Jaučiate vienatvę? Šie patarimai gali padėti!
Vienišas jaustis galite ne tik tada, kai esate vienas, bet ir kai esate kambaryje, kuriame pilna žmonių. Kai nejaučiate ryšio su žmogumi arba jaučiate, kad niekas jūsų nesupranta, taip pat galite jaustis visiškai vieniši.
Vienatvė yra normali, žmogiška patirtis. Bet jei to nepaisysite, tai gali pakenkti jūsų emocinei ir fizinei sveikatai. Vienatvė kenkia jūsų sveikatai taip pat, kaip, pvz., surūkyti 15 cigarečių per dieną.
Nesvarbu, ar tik kartais jaučiatės vienišas, leisdamas laiką vienas namuose, ar patiriate gilų vienatvės jausmą, kuris niekada nepraeina, svarbu tai išspręsti.
Pripažinkite, kad jaučiatės vienišas
Nešvaistykite jėgų kovodamas su savo jausmais ar bandydamas nuslopinti emocijas. Visi kartais jaučiasi vieniši. Vienišumo jausmas nereiškia, kad esate nevykėlis ar silpnas. Tai tiesiog reiškia, kad esate žmogus.
Svarbu
Tyrimai parodė, kad savo jausmų įvardijimas gali sumažinti jų intensyvumą. Taigi paprasčiausiai įvardykite savo vienišumą konkrečiu žodžiu (suteikite vardą): tai gali padėti jūsų smegenims suprasti, kaip jaučiatės, ir akimirksniu pasijusti mažiau vienišiems.
Parenkite planą
Kartais reikia išspręsti problemą. O kartais – suvokti, kaip jaučiatės dėl problemos. Apsvarstykite, ar jums geriausia spręsti problemą (užmezgant ryšį su kuo nors), ar pakeisti požiūrį į ją (pasirūpinti savo emocijomis).
Jei penktadienio vakarą jaučiatės vienišas ir turite draugų ar šeimos narių, kuriems galėtumėte paskambinti, problemą išspręsite, su kuo nors susisiekę. Ko gero, pokalbis telefonu padės. Arba galite pasikviesti ką nors praleisti vakarą kartu.
Jei susisieksite su žmonėmis ir niekas neatsakys, galite pasijusti dar vienišesni. Bet tada galėsite spręsti problemą kitu kampu. Įsiklausykite į save, įsivardykite, kaip jaučiatės būdamas vienišas, kitaip tariant, pasirūpinkite savo emocijomis: mintis kreipkite į primirštą veiklą. Gal tai – konditerija?
Susisiekite su žmonėmis iš praeities
Kartais lengviau užmegzti ryšius su senais draugais nei susirasti naujų. Galbūt per daugelį metų praradote ryšį su studijų draugu ar kambarioku? O gal turite pusbrolį, su kuriuo labai retai pasikalbate?
Bus nesunku susisiekti su buvusiais klasės draugais, kaimynais ar ankstesniais bendradarbiais, nes jūs jau turite „istoriją“. Prisiminimai apie senus laikus gali padėti vėl susieiti: praeities ryšys gali tapti ateities ryšiu.
Galite susisiekti per soc. tinklus ar telefonu. Reikėtų girdėti žmogaus balsą, tad balso, vaizdo pokalbiai bus labai naudingi, o geriausia – susitikti akis į akį: tai padės greičiau pamiršti vienišumą nei „sausas“ susirašinėjimas. Kito žmogaus emocijas matyti – taip pat svarbu.
Prisijunkite prie grupės ar klubo
Ieškokite bendruomenių, grupių ar veiklų, kurios gali patikti: jogos bendruomenė, sveikatingumo stovykla, floristikos, siuvimo užsiėmimai, politinės grupės ir pan. Yra daug būdų pasiekti žmones su panašiais interesais.
Tokių grupių geriausia ieškoti per soc. tinklus, kaimynus, pažįstamus, kolegas, soc. darbuotojus, seniūniją.
Dalyvaukite renginiuose ir bendraukite su žmonėmis. Per trumpą laiką galite apsilankyti keliuose skirtinguose renginiuose arba prisijungti prie kelių skirtingų bendruomenių: neabejotinai sutiksite bendraminčių.
Skaitykite knygas
Skaitydami knygą galite patekti į veikėjų ar pasakotojų galvas. Tai padės suprasti, kaip mąsto kiti žmonės, ir pajusti ryšį.
Nesvarbu, ar ieškosite savipagalbos knygų bibliotekoje, ar klausysitės mokslinės fantastikos audioknygos: skaitiniai gali išplėsti jūsų pasaulį ir padėti jaustis mažiau vienišiems.
Ieškokite internetinio forumo
Viena nuostabiausių interneto teikiamų privilegijų – galite susisiekti su žmonėmis iš viso pasaulio. Keliais mygtuko paspaudimais galite rasti žmonių, turinčių panašių pomėgių, problemų ir tikslų.
Galite ieškoti forumų, kuriuose žmonės diskutuoja jus dominančiomis temomis: pažinčių portalai, socialiniai tinklai, konkrečių automobilių modelių klubai, tikslinių grupių forumai – vienas tokių, pvz., „Tėvų darželio“ forumas.
Tokiuose forumuose su žmonėmis, kurių niekada nematėte, galite kalbėti pačiomis įvairiausiomis temomis, nesigėdyti, visko klausti tiesiau ir atviriau.
Išmokite ką nors naujo
Susidomėjimas naujais mokslais, – nesvarbu, ar tai nauja kalba, ar – nauji įgūdžiai, – gali padėti pasijusti geriau. Tai taip pat gali atverti duris į naujas pažintis.
Užsiregistruokite į maisto gaminimo arba karatė pamoką. Arba ieškokite internetinių kursų. Galite rinktis, ką tik norite, – nuo fitneso iki grafinio dizaino.
Užsiimkite veiklomis
Turite daug drabužių / meno kūrinių / dirbinių? Parduokite juos blusturgiuose. Pabendrausite su žmonėmis, ir tikrai pagerės nuotaika bei išmoksite gyventi einamuoju momentu. Tai reiškia, kad rečiau galvosite apie tai, koks jūs „amžinai vienišas“, mažiau mąstysite apie neigiamus praeities įvykius, emocines ar fizines netektis („kaip man gaila, kad nebebendraujame“).
Jei neturite pomėgių, išsiugdykite, pagalvokite, kas galėtų jums patikti. Eksperimentuokite su įvairia veikla – nuo žvejybos iki keramikos, – kol atrasite mėgstamus dalykus.
Įsigykite šuniuką
Šuo – geriausias žmogaus draugas – tikrai gali išvaikyti vienatvę. Daugelis šunų savininkų gali patvirtinti: šunys yra puikūs kompanionai, kurie gali padėti jaustis mažiau vienišiems.
Nuolat jausite jo šlapią snukelį greta – bučiniai, „apkabinimai“ letena... Be to, šuniuką reikės vedžioti, vadinasi, susitiksite su kitais šunų savininkais, taigi gera nuotaika – garantuota.
Daugiau apie šuns įsigijimą ir auginimą skaitykite:
Darykite gera
Padarydami ką nors malonaus kitiems žmonėms, galite pasijusti geriau. Tai taip pat gali padėti jaustis artimesniam su bendruomene.
Nesvarbu, ar įsitrauksite į oficialų lėšų rinkimą tam, kam labiausiai reikia, ar tiesiog nuspręsite padaryti malonų poelgį kaimynui, geranoriškumas neliks nepastebėtas. Jei norite rasti tuos, kam reikia pagalbos, galite susisiekti su vietinėmis labdaros organizacijomis, ligoninėmis, slaugos namais ar gyvūnų prieglaudomis: galite ir savanoriauti, ir tiesiog pasiūlyti savo pagalbą reikiamais momentais.
Ieškokite profesionalios pagalbos
Jei kovojate su vienatve ir nežinote, ką daryti, galbūt norėsite kreiptis pagalbos į specialistus. Kalbėjimasis su psichinės sveikatos specialistu gali padėti užmegzti prasmingesnius ryšius su žmonėmis ir padėti atrasti strategijas, kaip sveikai įveikti vienišumą.
Taip pat svarbu kreiptis į profesionalus, jei su vienatve bandote tvarkytis kenkdami sau, pvz., per daug geriate, piktnaudžiaujate maistu, iki išnaktų žaidžiate kompiuterinius žaidimus. Tokia nesveika elgsena ilgainiui tik padidins jūsų vienišumą.
Svarbu
COVID-19 pasekmės. Kai kurie žmonės ilgai jautėsi vieniši prieš COVID-19, kiti slogiausius vienišumo momentus išgyvena dabar. Bet kokiu atveju tiesiog žinokite, kad jūs ne vienas jaučiatės vienišas (nors taip atrodo šią akimirką). Milijonai kitų žmonių tiesiogiai susiję su jūsų patirtimi.