomų pagalbinio apvaisinimo metodų.

IUI, palyginus su apvaisinimu mėgintuvėlyje (angl. in vitro fertilization, IVF), yra paprastesnė, greitesnė, neskausminga, todėl labai dažnai ji (drauge su kiaušidžių stimuliacija) yra pirmoji procedūra, kuri rekomenduojama su nevaisingumu susiduriančioms poroms.

Kada atliekama intrauterininė inseminacija?

IUI procedūra gali būti atliekama, jeigu nepavyksta pastoti dėl šių problemų:

 • Neaiškios kilmės nevaisingumas (t.y. kuomet nepavyksta nustatyti tikslių nevaisingumo priežasčių);
 • Endometriozė;
 • Gimdos kaklelio pakitimai, patologijos (pvz., susiaurėjimas);
 • Imuninis nevaisingumas dėl gimdos gleivių pokyčių, neigiamai veikiančių vyro spermos kokybę;
 • Alergija spermai - spermai patekus ant moters odos ir gleivinių jos paburksta, parausta, peršti. Problemą išsprendžia prezervatyvų naudojimas, tačiau suprantama, kad tuomet nepavyksta pastoti. Tokia alergija yra labai reta;
 • Vyro spermos kokybės sumažėjimas;
 • Donorinės spermos naudojimas ir kt.

Kaip atliekama intrauterininė inseminacija? Kaip vyksta IUI?

Pasiruošimas IUI procedūrai

 • Kiaušidžių stimuliacija. IUI gali būti atliekama natūraliame moters cikle, t.y. be kiaušidžių stimuliacijos, tačiau statistika rodo, kad procedūra yra sėkmingesnė, jeigu kiaušidžių stimuliacija yra taikoma. Stimuliacijai yra naudojami vaistai, kurie parenkami, atsižvelgus į konkrečią situaciją. Įprastai vaistų kiekis yra gerokai mažesnis, nei apvaisinimo mėgintuvėlyje (angl. in vitro fertilization, IVF) atveju.
 • Folikulų augimo stebėjimas. Folikulų augimas yra vertinamas atliekant echoskopiją.
 • Ovuliacijos nustatymas. Folikulams subrendus yra suleidžiama HCG injekcija. Ovuliacija tuomet įvyksta po 24-36 val., tad tokiu metu suplanuojama IUI procedūra.
 • Vyro spermos surinkimas ir paruošimas. Procedūros dieną vyras pateikia savo spermą (arba yra ruošiama donoro sperma), kuri specialiai paruošiama. Spermos paruošimo procedūros esmė yra atrinkti tik geriausios kokybės spermatozoidus, todėl negyvybingi, nejudrūs, pažeisti, pakitę, nesubrendę spermatozoidai, o taip pat ir kitos, pašalinės ląstelės, bakterijos ir pan. yra pašalinamos.

IUI procedūros eiga

medicalstocks | Shutterstock.com

Procedūros metu moteris atsigula ir per jos gimdos kaklelį, tiesiai į gimdą, naudojant specialų, ploną, lankstų kateterį yra sušvirkščiama paruošta sperma.

Pojūčiai procedūros metu moteriai primena PAP testą, atliekamą vykdant gimdos kaklelio vėžio prevencijos programą, t.y. procedūra greita, neskausminga, po jos nereikia jokios priežiūros.

Po IUI procedūros

Po procedūros moters paprašoma truputį ramiai pagulėti ant nugaros, o tuomet galima apsirengti ir tęsti savo kasdienę veiklą.

Po procedūros moteris neturėtų jausti skausmo ar kitų nemalonių pojūčių. Retkarčiais jaučiami nedideli spazmai (panašūs į labai silpną mėnesinių skausmą), 1-2 dienas galimas nedidelis tepliojimas, tačiau jis nėra pavojingas.

Po procedūros gali būti paskirta vartoti vaistus, dažniausiai - progesteroną arba progestinų grupės preparatus.

Kokios yra intrauterininės inseminacijos rizikos?

IUI yra laikoma labai saugia procedūra ir įvairūs šalutiniai poveikiai pasitaiko retai. Pagrindinė rizika yra įvairios infekcijos, tačiau ji nedidelė.

Jeigu IUI yra derinama su kiaušidžių stimuliacija (tai įprasta praktika), padidėja daugiavaisio nėštumo tikimybė, o daugiavaisis nėštumas yra sudėtingesnis, rizikingesnis.

Kiek kainuoja intrauterininė inseminacija?

IUI procedūra kainuoja apie 200 eurų, tačiau pagalbinis apvaisinimas yra kompensuojamas, jeigu su nevaisingumu susidurianti pora atitinka Pagalbinio apvaisinimo paslaugų teikimo ir jų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis tvarkos apraše nurodytas sąlygas.

Vyras ir moteris turi būti apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, pora turi būti susituokusi arba sudariusi partnerystės sutartį, moteris turi būti ne vyresnė kaip 42 metų amžiaus ir partneriams turi būti nustatytas nevaisingumas.

Koks yra intrauterininės inseminacijos efektyvumas, t.y. kokia tikimybė pastoti po IUI?

Skirtingais duomenimis, IUI procedūros vidutinis sėkmingumas yra apie 10-15 proc., tačiau tai priklauso nuo daugelio faktorių.

Pavyzdžiui, to ar procedūra atliekama natūraliame moters cikle, t.y. be kiaušidžių stimuliacijos (tuomet efektyvumas gerokai mažesnis) ar kiaušidės stimuliuojamos, moters ir vyro nevaisingumo priežasčių, jų amžiaus ir kt.

Kada bus aišku, ar pavyko pastoti po intrauterininės inseminacijos?

Praėjus 14 dienų po IUI procedūros reikėtų atlikti kraujo tyrimą, kuris patvirtins (arba paneigs) nėštumą.

Žinoma, galima atlikti ir nėštumo testą, tačiau kraujo tyrimas yra patikimesnis.

Ką daryti, jeigu nepavyko pastoti po intrauterininės inseminacijos?

Retai porai pavyksta pastoti po pirmosios IUI procedūros, tad pradėjus gydymą reikėtų nusiteikti, kad gali tekti atlikti kelias procedūras arba išbandyti kitus gydymo būdus.

Jeigu nepavyksta pastoti po 4-6 IUI procedūrų, įprastai kitas žingsnis yra apvaisinimas mėgintuvėlyje (angl. in vitro fertilization, IVF).

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  bri111 prieš 1 sav.

  Popytė parašė:
  Kai pasakėt apie kojas, tai gaaal šiek tiek pastambėjo. Aš irgi taip sakau, kad tikslas atperka viską.. aišku, moterys niekad nenori priaugti papildomų kg, bet kart…

  Taip, butent tuom ir uzsiimu.
  bet tas laukimas atperka viska🥰

 2. User has not uploaded an avatar
  Viiita prieš 1 sav.

  GyvenantiPuikiai parašė:
  Kiek viso kainavo? Po kelių mėnesių ir mes keliausim ten pat bandyt IUI pirmąjį

  Sveikos merginos,

  lapkričio 8d. natūraliam cikle atlikom pirmą IUI Northway centre pas Žiobakienę.
  Neskaičiuojant visų tyrimų, pirminių apžiūrų ir diagnozės nustatymo (viskas ok ir man ir vyrui, tačiau esam nesuderinami), IUI susideda iš dviejų dalių:
  8-10CD: 85eur ( echoskopas patikrinti ar vyksta ovuliacija+ovitrelle vienkartinė dozė 36val iki procedūros)
  12-14CD: 235 eur ( spermos paruošimas+ IUI procedūra)
  Po procedūros 13eur progesterono žvakutės.

  Tai dabar laukiam rezultatų

 3. User has not uploaded an avatar
  Sniegina prieš 1 sav.

  Viiita parašė:
  Sveikos merginos,

  O ką reiškia "nesuderinami" ir kaip tokiu atveju padeda IUI?

 4. User has not uploaded an avatar
  Viiita prieš 1 sav.

  Sniegina parašė:
  O ką reiškia "nesuderinami" ir kaip tokiu atveju padeda IUI?

  Yra toks testas po sueities- tiriama kiek spermatozoidų išgyvena po tam tikro laiko moters viduje. Mano gleivės 100proc.nukilina spermatozoidus makštyje ir kaklelyje, todėl jie nespėja nukeliauti iki gimdos ir kiaušintakių.
  Kadangi IUI metu spermatozoidai suleidžiami maksimaliai aukštai gimdoje, yra išvengiama gleivių barjero- todėl yra tikimybė kad IUI padės šitoje situacijoje. Kitas žingsnis IVF.

 5. Vadis
  Vadis prieš 4 d.

  Labas visoms, sveikinimai kam jau pavyko, už kitas laikau kumščius 🤗
  Kiek suprantu, mūsų laukia šitas kelias, ką ir kokius tyrimus reikia atlikti prieš einant konsultacijai dėl iui, kad sutaupyti laiko? Pvz kiaušintakių praeinamumas, lpl ir pan?
  Turim tik 5 %A ir 13%B, astenospermija, tai nelaukiant urologo konsultacijos (daugiau nei mėnuo eilė) pradėjau domėtis, gal sakau iškart eiti galima rašytis konsultacijai dėl iui? Ar pirmiau urologas, dar kažkas ir dar kažkas?
  Pas mane tth pastojimui aukštesnis, laukiu vizito pas endo, ginekologė atliko onkocitologinį, taip pat echoskopas ir daugiau nieko, sako jums žalia šviesa.