Kaip kūdikiui sumaitinti pieną nenaudojant buteliuko?

Naujagimis maitinamas taurele GOLFX | Shutterstock.com

Ne visada žindomo naujagimio ar kūdikio maitinimas iš buteliuko yra priimtina, praktiška bei apskritai galima alternatyva. Jeigu norite žindyti, tačiau nepavyksta kūdikio tinkamai pamaitinti krūtimi, žindymo konsultantės ragina susilaikyti nuo buteliuko davimo ir pieną kūdikiui sumaitinti žindymui draugiškomis priemonėmis: taurele, švirkštuku, šaukšteliu arba naudojant papildomą maitinimo sistemą.

Kodėl žindomam kūdikiui ne visuomet galima duoti buteliuką?

Žįsti iš krūties ir čiulpti pieną iš buteliuko nėra tas pats. Žindomas krūtimi kūdikis labiau išsižioja, turi burna apimti didesnį krūties ploną, liežuviu spausti dalį krūties ir spenelį prie gomurio, jo lūpos išlieka pakankamai atpalaiduotos. Kūdikis turi įprasti prie kintančios pieno srovės ir žindymo metu besikeičiančio pieno skonio.

Pieno gėrimas iš buteliuko yra gerokai lengvesnis darbas. Kūdikiui nereikia taip giliai apžioti buteliuko žinduko, jis labiau spaudžiamas lūpomis, tačiau kiti raumenys, liežuvis „nepersistengia“, o pienas visą laiką teka tolygia srove.

Kartais pakanka vos kelių maitinimų buteliuku, kad kūdikis atprastų nuo krūties ir nebenorėtų arba nebemokėtų tinkamai žįsti. Problemų itin dažnai kyla jeigu buteliukas pasiūlomas dar tinkamai žįsti neišmokusiam naujagimiui ar mažam kūdikiui.

Plačiau skaitykite:

Kada prireikia kūdikiui sumaitinti pieną nenaudojant buteliuko?

Dažniausiai buteliuko nenori naudoti moterys, planuojančios žindyti krūtimi, tačiau susidūrusios su laikinomis žindymo problemomis. Pavyzdžiui, jeigu kūdikis gimė silpnesnis, neišnešiotas, yra nuolat labai mieguistas, mažylis susirgo ir jam sunku efektyviai traukti pieną iš krūties.

Arba jeigu tinkamai dar nemokantis arba negalintis (pavyzdžiui, dėl trumpo liežuvio pasaitėlio) žįsti kūdikis labai stipriai sužaloja mamos spenelius ir žindymas jai kelia didelį skausmą.

Pasitaiko atvejų, kad kūdikis apskritai atsisako imti buteliuką ir prie jo įpratinti niekaip neišeina.

Pieną sumaitinti prireikia, kai mamos nėra namuose ir naujagimį ar kūdikį prižiūri kitas asmuo.

Žindymui draugiškos buteliuko alternatyvos: taurelė, švirkštas, šaukštelis, papildomą maitinimo sistema

Maitinimas iš taurelės arba stikliuko

Maitinimas iš taurelės palankus tuo, kad leidžia kūdikiui kontroliuoti pieno tekėjimo greitį ir išgeriamą kiekį. Taurelę patogiausia naudoti, jei vieno maitinimo metu reikia sugirdyti daugiau nei 5 ml pieno.

  • Naujagimiai ir kūdikiai iki 6 mėn.: naudokite medicininę taurelę arba stikliuką. Jei esate namuose, taurelę prieš naudojimą sterilizuokite. Gimdymo namuose jums duos iš anksto sterilizuotą vienkartinę plastikinę taurelę. Prieš maitinimą kūdikis turi būti visiškai ramus. Pasisodinkite kūdikį sau ant kelių taip, kad jis būtų pusiau vertikalioje padėtyje. Puodelio kraštą prilieskite prie apatinės kūdikio lūpos. Pieno kūdikiui į burną nepilkite: pakreipkite taurelę taip, kad kūdikis pieną galėtų siurbčioti ar paimti liežuviu. Jokiu būdu pieno nepripilkite iki pat viršaus: optimalu užpildyti ne daugiau nei 2/3 jos tūrio.
  • Vyresnis nei 6 mėn. kūdikis: vyresni kūdikiai pieną gali gerti iš specialaus puodelio su snapeliu.

Maitinimas su šaukšteliu

Maitinimas su šaukšteliu – panašus į maitinimą iš taurelės, tačiau užtrunka ilgiau. Jei nuspręstumėte pasirinkti šį maitinimo būdą, būtinai rinkitės silikoninį ar kitokį minkštą šaukštelį: jis netraumuos naujagimio dantenų. Kaip maitinti naujagimį šaukšteliu?

  • Švelniai pridėkite šaukštelį prie naujagimio lūpų ir šiek tiek palaukite.
  • Kai mažylis užuos pieną, jis pastums liežuvį į priekį ir pradės pieną gerti.
  • Pieno į burną pilti nereikėtų: daug jo tiesiog išbėgs, mažylis gali pradėti springti.

Maitinimas švirkštu ar lašintuvu

Maitinimas švirkštu tinka, jei naujagimiui reikia sumaitinti nedidelį kiekį priešpienio ar ištraukto mamos pieno (mažiau nei 5 ml per vieną kartą). Naujagimis turi būti pusiau sėdimoje padėtyje (tokioje, kokioje jis guli automobilinėje kėdutėje). Jei šiuo būdu kūdikį ketinate maitinti ilgesnį laiką, įsigykite švirkštą su minkštu antgaliu.

  • Į švirkštą arba lašintuvą pritraukite pieno ar pieno mišinio.
  • Pirmiausia į kūdikio burnytę įkiškite savo rodomąjį pirštą taip, kad nagas būtų nukreiptas gerklės link. Tegul kūdikis pirmiausia pradeda čiulpti jūsų pirštą.
  • Atsargiai įkiškite švirkštą ir švirkškite pieną.
  • Stebėkite, kad į burną iškart nepatektų per daug pieno, nes naujagimis gali pradėti springti. Geriausia vienu metu įlašinti ne daugiau nei 0,2 ml pieno.

Papildomo primaitinimo sistema

Jeigu naujagimį ar kūdikį sunku išlaikyti prie krūties, jis nemoka savarankiškai žįsti ir ištraukti pieno, akušerė ar žindymo konsultantė gali pasiūlyti išbandyti papildomo maitinimo sistemą (šis būdas dažnai vadinamas pagal populiarų primaitinimo sistemos gamintoją MEDELA).

Ji naudojama kaip pagalbinė priemonė maitinant kūdikį krūtimi. Mamos pienas ar pieno mišinys pilamas į specialų rezervuarą, kuris kabinamas ant virvelės, o ji pritvirtinama ant mamos kaklo.

Prie rezervuaro viename gale pritvirtintas smulkus vamzdelis, o kitas vamzdelio galas priklijuojamas prie spenelio galo. Taigi, vienu metu kūdikis pieno gauna ir iš sistemos, ir iš krūties.

Plonas, minkštas vamzdelis gali būti tvirtinamas ne tik prie spenelio, bet ir prie piršto.

Čiulpdamas jūsų pirštą, kūdikis traukia pieną per vamzdelį. Pagrindinis tokio maitinimo tikslas – išmokyti kūdikį žįsti. Toks metodas neturėtų būti propaguojamas kaip ilgalaikė maitinimo iš krūties alternatyva, nes vis tik išlieka tikimybė, kad kūdikis, įpratęs prie piršto, taip ir neišmoks žįsti krūties ir jos neims.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Motinos pieno sudėtis: kaip ji kinta kūdikiui augant?

Ne visos mamos žino, kad laikui bėgant motinos pieno sudėtis kinta. Šios žinios gali padėti geriau atliepti kūdikio poreikius.

Rūkymas ir žindymas

Rūkymas nėštumo metu yra didžiulis tabu, tačiau ką apie šį žalingą įprotį svarbu žinoti jau pagimdžiusioms ir savo kūdikius žindančioms mamoms?

Žindymo konsultantės: kuo mamoms praverčia jų pagalba?

IBCLC sertifikatą siekiančioms gauti konsultantėms reikia išklausyti specialius mokymus ir turėti 1000 val. praktikos laktacijos ir žindymo srityse.